aA
Sausra ir nusekęs Nemunas šiemet pražudė čia besikuriančias paukščių kolonijas. Nors, kaip pasakoja ornitologas Marius Karlonas, vasaros pradžia buvo džiuginanti ir tikėtąsi sėkmingų metų, deja, vėliau teko smarkiai nusivilti – beveik visas Nemune ties Lipliūnais, taip pat Nemuno atkarpoje tarp Vilkijos, Kulautuvos ir Smalininkų įsikūrusias rudagalvių kirų, upinių ir mažųjų žuvėdrų kolonijas ištiko pragaištis. Išsiperėjo ir jauniklius užaugino tik pavienės žuvėdros.

Po ornitologų draugijos vykdytų gamtotvarkos darbų salose, kaip pasakoja ornitologas, birželio pradžioje atlikta perinčių paukščių apskaita nustebino įspūdingais skaičiais.

Upinės ir mažosios žuvėdros bei joms apsaugoti skirti darbai
Upinės ir mažosios žuvėdros bei joms apsaugoti skirti darbai
© Stopkadras

„Iš pradžių atrodė, kad bus labai sėkmingi metai, nes anksti atsivėrė tos salos, į kurias paukščiai sėkmingai sugrįžo ir kaip atrodė labai sėkmingai pradėjo sukti lizdus. Tačiau tada mums, ornitologams, teko nusivilti, nes per beveik visą vasarą besitęsusi sausra išsekino upes, vandens telkinius, tad didžioji dalis upinių ir mažųjų žuvėdrų kolonijų vėliau žuvo, sunyko. Tos salos tiek nuseko, kad dalis jų susisiekė su krantu ir plėšrūnai į jas lengvai pateko bei pradėjo naikinti kolonijas“, – apgailestavo Lietuvos ornitologų draugijos ornitologas-specialistas M. Karlonas.

Sunaikintos upinių ir mažųjų žuvėdrų dėtys
Sunaikintos upinių ir mažųjų žuvėdrų dėtys
© Stopkadras

Kaip jau minėta, po ornitologų draugijos vykdytų gamtotvarkos darbų salose birželio pradžioje atlikta perinčių paukščių apskaita nustebino įspūdingais skaičiais.

„Ornitologiniame draustinyje po ilgo laiko įsikūrė 45 poros upinių žuvėdrų, Lipliūnų salose, kur šiuo metu netgi dar nėra paukščių apsaugai svarbi teritorija, šiais metais įsikūrė 24 mažųjų ir 48 poros upinių žuvėdrų. Tai iš tikrųjų labai daug kaip tokiai teritorijai. Prieš kelis metus ten negyveno nė viena pora, o jas sutvarkius, paukščiai sėkmingai į jas sugrįžo“, – kalbėjo ornitologas.

Vasaros pradžioje ornitologų puoselėta viltis žlugo: alinanti sausra Lietuvoje smogė nykstančiai rūšiai
© J.Morkūno nuotr.

Žuvėdros peri tik smėlėtose, žvyruotose arba menkai augalija apaugusiose salose. Jau kuris laikas mažųjų ir upinių žuvėdrų perimvietėse situacija blogėja. Todėl, anot pašnekovo, Lietuvos ornitologų draugija kartu su partneriais praėjusiais metais pasirašė dotacijos sutartį dėl paramos skyrimo upinių ir mažųjų žuvėdrų apsaugai Lietuvoje – projektui „Suinteresuotų institucijų pajėgumų pritaikymas gerinant upinių ir mažųjų žuvėdrų apsaugos būklę Lietuvoje“. Šiuo projektu siekiama pagerinti upinių ir mažųjų žuvėdrų apsaugos būklę Lietuvoje jų apsaugai skirtose teritorijose.

„Pagrindinė problematika, su kuria susiduriame šių paukščių apsaugoje, yra natūrali sukcesija. Jos metu smėlėtos salos apauga sumedėjusia žoline augalija. Tai įvyksta jeigu salos nėra tvarkomos 2-3 metus, jose nėra vykdoma gyvūlininkystė ir taip pat dėl pakankamai derlingos žemės užnešamų nuosėdų. Ir su šia problematika kiekvienais metais reikia kovoti – kiekvieną rudenį po perėjimo sezono, štai jau ir šiuo metu vykdomi gamtotvarkiniai darbai. Mūsų darbuotojai važiuoja, tvarko, pjauna, išvežinėja tas žoles iš salų, kad jos liktų visiškai plikos“, – atliekamus gamtotvarkinius darbus vardijo pašnekovas.

Mažoji žuvėdra
Mažoji žuvėdra
© Shutterstock

Siekiant padidinti perinčių žuvėdrų produktyvumą, buvo pagamintos „stogelio“ tipo slėptuvės žuvėdrų jaunikliams, kurios ne tik gelbsti nuo natūralių priešų, bet ir apsaugo nuo salose besilankančių žmonių sutrypimo. Vieni dažniausi salelių lankytojai, sako pašnekovas, žvejai. Tačiau ne tik nuo jų reikia žuvėdras saugoti.

„Ten paprastai būna patogios žvejybos vietos. Žvejai plaukia, brenda į tas salas, ten nepamato su danga susiliejusių kiaušinių, mat jie būna užsimaskavę, ir juos sumina. Pamačiusios salose žmones žuvėdros išsigąsta ir negali sugrįžti į tas vietas, kur peri. Taip tie kiaušiniai arba sušąla arba būna sutrypiami. Be abejo, tai ne tik žvejyba, bet ir vandens turizmas, baidarininkai. Pavyzdžiui, prie Jurbarko žmonės ir su keturračiai atvyksta, pervažiuoja vandenį iki salų ir ten išvažinėja salas, smėlynus, taip sunaikindami kolonijas“, – sakė M. Karlonas.

