Įvairovė stebina

Jei norite ateiti į gintaro turgų Palangoje teks keltis labai anksti šeštadienį. Pasirodžius gerokai po 9 valandos ryto jau galima pamatyti prekystalius nusirenkančių pardavėjų. „Reikėjo ateiti anksčiau. Mes pradedam nuo 5 ryto“, – sako gintaro dirbinius parduodanti moteris.

Tiesa, prekystalis – ne vienas, jų suskaičiuoju gal 10. Šių nukraustyti kol kas niekas neketina, tad laiko pasidairyti yra.

Palangos gintaro turgus

Pasiūla ir gintaro panaudojimo galimybės išties palieka įspūdį. Turguje įsigyti galima pačių įvairiausių dirbinių – nuo skirtingų spalvų ir formų gintaro karolių, apyrankių, segių ir kitų papuošalų iki taurių ar atskirai parduodamų gintaro gabalėlių.

„Perka dovanoms, kas supranta, kas myli gintarą. Lietuviai net daugiau perka, pajūrio kraštas. Bet ir vokiečiai domisi, kiti svečiai. Taures vyras daro. Susikūrė aparatą, pasidarė formas, sudeda gintarą, kaitina iki tam tikros temperatūros, nes tai – sakai, turi suminkštėti. Tada skystas gintaras per skylutes subėga į padarytą formą. Tada dar blizgina. Atvėsta. Čia net gintaro rūgštys lieka“, – pasakoja moteris, parduodanti iš gintaro gamintas taures.

Palangos gintaro turgus

Kartais net sunku patikėti, kad dirbinys pagamintas būtent iš sakų. Kai kurie gintarai šlifuoti ir blizgūs, apvalios ar ovalios formos, kvadratiniai, kiti – natūralūs. Gintaro spalvos svyruoja nuo balsvos ir gelsvos iki juodos. Čia galima rasti net dirbinių iš gintaro dulkių. Jie atrodo dar kitaip.

Tiesa, prekeiviai sako, kad gintaras turguje ne tik iš Baltijos jūros. Jis taip pat kasamas karjeruose, atkeliauja iš Ukrainos ir kitur.

Mažiausios kainos

Šis turgus garsėja itin mažomis kainomis ir dažnai dar yra vadinamas supirkėjų turgumi, mat iš čia gintaro dirbiniai keliauja į kitas pardavimo vietas: Basanavičiaus gatvę, suvenyrų parduotuvėles. Vis dėlto jame lankosi ir tiesiog pigiau gintaro dirbinių norintys įsigyti žmonės. Dažnai tai būna turistai ir poilsiautojai.

Kainos įvairios ir priklauso nuo dirbinio. Štai, pavyzdžiui, apyrankė ar karoliai iš nešlifuoto gintaro kainuoja vos 2 eurus. Tikro juodo gintaro apyrankė – 6 eurus. Taip pat yra papuošalų, kurie kainuoja 15-20 eurų.

Paprastai tokius dirbinius perkantys ne turguje, o pagrindinėje Palangos gatvėje stovinčiuose kioskuose ar galerijose, mokės gerokai daugiau. Antkainis gali siekti 100-200, o kartais ir 300 proc., kalba vietiniai prekeiviai.

O štai gintaro gabalėlių kainos priklauso nuo gramų ir paties gintaro. Vienoje vietoje už jo gramą reikės mokėti 50 euro centų, o štai kitoje – jau 2 eurus. Kaip sako pardavėjai, viskas priklauso nuo to, kokios kokybės tai gintaras. Vertinama viskas: spalva, įtrūkimai, ar yra inkliuzų ir t.t.

Viena prekeivių pasveria turbūt didžiausią mano rastą gintaro gabalėlį turguje. „317 eurų bus už jį“, – sako. Tai, ko gero, brangiausia gintaro turgaus prekė.

Palangos gintaro turgus

Gintaro turgaus ištakos siekia 1998 metus. Turgavietė lengvai pasiekiama, nes įsikūrusi miesto centrinėje dalyje – Senojo Turgaus gatvėje Nr. 12. Jei lankysitės Palangoje, būtinai čia užsukite, net jei nieko nepirksite. Tikrai verta savo akimis pamatyti, kokių nepaprastų dalykų galima pagaminti iš fosilinių sakų.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją