aA
Jorkšyro terjerai, haskiai, Džeko Raselo terjerai, Maltos bišonai, samojedai - visos šios šunų veislės madingos ir geidžiamos Lietuvoje. Nusprendus auginti tokį šunelį iš didelio džiaugsmo įtarimų nesukelia perpus mažesnė „veislinio“ šuns kaina bei pardavėjo pasiūlymas susitikti prekybos centre ar kitoje viešoje vietoje.
Veisliniai šunys, kurie augdami nebendrauja su žmogumi, gali užaugti agresyvūs
Veisliniai šunys, kurie augdami nebendrauja su žmogumi, gali užaugti agresyvūs
© LGTAO nuotr.

Kodėl? Kad pirkėjui būtų patogiau, o iš tiesų tam, kad nematytumėte, kokiomis sąlygomis auga šie šuniukai, arba kad jie ką tik krovininiu automobiliu atkeliavo iš kaimyninių šalių.

Savaitė kita - ir internete skelbiami nebe tokie gražūs vaizdai: galvos nebepakeliantis vos poros mėnesių jorkšyro terjeras veterinarės kabinete, laistomas naujosios šeimininkės ašaromis.

Vis dar gausu žmonių, palaikančių nelegalius gyvūnų veisimo verslus, vien todėl, kad tokiu būdu veislinį šunį galima įsigyti pigiau. Kaip GRYNAS.lt pasakojo tokiu būdu keturkojus įsigiję žmonės, pardavėjai pernelyg neišgyvendami čia pat nurėžia 50 ar 150 litų nuo skelbiamos gyvūno kainos. „Ką jau čia, vienas iš vados beliko“, - geranoriškai priduria. Iš tiesų jų tikslas – kad šuo su besidžiaugiančiais šeimininkais iškeliautų kuo toliau ir kuo greičiau.

Du kartus - ant to paties grėblio

Nieko bloga neįtariantys gyvūnų mylėtojai pakliūna į veisėjų spąstus – gyvūnas nugaišta kančiose, o veisėjo ir pėdos būna atšalę, telefonas, tradiciškai – išjungtas.

Pasitaiko ir sėkmingesnių atvejų – samojedas išauga į ne tokį pūkuotą ir veislės standartų neatitinkantį, tačiau bent jau gyvą augintinį, Maltos bišonas – į kudlotą mišrūną.

Lietuvos gyvūnų teisių apsaugos organizacijos vadovė Brigita Kymantaitė sutrikusi pasakoja, kaip neseniai veterinarės kabinete du kartus iš eilės sutiko moterį, su skirtingais iš nelegalių veisėjų
pirktais Jorkšyrų terjerų veislės šuneliais. Ir pirmuoju, ir antruoju atveju šunys negalavo, pirmasis nugaišo.

„Juk ne iš to paties pirkau antrąjį!“, - teisinasi paprašyta nebepirkti šuniukų pagal internetinius skelbimus jorkšyrų mylėtoja.

Brigita Kymantaitė įsitikinusi, jog žmones reikia šviesti, o gyvūnų veisimo taisykles – griežtinti kaip įmanoma greičiau.

Ir ne vien todėl, kad piniginėse būtų išsaugoti apgautųjų pinigai. Neretai siekiant pasipelnyti veisiami gyvūnai parduodami sergantys arba užauga agresyvūs.


Ligos ir suklastoti skiepų pasai

„Pirkau Kaune jorkšyro terjerą, - savo istoriją pradeda Agnė Pečkaitytė. - Radau skelbimą. Paskambinau, sakau – ar galima pamatyti tą šunelį? Sako – prašom, galima, bet vakare išvažiuosim, gal geriau kur mieste susitikti. Į namus nenorėjo mūsų įsileisti. Pasakiau, kad norėčiau pamatyti šunelio mamą. Tuomet pasiūlė atvežti ir ją. Susitikome degalinėje prie „Akropolio“. Iš tiesų turėjo ir tą šuniuką, ir šunelio mamą. Šuo buvo mažiukas, tačiau atrodė tvarkingai, turėjo skiepų pasą.

