aA
Pasipiktinę Vilniaus miesto savivaldybės pradėtu medžių kirtimo maratonu, Valstiečių ir žaliųjų sąjungos, Lietuvos žaliųjų partijos bei susivienijimo Žali.LT atstovai Šermukšnių gatvėje surengė piketą. Žalsvomis skarelėmis apjuosę medžius renginio organizatoriai teigė siekiantys atkreipti visuomenės ir valdžios atstovų dėmesį į drastišką miesto žaliųjų erdvių naikinimą, atveriant kelią dar didesnei taršai. Jų teigimu, iškirtus medžių alėją Neries krantinėje (apie iškirstas tuopas GRYNAS.lt rašė prieš porą savaičių), kitas žingsnis – Šermukšnių gatvės žaliojo skydo naikinimas.
Žaliųjų protesto akcija prieš drastišką medžių kirtimą Vilniuje
Žaliųjų protesto akcija prieš drastišką medžių kirtimą Vilniuje
© DELFI / Tomas Vinickas

Medžiai kertami prisidengiant dviračių takais

Kaip teigia Valstiečių ir žaliųjų sąjungos Vilniaus skyriaus pirmininkais Arminas Mockevičius, gatvių remonto ir asfaltavimo poreikis neturi sunaikinti jaukumą, pavėsį, gaivų orą mums suteikiančių medžių.

„Žaliosios erdvės sąskaita sprendžiama automobilių parkavimo problema sukels daug daugiau nepatogumų vietiniams gyventojams ir netgi pablogins jų sveikatą. Negalvojama, kad šaltakraujiškai iškirtus gyvų medžių alėją gyventojai ir aplinkinių įstaigų darbuotojai bus priversti kasdien kvėpuoti padidėsiančiu išmetamų dujų ir dulkių prisotintu oru, kurio taršą iki šiol sulaikė žalioji medžių lapija“, - kalbėjo A. Mockevičius.

Pasak Susivienijimo Žali.LT koordinatoriaus pavaduotojos Virginijos Vingrienės, valdžia spręsdama panašius klausimus niekuomet neatsiklausia visuomenės nuomonės ir tokiu būdu paminami vilniečių interesai.

„Prisidengus dviračių takais, kaip vienu iš ekologinių problemų sprendimų, iškirtus žaliąją erdvę, padaroma žymiai didesnė ekologinė žala aplinkai ir žmogui. Jos neišspręs nei dviračiai, nei prašmatniai suremontuotos gatvės ar pėsčiųjų šaligatviai. Juo labiau, kad automobilių eismo minėtoje gatvėje uždrausti neketinama“, - pabrėžia žaliųjų atstovė.

Prisidengus dviračių takais, kaip vienu iš ekologinių problemų sprendimų, iškirtus žaliąją erdvę, padaroma žymiai didesnė ekologinė žala aplinkai ir žmogui.
V. Vingrienė

Žalieji įsitikinę, kad institucijos turi atsakingiau priimti sprendimus dėl medžių miestuose kirtimo, įvertindamos ilgą jų atkūrimo procesą. 

Akcijos dalyviai prie medžių prikabino plakatus, kviečiančius sprendimų priėmėjus įvertinti žaliųjų erdvių miestuose svarbą ir atsigręžti į aplinką bei žmogų.

Vidutinio dydžio medis sugeria 130 l benzino taršą

Lietuvos žaliųjų partijos pirmininkas, Seimo narys Linas Balsys teigia, jog savivaldybė turėtų teikti prioritetą ne automobilių statymo vietų plėtrai, bet miesto žaliųjų erdvių priežiūrai. 

„Miesto žaliosios zonos, medžių alėjos turi savo funkciją: apsaugo nuo gatvės triukšmo, taršos, vasarą – nuo karščio. Vilnius visada buvo žalias miestas, todėl nedovanotina, jog dėl vairuotojų ar kelininkų patogumo kertami sveiki medžiai, ištisos medžių alėjos. Mano manymu, už tokį savavališką medžių kirtimą už tai atsakingi asmenys turėtų prisiimti ne tik moralinę, bet ir teisinę atsakomybę“, – sakė L. Balsys

Anksčiau Vasario 16-osios gatvėje nupjautus medžius apžiūrėjusi Lietuvos žaliųjų partijos narė, dendrologė Marija Tamkevičiūtė yra patvirtinusi, jog dauguma nukirstų medžių buvo sveiki. „Galima buvo matyti, kad kai kuriems šių medžių yra apie 60 metų, tačiau jie sveiki, nepažeisti ligų. Liepos visuomet buvo sodinamos šalia gatvių, kaip medžiai, geriausiai apsaugantys nuo taršos. Vidutinio dydžio medis per vieną vegetacijos laikotarpį absorbuoja tiek kenksmingų medžių, kiek jų išskiriama iš 130 litrų benzino. O 6, 10, 15 kvadratinių metrų pločio liepų laja 3 kartus sumažina gyventojų girdimą gatvės triukšmą“, – teigė M. Tamkevičiūtė.

