Veterinarė Toma aiškina, kas tai per operacija ir kaip po jos jaučiasi jūsų augintinė.
Citata
Katė gali eiti pasinaudoti draskykle kai ji yra susijaudinusi ar laukia kažko malonaus (pavyzdžiui, vakarienės), ar net kai yra liūdna ir nerami. Labai svarbu, kad katė turėtų vietą, kur galėtų suleisti savo nagučius.

Draskymas - ir mankšta, ir vaistai nuo nerimo

Liūdna, bet daugeliu atvejų, kai šeiminkai apsiprendžia atlikti tokią operaciją, veterinarai nesiūlo alternatyvos, juolab su pačia operacija taip pat nesupažindinama. Ir šiaip mažai informacijos lietuvių kalba, kaip auklėti savo pūkuotąsias, vis dar likęs stereotipas, kad kačių neišauklėsi. Jei užlipo ant sprando ar jei draskosi tai šitaip turi būti, juk katė..

Ne! Katės gali būti išauklėtos ir gerai elgtis, būti švelnios ir prieraišios. Sakau išauklėtos, ne išdresuotos, nes tai ne šuo. Katė yra rafinuotas ir delikatus gyvūnas, turintis savo nuomonę ir fizine jėga - jos nieko neišmokysi.

Drąskymas katei yra prigimtinis ir natūralus procesas. Draskydama medį ar baldą katė ne tik aštrina ir prižiūri savo nagus, bet kartu ir žymi savo teritoriją. Padraskius paliekamas vizualus ženklas ir kartu lieka katės kvapas - tai labai svarbu bendraujant su kitomis katėmis ir bendrai pačios katės savijautai. Savo teritorijoje katė jaučiasi saugi ir rami. Taip pat drąskymo metu katės išsiriečia, ištempia nugaros ir pečių raumenis, tad joms tai - tarsi savotiška mankšta. Draskymas nėra elgesio yda, tai neatskiriama katės būdo savybė. Katė gali eiti pasinaudoti draskykle kai ji yra susijaudinusi ar laukia kažko malonaus (pavyzdžiui, vakarienės), ar net kai yra liūdna ir nerami. Labai svarbu, kad katė turėtų vietą, kur galėtų suleisti savo nagučius.
Katės nagai dažniausiai jai reiškia daugiau, nei mes manome

Jauniklių nagučiai atrodo pabuvoja visur - jie lipa stalais, užuolaidomis, žmogaus koja…  Iš pradžių nereikėtų labai pykti ant mažylio, juk kačiukas kaip ir maži vaikai tiesiog susipažįsta su aplinka, mokosi medžioti, bendrauti…

Jei laiku įsigysite ar pasigaminsite tinkamą draskyklę ir rasite jai tinkamą vietą, įdėjus šiek tiek pastangų kačiukas greitai supras kur galima nagučius suleisti, o  kur - ne. Be tam tikro auklėjimo ir draskyklės jūsų katė galiausiai pati sau ras patraukliausią baldą ar šiaip vietą kur ims pastoviai draskyti, norite jūs to ar ne. Nagų galandinimas yra natūralus ir labai svarbus procesas katės gyvenime.
Citata
Po nagų pašalinimo operacijos, katę draudžiama išleisti į lauką, nes be nagų ji negali apsiginti ar pabėgti užvyta.

Daug kas priklauso ir nuo buvusių šeiminkų, ir nuo mūsų. Įdėjus šiek tiek pastangų ir tinkamai išauklėjus tikrai nereiks atimti iš katės nagų, laikui bėgant ji supras kaip juos naudoti.

Gal jūsų katė jaučiasi „įsprausta į kampą“?

Jei galvojate suaugusiai katei šalinti nagus, pamėginkite stebėti gyvūną ir jo aplinką. Ji tik dabar pradėjo agresyviai elgtis? Greičiausiai, kažkas tokį jos elgesį iššaukė. Atkreipkite dėmesį, kaip ji jaučiasi, pabandykite „perskaityti“ jos kūno kalbą.

Dažnai šeimininkai neatpažįsta įspėjamųjų ženklų, kad augintinei kažkas nepatinka, ji nenori. Atlikto mokslinio tyrimo metu paaiškėjo, kad nemaža dalis kačių savininkų (apie 40 proc.) nesupranta kada katė patiria stresą (pvz: nuleistos priglaustos ausys), yra pikta ir reiškia nepasitenkinimą.

