aA
Šiandien Seime po pateikimo pritarta Gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatymo pakeitimo projektui, pagal kurį neveisliniai (dokumentų neturintys) šunys prie pavojingų ir kovinių bus priskiriami įvertinus jų išvaizdą. Lietuvos gyvūnų teisų apsaugos organizacija (LGTAO) susirūpinusi, kad šis Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) bei Žemės ūkio ministerijos pasiūlymas atvers kelią masiniam draugiškų ir jokio pavojaus nekeliančių šunų mišrūnų konfiskavimui bei žudymui. Nes įstatymo tekstas pertvarkytas taip, jog kovinio šuns mišrūnu bus laikomas „šuo, kuris turi Tarptautinės kinologų organizacijos nustatytuose kovinių šunų veislių standartuose nurodytų būdingų požymių“.
Pavojingų veislių požymių turintis šuo. Vilniaus benamių gyvūnų sanitarinės tarnybos nuotr.
Pavojingų veislių požymių turintis šuo. Vilniaus benamių gyvūnų sanitarinės tarnybos nuotr.
© GRYNAS

„Mūsų organizacijai rūpi ne tik gyvūnų gerovė, bet ir visuomenės ir vaikų saugumas susidūrus  su šunimis įvairiose situacijose. Būtent todėl iki šiol vis dar bandome įtikinti atsakingas valstybines institucijas, kad Gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatymas bei kiti teisės aktai neskirstytų šunų pagal jų veisles ar išorinius požymius, tačiau vietoj to būtų kuriamos prevencinės visuomenės apsaugos programos siekiant apsaugoti žmones nuo bet kokios veislės šunų įkandimų“, – sakė LGTAO direktorė Brigita Kymantaitė

Šunų skirstymas pagal jų pavojingą elgseną, bet ne pagal „pavojingai“ atrodančią išvaizdą sudarytų ženkliai didesnes galimybes mažinti kasmet apkandžiojamų žmonių skaičių.
Brigita Kymantaitė

Žmonėms šunys kanda dažniausiai

Jos teigimu, remiantis Lietuvos užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenimis atvejai, kai šunys apkandžiojo žmones, sudaro net 78 % visų gyvūnų įkandimų atvejų. Kasmet, taip pat ir 2013m., skaičiuojama virš 5000 šunų įkandimų, iš kurių apie 25 proc. sudaro įkandimai vaikams iki 15 metų amžiaus. Tačiau jokiais tyrimais nėra nustatyta, jog tam tikros šunų veislės atstovai yra labiau linkę užpulti ir įkąsti žmogui, negu kitų veislių ar neveisliniai šunys.

Jau ne vienerius metus šunų veislės skirstomos „į pavojingas“, „kovines“, kas reikalauja daug mokesčių mokėtojų pinigų siekiant kontroliuoti gyventojus, laikančius tokių veislių šunis, šeimininkams taikomi įvairūs apribojimai. Bet AIDS centro skaičiai rodo, kad kasmet šunų įkandimų skaičius vis tiek nemažėja. Tai įrodo, kad toks skirstymas nesprendžia problemos, o tik bereikalingai apsunkina teisės aktus įgyvendinančių pareigūnų darbą ir reikalauja daug finansinių išlaidų.

LGTAO organizacijos atlikta savivaldybių apklausa parodė, kad tarp tūkstančiais kasmet įvairiose savivaldybėse gyvūnų kontrolės tarnybų sugaunamų benamių ar iš gyventojų priimamų, problemas keliančių ir konfiskuojamų šunų nėra nei vieno arba yra vos keli šunų mišrūnai iš VMVT sukurto „kovinių ir pavojingų“ šunų veislių sąrašo.  Daugiausia sugaunami ar konfiskuojami įvairių kitų veislių šunys ir mišrūnai.

Pavojingi šunys ar pavojingi šeimininkai?

„Mes siūlome atsakomybę už pavojingą gyventojams šunų elgesį perkelti jų šeimininkams, kurie ir yra šios problemos pagrindinis šaltinis, nes yra įrodyta, kad šunų savininkų švietimas apie šunų augintinių gerovę ir atsakomybė už humanišką elgesį su jais, augintinio auklėjimas ir šuns savininko atsakomybės kontrolė sumažina šunų įkandimų skaičių. Taip pat siūlome reglamentuoti galimybę pripažinti bet kurios veislės šunį pavojingu, jeigu jis sukėlė pavojų visuomenei, bei apriboti tokių gyvūnų šeimininkų teises. Šunų skirstymas pagal jų pavojingą elgseną, bet ne pagal „pavojingai“ atrodančią išvaizdą sudarytų ženkliai didesnes galimybes mažinti kasmet apkandžiojamų žmonių skaičių“, – teigia B. Kymantaitė.

