aA
Maisto gaminimas ant automobilio
Maisto gaminimas ant automobilio
© GRYNAS.lt nuotr.

Šiandien ekologija užima svarbią vietą visuomenės gyvenime. Vis daugiau vartotojų renkasi ekologiškus produktus, perka juos iš vietinių ūkininkų, domisi sudėtimi. Neretai stengiamasi savo kasdieniais veiksmais mažinti energijos sąnaudas ir aplinkos taršą. Ar galima šiuos dalykus suderinti maisto gamyboje? Ar įmanoma sutaupyti energijos ruošiant ekologišką maistą ir tapti ne tik atsakingais vartotojais, bet ir atsakingais „gamintojais“?

Daugumos šiandieninių kulinarijos knygų autoriai, tokio pobūdžio TV laidų kūrėjai ar dalyviai stengiasi nustebinti originaliais receptais, netikėtais skonių ir produktų deriniais, tačiau vis dar egzistuoja nedaug alternatyvų tradiciniam maisto ruošimo būdui: gaminimui naudojantis virykle, orkaite.

Tokią maisto gaminimo alternatyvą propaguoja tvarios kulinarijos atstovai. Jie siūlo ekologišką maistą gaminti kitaip: išjungus orkaitę ir ją pakeičiant kitais energijos šaltiniais: automobilio variklio, indaplovės ar net saulės energija!

Skamba neįtikėtinai ir net šiek tiek „iš fantastikos srities“? Tad pažvelkime, kokiais principais remiasi tvarus maisto gaminimas.

Visų pirma, tai ekologiškų, sezoninių produktų vartojimas. Ekologiški maisto produktai – tai sertifikuoti produktai, kurie yra auginami, perdirbami, ženklinami ir realizuojami pagal griežtus taisyklių reikalavimus. Auginant tokius produktus nenaudojamos sintetinės medžiagos, jie nėra genetiškai modifikuoti. Tvariam maisto gaminimo procesui siūloma rinktis būtent ekologiškus produktus, kurie padės užtikrinti patiekalo kokybę ir naudą sveikatai, taip pat aplinkos apsaugą produktų auginimo ir realizavimo metu. Taip pat svarbu vartoti produktus, išaugintus vietinėse rinkose einamuoju sezonu. Tokiu būdu sumažinimas produkto kelias nuo ūkio iki vartotojo, taupomi kaštai, remiami vietiniai ūkininkai.

Kitas svarbus principas yra aplinkos apsauga ir energijos tausojimas. Tvariame maisto gaminime jis pasireiškia alternatyvių gamtinių ir buitinių energijos šaltinių panaudojimu. Pavyzdžiui, automobilio variklis leidžia mašinai judėti tuo pat metu šildydamas maistą. Atitinkamai gali būti naudojama indaplovės, saunos, saulės energija. Toks maistas kokybe ir skoniu nenusileidžia tradiciniams patiekalams, gamintiems viryklėje ar orkaitėje, tačiau leidžia sumažinti energijos sąnaudas ir aplinkos taršą.

Pavyzdžiui, automobilio variklis leidžia mašinai judėti tuo pat metu šildydamas maistą. Atitinkamai gali būti naudojama indaplovės, saunos, saulės energija. Toks maistas kokybe ir skoniu nenusileidžia tradiciniams patiekalams, gamintiems viryklėje ar orkaitėje, tačiau leidžia sumažinti energijos sąnaudas ir aplinkos taršą.

Tvarus maisto gaminimas nekainuoja daugiau laiko ar pastangų, nei įprasta kulinarija, tačiau teikia visuomeninę naudą ir asmeninį atsakingo vartotojo pasitenkinimą. Be to, gaminti ant automobilio variklio ar indaplovės gali būti išties smagu. Tereikia pasitelkti kūrybiškumą ir mesti iššūkį rutinai.

Norintiems tvaraus maisto gaminimo principus pritaikyti praktikoje, inžinerinių paslaugų ir konsultacijų bendrovė „Sweco“, bendradarbiaudama su garsia Švedijos žurnaliste ir televizijos laidų vedėja Lotta Lundgren, išleido pirmąją tvarių receptų knygą „Virtuvė be viryklės“. Knygoje pateikiama 17 tvarių patiekalų receptų, kurių gamybai naudojamai alternatyvūs energijos šaltiniai – automobilio variklio, indaplovės arba saulės skleidžiama energija.

Formuojant knygos receptų sąrašą buvo atsižvelgta ir į tai, kad patiekalai būtų nesudėtingai pagaminami iš šviežių ir ekologiškų produktų bei tuo pačiu būtų skoningai atrodantys ir, žinoma, gardūs.

Maisto gaminimas ant automobilio variklio
Maisto gaminimas ant automobilio variklio
© GRYNAS.lt nuotr.

Receptas iš knygos „Virtuvė be viryklės“

Karštos daržovės su prancūzišku ožkos sūriu „Chevre chaud“ ir netikėta staigmena

Pirmiausia, pasidėkite ant stalo dvigubą aliuminio folijos lapą. Ant jo sudėkite griežinėliais supjaustytus pomidorus, paprikas ir svogūną. Įberkite čiobrelio stiebų ir lengvais judesiais sumaišykite ant folijos sudėtus patiekalo ingredientus. Išspauskite citriną ir sumaišykite jos sultis su alyvuogių aliejumi, po to gautu skysčiu apšlakstykite daržoves. Įberkite pagal skonį druskos ir pipirų. Supjaustykite ožkos sūrį skiltelėmis ir sudėkite ant daržovių asorti viršaus, o po to visą turinį sandariai įvyniokite į foliją.

