Vėl suplėšyti ornitologų tinklai

 (1)
Ornitologas veteranas L. Jezerskas prie tinklų
© GRYNAS.lt (A. Aleksėjūnienės nuotr.)

Ir vėl Ventės rago ornitologams vėjų stichija pridarė bėdos. Vėl šeštadienį teko lopyti vėtrų suplėšytus tinklus, taisyti didžiąją ir zigzagines gaudykles. Atidėlioti šio darbo nevalia, nes rudeninė paukščių migracija – pačiame įkarštyje, darbo priemonės turi veikti be trikdžių.

Šiemet ornitologų tinklus viesulai plėšo jau antrą kartą. Kelias zigzagines gaudykles meldynuose prie Kniaupo įlankos vėjas sudraskė liepos 29-ąją, ornitologai juos lopė gabalais iš atsargų, tikėdamiesi ištempti jų tarnavimo laiką iki sezono pabaigos. Neištempė, nes labai didelės jėgos vėjas savaitgalį per pamarį nusirito, ir sudurstyti tinklai vietomis plyšo.

Šiemet pamariui teko atlaikyti jau septynias stiprių vėjų atakas. Viena buvo škvalo, kita - viesulo jėgos, o vakarykštė – stichinio , gūsiuose iki 31 metro per sekundę greičio. Audros šiemet pamaryje ūžė sausio 4-ąją, vasario 3-iąją, birželio 25-ąją , 30-ąją, liepos 29-ąją, rugpjūčio 6-ąją ir dabar, spalio 6-ąją.

„Bet paukščiai ir subjurusiais orais vis tiek sparčiai traukia į Pietus, šį savaitgalį žiedavome jų daug. Palydų renginio, kokį Ornitologų draugija šį kartą organizavo prie Baltosios Vokės žuvininkystės tvenkinių, Ventėje nebuvo, bet atsisveikinti su sparnuočiais, palinkėti sėkmingo skrydžio į žiemavietes ir pavasarėjant grįžti atgal - galima ir individualiai. Tokių gamtos mylėtojų prie Kuršių marių galima sutikti kone kasdien“, - sako Ventės rago ornitologas Vytautas Jusys.

Į pamarį paukščių mylėtojus Lietuvos Ornitologų draugija netrukus kvies tradiciniam stebėjimo raliui „Kuršių marios“ 2012“. Jis įvyks spalio 19 – 21 dienomis, įsikurti ralio dalyviai galės Šilutėje esančiame „Deims“ viešbutyje. Jo savininkas, Šilutės rajono tarybos narys Saulius Stankevičius yra Ornitologų draugijos narys ir laisvalaikiu fotografuoja paukščius.

Šiuo metu Šilutės kultūros ir pramogų centre veikia S.Stankevičiaus fotoparoda, kurioje eksponuojama dvylikos paukščių nuotraukos. „Netrukus išleisiu ir fotoalbumą, kuriame bus daugiau mano nuotraukų“, - žurnalistei pasigyrė S.Stankevičius.

Netrukus išeis ir solidi profesionalų parengta knyga - Lietuvos paukščių pažinimo vadovas. Jo autoriai - neabejotini autoritetai ornitologijoje Vytautas Jusys, Saulius Karalius ir Liutauras Raudonikis. Jame aprašomos 378 paukščių rūšys ir jų paplitimo žemėlapiai, knygoje sudėta 1700 iliustracijų, kurių autoriai – ne tik Lietuvos, bet ir užsienio šalių fotografai.

Beje, iš 378 Lietuvoje aptinkamų paukščių rūšių krašte lieka žiemoti apie šimtą, daugiausia jų – pamaryje. Paukščių stebėtojai kasmetinių ralių metų rungtyniauja, kas daugiau jų čia aptiks.

Atvykusiejji į pamario kraštą šį savaitgalį, tradicinėmis paukščių palydų dienomis, pakeliui matė galingos vėtros išverstus medžius, nuo liūčių pakilusius upių ir marių baseinus, pievas, pilnas migruojančių varnėnų būrių, vaivorykštės lanką, saulei nušvitus, o Ventėje prie tinklų – tebetriūsiančius žmones.

Jie jau apžiedavo beveik dvigubai daugiau paukščių, nei pernai tokiu metu, iš viso - 58 tūkstančius. „Vakarų ir pietvakarių vėjai juos atgena, todėl tokia gausa zylių, kikilių, karietaičių, pečialindų, devynbalsių, liepnelių ir kitų paukščių“, - sako V.Jusys.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

SKAITOMUMO INDIKATORIUS

157417893

Tiek kartu perskaityti* visi grynas.lt straipsniai

* Indikatoriuje skaiciuojama, kiek skaitytojai iš viso perskaite publikaciju nuo GRYNAS.lt starto (2010 gruodis)