Vilnius - virtęs medžių šmėklų miestu

Lietuvos žaliųjų partijos duomenimis, šiuo metu nenumatyta skirti papildomų lėšų naujai pasodintų medelių priežiūrai. Jei nukirstų vietoje bus planuojama sodinti kitus medžius, jauniems medžiams bus reikalinga speciali priežiūra (laistymas, tręšimas), nes taršiose zonose jie sunkiai prigyja.

Liepos visuomet buvo sodinamos šalia gatvių, kaip medžiai, geriausiai apsaugantys nuo taršos. Vidutinio dydžio medis per vieną vegetacijos laikotarpį absorbuoja tiek kenksmingų medžių, kiek jų išskiriama iš 130 litrų benzino.
M. Tamkevičiūtė

Tai, kad miesto medžiai prastai prižiūrimi pastebi ir Lietuvos arboristikos centro direktorius Algis Davenis. „Nei savivaldybei, nei visuomenei visiškai nerūpi, kad medžiai mieste yra nuolat luošinami, žalojami. Vilnius yra virtęs medžių šmėklų miestu. Kur bepažiūrėsi, visur augalai luoši, sudarkyti. Likimas tokių augalų anksčiau ar vėliau būna toks pats – nukirtimas“, – sakė A. Davenis

Pasak A. Davenio, visos problemos dėl medžių kyla dėl jų sodinimo nepagalvojus apie jų ateitį. „Mes manome, kad prioritetas tvarkant medžius turi būti skirtas ne genėjimui ir audros padarinių šalinimui, bet kompleksinei ir prevencinei medžių priežiūrai (arboristikai), kuri užtikrintų gerą medžio kaip augalo būklę ir leistų išvengti problemų ateityje, kad medis netaptų grėsme visuomenei ir žmonių turtui“, – teigė žinomas arboristas.

www.GRYNAS.lt
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Dzūkas atliko eksperimentą: štai kiek grybų galima pririnkti per valandą šiuo metu dygsta labai neįprastose vietose (32)

Susigalvojau sau užduotį patikrinti, kiek grybų pavyks surinkti Dzūkijos miške per vieną...

Į kėdainiečių namus įsliuogė žaltys (37)

Į Kėdainių mieste gyvenančios šeimos namą nekviestas įsliuogė geltonskruostis žaltys. Negana...

Paaiškino, kaip patiems užsiauginti baravykų ir voveraičių: svarbi tik viena sąlyga (33)

Nors pilna pintinė grybų – kiekvieno grybautojo svajonė, ne kiekvienas pasivaikščiojimas miške...

Grybautojus džiugina pilnos pintinės grybų: kai kam pakako vos geros valandos (65)

Pastarosiomis dienomis gana drėgni, bet šilti orai ypač palankūs grybams dygti. Iš miškų...

Veterinaras paaiškino, kaip atrodo teisinga augintinio mityba: šių taisyklių tiesiog privalu laikytis (4)

Augintiniams geriausi pašarai, nesvarbu, kokiu būdu jie pagaminti, pasižymi dideliu kiekiu,...

Top naujienos

Paaiškino, kaip veiks draudimas rūkyti daugiabučių balkonuose: yra trys keliai (221)

Seimas ketvirtadienį apsisprendė palaiminti draudimą rūkyti daugiabučių balkonuose, jei tam...

Seimas linkęs įteisinti tryliktąją pensiją (14)

Seimas pradėjo svarstyti, ar įteisinti 200 eurų vadinamąją tryliktą pensiją.

Kreipėsi į „Sodrą“ ir gavo beveik 400 eurų: pataria tai padaryti ir kitiems (28)

Kartą per metus valstybinio socialinio draudimo įmokas mokantiems asmenims, kurie dirba su...

Karbauskis meta farmacininkams sunkius kaltinimus: kai kurių vaistų kainos kilo beveik aštuonis kartus papildyta Matulo komentaru  (121)

Lietuvos valstiečių žaliųjų sąjungos pirmininkas Ramūnas Karbauskis apkaltino farmacininkus...

Vokietija įtraukė Šiaulių regioną į koronaviruso paveiktų vietų sąrašą (10)

Vokietijos Sveikatos ministerija įtraukė Šiaulių regioną į koronaviruso ( COVID–19 )...

Navalnas pateikė šiurpių detalių apie tai, kaip susmuko lėktuve papildyta (192)

Rusijos opozicijos lyderis Aleksejus Navalnas pirmame interviu po išrašymo iš Vokietijos...

Kad Donatas sunkiai serga nepatikėjo net jo mama: žmonės šią ligą dažnai vertina klaidingai

Skaičiuojama, kad Lietuvoje depresija serga daugiau kaip 40 tūkst. žmonių. Ši liga yra viena...

Ekonomistai: minimalus atlyginimas turi didėti, kitaip didės pajamų nelygybė (1)

Trišalei tarybai neradus sutarimo dėl kitų metų minimalus mėnesinio atlyginimo ( MMA ) didinimo,...

Kritinės situacijos, kai delsti negalima: socialiniai darbuotojai pataria, kur ieškoti pagalbos

Dažnas išgirdęs už sienos verkiantį vaiką ar pažįstantis šeimą, kurioje kažkas kenčia nuo...

|Maža didelių žinių kaina