Upinės ir mažosios žuvėdros bei joms apsaugoti skirti darbai
Upinės ir mažosios žuvėdros bei joms apsaugoti skirti darbai
© Stopkadras

Taip pat pagamintos ir informacinės nuorodos apie žuvėdrų perėjimą salose. Siekiant projekto tikslų, taikoma geriausia pasaulinė praktika formuojant naujas buveines – supilant nederlingo grunto salas, dalis jų bus sutvirtinama geotekstile, kartu apsaugant jas nuo apaugimo augalija, o salų supylimui naudojamos pramoninės žemsiurbės, į šiuos darbus įjungiant laivybos kelius tvarkančią Vidaus vandenų kelių direkciją. Tiesa, šiemet dėl užsitęsusios sausros direkcija negalėjo vykdyti šių darbų.

„Vandens kelių direkcija šiemet tiesiog negalėjo vykdyti darbų, nes negalėjo plaukti su žemsiurbe į upę ir ten supilinėti salų. Tačiau rudenį jau tikrai numatoma šį darbą atlikti. Pirmiausia, Nemuno kilpų regioniniame parke taip pat svarstoma ir dėl Nemuno deltoje esančios Kniaupų įlankos supylimo. Kalvių karjere šį rudenį irgi bus pradėti supylimo darbai. Tai nėra vienerių metų projektas. Jis vyks kone penkrius metus. Darbai išdėlioti etapais, be abejo, atsižvelgiant į klimatines sąlygas ir į kitus trukdžius, kurie gali iškilti. Per tuos 5 metus tikrai planuojama viską įvykdyti ir sukurti tokią sistemą, kad toliau tos žuvėdros galėtų gyvybingai veistis Lietuvoje“, – vylėsi pašnekovas.

www.GRYNAS.lt
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(12 žmonių įvertino)
3.6667

Darnaus judumo specialistas Jonas Simutis: po Vilniaus miestą įmanoma keliauti ir be automobilio (12)

Ne paslaptis, jog automobiliai yra vienas pagrindinių šiltnamio dujų emisijų sukėlėjų. Vienas...

Pažiūrėkite, kaip Belgijos laukinės gyvūnijos parke žaidžia vilkiukai (1)

Viename Belgijos laukinės gyvūnijos parkų neseniai buvo nufilmuota, kaip žaidžia penki arktinių...

Drambliai traukia į šiaurę (V): turškėsi vandenyje

Į šiaurę traukianti 15-os Azijos dramblių banda Kinijos Junano provincijoje paniro ir maudėsi...

Vaizdo registratorius užfiksavo, kaip dramblys puolė automobilį (2)

Vaizdo registratoriaus kamera užfiksavo momentą, kaip Pietų Afrikos Respublikoje vienas dramblys...

Drambliai traukia į šiaurę (IV): pailsėjusi banda vėl tęsia kelionę (1)

Klajojanti 15 laukinių dramblių banda, vieną dieną pailsėjusi Pietvakarių Kinijos miškelyje...

Top naujienos

Linksmybės Vilniaus daugiabutyje baigėsi didžiausiu siaubu: kaimynai papasakojo daugiau detalių (164)

Druskio g. Karoliniškėse daugiabutis tiek policijos savo kieme, ko gero, dar nebuvo matęs. Net...

Nuo trečiadienio įsivyraus sausi orai

Šiandien per šalį slinks mažai aktyvus šaltasis atmosferos frontas. Rytą storesni jo debesys...

Žmogžudystė Plungėje: žiauriai nužudyta moteris (11)

Pirmadienio vakarą, apie 19.40 val., Plungėje, Aušros g., rastas nužudytos 59 metų moters...

Daug perdavimų – nė vieno įvarčio: Ispanijos rinktinė namie neįveikė švedų (75)

Europos futbolo čempionate užfiksuotos pirmosios nulinės lygiosios. Akivaizdžia rungtynių...

Penkiolikos vaikų mama Eglė – apie meilę, iššūkius ir buitį: kibiras bulvių pietums ir šeši skalbimai per dieną (60)

Delfi „Metų moterys 2021 ” rinkimuose nominuota Eglė Vaitkevičienė – išties išskirtinė...

BYPOL: Ramaną Pratasevičių sumušė pats Lukašenka (268)

Prieš autoritarinio prezidento Aliaksandro Lukašenkos režimą nusistačiusių buvusių jėgos...

Didžiuosius vežėjus atstovaujantis Drižas: prastos darbo sąlygos – tai tik pavieniai atvejai, bet ne viso sektoriaus problema (27)

Krovinių pervežimo ir logistikos verslas Lietuvoje sukuria 8 proc. Bendrojo vidaus produkto –...

Čia gimiau, čia ir numirsiu: trisdešimtmetė ūkininkė Rasa griauna stereotipus apie Lietuvos kaimą (4)

Trisdešimtmetė Rasa Rasimaitė juokiasi, kad tame pačiame kaime ir gimė, ir mirs. Nors kitas...

Nutarė vaikus žindyti iki mokyklinio amžiaus: ar tai naudinga? (43)

Ar naudinga maitinti vaikus krūtimi iki mokyklos? Moteris, maitinanti krūtimi savo 5 m. dukterį ir...