aA
Bostone, Londone ir net Kalifornijoje plinta naujas stovyklavimo mieste judėjimas. Jo esmė paprasta - gamta pasigrožėti galima ir neiškeliant kojos į užmiestį. Tereikia įsirengti palapinę parke ar ant nuosavo namo stogo.
Stovyklavimas gamtoje - ant namų stogų
Stovyklavimas gamtoje - ant namų stogų
© Stopkadras

Stovyklavimas mieste - naujoviška, bet smagi idėja

„Tai buvo laikas, skirtas bendravimui ir žvaigždžių stebėjimui,“ - sako 24 metų Arielis Abrahamsas, apibūdindamas savo paskutinį žygį su palapinėmis. Jis pasakoja apie „upokšnių skubantį vandenį, paukščių čiulbėjimą“ ir medžius, kurie jį supa. Šie gamtos vaizdai ir garsai tebuvo Abrahamso vaizduotės padarinys. Jo palapinė buvo pastatyta ant vieno iš Bruklino sandėlių stogo, rašo grist.org.

Žmogus, sugalvojęs tokį „stovyklavimo“ būdą – konceptualaus meno atstovas Thomas Stevensonas, kuris savo medinių konstrukcijų drobinių palapinių kolekciją vadina „Bivouac NYC“. Bivouac – tai žodis, kuris yra daugiau žinomas tarp alpinistų ir prancūzų kalboje reiškia laikiną stovyklavietę. Dalyvių grupė, kuri susideda iš ne daugiau kaip 18 žmonių, miega naktį arba dvi po žvaigždėmis, įsikūrę tarp kūgio formos dengtų vandens rezervuarų.

Aplinkosaugininkai nuolatos mini miesto gyventojo giliai įsišaknijusį poreikį iš naujo atrasti ryšį su gamta. Tai buvo viena iš priežasčių, kodėl kai kurie iš didžiųjų parkų buvo apskritai sukurti, dar iki to laiko, kai miestus visiškai padengė asfalto danga. Žmogaus „senoviškoms smegenims reikia ryšio su gamta.
Citata

Tai jau antroji vasara, kurios metu vyksta šis miesto stovyklavimo projektas, kurio sumanytojas Stevensonas jau sulaukė prašymų jį rengti Bostone, Londone ir Kalifornijoje.

Žinau, ką jūs galvojate: stovyklavimas – taip, bet mieste? Pasak Stevenseno, tai – galimybė išbandyti urbanistinę miesto aplinką nauju būdu. „Net jeigu tu esi pačioje miesto širdyje, ant stogų yra ramu ir žmonės staiga ima suprasti, ką praranda“.

Stevensonas pradėjo Biouvac'ą 2011 metų rudenį. Daugeliui žmonių Zuccotti parke, pačiame miesto centre, išdygusios palapinės iš pradžių kėlė nuostabą, teigia jis. Bet kai jų akys priprato prie tokio vaizdo, Stevensono projektas ėmė atrodyti nebe toks keistas, o atvirkščiai -  smagus.

Plinta judėjimas - grįžkime į gamtą savo kieme

Paskutiniais metais įvairūs menininkai visame pasaulyje kūrė įvairiausius naujus stovyklavimo miestuose, būdus. Jie išvystė judėjimą, kuris skatina miestiečius grįžti į gamtą jų pačių kiemuose (arba šiuo atveju – ant jų pačių namų stogų).

Amsterdame, kompanija „import.export Architecture“ sukūrė mobilų, urbanistinį stovyklavimo dalinį, galintį akimirksniu įkurti mini stovyklavietę. Berlyne, „Tenstation“ įkūrė stovyklavietes netoli pagrindinės miesto traukinių stoties, taip pat netoli Brandenburgo vartų. Praėjusį mėnesį urbanistinė Amsterdamo stovyklavietė savo klientams pradėjo siūlyti meniškai perdarytas „palapinėse“ - plastikiniame konteineryje, primenančiame cemento maišytuvą.

Palapinių gamintojai taip pat perkuria pastoges, kurios yra pritvirtinamos prie medžių kamienų arba kitokiu būdu laikosi ore. Palapinės tapo meno kūriniais, kuriuose vaizduojamas rojus, tropikai ar kita. 

Tuo tarpu tokie miestai kaip Čikaga, Niujorkas, Hiustonas ar San Franciskas sukūrė urbanistinio stovyklavimo programas, skirtas šeimoms ir jaunimui. Nemaža dalis JAV zoologijos sodų suteikia šeimoms galimybę pernakvoti jų teritorijoje. Europoje tokio stovyklavimo šalininkai tai pristato kaip „žalesnę“ turizmo formą.

Žinau, ką jūs galvojate: stovyklavimas – taip, bet mieste? Pasak Stevenseno, tai – galimybė išbandyti urbanistinę miesto aplinką nauju būdu. Net jeigu tu esi pačioje miesto širdyje, ant stogų yra ramu ir žmonės staiga ima suprasti, ką praranda.
Citata

Aplinkosaugininkai nuolatos mini miesto gyventojo giliai įsišaknijusį poreikį iš naujo atrasti ryšį su gamta. Tai buvo viena iš priežasčių, kodėl kai kurie iš didžiųjų parkų buvo apskritai sukurti, dar iki to laiko, kai miestus visiškai padengė asfalto danga. Žmogaus „senoviškoms smegenims reikia ryšio su gamta“ - teigia Timas Beatley, Virdžinijos universiteto profesorius.