Tad iš pradžių reikėtų pasidomėti kačių kūno kalba. Katės maksimaliai stengiasi išvengti fizinės konfrontacijos (peštynių kai tenka panaudoti nagus ir dantis), dėl šios priežasties jos iš pradžių nepasitenkinimą rodo savo kūno kalba. Jei jūsų katė naudoja nagus, kad išlaikytų atstumą, tai nagų pašalinimas nepakeis jos elgesio, ji išliks agresyvi jausdamasi nesaugi. Ieškokite to priežasčių...

Kas daroma per nagų šalinimo operaciją?

Toks pjūvis atliekamas operacijos metu
Tai nėra tiesiog nagų pašalinimas, operacijos metu pašalinami tretieji letenų pirštakauliai, kitaip tariant, tai yra amputacija (galūnės pašalinimas) – 10 amputacijų vienos operacijos metu. Katės nagai, priešingai nei žmogaus, yra kartu su pirštakauliu, tad amputuojant nupjaunami raiščiai, kraujagyslės ir pašalinamas pirmasis pirštakaulis iki sąnario. Kaip pavyzdys, apačioje yra nuotrauka kaip ši procedūra atrodytų ant žmogaus rankos.

Po operacijos letenos tvirtai apibintuojamos ir dažniausiai katė lieka veterinarijos klinikoje per naktį, kai kuriais atvejais katėms neleidžiami nuskausminamieji.

Kitą dieną gyvūnas atiduodamas namo. Įsivaizduokite kaip skausminga katei vaikščioti ant tokių letenėlių…

Citata
Be tam tikro auklėjimo ir draskyklės jūsų katė galiausiai pati sau ras patraukliausią baldą ar šiaip vietą kur ims pastoviai draskyti, norite jūs to ar ne.

10 dienų veterinarai pataria pakeisti į švelnesnį kraiką ar naudoti plėšytą laikraštį vietoj įprasto. Per tą laiką dažniausia letenėlės sugyja be komplikacijų. Būna kai kurioms katėms ilgai išlieka jautresnės pėdutės, kitos visą likusį gyvenimą nebeleidžia jų liesti. Neteisingai atlikta operacija gali deformuoti leteną.
Po nagų pašalinimo operacijos, katę draudžiama išleisti į lauką, nes be nagų ji negali apsiginti ar pabėgti užvyta. Kartais šeiminkai galvoja, kad išleidus į lauką ji niekur neina, bet net jei taip ir yra – niekas netrukdo kitam katinui ateiti į kiemą. Jei jau nusprendėte atlikti tokia operaciją, tai į lauką gyvūno jokiu būdu nebeišleiskite.
Katei atliekamos operacijos palyginimas su žmogaus ranka - gyvūnui tarsi nukertami pirštų galiukai


Auklėjimas yra lengvesnis, nei manote

Kol gyvūnėlis jaunas, reikėtų pabandyti tiesiog reguliariai pakirpti nagus, dar galima pabandyti katę "apauti" geliniais nagais.

Būtinai reikia įsigyti ar patiems pasigaminti tinkamą drąskyklę. Reikia atrasti tai kas jūsų pūkuotąjai patiktų. Jei katė Jūsų draskyklės nenaudoja, nesipiktinkite, greičiausiai ne ten padėjote arba netinkama pati draskyklė. Ji turi būti atitinkamos medžiagos, tvirta ir pastatyta ten, kur katė nori ja naudotis.

Yra katės, kurios mėgsta draskyti horizontalioje padėtyje – šiuo atveju reikėtų įsigyti specialų kilimėlį.

Mėgstančioms vertikalų draskymą reiktų rinktis stulpą ar stovą apsuktą virve iš sizalio (šis pluoštas itin tvirtas). Stulpas turi būti tokio aukščio, kad katė galėtų į jį atsirėmusi išsitiesti visu ilgiu, o pagrindas pakankamai platus ar sunkus, kad gyvūnas galėtų atsiremti/užšokti ir nenukristi.

Jei katė nedrasko jūsų drąskyklės, o eina draskyti kitur, stebėkite ją, kur eina tai daryti ir kaip ji tai daro… Greičiausia jūsų drąskyklė tiesiog netinkama. Sukurkite ar suraskite tai, kas tiks jūsų augintinei. Atraskite tai, kas jai būtų įdomiau už baldus.

Ar operuoti katę, ar ne yra jūsų asmeninis sprendimas. Prieš apsipręsdami išanalizuokite operaciją, jos pasekmes, priežastis, kodėl katė taip elgiasi ir ką galima padaryti, kad elgtusi tinkamai.

Yra knygų apie kačių auklėjimą, bei informacijos internete  užsienio kalbomis.
Būkite atsakingi, rūpestingi ir mylintys.

Informaciją parengė veterinarė Toma J.