aA
Keli kilometrai bėgimo, mankšta, jėgos pratimai ir šaltas dušas – tai įprastas Sauliaus Urbono rytas. Šiandien Saulius sveikos gyvensenos moko kitus. Asmenybės ugdymo mokytojas ir žinomas sveikos gyvensenos propaguotojas šypsosi, kad iki tol reikėjo nueiti ilgą paieškų kelią.
Saulius Urbonas
Saulius Urbonas
© Asmeninio archyvo nuotr.


Pribloškianti diagnozė

„Virsmas 34-erių, kai galutinai nusprendžiau mesti rūkyti. Iki tol nepavyko net dešimt metų.. Sau pasakiau: metus negersiu nei lašo alkoholio, tam kad į rankas nepaimčiau nei vienos cigaretės! Nors iš tiesų sveikuoliško gyvenimo būdo pavyzdį jau seniausiai atsimenu iš vaikystės.

Atsimenu ankstyvus rytmečius ir mamą, darančią mankštą. Atsimenu ir laiką, kai su vyresniuoju broliu „valgydavome“ vadinamą geltonąją, pogrindinę literatūrą apie jogą, karate, kvėpavimą...“ , - prisimena S. Urbonas.

Paradoksas, bet ir iki to vadinamo slenksčio vyras gyveno gana sveikai – plaukiojo, užsiėmė daugiakove, meditavo.

Jei fiziškai jaučiausi geriau, tai morališkai teko išgyventi ir liūdnų akimirkų – supratau, kad pusės draugų jau nebeturiu.
S. Urbonas

„Ir vis dėlto tik 34-ių tvirtai pasiryžau pokyčiams. Ėmė trūkti energijos, jutau, kad kažkas nebe taip. Pasidariau tyrimus ir išgirdau diagnozę: senis! Organizmas „susidėvėjęs“, cholesterolio lygis baisus, kaulai susidėvėję, osteochondrozė, skoliozė... Bet jokios ligos lyg ir nėra, tai ir gydyti nėra ko – išgirdau iš daktarų. Tad nusprendžiau iniciatyvos imtis pats“ , -prisimena sveikuolis

Jis pripažįsta, jog nelengva buvo atsisakyti priklausomybių. Juk vartoti alkoholį priėmimuose, vakarėliuose įprastas dalykas, o kur taurelė, ten ir cigaretė

Atsimindamas tą laikotarpį galiu S. Urbonas sako, jog gyveno linksmai ir be alkoholio, o ypač džiaugdavosi po vakarėlių rytais, kai kiti nepakeldavo galvos.

Išbandymų metas ir tai, kas liko iš krūvos draugų

„Metęs gerti iškart pajutau lengvą aplinkinių spaudimą. Kaip, tu negeri?! Vis dėlto turėjau tvirtą poziciją ir atsilaikiau. Jei fiziškai jaučiausi geriau, tai morališkai teko išgyventi ir liūdnų akimirkų – supratau, kad pusės draugų jau nebeturiu. Deja, tokia tikrovė, su kai kuriais iš jų „draugauti“ galima tik prie butelio. Be alkoholio ir dabar sugeba bendrauti tik nedaug žmonių, Lietuvos masteliu – gal kokie 5 proc. Likusiems, alkoholis – būtinas atributas“ , - liūdnas išvadas padaro S. Urbonas.

Lietuviai yra tarp šalių, pirmaujančių pagal suvartojamo alkoholio kiekį žmogui, taigi jo atsisakęs žmogus tampa "balta varna"
Lietuviai yra tarp šalių, pirmaujančių pagal suvartojamo alkoholio kiekį žmogui, taigi jo atsisakęs žmogus tampa "balta varna"
© Shutterstock nuotr.

Vis tik jį džiugina besikeičiantis jaunimo požiūris: daugėja festivalių, renginių be alkoholio. Jo nuomone, galbūt tas jaunas žmogus vėliau ir vartos alkoholį, bet atėjus tam tikram laikui, pradėjus trūkti energijos, jis sau pagalvos: bet tada jaučiaus kitaip, tada buvo faina, ir aš juk nevartojau svaigalų!

