aA
Europa įvairiais būdais stengiasi mažinti oro taršą. Ieško patogių alternatyvų automobiliams, gerina dviračių takų, viešojo transporto infrastruktūrą, skatina žmones gyventi tausojančiai, vartoti racionaliai. Jau ne vienerius metus Europos Sąjungos šalyse, taip pat ir Lietuvoje, organizuojama Europos judumo savaitė, kurios metu vietos savivaldos institucijos dalinasi iššūkiais, idėjomis ir sumanymais, kaip mažinti oro taršą. Be abejo, netrūksta pramogų ir gyventojams. Kodėl svarbi Europos judumo savaitė, ir kokius renginius, akcijas ji siūlo Lietuvos gyventojams?
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Kovoja prieš transporto taršą

Europos judumo savaitė yra didžiausia tvaraus judėjimo kampanija pasaulyje. Jos renginiai kasmet vyksta rugsėjo 16–22 dienomis.

Europos judumo savaitės koordinatorė Lietuvoje Aplinkos ministerijos Ryšių su visuomene skyriaus vyr. specialistė Regina Kališaitytė pasakoja, kad sumanymas kartą per metus rengti Europos judumo savaitę kilo populiarėjant Dienos be automobilio akcijai, kuri gyvuoja nuo 2002 metų.

Iniciatyva organizuoti vienos dienos akciją „Mieste – be savo automobilio“ pirmą kartą buvo paskelbta 1998 m. Prancūzijoje. Ją greitai perėmė ir kitos šalys. Šią miestų organizuojamą akciją 2000 m. parėmė Europos Komisija. 2001-aisiais 31 Europos valstybės ministrai ar įgaliotieji atstovai pasirašė deklaraciją, kuria pasižadėjo skatinti miestų savivaldos institucijas kasmet, rugsėjo 22 d., rengti Dieną be automobilio bei talkinti organizuojant šią tarptautinę akciją, o jos metu ypač daug dėmesio skirti visuomenės aplinkosauginiam švietimui, populiarinti „žaliąjį“ transportą, raginti gyventojus vaikščioti pėsčiomis. Dienos be automobilio sėkmė paskatino akciją išplėsti ir ją rengti visą savaitę.

Projekto „Pirmoji taisyklė – saugumas!“ atstovai ragino persėsti ant dviračių
© GRYNAS.lt nuotr.

Ši kampanija, anot Europos judumo savaitės koordinatorės Lietuvoje, suteikia puikią progą atskleisti, su kokiais iššūkiais susiduria miestai, ragina žmones keisti savo įpročius ir siekti pažangos link tvaresnės transporto strategijos. Aplinkos ministerijos naujausiais duomenimis, 2016 m. Lietuvoje į atmosferą išmesta 20,1 mln. tonų CO2 ekvivalentu, t. y. apie 0,5 proc. mažiau šiltnamio efektą sukeliančių dujų (ŠESD) nei 2015 metais. Daugiausia šių dujų, 57 proc., išmetė energetikos sektorius, kurio pagrindinis teršalų šaltinis buvo transportas – net 48 proc. Antras pagal išmestų šiltnamio dujų kiekį – žemės ūkio sektorius, sudaręs 22 proc. viso ŠESD, kiek mažiau – pramonės ir atliekų sektoriuose (atitinkamai 16 ir 5 proc.).

Skatina rinktis kitas judėjimo mieste alternatyvas

Dėl didelės transporto sektoriaus taršos siekiama sumažinti daug teršalų į aplinką išmetančių pašalinančių transporto priemonių naudojimą, skatinti gyventojus naudotis visuomeniniu transportu, dviračiais ar daugiau keliauti pėsčiomis. Su tokiomis ir dar daugeliu kitų kelionių mieste alternatyvų supažindinama būtent Europos judumo savaitės metu, o akcijos „Diena be automobilio“ metu gyventojai kviečiami pasinaudoti savivaldos siūlomomis alternatyvomis.

„Kad judumas mieste būtų tausesnis, privalome sumažinti bendrą motorinių transporto priemonių skaičių. Turime dažniau rinktis aktyvias transporto rūšis, tokias kaip vaikščiojimą pėsčiomis, važinėjimą dviračiais, riedučiais ar paspirtukais, nes jie neišmeta teršalų,neteršia oro, ir viešąjį transportą, kuris išmeta žymiai mažiau teršalų vienam asmeniui, palyginus su nuosavu automobiliu“, – pabrėžia R. Kališaitytė.

Aplinkos viceministras Martynas Norbutas sako, kad Europos judumo savaitė labai svarbi didiesiems pasaulio miestams, tarp jų ir Lietuvos didiesiems miestams, kuriuose gyventojai kasdien stringa automobilių spūstyse.

