aA
Mokslininkai sukūrė lempą, kuri daržovėse mažina nitratų kiekį ir didina biologiškai žmogui naudingų medžiagų kiekį. Tokia žinia penktadienį paskelbta Lietuvos mokslų akademijos (LMA) organizuotoje konferencijoje. Tokias lempas pritaikius praktikoje, naudą pajustų ne tik daržininkai, bet ir farmacininkai, restoranų savininkai ir kiekvienas iš mūsų kaip vartotojai. Be to, šis išradimas pasitarnaus ir gamtos mokslams, nes suteiks galimybę patalpoje auginti, o tuo pačiu ir stebėti augalų rūšis.
Patentuoto įrenginio prototipas gamybiniame šiltnamyje LAMMC Sodininkystės ir daržininkystės institute/ A. VIrišilės nuotr.
Patentuoto įrenginio prototipas gamybiniame šiltnamyje LAMMC Sodininkystės ir daržininkystės institute/ A. VIrišilės nuotr.
© GRYNAS

Šis mokslininkų sukurtas įrenginys leidžia visai kitaip pažiūrėti į fotosintezės procesą. Taigi, išradimas lengvai pritaikomas ir laukinės augalijos tyrimams.

Akcentuoja atsivėrusias naujas galimybes

„Net keista, kad iki šiol augalams nebuvo tinkamų lempų. Atsiradus diodiniams šviestuvams tik dabar atsiranda galimybė valdyti srautą, šviesos spektrą ir nukreipti jį į augalą, darant įtaką jo formai, medžiagų apykaitai. Nedidelis fotostresas padeda augalams kaupti reikiamas medžiagas, kurios naudingos žmogui. Kitaip sakant, atsirado galimybė gerinti maisto kokybę. Mes turime patentuotą lempą, kuri leidžia prieš tris dienas iki, tarkime, salotos nuskynimo, žymiai sumažinti joje besikaupiančių nitratų kiekį ir kartu padidinti kitų medžiagų, kurios gerina produkcijos kokybę, kiekį“, - trumpai mokslininkų sukurto įrenginio naudą apibūdino LMA tikrasis narys, profesorius Pavelas Duchovskis.

Kiekvienas savo mityba besirūpinantis žmogus kreipia dėmesį į produktų kokybę, o mes, kaip įsilavinę mokslo žmonės, dedame pastangas, kad jei ne šiandien, tai rytoj ateitis būtų gražesnė. Mūsų tyrimų pagrindas, kad gamintojas vartotojui pateiktų kokybišką, sveiką ir saugų produktą.
Studijos autoriai

Jo teigimu, šviestuvuose keičiant lempas, galima būtų dar labiau išplėsti jų panaudojimo spektrą, nes ne visiems augalams reikalingas vienodas šviesos kiekis.

„Yra inicijuojami darbai, kaip galima būtų pritaikyti tokias lempas farmacijoje. Kai kurie augalai kaupia svarbius vaistų komponentus, todėl šviesos kampą būtų galima taip nukreipti, kad naudingųjų vaistinių komponentų būtų galima iš augalų gauti daugiau. Būtų nauda ne vien daržovių auginime, bet atsiranda galimybė mūsų pasiekimus taikyti ir farmacijoje“, - sakė P. Duchovskis.

Regi šviesią ateitį

Paklaustas, kiek pristatomos lempos, norint jas pritaikyti verslui, kainuotų, profesorius pripažino, kad kol kas jos ganėtinai brangios, bet viltis siejo su tuo, kad technologijos pastaruoju metu pasaulyje sparčiai tobulėja ir dėl to tam tikrų įrenginių kainos rodo mažėjimo tendenciją.

„Šiandien šiltnamiuose būtų brangu šviesai gauti naudoti tik diodines lempas, bet, pavyzdžiui, nitratų mažinimui jos jau atsiperka. Kasmet šviestuvų kaina krenta beveik per pusę, vadinasi, labai greitai mes turėsime lempas, kurias apskritai visur apsimokės turėti – jos bus tiek pigios, kad apšviestų augalus šiltnamiuose ir jas bus galima naudoti kaip dabartines lempas“, - pristatydamas mokslininkų atliktą studiją, sakė LMA tikrasis narys.

Mikrožalumynai po tyrimams naudojama valdomo LED apšvietimo spektro lempa/ A. Viršilės nuotr.
Mikrožalumynai po tyrimams naudojama valdomo LED apšvietimo spektro lempa/ A. Viršilės nuotr.
© GRYNAS

Jo teigimu, lempos, su kuriomis mokslininkai atliko tyrimus, yra labai ekonomiškos, sunaudojančios nedaug elektros energijos – taigi pritaikius versle teiktų dvigubą naudą.

„Mes, kaip mokslininkai, turime eiti į priekį. Iki to laiko, kol lempos atpigs ir bus galima visur naudoti šiltnamiuose tokias lempas, turime turėti parengtas rekomendacijas“, - sakė profesorius.
Panašią funkciją atliekančias lempas gamina ir kinai, tačiau jie tai daro pigiai, nevykdo tyrimų ir dėl to jų siūlomos lempos gali neatitikti augalo poreikių.

„Kitaip sakant, jie naudoja mūsų duomenis ir pagamina tam tikrą produktą“, - patikslino P. Duchovskis.

Skaičiuojama, kad priklausomai nuo aplinkos sąlygų ir konkretaus augalo fiziologinių savybių, sukurta Lietuvos mokslininkų lempa gali sumažinti kenksmingų nitratų kiekį daržovėse nuo 10 iki 30 proc. Ten, kur nėra saulės, nitratų kiekį galima sumažinti iki 20 kartų – nuo 4000 iki 200 mg/kg.