Na, ir nusipirkom tą šuniuką už 550 litų. Pradinė kaina buvo 600 litų, bet nuleido, nors net nesiderėjome. Iš pradžių nuvežėme pas veterinarą suleisti vaistų nuo kirminų. Veterinarė tepasakė: „Gal čia koks mini-jorkšyras? Labai jau mažas, kaip dviejų mėnesių.“. Ji suleido vaistų nuo kirminų ir sakė, kad šunelis gali vemti bei viduriuoti. Taip pat šuo turėjo pleiskanų, veterinarė sakė, kad tai erkutės, tačiau praeis, jis išgis. Tada ir prasidėjo visos ligos. Jis nieko nevalgė, viduriavo, vėmė.“

Mergina kreipėsi į kitą veterinarijos kliniką, kur paaiškėjo, kad šuneliui nėra dviejų mėnesių. Taip pat suklastotas šuns skiepų pasas.

„Užklijuoti lipdukai, surašyta informacija, bet neparašyta, koks gydytojas atliko tuos skiepus ir nėra specialių gydytojo štampų. Na ką, parvažiavome namo, veterinarai nieko negalėjo padaryti. Šuo jau net nebeatsikėlė, vos kvėpavo, - dar ir šiandien pasakodama graudinasi mergina. - Dar kartą vežėme pas veterinarus, jam statė lašelines. Visą naktį jis ten išbuvo ir ryte mirė. Paauginome vos savaitę.“

Agnė pasakoja, kad buvusi savininkė šunelio likimu nesidomėjo – skelbimas apie parduodamus šuniukus dingo iš interneto erdvės, telefonas buvo išjungtas.

„Nieko absoliučiai apie tą žmogų nežinom. Buvo labai skaudu, galvojau, ne, geriau nebenoriu jokio šuniuko. Tačiau mirus pirmajam draugai man padovanojo kitą šunelį – jau iš žinomo veislyno,“ - apie dalinai laimingą istorijos pabaigą užsiminė Agnė.

Sulėtintas Džeko Raselo terjeras

Džeko Raselo terjerą Kaune įsigijęs Tomas taip pat atsisveikino su juo po geros savaitės.

„Pirkome Kaune pagal skelbimą. Norėjome būtent šios veislės, tačiau keista buvo, kad šunelio savininkai nekėlė telefono ragelio, atsakinėjo tik į SMS žinutes. Greičiausiai todėl, kad pagal telefoną galima susekti buvimo vietą. Sutarėme susitikti degalinėje prie „Megos“, nes neva būtų sunku surasti, kur jie ten gyvena. Mums atvežė dvi kalytes. Tėvų nematėme, pasakė tik vardą. Na, gal tuo metu reikėjo susiprotėti, bet juk šuns kiekvieną dieną neperki...

Taigi apžiūrėjome. Vienas iš šuniukų buvo lėtesnis, nors tikrai labai gražus. Tikras šios veislės atstovas. Paprašėme, kad atvežtų dar kartą po savaitės. Tačiau po savaitės mums atvežė tik tą lėtesnę kalytę. Sakė, anas šuniukas pasijuto blogai. Na, nupirkom tą, nes ji buvo labai graži. Vėliau sužinojome, kad šuo per mažas tam amžiui, kokį nurodė veisėjai. Po trijų dienų šuo pradėjo vemti, viduriuoti. Susiskambinom su oficialiais veislynais, bet šie atsakė, kad gali būti daug priežasčių, kodėl maži šuniukai negaluoja. Po paros nuvežėme šunį pas veterinarą, nes jis jau nesikėlė iš patalo. Vaikai jau buvo spėję prie jos prisirišti, pamilti.

Šunį nuvežėme į veterinarijos kliniką, kur keturias dienas ji buvo prijungta prie lašelinių, o po vienos iš šių naktų nugaišo. Veterinarai išsiaiškino, jog jos žarnyne – pirmuonys. Pasirodo, mes jau įsigijome ją nusilpusią, be to – šuo buvo neskiepytas, nenukirminuotas, netinkamai šertas. Gal mėnesio amžiaus“, - pasakojo vyras.

Džeko Raselo terjerą Tomas buvo įsigijęs už 600 litų, nors tokie šuneliai su dokumentais gali kainuoti iki 2000 litų. 

