aA
Svarbus ir efektyvus ekologinio švietimo centras pamario krašte – Ventės rago ornitologinė stotis - šiemet išgyvena permainų metą. Nuo sausio 2-osios stoties vadovu paskirtas nuo 1981 metų čia vyriausiuoju ornitologu dirbęs Vytautas Jusys.
Medžiojanti ūdra
© V. Jusio nuotr.

Jis pakeitė ligšiolinį Kauno T.Ivanausko zoologijos muziejaus filialo Ventėje vedėją Leoną Jezerską, čia dirbantį nuo 1974-ųjų.

Vienoje darbo vietoje - 65-erius metus

T.Ivanausko zoologijos muziejus yra pirmoji ir vienintelė veterano 87-erių L.Jezersko darbovietė. Joje pradėjo dirbti 1947 lapkritį, miškų tyrimų srityje ir šiam mėgstamam darbui atidavė 27 metus.

Iš Kauno į Ventės ragą vadovauti ornitologinei stočiai jis, tuomet sulaukęs 49-erių, buvo komandiruotas tarsi laikinai. Bet liko čia visam likusiam gyvenimui.

Pernai lapkritį jis tapo vienu ryškiausių ilgaamžių Lietuvoje . Pirmoje ir vienintelėje darbovietėje – T.Ivanausko zoologijos muziejuje - jis sukaupė 65 metų darbo stažą. Valstybinėje įstaigoje tai - išskirtinis atvejis.

Pernai, kalbėdamas su šių eilučių autore, L.Jezerskas sakė esąs jau pasirengęs užleisti vietą jaunesniam specialistui ir sakė būsiąs patenkintas, jei stoties vadovu taps Vytautas Jusys.

„Jis sąžiningas žmogus, vertas pasitikėjimo ir palaikymo. Be to, milijoninėmis europinės paramos lėšomis Ventės rage rengiamasi statyti didžiulį mokslo tyrimų ir lankytojų aptarnavimo centrą, aš jau nepajėgsiu to krūvio aprėpti...“,- kalbėjo L.Jezerskas.

2013-ųjų kovo mėnesį turėtų būti baigtas daugiau kaip pusę milijono litų kainuosiantis Ventės rago ornitologinės stoties lankytojų centro rekonstrukcijos, ekspozicijos įrengimo bei aplinkos pritaikymo lankymui projektas.

Jo įgyvendinimas atsieis beveik 10 milijonų litų. Juos planuojama skirti iš Europos regioninės plėtros fondo. Projektas yra vykdomas pagal 2007–2013 m. Sanglaudos skatinimo veiksmų programą.

Sugalvojo efektyvesnes paukščių gaudykles

Ventės rago ornitologinės stoties veteranas L.Jezerskas, pasikeitus kolektyvo vadovui, į pensiją vis tiek neišlydėtas. Jis vykdys zoologinius tyrimus.

Visi, kam įdomi Ventės rago kyšulio, giliausiai į Kuršių marias nutolusio Lietuvos kampelio, istorija, vertina L.Jezersko pastangas sovietmečiu jį sutvirtinant, pritaikant priimti lankytojus. Taip pat modernizuoti ornitologinių tinklų kompleksą, kad jis taptų našiausiu Europoje ir pasaulyje.

1975-1986 metais Ventės rago smaigalyje L.Jezersko iniciatyva vyko didžiausi rekonstrukcijos darbai. Kuršių marių krantai buvo paaukštinti, išgrįsti akmenimis, pastatytas 250 metrų ilgio molas, per ledonešį atliekantis ledlaužio funkcijas, kad luitai negriautų ir nenaikintų pusiasalio.

Netrukus čia buvo pastatytos L.Jezersko projektuotos didžioji ir zigzaginės paukščių gaudyklės, kuriose įkliuvę paukščiai rečiau žūva, jų sužieduojama dešimteriopai daugiau. Pavyzdžiui, 1950-1959 metais čia buvo žieduojama po 10-15 tūkst. , o 2003-aisiais – 105 tūkst. paukščių per metus.

„Ir šioje srityje laikas atsinaujinti, turiu sumanęs daugiau patobulinimų, kad įkliuvę paukščiai netaptų žvėrelių ar žalčių masalu. Žūstančiųjų kiekį sumažinsime dešimteriopai“, - sako V.Jusys.

Laukiama tyrimų proveržio

V. Jusio iniciatyva tikimasi plačiau atverti vartus tarptautiniam bendradarbiavimui su kolegomis, dirbančiais užsienio šalyse.

„Keisimės ornitologų grupėmis, plėsime pažinimo ribas, visų tyrimų srityje sieksime proveržio. O ekologinio švietimo, gamtinio pažintinio turizmo centras Ventės rage buvo ir liks lankomiausias dešiniajame Kuršių marių krante“,- žurnalistei sakė V.Jusys.

Kasmet čia aptarnaujama tūkstančiai ekskursijų iš Lietuvos ir daugelio pasaulio šalių, iš viso - apie 50-70 tūkst. lankytojų per metus. Jie išvyksta namo praturtėję žiniomis apie gamtines šio krašto vertybes, vietines paukščių populiacijas.

Ir profesionalai, ir mėgėjai V.Jusio atvirumą ir dosnų dalijimąsi savo žiniomis labai vertina. Kai 2009 metais Lietuvos Ornitologų draugija pradėjo leisti žurnalą „Paukščiai“, jo vyr. redaktoriumi pasirinko būtent V.Jusį. Už simbolinį atlygį jis juo dirba iki šiol.

