Suskaičiuota, kiek ir ko lietuviai prikišo į taromatus

 (36)
Lietuvos gyventojai aktyviai naudojasi galimybe grąžinti pakuotes moderniai – per pirmąją savaitę, kai pradėjo veikti taromatai, jau grąžinta daugiau nei 300 tūkst. pakuočių. Kol kas absoliuti dauguma grąžintų pakuočių – stikliniai alaus ir giros buteliai, dalyvaujantys daugkartinių pakuočių užstato sistemoje.
Taromatas
© DELFI / Mindaugas Ažušilis

Neabejojama, kad kai prekybos lentynose padaugės vienkartinių gėrimų pakuočių su užstato ženklu, kiekvieną savaitę taromatais bus surenkama dar daugiau taros, teigiama VšĮ „Užstato sistemos administratorius“ pranešime spaudai.

„Jau pirmąją taromatų veikimo dieną buvo grąžinta apie 5000 butelių, vėliau šis skaičius tik augo. Daugiausiai taros gyventojai į taromatus pridavė savaitgalį – buvo surinkta daugiau nei 180 tūkst. pakuočių. Pastebime, kad gyventojai jau pradeda grąžinti ir naujosios užstato sistemos ženklu pažymėtas pakuotes. Visgi didesnio jų kiekio tikimės vasario pabaigoje, kadangi vasario 1 d. gėrimų gamintojai ir importuotojai tik pradėjo tiekti užstato ženklu pažymėtas pakuotes parduotuvėms“, – sakė Gintaras Varnas, VšĮ „Užstato sistemos administratorius“ vadovas.

Primename, kad praėjusį pirmadienį Lietuvoje pradėjo veikti vienkartinių gėrimų pakuočių užstato sistema. Šioje sistemoje dalyvauja metalinės, stiklinės ir plastikinės pakuotės, pažymėtos užstato ženklu. Užstatas už vienkartines pakuotes taikomas alkoholiniams ir nealkoholiniams gėrimams, alui, girai, sultims, vaisvandeniams, mineraliniam vandeniui, nektarams, stalo vandeniui. Skaičiuojama, kad tokių pakuočių kasmet į rinką išleidžiama apie 600 mln. vienetų.

Praėjusią savaitę kai kurių taromatų darbą laikinai sutrukdė techninės kliūtys, daugiausia – dėl programinės įrangos gedimų. Visi jie šiuo metu pašalinti.

„Gedimai nebuvo dideli, tačiau jų buvo galima tikėtis, kadangi diegiamas toks platus taromatų tinklas, o testavimo laikas yra palyginti trumpas. Technines kliūtis identifikavome operatyviai, ir beveik visos jos buvo pašalintos jau vasario 2 d. vakare. Šiuo metu sistema veikia taip, kaip ir turėtų. Visgi norėčiau dar kartą pabrėžti, kad taromatai priima tik specialiai paženklintą tarą. Todėl jeigu taromatas pakuotės nepriima, tai greičiausiai yra ne sistemos klaida“, ­– sakė E. Nõgene, taromatus Lietuvoje diegiančios ir prižiūrinčios bendrovės „Tomra Group“ atstovas.

Kaip jau buvo skelbta, grąžinama tara turi būti tuščia, išlaikiusi pradinę formą, o etiketė – nepažeista, su aiškiai matomu brūkšniniu kodu. Grąžinti galima tik užstato ženklais pažymėtas pakuotes, už kurias parduotuvėje buvo paimtas užstatas.

Šiuo metu Lietuvos parduotuvėse ir toliau diegiami taromatai, jų įrengta jau daugiau nei 500. Visą taromatų tinklą – apie tūkstantį vienetų – planuojama įrengti iki balandžio pabaigos. VšĮ „Užstato sistemos administratorius“ taromatais planuoja surinkti absoliučią daugumą – apie 85 proc. – užstato sistemoje dalyvaujančių pakuočių.

Norite pasidalyti savo nuomone apie taromatus? Gal juos jau išbandėte ir galite pasidalyti patirtimi? Rašykite mums el.paštu pilieciai@delfi.lt!

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Fotogalerijos

SKAITOMUMO INDIKATORIUS

157417893

Tiek kartu perskaityti* visi grynas.lt straipsniai

* Indikatoriuje skaiciuojama, kiek skaitytojai iš viso perskaite publikaciju nuo GRYNAS.lt starto (2010 gruodis)