aA
Po daugelio viešų diskusijų viešojoje erdvėje, pagaliau ryžausi prabilti apie tikrą padėtį kare dėl „verslinės“ žvejybos. Visi internetiniai portalai su didžiausiu malonumu spausdina straipnius apie draudimą žvejoti „versliniais“ įrankiais, tačiau visi autoriai yra išskirtinai žvejai „mėgėjai“.
Verslinė žvejyba tinklais
Verslinė žvejyba tinklais
© Shutterstock nuotr.

Skaitomumas didelis, komentarų begalė, ir, sprendžiant pagal juos, absoliuti dauguma tam pritaria (draudimui ežeruose, Kauno mariose žvejoti versliniais įrankiais, - red. past.). Suprantu, kad ir šį kartą bus panašiai, tačiau tikiuosi nors kelių protingų pamąstymų, o galbūt ir pakeisti kieno nors nuomonę. Mano siekis yra visuomenei paaiškinti tikrą taip vadinamos „verslinės“ žvejybos padėtį ir kodėl jos nereiktų smerkti.

Mes juk nesėdim „ant“ ežero nuo ryto iki ryto, antraip kas mums vaikus padarė?
Autorius

Toli neplaukdamas norėčiau paliesti konkrečias priežastis, kurias įvardija Aplinkos ministerija, t.y. žvejų verslininkų pajamos ir labai jau menkas indėlis į valstybės biudžetą.

Kodėl žuvis parduodama nemokant mokesčių?

Taigi, pasak gerb. ministro (Valentino Mazuronio, - red. past.) žvejai (etikėtę „verslininkai“ ne mes sugalvojom – mes save vadinam žvejais, o visi jau likusieji yra „mėgėjai“ arba meškeriotojai) turėtų atsisakyti nepelningo amato. Pažvelkim į tai atmerktomis akimis. Pirma: valstybinės institucijos turi visas galimybes mus tikrinti, ir jeigu bus nustatyti pažeidimai – bausti. Pagal ministro logiką, reiktų uždrausti visą eilę verslų ar amatų: prekyba turguose, smulkius autoservisus, praktiškai visas paslaugas.

Kodėl tai nedaroma? Juk ten spurda ne keli ešeriukai, o ištisi būriai. Antra: mokesčių mokėjimą ar nemokėjimą šiuo konkrečiu žvejybos atveju stipriai nulemia Aplinkos ministerijos darbo rezultatai.

Jeigu rinkoje nebūtų žuvies iš „šešėlio“, tai kiekvienas žvejys mielu noru prie žuvies kainos pridėtų mokesčius valstybei. Bet kaip žvejui elgtis norint parduoti savo prekę 30 proc. didesne kaina, kai jam prieš nosį uždaromos durys? 

Teisingai sakot: parduoti su nuolaida ir be popierių. Taigi, čia Jums vertėtų dar pamąstyti. Ir tikrai nematau nieko blogo, kad žmonės gali nusipirkti išskirtinai natūralios žuvies, kalbant apie ežerų žuvį.

Tiesa, nereiktų pamiršti, jog toli gražu ne visa registruota žuvis yra parduodama. Mes juk irgi turim šeimas, gimines, kaimynus, draugus, kurie mus lanko prie ežerų. Ir kaip jau juos išleis žvejys namo be žuvies? Yra ir tokių artelių, kurios neparduoda nė vieno laimikio. O dėl pragyvenimo reiktų pasakyti: mes juk nesėdim „ant“ ežero nuo ryto iki ryto, antraip kas mums vaikus padarė?

Neteisingai suskaičiuota, kiek lėšų verslininkai skiria žuvų išteklių atkūrimui

O ir tuos milijonus suneša ne kas kitas, kaip išskirtinai turtingai gyvenantys „mėgėjai“, kurie žvejodami ežere „vobleriais“ už keletą šimtinių, pamatę tinklus, visa gerkle rėkia visai Lietuvai (ir netgi Prezidentei), jog nieko nesužvejojo, nes ežeras išsemtas.
Citata

Kitas klausimas yra apie „mėgėjų“ skelbiamus žygdarbius. Tiksliau apie jų įnašą išteklių atkūrimui ir valstybės biudžetui, kliedesius apie tuščius ežerus. Pirma, apie įnašus išteklių atkūrimui: „mėgėjai“! Jūs galit sunešti dar daugiau, „savanoriškai“. Yra sąskaitos numeris kiekviename RAAD‘e (Regiono aplinkos apsaugos departamente, - red. past.), ir veskit pinigučius. O jei rimtai - visiems žvejams norėtųsi sužinoti, kodėl ministerija (Aplinkos ministerija, - red. past.) meluoja Lietuvos žmonėms apie žvejų, kaip jie sako - „verslininkų“ sumokėtus pinigus žuvų išteklių atkūrimui? 

Papasakokit atvirai, kiek 2013-aisiais metais regioniniai departamentai gavo lėšų vien tik iš konkursų laimėtojų? Pajūrio stintų nelieskime. Sufleruoju: vien tik už seliavų žvejybą mokėta iki 10 000 litų už vieną ežerą, neskaičiuojant už kitas žuvis (13 ežerų). Konkurse - virš 40 ežerų. Kur tie pinigai?

Kodėl jau jie nepriskiriami išteklių atkūrimui, pridedant prie Aplinkos ministerijos skelbiamų kelių dešimčių tūkstančių? Taigi, kiek gausim visus sudėtus pinigėlius padalinus kiekvienam tikram žvejui? Ir tada palyginkim su „mėgėjų“ milijonais (įvertinus įrankių našumą). Koks rezultatas?