Prieš penkerius metus išleistą populiariąją knygą „Ventės ragas“ taip pat parašė V.Jusys, nedaug prisidėjo L.Jezerskas. 2012 metų gale išleisto Lietuvos paukščių pažinimo vadovo autoriai yra Vytautas Jusys, Saulius Karalius ir Liutauras Raudonikis. Jame ornitologai pateikė aprašymus apie 380 paukščių rūšių ir žinyną iliustravo 2000 fotografijų. Dauguma jų - V.Jusio.

Keliolika spaudinių – knygų, brošiūrų, žurnalų - išleisti per tris dešimtmečius, yra iliustruoti tūkstančiais V.Jusio fotografijų, jose užfiksuoti paukščiai natūralioje aplinkoje ir pateikti stebėjimai apie juos. 2007 metais jis su bendraminčiais įkūrė Lietuvos paukščių fotografų klubą Birdpix.lt.

Darbas sutampa su pomėgiu

Gimęs Lietuvos tremtinių šeimoje Kazachstane, baigęs Molėtų pirmąją vidurinę mokyklą, V.Jusys profesinės brandos viršūnę pasiekė prie Kuršių marių, Ventės rage. Jo sąskaitoje – jau 605 tūkstančiai sužieduotų paukščių, tai yra antras pagal dydį rezultatas pasaulyje.

Šis profesionalas Lietuvoje yra aptikęs bene daugiausiai naujų paukščių rūšių ir šeštus metus sėkmingai vadovauja Lietuvos ornitofaunistinei komisijai.

„Mano darbas sutampa su mano hobi, ar begali kas būti geriau?“, - retoriškai klausė V.Jusys.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lietuvoje 5 kartus išaugo žvejų mėgėjų skaičius (46)

Pernai šalyje žvejams mėgėjams buvo išduota daugiau kaip 407 tūkstančiai leidimų – tai...

Ignalinos rajone sučiupti įžūlūs brakonieriai: užmušė vos einančią tauriojo elnio patelę (71)

Praėjusį penktadienį Aplinkos apsaugos pareigūnai gavo pranešimą dėl Ignalinos rajone galimai...

Lietuvoje auga aplinkosaugos populiarumas (17)

Kaip rodo Aplinkos ministerijos užsakymu atlikta reprezentatyvi Lietuvos gyventojų apklausa,...

Tautos nacionalinis paveldas: unikalūs, lietuviški naminiai balandžiai (63)

Mes žinome, kad per šimtmečius Lietuvos ūkininkai , augindami naminius gyvulius ir paukščius,...

Žiemiškos pramogos savaitgaliui: kur nuvažiuoti ir ką aplankyti (4)

Lietuvoje kaip reikiant paspaudė šaltukas. Tačiau mėgstantiems pramogas gamtoje speigas ir sniegas...

Top naujienos

Landsbergis: Lietuva prarado Meką taip ir nesupratusi, ką iš tikrųjų turėjo (254)

Trečiadienį mirė vienas garsiausių lietuvių kilmės kino menininkų Jonas Mekas . Jam buvo 96-eri.

Andrius Užkalnis. Išaiškėjo, ką Užkalnis iš tikrųjų veikia JAV ir ką liepia dirbti jums (197)

Pamatėte nuotrauką ir žinote, kodėl iš tikrųjų taip ilgai ir dažnai būnu Amerikoje....

Rusija viešai pademonstravo raketą, galinčią sužlugdyti ginkluotės sutartį su JAV (197)

Rusija trečiadienį pademonstravo raketų sistemą, anot Vašingtono, pažeidžiančią svarbą...

Sielos išsivystymas liks

V. V. L.: Atsimenu gražius tavo tekstus iš dienoraščio, kai maždaug 1950-ais metais rašei, kad...

Dainiaus Sinkevičiaus filmo „Pravieniškių mafija“ premjera (69)

Visą Lietuvą sudrebinusios ir kalėjimų sistemos tamsiąją pusę atskleidusios ir jau betseleriu...

Kelionės tikslas – Jordanija: turistų neišlepinti vietiniai atostogas paverčia tobulomis (58)

Prieš pradėdamas norėčiau įspėti – jei Jūs esate poilsį paplūdimyje mėgstantis turistas,...

Karbauskis nori pertvarkų partijoje: jau žino, kokių žmonių nebeliktų (99)

Artėjant Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos ( LVŽS ) suvažiavimui, į partijos narius...

Įtampa Vilniaus daugiabutyje: kaimynui pradėjus remontą – pradėjo griūti visas namas (189)

Nenori susipykti su kaimynu, nepradėk remonto, – sako žmonės. Vieno Vilniaus daugiabučio...

Rusijos grėsmių akivaizdoje – svarbus iššūkis Lietuvai: ekspertai įvardijo, koks žingsnis būtų pražūtingas (591)

Kas turi dar įvykti, kad lietuviai nebesiilgėtų Sovietų Sąjungos? Kuri šalis mums atrodo pati...

Iš „Eurovizijos“ atrankų pasitraukusiam Sashai Song gresia tūkstantinė bauda papildyta dainininko komentaru (26)

Trečiadienio vakarą LRT televizijoje filmuojant dar vieną „Eurovizijos“ atrankų laidą...