Senų žmonių skundimasis skausmais ir ligomis šiandien, deja, yra masinis reiškinys. Man didžiausias džiaugsmas būtų, jei neprireiktų tokios vaikų pagalbos senatvėje.
S. Urbonas

Sveikos mitybos formulės paieškos

„Tinkamos mitybos formulės ieškojau dešimt metų. Ir tik po keliolikos metų pajaučiau, kad jau šį tą žinau, galiu mokyti kitus. Ne gydyti, o mokyti. Bet tam reikia bent trijų mėnesių, neužtenka kelių dienų ar savaitės. Žmogus natūraliai linkęs priešintis: ne, mano seneliai taip gyveno, juodą duoną ir lašinius valgė ir aš taip noriu! Žmogui reikia patarti individualiai – ne tik dėl maisto, bet ir dėl fizinių krūvių, meditacijų.. Juk kiekvienas mes esame skirtingas. Man asmeniškai sunkiausia buvo atsisakyti kavos ir cukraus. Šiuos produktus vienareikšmiškai vadinu narkotikais. Taip pat apibūdinčiau kviečius ir pieną. Pastebiu, kad ir kitiems liūdniausia atsisveikinti su pienu, miltais,“ - dėstė sveikuolis.

„Jis prisimena, kaip gyvenimą pakeisti nusprendusiems žmonėms sapnuojasi bandelių kvapas. Užuodus cepelinus, ir man dar dabar nutysta seilė. Bet gyveni, ir tampi atsparesnis,“ - prisipažįsta S. Urbonas

Taip pat jis prisimena, kad nuo tokių pokyčių labiausiai atkalbinėja artimiausi žmonės.

 „Ką darai? Gyvenk kaip visi žmonės! Toks „palaikymas“ tikrai nepadeda. Artimieji apskritai bet kokiems pokyčiams dažniausiai yra linkę nepritarti. Palaimina tik pamatę teigiamus pokyčių rezultatus. Turiu omenyje ne tik mitybą, bet ir pvz. fizinius pratimus, meditacijas, proto mankštą,“- pasakoja S. Urbonas.

Sveikos mitybos nauda ir kodėl kartais „užsilenkia“ sveikuoliai

Vyras teigia, jog pakeitęs savo gyvenimo būdą, pajuto malonumą gyventi.

 „Aišku būna, kad miršta ir 40-metis sveikuolis! Bet gyvenęs palaidoje baloje toks žmogus anapilin greičiausiai būtų iškeliavęs bent dešimtmečiu anksčiau! „Nerūkysi, negersi – sveikas numirsi!“- šį sovietinį posakį jau seniai laikau savo mokymų kredo. Šiandien jau nebe daug kas tiki, kad tai įmanoma. O kas nenorėtų tokios lemties? Taip neapkrauname vaikų, artimųjų savo ligomis. Senų žmonių skundimasis skausmais ir ligomis šiandien, deja, yra masinis reiškinys. Man didžiausias džiaugsmas būtų, jei neprireiktų tokios vaikų pagalbos senatvėje“, - svarsto pašnekovas.

Vyro nuomone, keistis žmogus pirmiausia privalo norėti pats. Kartais vietoj jo iniciatyvą rodo šeima, artimieji. Tai nėra gerai, nes abejingą žmogų pakeisti sudėtinga.

Šiandienos skubančiame, beprotiškai daug informacijos talpinančiame gyvenime turime išmokti „ataušinti“ smegenis, išmesti tai, kas nereikalinga, kad tai nepereitų į fobijas, stresą. Taip pat esu įsitikinęs, kad ne mažiau 60 proc. mūsų valgiaraščio turi sudaryti žalias, neapdorotas maistas. Nesu nei griežtas veganas, nei vegetaras. Tačiau maistas mūsų sveikatai yra labai svarbus.
S. Urbonas

„Man labai patinka išsireiškimas, kad „Mokytojas ateina tada, kai mokinys būna pasiruošęs“. Į mane žmonės kreipiasi ne tik dėl sveikatos. Virš 30 metų dirbu ir asmenybės pokyčių srityje. Bet net ir sprendžiant žmogaus kūrybingumo, drąsos, pasitikėjimo problemas, nori nenori tenka atsigręžti į sveikatą. Juk visur reikia energijos, o jeigu jos nėra? Didžiausias džiaugsmas regėti žmones, pasiekusius rezultatus. Pvz. nukritusį svorį pastebėti lengviausia, bet labiausiai mane „veža“ žibančios akys, energija ir noras gyventi. Svarbu, kad žmonės įsisąmonintų, kad jie patys yra savo laiko, gyvenimo, nuotaikų valdytojai“, - kalba S. Urbonas.

Tai koks gi tas laimingo gyvenimo receptas?

S. Urbono nuomone, sveiko žmogaus gyvenime svarbiausi trys komponentai: fizinis krūvis, teisinga mityba ir meditacija. Jei pirmus du žmonės supranta ir yra linkę priimti, tai dėl trečiojo kyla klausimų.

