aA
Svarbus ir efektyvus ekologinio švietimo centras pamario krašte – Ventės rago ornitologinė stotis - šiemet išgyvena permainų metą. Nuo sausio 2-osios stoties vadovu paskirtas nuo 1981 metų čia vyriausiuoju ornitologu dirbęs Vytautas Jusys.
Medžiojanti ūdra
© V. Jusio nuotr.

Jis pakeitė ligšiolinį Kauno T.Ivanausko zoologijos muziejaus filialo Ventėje vedėją Leoną Jezerską, čia dirbantį nuo 1974-ųjų.

Vienoje darbo vietoje - 65-erius metus

T.Ivanausko zoologijos muziejus yra pirmoji ir vienintelė veterano 87-erių L.Jezersko darbovietė. Joje pradėjo dirbti 1947 lapkritį, miškų tyrimų srityje ir šiam mėgstamam darbui atidavė 27 metus.

Iš Kauno į Ventės ragą vadovauti ornitologinei stočiai jis, tuomet sulaukęs 49-erių, buvo komandiruotas tarsi laikinai. Bet liko čia visam likusiam gyvenimui.

Pernai lapkritį jis tapo vienu ryškiausių ilgaamžių Lietuvoje . Pirmoje ir vienintelėje darbovietėje – T.Ivanausko zoologijos muziejuje - jis sukaupė 65 metų darbo stažą. Valstybinėje įstaigoje tai - išskirtinis atvejis.

Pernai, kalbėdamas su šių eilučių autore, L.Jezerskas sakė esąs jau pasirengęs užleisti vietą jaunesniam specialistui ir sakė būsiąs patenkintas, jei stoties vadovu taps Vytautas Jusys.

„Jis sąžiningas žmogus, vertas pasitikėjimo ir palaikymo. Be to, milijoninėmis europinės paramos lėšomis Ventės rage rengiamasi statyti didžiulį mokslo tyrimų ir lankytojų aptarnavimo centrą, aš jau nepajėgsiu to krūvio aprėpti...“,- kalbėjo L.Jezerskas.

2013-ųjų kovo mėnesį turėtų būti baigtas daugiau kaip pusę milijono litų kainuosiantis Ventės rago ornitologinės stoties lankytojų centro rekonstrukcijos, ekspozicijos įrengimo bei aplinkos pritaikymo lankymui projektas.

Jo įgyvendinimas atsieis beveik 10 milijonų litų. Juos planuojama skirti iš Europos regioninės plėtros fondo. Projektas yra vykdomas pagal 2007–2013 m. Sanglaudos skatinimo veiksmų programą.

Sugalvojo efektyvesnes paukščių gaudykles

Ventės rago ornitologinės stoties veteranas L.Jezerskas, pasikeitus kolektyvo vadovui, į pensiją vis tiek neišlydėtas. Jis vykdys zoologinius tyrimus.

Visi, kam įdomi Ventės rago kyšulio, giliausiai į Kuršių marias nutolusio Lietuvos kampelio, istorija, vertina L.Jezersko pastangas sovietmečiu jį sutvirtinant, pritaikant priimti lankytojus. Taip pat modernizuoti ornitologinių tinklų kompleksą, kad jis taptų našiausiu Europoje ir pasaulyje.

1975-1986 metais Ventės rago smaigalyje L.Jezersko iniciatyva vyko didžiausi rekonstrukcijos darbai. Kuršių marių krantai buvo paaukštinti, išgrįsti akmenimis, pastatytas 250 metrų ilgio molas, per ledonešį atliekantis ledlaužio funkcijas, kad luitai negriautų ir nenaikintų pusiasalio.

Netrukus čia buvo pastatytos L.Jezersko projektuotos didžioji ir zigzaginės paukščių gaudyklės, kuriose įkliuvę paukščiai rečiau žūva, jų sužieduojama dešimteriopai daugiau. Pavyzdžiui, 1950-1959 metais čia buvo žieduojama po 10-15 tūkst. , o 2003-aisiais – 105 tūkst. paukščių per metus.

„Ir šioje srityje laikas atsinaujinti, turiu sumanęs daugiau patobulinimų, kad įkliuvę paukščiai netaptų žvėrelių ar žalčių masalu. Žūstančiųjų kiekį sumažinsime dešimteriopai“, - sako V.Jusys.

Laukiama tyrimų proveržio

V. Jusio iniciatyva tikimasi plačiau atverti vartus tarptautiniam bendradarbiavimui su kolegomis, dirbančiais užsienio šalyse.

„Keisimės ornitologų grupėmis, plėsime pažinimo ribas, visų tyrimų srityje sieksime proveržio. O ekologinio švietimo, gamtinio pažintinio turizmo centras Ventės rage buvo ir liks lankomiausias dešiniajame Kuršių marių krante“,- žurnalistei sakė V.Jusys.

Kasmet čia aptarnaujama tūkstančiai ekskursijų iš Lietuvos ir daugelio pasaulio šalių, iš viso - apie 50-70 tūkst. lankytojų per metus. Jie išvyksta namo praturtėję žiniomis apie gamtines šio krašto vertybes, vietines paukščių populiacijas.

Ir profesionalai, ir mėgėjai V.Jusio atvirumą ir dosnų dalijimąsi savo žiniomis labai vertina. Kai 2009 metais Lietuvos Ornitologų draugija pradėjo leisti žurnalą „Paukščiai“, jo vyr. redaktoriumi pasirinko būtent V.Jusį. Už simbolinį atlygį jis juo dirba iki šiol.