„Ypač svarbi ši iniciatyva yra didiesiems miestams, nes šiemet vėl akcentuojama automobilių taršumo problema juose. Tai yra labai svarbu, nes kiekvienas gyventojas, apsispręsdamas, kaip elgtis mieste, gali prisidėti prie taršos didinimo arba prie jos mažinimo. Čia yra labai svarbus vaidmuo kiekvienos savivaldybės ir mes matome, kad vis daugiau savivaldybių atsiliepia į raginimus jungtis prie akcijos. Jų sprendimai – ar bus išvystytas viešasis transportas, ar bus lengvatos, ar jis bus patrauklus keliaujantiems, kiek bus kokybiškų dviračių takų. Tai parodo pačios savivaldybės administracijos požiūrį, kiek jie nori matyti savo miestą švaresnį, aplinką švaresnę“, – mano viceministras.

Vis daugiau žmonių automobilį palieka namuose

Kasmet organizuojama Europos judumo savaitė turi savo šūkį, šiųmetis šūkis: „Pasirink ir judėk“.

Skatina atsisakyti automobilio: siūlys tvaraus ir darnaus judumo alternatyvas
© DELFI / Domantas Pipas

Toks šūkis pasirinktas neatsitiktinai. Besiplečiantys miestai, didėjantis gyventojų skaičius, vis dažniau naudojami automobiliai ir nuolatos užkimštos gatvės, stipriai prisideda prie oro taršos, gaišina brangų mūsų laiką, o svarbiausia – kenkia sveikatai. Dabar mes galime rinktis, kad nestovėtume kamščiuose, galime važiuoti viešuoju transportu, o pakliuvus į spūstį, sėsti ant mieste stovinčio ir visiems prieinamo dviračio bei važiuoti iki norimo taško, po to palikti dviratį ir keliauti pėsčiomis. Šiandien alternatyvų automobiliui tikrai yra ir lietuviai jomis naudojasi.

R. Kališaitytė tikina, kad visuomenėje pastebimas sąmoningumo augimas, vis daugiau žmonių renkasi aplinkai draugišką transportą.

„Galime tik pasidžiaugti, kad žmonių sąmoningumas vis didėja, požiūris į aplinką darosi reikšmingesnis. Pastaraisiais metais turbūt visi pastebėjome staigų paspirtukų pagausėjimą miesto gatvėse. Tai lyg mada ar užkrečiamas pavyzdys, paimtas iš kitų Europos miestų, bet jis veiksmingas. Nors ir palaipsniui, bet ir lietuviai po truputį pereina prie netaršių ar mažiau taršių transporto priemonių naudojimo. Ir tai džiugina“, – pastebi specialistė.

Skatina atsisakyti automobilio: siūlys tvaraus ir darnaus judumo alternatyvas
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Žada įdomių akcijų ir renginių

Europos judumo savaitės kampanijos metu Lietuvoje planuojama organizuoti ne vieną renginį. Tvaraus, darnaus ir švaraus judumo mintimis norima užkrėsti kuo daugiau Lietuvos gyventojų. Kokių akcijų galima tikėtis?

Europos judumo savaitės metu visoje Lietuvoje bus organizuojama gausybė renginių, skirtų ir mažiems, ir dideliems. Autobuso, elektromobilio, automobilio, dviratininko ir bėgiko varžytuvės, žygiai, piknikai pietų metų, šiaurietiškas ėjimas, mankštos gryname ore, mankštos institucijose, futbolo, krepšinio, paspirtukų čempionatai, diskusijos darnaus judumo, sveikos gyvensenos temomis – ir tai tik maža dalis visų renginių, skirtų visuomenei Europos judumo savaitės metu. Renginių sąrašai bus skelbiami Aplinkos ministerijos svetainėje prieš jai prasidedant.

Aplinkos ministerija, kaip Europos judumo savaitės koordinatorė, šiais metais kaip įprasta ketina apdovanoti labiausiai nusipelniusius šiose kategorijose: Judriausia savivaldybė (bus atrinkta įgyvendinusi bent vieną priemonę, kuri padėtų pereiti prie aplinkai draugiškų transporto priemonių naudojimo); Judriausia mokymo įstaiga, Judriausias darbdavys, Judriausia valstybės institucija (ji bus išrinkta atsižvelgiant į skatinimo priemones, renginių pobūdį, jų gausą); Judriausias pilietis (bus renkamas pagal daugiausiai nueitų ir nuvažiuotų dviračiu kilometrų skaičių per dieną ir visos Europos judumo savaitės metu, naudojantis mobiliąja programėle).

„Didelį dėmesį esame sutelkę į jaunąją kartą. Tikimės, kad darželiuose ir mokyklose surengtos akcijos taps tradicinėmis ir skatins jau nuo mažens rinktis „žaliuosius“ judėjimo būdus ir ugdyti meilę gamtai. Todėl šiais metais Aplinkos ministerija apdovanojimams išskiria dar vieną kategoriją: Judriausią ikimokyklinio ugdymo įstaiga. Ją Aplinkos ministerija išrinks taip pat atsižvelgdama į skatinimo priemones, renginių pobūdį, jų gausą. Visų laimėtojų, lauks prizai, susiję su saugumu, sveika gyvensena ir darniu judumu“ - informuoja aiškina R. Kališaitytė.