„Meditacija – tai yra mūsų sugebėjimas valdyti visus psichinius procesus. Psichiniai procesai yra tiesiogiai susiję su kūno sveikata. Šiandienos skubančiame, beprotiškai daug informacijos talpinančiame gyvenime turime išmokti „ataušinti“ smegenis, išmesti tai, kas nereikalinga, kad tai nepereitų į fobijas, stresą. Taip pat esu įsitikinęs, kad ne mažiau 60 proc. mūsų valgiaraščio turi sudaryti žalias, neapdorotas maistas. Nesu nei griežtas veganas, nei vegetaras. Tačiau maistas mūsų sveikatai yra labai svarbus. Sakyčiau 60 proc. mūsų sveikatos priklauso nuo maisto, po 20 proc. – nuo psichikos ir nuo fizinio krūvio. Nežiūrint į tai, maistas mūsų gyvenime turėtų užimti nedidelę dalį. Visiems noriu palinkėti: nebijokite pokyčių, nebijokite domėtis, klausti, ieškoti“, - pokalbį palinkėjimu užbaigia sveikuolis.

Ekodiena
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Prisižvejojo: neteisėtai sugautos lydekos kainuos daugiau nei pustrečio tūkstančio eurų (21)

Ketvirtadienį Panevėžio gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos pareigūnai sulaikė asmenis,...

Suskaičiavo per mėnesį padarytus medžioklės pažeidimus: kai kurie regionai nustebino (2)

Rugsėjo 15–spalio 15 d. vykusios akcijos „Medžioklė“ metu buvo surengta 112 reidų,...

Žvejojate saugomose teritorijose? Štai, ką būtina žinoti (1)

Žvejai dažnai klausia, ar galima žvejoti ir plaukioti ornitologiniuose, ichtiologiniuose...

Įkliuvo trys Sudervės upėje neteisėtai žuvis gaudę žvejai: teks paploninti pinigines (3)

Vilniaus gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos pareigūnai vykdydami akciją „Lašiša 2021“...

Artėja pasaulinė geriamojo vandens krizė: tai, ką sužinosite, privers užsukti čiaupą (275)

Maždaug 75 proc. Žemės teritorijos sudaro vanduo, tačiau tik apie 5 procentus jo yra gėlas ir...

Top naujienos

Kraupioje avarijoje vaikų netekę tėvai sugebėjo atleisti BMW vairuotojui: jie buvo geriausi draugai (45)

Per tragišką avariją du savo geriausius draugus pražudęs 23 metų vilnietis Mantas Kildišius...

Užsienyje bijo lietuvių: matydami, kiek pas mus sergančių ir antivakserių – liepia tirtis papildomai (805)

Iš stipriai sergančios Lietuvos žmonės plūsta žiemoti į saulėtą ir mažai koronaviruso...

Po rekordinių viruso skaičių svarsto, ką daryti su kitais ligoniais: pagalbos gali tekti vykti ir į kitą miestą

Dėl kovidinių pacientų kemšantis ligoninėms, svarstoma, kaip išlaikyti pagalbą ir kitomis...

Po audringų orų paskutinė spalio savaitė tikrai nenuvils

Po agresyvaus ciklono daug kur kėlusio audras, perkūnijas ir itin smarkias liūtis Žemaitijoje,...

Klaipėdos rajono meras grąžintas iš Rusijos: papasakojo, kas atsitiko skelbiamos visų sulaikytųjų tapatybės (330)

„Esu geras žvejys, bet, pasirodo, orientacininkas ne koks. Turbūt jau girdėjote apie šiandien...

Intriga baigėsi: Kelmėje rinkimus laimėjo Petkevičius, Trakuose Šatevičius įveikė Narkevič (111)

Kelmės rajono mero rinkimus sekmadienį antrame ture užtikrintai laimėjo savarankiškai...

Verslo „liudytojas“ per mėnesį sumoka apie 10 eurų, kai darbuotojas – 260 eurų: ar kiti metai gali būti paskutiniai? (157)

Vienas verslo liudijimo turėtojas per mėnesį vidutiniškai sumoka apie 10 eurų gyventojo pajamų...

Projektas „Kaukės“ įgauna pagreitį: po Šuns kostiumu slėpėsi garsus aktorius (9)

„Visus išdūrė ! Visus išdūrė!” – sekmadienio vakarą šaukė žiūrimiausio LNK...

Po provokuojančių nuogybių ant podiumo – ekstravagantiškų mados stebėtojų pasirodymas užkulisiuose (12)

Štai nugriaudėjo dar viena „ Mados infekcija “. Naujininkų simboliu tapusiame pastate,...

Pabandžiusi dominuoti moteris nudegė: kai taip elgiesi su vyrais, sulauki netikėto rezultato (7)

Mano fantazija yra ne būti valdomai, o pačiai valdyti. Pavyzdžiui, man patiktų važinėtis...