Lydekai nesvarbu, kiek kainavo kabliukas

Tas pats ir su valstybės biudžeto pildymu. Galima pirkti įrankį ir už 50 litų, galima ir už 500 litų. Plius prabangi apranga, valtis, variklis... Taip ir ne tik du šimtus milijonų apyvartos galima suskaičiuoti. O ir tuos milijonus suneša ne kas kitas, kaip išskirtinai turtingai gyvenantys „mėgėjai“, kurie žvejodami ežere „vobleriais“ už keletą šimtinių, pamatę tinklus, visa gerkle rėkia visai Lietuvai (ir netgi Prezidentei), jog nieko nesužvejojo, nes ežeras išsemtas. Gerbiamieji: lydeka nemato kainos nei ant jūsų „voblerio“, nei ant aprangos, katerio, nei galų gale ant džipo pakrantėje. Ne piniguose esmė, kaip lydeka pasakytų...

Šiaip tema apie „mėgėjų“ priešpriešą mums yra labai plati, todėl šį kartą toliau neplauksim. Jeigu pageidausit, pažadu plaukti toliau. Ir dar būtinai reiktų pridurti: daugiau tolerancijos vieni kitiems. Ežerų ir žuvies tikrai visiems užteks.

Nei žvyno, nei uodegos! Visiems!

Pagarbiai,
Žvejys

www.GRYNAS.lt
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Europos Parlamentas balsuos dėl rezoliucijos, skirtos uždrausti gyvūnų auginimą narvuose (10)

Europos Parlamentas ketvirtadienį diskutavo dėl galimybės iki 2027 metų uždrausti gyvūnų ir...

Estijos prezidentė patvirtino kailinių žvėrelių fermų draudimą (2)

Estijos prezidentė Kersti Kaljulaid ketvirtadienį pritarė įstatymo pataisoms dėl kailinių...

Izraelis tapo pirmąja pasaulio šalimi, uždraudusia prekybą kailiais (2)

Izraelis tapo pirmąja pasaulio šalimi, uždraudusia prekybą kailiais mados reikmėms.

Vėl vyksta medžioklės egzaminai: tikriesiems medžiotojams svarbi ir etika, ir tradicijos

Aplinkos apsaugos departamentas atnaujino asmenų, norinčių tapti medžiotojais, egzaminų vykdymą....

Viktorija Dačinskaitė | D+

Vilnietė priblokšta žmonių neatsakingumo: jei taip ir toliau, liksime be žaliausios sostinės zonos Savivaldybė žada statyti užkardą  (2)

Vilniaus Vingio parkas – viena mėgstamiausių miestiečių vietų praleisti laisvalaikį ir...

Top naujienos

Ekspertas apie jau ir Europoje plintančią COVID-19 atmainą: turime naują priešą, simptomai glumina (155)

Koronaviruso atmaina, sukėlusi katastrofišką antrąją COVID-19 bangą Indijoje, yra iki šiol...

Ilgai netikrintas elektros skaitiklis atsirūgo dvigubai – pasirenkant tiekėją verta pasitikrinti kiekvienam (52)

Tūkstančiai nedeklaruotų kilovatvalandžių elektros energijos vilniečių šeimai pavirto...

FIFA reitingo lyderiai Europos čempionato starte suvarpė Rusijos gynybą (312)

Paskutiniame šeštadienio Europos futbolo čempionato mače špagas sukryžiavo Belgija ir Rusija. B...

Geri orai baigėsi: sekmadienį laukia nemalonios staigmenos (15)

Sekmadienio dieną užsitęsusius labai šiltus orus trumpam nutrauks iš vakarų prasiskverbusi...

Bėda po vieną nevaikšto: komandos draugo nelaimės sukrėsti danai nusileido debiutantams (150)

Atslūgus milžiniškam siaubui – apmaudas dėl netikėtos nesėkmės. Šeštadienį Danijos...

Partnerystės įstatymo fone – pamokanti skyrybų istorija: per penkiolika minučių prarado kelių milijonų vertės turtą (140)

Turto dalybos niekuomet nebuvo paprastos, o siūlomo partnerystės teisinio reguliavimo atveju jos dar...

Siaubas ir maldos Kopenhagoje: per rungtynes sukniubusi danų žvaigždė atgavo sąmonę būklė stabilizuota, žaidėjai grįžo į aikštę (531)

Kopenhaga ir visa Danija išgyveno košmarą, laimei, iš jo pavyko pabusti. Šeštadienį Europos...

Apsauginiai saulės kremai nuo vėžio gali ir neišgelbėti: profesorė atkreipė dėmesį į kelis svarbius niuansus (41)

Atėjus vasarai ir kaitinant saulei medikai įspėja, kad per daug saulės gali būti visai ne į naudą.

Giedrius Petkevičius/Sausuolis | D+

Surūdijusi Rusijos galia ir „kepurėm užmėtyta“ Lietuva: kodėl nuvertinti priešą yra labai pavojinga II dalis (5)

Pirmąją dalį pradėjau kalbėdamas apie krepšinį – leisiu sau analogiją pratęsti. Taigi,...

Koronavirusu užsikrėtęs girtas vilnietis siautėjo sostinės gatvėse: negalėjau savęs kontroliuoti (156)

„Žinau, kad girtam vairuoti pavojinga, tačiau dėl neblaivumo savęs negalėjau kontroliuoti“,...