Ir visiems tiems jo šunims draugijos išrašo dokumentus. O veislinių šunų toje sodyboje – gal 50, jei ne daugiau. Kokios rinkai veislės reikalingos – tokias jis ir augina. Jo toks natūrinis požiūris į gyvūną.
Anykščių VMVT vadvas Dainius Žiogelis


„Papuolėm, - konstatuoja vyras. - Netrukus internete pasipylė kaltinimai tiems veisėjams, nes mes buvome jau treti veterinarijos klinikos klientai. Iš trijų iš tų žmonių įsigytų šuniukų išgyveno tik vienas. Jie siūlo dar Maltos bišonus ir kitas populiarias veisles. Kiek pavyko sužinoti, juos vos ne maišuose sumestus veža masiškai iš Lenkijos. Kokie 2-3 nugaišta jau kelionėje. Beje, skelbimuose bet kokios meninės nuotraukos, rastos internete. Ten tikrai ne tie šunys, kurie parduodami“, - šiurpius faktus apie šuniukų verslą dėstė Tomas.

Šiuo metu šeima augina Parsono Raselo terjerą, kurį apžiūrėjo šeimininkų namuose, nors šis šunelis taip pat neturi kilmės dokumentų.

Šuniuko kaina krenta akimirksniu

Kita „paslaugių“ veisėjų apgauta mergina – Dovilė, su draugu žavėjosi samojedų veislės šunimis.
„Radome skelbimą, kad yra šuniukas, parduodamas už 650 litų. Tačiau mes įdėjome savo skelbimą, kad ieškome samojedo, mokėsime iki 600 litų. Tie šunys, jei be dokumentų, panašiai ir kainuoja. Į mus kreipėsi tas pats skelbimą įdėjęs žmogus ir pasiūlė tokios veislės šuniuką už 500 litų. Man tai pasirodė įtartina – taip greitai nuleisti kainą daugiau nei šimtu litų... Paprašiau šuniuko nuotraukų. Jose – tikras samojedų dviejų mėnesių šuniukas, pūkuotas, iš pažiūros – sveikas. Išsiruošėme į Kaišiadoris, kur gyveno veisėja.

Tačiau kai atvykome ji pradėjo kalbėti, kad viskas užpustyta, ypač kelias į tą vienkiemį, kur jie gyvena, gal geriau susitikti pačiame mieste. Kaip tik tą dieną stipriai prisnigo. Na, mes ne vietiniai, tai nutarėm palaukti prie parduotuvės. Atvežė, kai išleido iš bagažinės nusistebėjau - „Čia samojedas?“. Sako – „Taip, štai, ant paso, tiksliau skiepų knygelės viskas parašyta.“ Mes patikėjom. Tiesa, dar kai pirkome, paklausėme, ar galima derėtis, ir kainą nuleido iki 450 litų. Šeimininkė tvirtino, kad tai paskutinis vados šuniukas, na, galvoju, gal ir teisybė,“ - pasakoja mergina.

Šis gražuolis turėjo išaugti į pūkuota samojedą
Šis gražuolis turėjo išaugti į pūkuota samojedą
© Asmeninio archyvo nuotr.

Po savaitės šuneliui prireikė dar vieno skiepo. Veterinarijos vaistinėje darbuotoja poros paklausė, koks tai šuo.

„Atsakėm – samojedas. Sako: „Baikit, nejuokaukit, net nieko panašaus!“. Nusiminėme ir iškart kreipėmės į Lietuvos kinologų draugiją. Gavome paaiškinimą, kad tai ne samojedas. Vėliau internete pasiskaitėm, kad yra daugiau apgautųjų Kaišiadoryse ir Kaune, pirkusių iš tos moters Džeko Raselo terjerus, Či-hua-hua šuniukus. Žodžiu, kokio reikia šuniuko, tokį ji parduos. Ir visi taip – 300, 500 litų“, - dėstė Dovilė.

Mergina teigia, kad šunį vis tiek pasiliko auginti, tačiau jis turi charakterį, kuriuo samojedai nesididžiuotų.
„Sakyčiau toks „fanaberikas“, liaudiškai sakant. Kai šeri – puola, reikia, kad vienas iš mūsų jį prilaikytų, kartais urzgia, turi agresyvumo. Kiek skaitėme, samojedai neturi tokios agresijos. Tačiau per mėnesį prie jo prisirišom, mylim. Mėginsime vesti į dresūros mokyklą, nors jau išmokėme kelių komandų, bet reikia panaikinti tą agresyvumą. Veisėjai rašiau elektroniniu paštu – neatrašė, skambinau – kelis kart signalas buvo girdėti, tada ji atmetė skambutį. Vėliau telefonas buvo išjungtas. O Kaišiadoryse kreipsimės į policijos nuovadą, rašysime pareiškimą, kad būtų tiriamas nusikaltimas. Pagal elektroninį paštą veisėja turėtų būti Erata I. (pavardė redakcijai žinoma, -red. past.), tik nežinome, ar tai tikras jos vardas“, - kovoti su nesąžininga veisėja buvo pasiryžusi Dovilė.