Jei ketinate leistis į ilgą kelionę, tuomet aliuminio folijos pakuotę su viduje esančiais būsimo patiekalo ingredientais tiesiog uždėkite ant variklio viršaus. Jei teks įveikti trumpesnius atstumus, tuomet pakuotę rekomenduotume uždėti ant išmetimo vamzdžio bakelio viršaus ir jį saugiai pritvirtnti pririšant plona metaline viela.

Pasiekę maršruto tikslą tiesiog pasiimkite savo tvarios virtuvės kūrinį ir išvynioję patiekite su žaliosiomis bei juodosiomis alyvuogėmis! Netikėta, išradinga ir, žinoma, tvaru. Jūsų pakeleiviai bus maloniai nustebinti.

Tai tik vienas iš daugelio patiekalų, kuriuos galite pasigaminti išradingai įdarbindami automobilio sukuriamą energiją. Tiesiog improvizuokite. Skanaus!

www.GRYNAS.lt
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Išaiškinus vieną pažeidėją, turįs tinklų prisipažino ir jo draugas: laukia baudos

Panevėžio gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos reidas praėjusią savaitę pasisuko netikėta...

Žvejyba pažeidėjui gali kainuoti apie 1500 eurų: neteisėtai sugavo lašišą

Aplinkos apsaugos departamento Klaipėdos gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos pareigūnai praėjusią...

Panevėžio aplinkosaugininkai konfiskavo beveik 400 metrų tinklų

Antradienį Panevėžio gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos pareigūnai vykdydami reidą Panevėžio...

Parengė Viktorija Dačinskaitė

Ar klonuotumėt savo šunį? Iš augintinio gedinčių šeimininkų klonavimo bendrovės susižeria dešimtis tūkstančių, tačiau kai ką jos nutyli

Ar pasiryžtumėte klonuoti savo augintinį ? Panašu, kad po avelės Doli (pirmo klonuoto...

Upes ir ežerus tyrę mokslininkai pasiūlė, kaip sumažinti hidroelektrinių poveikį ir padidinti žuvų populiaciją (1)

Lietuvos ir Latvijos mokslininkai, dvejus metus vykdę bendrą tarpvalstybinių upių ir ežerų...

Top naujienos

Naujausia apklausa nustebino ekspertus: lietuvių, kurie karą Ukrainoje mato kitaip, daugiau nei atrodė

13 iš 100 apklaustų lietuvių mano, kad Rusija nekalta dėl karo Ukrainoje, o parama šiai šaliai...

Tiekėjai įvertino elektros kainų prognozes: pokyčiai gali laukti net turint fiksuotą planą (2)

Elektros didmeninė kaina rugsėjį leido lengviau atsikvėpti verslui ir gyventojams, ypač tiems,...

Seimui – nedviprasmiškas signalas iš Šveicarijos, kurio parlamentarai nenorėjo girdėti (1)

Jeigu laikinasis įstatymas dėl Lietuvos futbolo federacijos ( LFF ) tiesioginio valdymo būtų...

Karas Ukrainoje. Rusija pati išsidavė: parodė tikrąją situaciją fronte Zelenskis: Ukrainos daliniai galingai veržiasi į priekį (1)

Ukrainos pajėgos dar labiau veržiasi link Rusijos okupuoto Chersono miesto, antradienį...

Mokslininkė papasakojo, kas įvyksta sprogus branduolinei bombai: jokia pasaulio tauta nėra pasiruošusi to atlaikyti (16)

Rusija , JAV , Prancūzija, Jungtinė Karalystė bei Kinija 1968 metais pasirašė Branduolinio...

The Economist

JAV Centrinis Bankas su palūkanų normų didinimu tuoj perlenks lazdą: skausmą pirmoji pajustų Europa

Pasaulio finansų rinkoms dabar tenka skausmingiausias išbandymas, pareikalausiantis drastiškų...

Mobilizuotuosius atvežė į Omską ir paliko lauke: nutarėme išgerti (2)

Mobilizuotieji iš Norilsko buvo pristatyti į Omską ir nakčiai palikti lauke prie oro desanto...

Tiesioginė transliacija / Delfi tema. Ar augsiančios pensijos ir minimali alga sumažins skurdą Lietuvoje

2023 metais Lietuvoje numatomas minimalios mėnesinės algos ir senatvės pensijų augimas. Kokios...

Medikai reikalauja papildomų 10 milijonų eurų sąskaitoms padengti, antraip grasina streiku

Medikai reikalauja užtikrinti, kad išaugusios energijos kainos gydymo įstaigose nebūtų...

Vaizdai iš Rusijos mobilizacijos centrų šokiruoja: čia turėtų budėti greitoji (2)

Ukrainos kariai tęsia kontrpuolimą, paaiškėjo, kad Rusija nekontroliuoja nė vieno aneksuoto...