Prieš penkerius metus išleistą populiariąją knygą „Ventės ragas“ taip pat parašė V.Jusys, nedaug prisidėjo L.Jezerskas. 2012 metų gale išleisto Lietuvos paukščių pažinimo vadovo autoriai yra Vytautas Jusys, Saulius Karalius ir Liutauras Raudonikis. Jame ornitologai pateikė aprašymus apie 380 paukščių rūšių ir žinyną iliustravo 2000 fotografijų. Dauguma jų - V.Jusio.

Keliolika spaudinių – knygų, brošiūrų, žurnalų - išleisti per tris dešimtmečius, yra iliustruoti tūkstančiais V.Jusio fotografijų, jose užfiksuoti paukščiai natūralioje aplinkoje ir pateikti stebėjimai apie juos. 2007 metais jis su bendraminčiais įkūrė Lietuvos paukščių fotografų klubą Birdpix.lt.

Darbas sutampa su pomėgiu

Gimęs Lietuvos tremtinių šeimoje Kazachstane, baigęs Molėtų pirmąją vidurinę mokyklą, V.Jusys profesinės brandos viršūnę pasiekė prie Kuršių marių, Ventės rage. Jo sąskaitoje – jau 605 tūkstančiai sužieduotų paukščių, tai yra antras pagal dydį rezultatas pasaulyje.

Šis profesionalas Lietuvoje yra aptikęs bene daugiausiai naujų paukščių rūšių ir šeštus metus sėkmingai vadovauja Lietuvos ornitofaunistinei komisijai.

„Mano darbas sutampa su mano hobi, ar begali kas būti geriau?“, - retoriškai klausė V.Jusys.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Artėjant savaitgaliui: 4 patarimai planuojantiems leistis į žygį gamtoje (1)

Sinoptikai žada, kad po lietingų dienų pagaliau galėsime džiaugtis sausesniu ir saulėtu...

Ilgiau taikstytis su žmonių abejingumu nebegalėjo: ryžosi pakeisti lietuvių mąstymą ir kasdienybę (11)

Aktyvus jaunimas visame pasaulyje siekia atkreipti dėmesį į ekologijos ir aplinkosaugos svarbą....

42 metus su paukščiais dirbantis Vytautas Jusys: sąraše – daugiau nei 780 tūkst. sužieduotų sparnuočių (33)

Ventės rago ornitologinė stotis šiemet švenčia solidų 90-ies metų jubiliejų. Pernai buvo...

Teršiantiems orą numatoma finansinė parama: už ką ir kokių sumų gali tikėtis gyventojai? (85)

Įgyvendinant tarptautinius reikalavimus dėl oro taršos mažinimo, Lietuvoje parengtas Nacionalinis...

Į naują daiktų dalijimosi stotelę kasdien ateina vis daugiau žmonių: ką gero ten galima rasti? (37)

Internetiniuose skelbimų portaluose gyventojai dalinasi žinutėmis apie savo senus baldus, buities...

Top naujienos

Rasa Kazėnienė pratrūko: prokuratūrą reikia aptverti tvora ir visi žinos, už ką prokurorai ten sėdi (145)

Kauno tardymo izoliatoriaus direktoriaus pavaduotoja Rasa Kazėnienė stebisi prokuratūros priimtu...

Perspėja dėl išpopuliarėjusios sendinimo programėlės: kūrė buvęs liūdnai pagarsėjusios rusiškos įmonės darbuotojas papildyta (77)

2017-aisiais sukurta programėlė „FaceApp“ šiomis dienomis pritraukė daugybę vartotojų....

Naujos Skvernelio vyriausybės mįslės: trys ministrai keisis tikrai, dėl vieno – klausimas (94)

Formuojant naują Ministrų Kabinetą greičiausiai keisis trys ministrai – susisiekimo, vidaus...

Buvusią porą pasivijo senos problemos: Uspaskichas ir Blažytė turės sumokėti 158 tūkst. eurų mokesčių (61)

Darbo partijos įkūrėjas, europarlamentaras Viktoras Uspaskichas ir jo buvusi sutuoktinė,...

Lietuvos bankas kreipėsi į teismą dėl svetainių, kuriose sukčiai apsimeta DELFI (9)

Dėl interneto sklindančios melagingos informacijos, skelbiamos sukčių sukurtose svetainėse,...

Tautvydas Marčiulaitis. Lietuvos kaimo mirtis

Vos prieš kelis metus buvo labai madinga prievartauti statistiką stengiantis įrodyti, jog jau...

Daliai į Lietuvą grįžtančių emigrantų – nemokamas sveikatos draudimas (15)

Lietuvos piliečiai ar teisę į pilietybę turintys lietuvių kilmės asmenys, atvykstantys į...

Ką blogai daro vairuotojai, po avarijos pildydami eismo įvykio deklaracijas (1)

Eismo įvykis , be jokios abejonės, sukelia daug streso. Negana to, kad transporto priemonė...

Kuo Lietuvai palanki naujoji EK vadovė, o kas kelia nerimą: tai nebus „bičiulis“ Junckeris (45)

Naujoji Europos Komisijos vadovė Ursula von der Leyen gerai pažįsta Lietuvą, o ir lietuvių...

Kaunui reikės palaukti: Eurolyga finalo ketvertą perkėlė į Kelną (20)

Kitais metais Eurolygos čempionai paaiškės ketvirtame pagal dydį Vokietijos mieste Kelne. 2020...