Kinologai patvirtino, jog samojedą auginti norėjusi pora buvo apgauta
Kinologai patvirtino, jog samojedą auginti norėjusi pora buvo apgauta
© Asmeninio archyvo nuotr.
www.GRYNAS.lt
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Miškininkai kviečia namus Kalėdoms pasipuošti eglės šaka: dalins nemokamai (4)

Gruodžio 16 d. 13-17 val. grįžta tradicinė akcija „Parsinešk Kalėdas į savo namus“, kuri...

Lietuviai džiaugiasi balta žiema: socialiniuose tinkluose jau puikuojasi pirmieji seniai besmegeniai (11)

Vos iškritus pirmam sniegui tikri žiemos mėgėjai jau buvo lauke ir džiaugėsi šio sezono...

D+Viktorija Dačinskaitė

Prieš medžioklę piestu stojantys gamtos mylėtojai turi vieną šansą: šis draudimas numatytas įstatyme (5)

Medžioklę gyvūnų žudymu be užuolankų vadinantys gamtos mylėtojai norėtų, kad šis...

Stintų sezonas: štai, ką privalo žinoti žvejai mėgėjai (3)

Prasidėjus stintų sezonui, Aplinkos apsaugos departamento pareigūnai primena stintauti...

Žeberklu žuvis gaudęs ir to vaiką mokęs brakonierius įkliuvo aplinkosaugai: laukia solidi bauda (1)

Klaipėdos gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos pareigūnai antradienį Kretingos rajone surengė...

Top naujienos

Gentvilas užsipuolė koalicijos partnerius: ar leis ir toliau uodegoms vykdyti savo politiką (33)

Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnas Eugenijus Gentvilas teigia, kad „vertybine“ vadinama...

Vienas iš nepriklausomų elektros tiekėjų stabdo veiklą papildyta (208)

Nepriklausomas elektros tiekėjas „ Vilniaus elektra “ stabdo veiklą. Apie tai maždaug 2,5...

Iš Lietuvos išstumtų migrantų su 6 vaikais likimas – baisus: tapo šantažo aukomis, slapstosi nuo milicijos (103)

Praėjusią savaitę dėmesio centre atsidūrė migrantų grupė su mažamečiais vaikais, kurie buvo...

Pavilionis į Prezidentūrą siųstų raštų su URK nariais nederino: norėjau pasiaiškinti uždaroje aplinkoje (28)

Prezidentūra pranešė, jog kreipėsi į Seimo etikos sargus dėl Užsienio reikalų komiteto (URK)...

Ukraina apie galimą Rusijos įsiveržimą: prasidės kruvinos skerdynės perspėja, kad padarinius pajus visa Europa (69)

Ukrainos gynybos ministras Oleksijus Reznikovas apibūdino galimo Rusijos Federacijos įsiveržimo į...

Šventinė Palanga: ištuštėjęs kurortas dvelkia jaukumu nuotraukų galerija iš pasipuošusio pajūrio

Kol didieji šalies miestai varžosi, kurio Kalėdinė eglutė gražesnė ir įspūdingesnė –...

Nataliją Bunkę su vyru padavė į teismą: siekiama prisiteisti penkiaženklę sumą, atlikėja atvira – gynė savo teritoriją papildyta (81)

Ketvirtadienio rytą Vilniaus regiono apylinkės teismo Vilniaus rajono rūmuose turėtų būti...

M360 PremiumDovilė Jablonskaitė

Kosminės „Pigu“ grupės ambicijos: vos vienas sprendimas lėmė milžinišką klientų pasitenkinimo šuolį

Ir rinkos lyderiai gauna pylos. Štai „ LiMA Day“ konferencijoje pastebėta: Pigu.lt...

SEB sukūrė naują programėlę: paskaičiuokite, kiek po savęs paliekate CO2 (5)

Daugiau negu pusė (52 proc.) lietuvių mano, kad ir vieno žmogaus veiksmai gali prisidėti...

TOP 3 mišrainės gardžiam Kalėdiniam stalui

Kokios šventės be gausiomis vaišėmis nukrauto stalo ir tradicinių patiekalų, kuriuos dauguma...