Richardas Louvas, frazės „gamtos deficito sutrikimas“ autorius, aiškina, kad 2008 metais žmonių miestuose visame pasaulyje gyveno daugiau negu bet kada anksčiau. „Žmonės yra išalkę gyvenimo arčiau gamtos,“ - sako jis, - „naujo tipo miesto, kuriame gyvena artima gamtai civilizacija“.

Čikagoje ir aplinkinėse bendruomenėse buvo sugalvotas stovyklavimo planas, kurio metu bus rekonstruoti penki kempingai netoli miesto, įrengiant modernius dušus ir tualetus, kabinas ir kita. Tai leis vietiniams gyventojams „patekti į saugomą mišką, kuris yra vos 20 min kelio nuo Čikagos centro“ - teigia Arnoldas Randallas, apskrities inspektorius. Miestas daugiau nei dešimtmetį siūlo jaunimui ir šeimoms stovyklavimo programas daugelyje netoliese esančių parkų.

www.GRYNAS.lt
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Aplinkosaugininkai turi gerų žinių žvejams: jau galima gaudyti žiobrius (2)

Baigėsi draudimas žvejoti žiobrius. Jis šiemet truko šių žuvų neršto metu nuo gegužės 15...

139 žuvis neteisėtai pagavusiam žvejui gresia atlyginti beveik 14 tūkst. eurų žalą (4)

Praėjusį savaitgalį Alytaus gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos pareigūnai gavo pranešimą, kad...

Siūloma aiškiau reglamentuoti, kas gali verstis gyvūnų dresūra (2)

Siūloma įstatyme aiškiau reglamentuoti, kas gali užsiimti dresūros veikla. Lietuvos...

Europos Parlamentas balsuos dėl rezoliucijos, skirtos uždrausti gyvūnų auginimą narvuose (12)

Europos Parlamentas ketvirtadienį diskutavo dėl galimybės iki 2027 metų uždrausti gyvūnų ir...

Estijos prezidentė patvirtino kailinių žvėrelių fermų draudimą (2)

Estijos prezidentė Kersti Kaljulaid ketvirtadienį pritarė įstatymo pataisoms dėl kailinių...

Top naujienos

Ištyrė ministrų populiarumą: staigmena – dėl Landsbergio, o du ministrai žmonėms lieka mįsle (17)

Daugiausiai teigiamų ir neigiamų vertinimų sulaukia matomiausi ministrai. O du ministrų kabineto...

Du milijardai pusei milijono – „mokesčių virtuozai“ nei euro nuo pajamų nemokėjo valstybei (1)

Pusė milijono gyventojų pernai deklaravo beveik 1,77 mlrd. eurų oficialių pajamų, už kurias...

Kokia pandemijos kaina ir kas Lietuvoje padengs COVID-19 sąskaitas?

Pažiūrėkime į pandemiją per ekonominę ir finansinę pusę: kiek ji kainavo Lietuvai, ką ji...

Kauno mikrorajono gyventojai įbauginti, bet savivaldybei nė motais: buldozeriai ruošiasi asfaltuoti Nemuno krantinę apie būsimą gatvę jau kuriamos patarlės (6)

Viename Kauno mikrorajone, Žemuosiuose Šančiuose, nerimsta audros – Kauno miesto savivaldybė...

Justina Maciūnaitė | D+

Pasitikrinkite, kokioje kaimynystėje gyvenate: rodiklis, kuris gali lemti jūsų būsto patrauklumą

Neneikite, kad vienas iš prioritetų perkant būstą yra gera kaimynystė. Taip pat naujakuriams...

Su Viktorija Siegel vestuves planuojantis Laurynas Suodaitis – atvirai: ėjau šitą kelią žinodamas, kuo tai kvepia (3)

Kaip žmogus ne iš pramogų pasaulio, patekęs į pikantišką ir begalybės dėmesio virtualioje...

Mokslininkai mano suradę atsakymą į šimtmečio senumo klausimą, kaip narkozė paveikia mūsų smegenis

Ar galite įsivaizduoti operacijas be anestezijos ? Į dantis jums įstatytų medinį kuolą, kad...

„Meme“ akcija gimė: investuotojas vadina tai žaidimu su ugnimi

Pastangos neatsilikti nuo beprotišku tempu augančių vadinamųjų „ meme “ akcijų gali priminti...

Vakarėlio laukiantis vyras SAM paklausė tiesiai šviesiai: kada galima gerti prieš skiepą?

Po skiepijimosi nuo COVID-19 vartoti alkoholio nepatartina. O prieš skiepijantis? Toks klausimas kilo...

Kaip pagausinti aviečių derlių su paprasčiausiu preparatu iš namų vaistinėlės

Daržininkai ir sodininkai visada turi idėjų, kaip pagausinti vienos ar kitos kultūros derlių,...