Norėdama dar labiau paraginti visuomenę išbandyti automobilių alternatyvas, kaip ir kasmet Aplinkos ministerija kreipėsi į didžiųjų miestų merus su prašymu rugsėjo 22 d., Tarptautinę dieną be automobilio, viešąjį transportą padaryti nemokamą. Džiaugiamės, kad mūsų prašymai buvo išgirsti ir dalijamės žinia, kad Klaipėdos mieste rugsėjo 21 d. penktadienį, piliečiai, pateikę vairuotojo pažymėjimą, visą parą Klaipėdos miesto viešuoju transportu galės važiuoti nemokamai. Kadangi rugsėjo 22 d., Tarptautinė diena be automobilio, sutampa su popiežiaus Pranciškaus vizitu Vilniuje, sostinės gyventojai ir miesto svečiai, pateikę vairuotojo pažymėjimą, visą dieną viešuoju transportu galės važiuoti nemokamai. O Kauno mieste visi gyventojai ir miesto svečiai tai daryti galės rugsėjo 23 d., popiežiaus vizito metu“, – informuoja Europos judumo savaitės koordinatorė Lietuvoje.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Rokiškio dvaras – turistus žavintis Aukštaitijos architektūros perlas (54)

Keliaudami vis ieškome neatrastų, ypatingų vietų, nepatirtų nuotykių ir įspūdžių. Pasaulis...

Skatina atsisakyti automobilio: siūlys tvaraus ir darnaus judumo alternatyvas (200)

Europa įvairiais būdais stengiasi mažinti oro taršą. Ieško patogių alternatyvų automobiliams,...

Akcija „Darom“ rengiama antrą kartą – dabar kviečia į talką saugomose teritorijose (33)

Ko gero, visi Lietuvos gyventojai žino kiekvienų metų pavasarį organizuojamą aplinkosauginę...

Lietuvos gamtą fiksuojantys kūrėjai kviečiami teikti darbus P. Abukevičiaus premijai (2)

Filmų apie Lietuvos gamtą autoriai šiemet vėlei kviečiami dalyvauti konkurse Petro Abukevičiaus...

Mūšis dėl užtvankų likimo tęsiasi: pokyčių išvengti nepavyks (179)

Pastaruoju metu viešojoje erdvėje verda diskusijos dėl užtvankų. Visuomenė suskilusi į dvi...

Top naujienos

Ušackas pranešė, kad pralaimėjęs Šimonytei partinius rinkimus, Prezidento posto nesiektų (214)

Prie Prezidento rinkimų starto linijos – ir Ingrida Šimonytė . Ką pasirinks TS–LKD: ją ar...

Karbauskis už Grybauskaitės pasiūlymo mato kyšančias farmacininkų ausis (636)

Tikrasis prezidentės pateiktų priemonių konkurencingumui didinti tikslas yra sustabdyti planus dėl...

Orai: šaltis po truputį įsigalės (2)

Savaitė, prasidėjusi šalčiu, nelepins ir toliau. Artimiausiomis dienomis žadama daugiau...

Lietuviai nukeliavo į turistų aplenkiamą Iraną: šiurpių mirties bausmių vieta stebino svetingumu (57)

Keliauti į Iraną sugalvojau tada, kai perskaičiau daug informacijos apie tenykščius žmones, jų...

Broliai Ballai autobusu grįžo į Lietuvą (35)

Sausio mėnesį krepšininkai Lamelo ir LiAngelo Ballai atvyko į Lietuvą. Tuo metu Vilniaus oro...

Nekaltas pirkinys oro uosto užkandinėje baigėsi tragedija (35)

Viena mergina mirė nuo stiprios alergijos sezamams, kai oro uosto kavinėje „Pret a Manger“,...

FIFA metų geriausiu futbolininku išrinktas ne Ronaldo – triumfavo Modričius lietuvių balsai rinkimuose (13)

Šių metų sensacija Kroatijos rinktinės ir Madrido „Real“ variklis 33 metų Luka Modričius...

Putinas pateikė savo versiją dėl lėktuvo numušimo Sirijoje Kremlius išplatino viešą pareiškimą (465)

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pirmadienį Izraelio premjerui Benjaminui Netanyahu pareiškė...

Per žiniasklaidos dieną Valančiūnas driokstelėjo: galime išspardyti kitų užpakalius (5)

Toronto „Raptors“ žiniasklaidos diena neaplenkė ir komandos vidurio puolėjo 26 metų Jono...

Lengviausias būdas iššveisti pridegusį puodą: jokio mirkymo – prireiks tik vienos priemonės (30)

Kam gi nepasitaiko, kad ruošiant maistą pora minučių, kurioms žūtbūt prireikia pasitraukti nuo...