Mato pritaikomumą ir restoranų versle

Mokslininkai sako siekiantys, kad pritaikius panašias lempas uždaruose šiltnamiuose, tiek namų šeimininkės, tiek ir daržininkystės verslo propaguotojai galėtų užsiauginti tokios pačios kokybės daržoves žiemą ir rudenį, kokios užauga pavasarį ir vasarą.

Mes turime patentuotą lempą, kuri leidžia prieš tris dienas iki, tarkime, salotos nuskynimo, ženkliai sumažinti joje besikaupiančių nitratų kiekį ir kartu padidinti kitų medžiagų, kurios gerina produkcijos kokybę, kiekį.
P. Duchovskis

Taip pat puoselėjama vizija, kad panašios lempos galėtų pasitarnauti ir prieskoninių žolelių auginimui. Pavyzdžiui, mini šiltnamius galėtų įsirengti restoranai ir pritaikę diodines lempas, visus metus galėtų auginti prieskonines žoleles, reikalingas įvairių patiekalų gardinimui.

„Keliamas klausimas, ar reikalingi mūsų tyrimai vartotojui? Visi perkame parduotuvėse daržovių. Kiekvienas savo mityba besirūpinantis žmogus kreipia dėmesį į produktų kokybę, o mes, kaip išsilavinę mokslo žmonės, dedame pastangas, kad jei ne šiandien, tai rytoj ateitis būtų gražesnė. Mūsų tyrimų pagrindas, kad gamintojas vartotojui pateiktų kokybišką, sveiką ir saugų produktą“, - apibendrindami sakė atliktos studijos autoriai.

www.GRYNAS.lt
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Europos Parlamentas balsuos dėl rezoliucijos, skirtos uždrausti gyvūnų auginimą narvuose (12)

Europos Parlamentas ketvirtadienį diskutavo dėl galimybės iki 2027 metų uždrausti gyvūnų ir...

Estijos prezidentė patvirtino kailinių žvėrelių fermų draudimą (2)

Estijos prezidentė Kersti Kaljulaid ketvirtadienį pritarė įstatymo pataisoms dėl kailinių...

Izraelis tapo pirmąja pasaulio šalimi, uždraudusia prekybą kailiais (2)

Izraelis tapo pirmąja pasaulio šalimi, uždraudusia prekybą kailiais mados reikmėms.

Vėl vyksta medžioklės egzaminai: tikriesiems medžiotojams svarbi ir etika, ir tradicijos

Aplinkos apsaugos departamentas atnaujino asmenų, norinčių tapti medžiotojais, egzaminų vykdymą....

Viktorija Dačinskaitė | D+

Vilnietė priblokšta žmonių neatsakingumo: jei taip ir toliau, liksime be žaliausios sostinės zonos Savivaldybė žada statyti užkardą  (2)

Vilniaus Vingio parkas – viena mėgstamiausių miestiečių vietų praleisti laisvalaikį ir...

Top naujienos

Prie Gariūnų kylanti „Lidl“ siutina vietos verslininkus: tikina, kad kils didžiuliai kamščiai savivaldybė tikina – problemos nebus  (209)

Prie Gariūnų turgavietės kylanti nauja „ Lidl “ parduotuvė kelia vietos verslo parko...

Sniego pilys | D+

Sekso skandalai, kurie supurtė SSRS: valdžią naudojo savo asmeniniams iškrypimams tenkinti (1)

1935 metais SSRS sėkmingai įgyvendino plataus masto kampaniją, per kurią buvo siekiama...

Penki įvarčiai per kėlinį: Nyderlandai efektingame futbolo spektaklyje palaužė Ukrainą (290)

Europos futbolo čempionatą pergalingai pradėjo C grupės favoritė Nyderlandų rinktinė, namų...

Garsioji Vilniaus perėja vėl pasikeitė – atsirado naujas užrašas (74)

Panašu, kad Vilniuje, Saltoniškių gatvėje, esanti požeminė perėja keisis dar daugybę kartų.

Lietuvių įspūdžiai Maljorkoje: nuo Leonardo DiCaprio paplūdimio iki saloje įsikūrusių tautiečių (18)

Maljorkos sala iš tiesų nėra labai didelė ir ją patogiai galima aplankyti nuomojamu automobiliu....

Šaras su kompanija užuodžia titulą: „Barcelona“ pasiuntė „Real“ į nokautą (24)

Ispanijos krepšinio čempionato finalo pirmose rungtynėse Šarūno Jasikevičiaus treniruojama...

Po anoniminio skambučio – nemalonumai pareigūnei: įkliuvo su įkalčiais, bet tai – ne įrodymas (191)

Anoniminis skambutis pakeitė Valstybės sienos apsaugos tarnyboje (VSAT) dirbančios vyresniosios...

Sinoptikai pateikė visos savaitės prognozę: vieną dieną šils iki +30 laipsnių (2)

Pirmadienio dieną ties Lietuva nutįs anticiklono gūbrys, debesuotumas menks, lietaus nenumatoma....

Skaitytojo klausimas: pastebėjome, kad sraigės turi tokias tarsi „dureles“, kam jos? (3)

Grynas skaitytoja Reda kreipėsi prašydama paaiškinti sraigių elgesį. „Su vaikais stebėdami...

Jogintė Užusienytė | D+

Paaiškino, kodėl kartais sunku pamiršti pirmąją meilę: kitos moters grožis tokiu atveju nepadės

Dažniausiai girdime apie tokias meilės istorijas, kai vyresnis vyras įsimyli gerokai jaunesnę ir...