Jos teigimu, atsakingos institucijos privalo plačiau pažvelgti į problemas, kurios sukelia neatsakingi bet kurios veislės ar neveislinių šunų savininkai, įvertinti kodėl nuolatos keliami klausimai lieka  neišsprendžiami ir imtis efektyvių bei humaniškų prevencinių priemonių šiuo metu šalyje egzistuojančiam gyvūnų augintinių pertekliui kontroliuoti. Nesiimant tinkamos strategijos pokyčiai šioje srityje dar ilgai nebus matomi.

Ispanija, Italija, Didžioji Britanija ir Nyderlandai nurodo, kad veislių skirstymas teisės aktuose nesumažino šuns įkandimo incidentų. Tam tikrų veislių, o ne šunų elgsenos skirstymas į „pavojingas“ nepadėjo sumažinti šunų įkandimų skaičiaus nė vienoje šalyje, kur tai buvo taikoma. Todėl Italija ir Olandija neseniai atsisakė tokio įstatymo.

Remiantis Lietuvos užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenimis atvejai, kai šunys apkandžiojo žmones, sudaro net 78 % visų gyvūnų įkandimų atvejų. Kasmet, taip pat ir 2013m., skaičiuojama virš 5000 šunų įkandimų, iš kurių apie 25 proc. sudaro įkandimai vaikams iki 15 metų amžiaus. Tačiau jokiais tyrimais nėra nustatyta, jog tam tikros šunų veislės atstovai yra labiau linkę užpulti ir įkąsti žmogui, negu kitų veislių ar neveisliniai šunys.
Citata

Europos bendrovės „ERGO Insurance“ Lietuvoje asmens ir civilinės atsakomybės draudimo skyriaus vadovo Gintaro Ašmensko teigimu, vidutiniškai per metus užregistruojama apie 1 dešimtį tokio pobūdžio įvykių – šunų įkandimų. Ekspertai pastebi, kad tokios nelaimės dažniausiai įvyksta vaikams šiltuoju metų laiku – pavasarį, vasarą. Tokių žalų dydis svyruoja nuo 1 tūkst. litų iki 3 tūkst. litų, priklausomai nuo kiekvieno atvejo atskirai.

Apie Lietuvos gyvūnų teisių apsaugos organizacijos veiklą

Lietuvos gyvūnų teisių apsaugos organizacija (LGTAO) – tai nevyriausybinė organizacija, negaunanti jokios valstybinės finansinės paramos ir visą veiklą vykdanti iš visuomenės paramos.
LGTAO misija – įstatymais saugoti gyvūnų teises.

Vienas iš LGTAO siekių - kad būtų uždrausta prekyba gyvūnais gyvūnų parduotuvėse, turguose, internete ar kiti neatsakingi komerciniai būdai, kuriais naudojasi gyvūnų daugintojai. Siekiama, kad šioje srityje būtų taikoma griežta valstybinių institucijų kontrolė.

www.GRYNAS.lt
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Mokslininkai sukūrė dviejų paslaptingiausių Ramiojo vandenyno zonų žemėlapį: čia negali išlikti gyvybė (2)

Kai galvojame apie Ramiojo vandenyno atogrąžų regioną, dažniausiai įsivaizduojame tarp koralų...

Audros apgadino Baltijos krantus: paaiškėjo, kurie paplūdimiai nukentėjo labiausiai

Aplinkosaugininkai atliko neeilinį Baltijos krantų pokyčių monitoringą po stiprių audrų,...

Lietuvoje siautusi vėtra pridarė didžiulės žalos: viename regione plynai išlaužyta 50 ha miško

Valstybinių miškų urėdijos miškininkai apžiūrėjo miškus ir įvertino praėjusią savaitę...

Pažeidėjai neišsisuks: už neteisėtą privataus miško kirtimą laukia baudos

Panevėžio miškų kontrolės skyriaus pareigūnai per patikrinimą Ignalinos rajone, Senojo...

D+Viktorija Dačinskaitė

Viskas, ką reikia žinoti žvejams mėgėjams iki pavasario: kas ir kur kimba?

Po Naujųjų žvejams vėl tampa prieinamos upės ir upeliai, kurie buvo sukaustyti draudimų dėl...

Top naujienos

Kalbos apie karą kelia nerimą daugiabučių gyventojams: ekspertai įvertino, kiek atlaikytų gyvenamieji namai (162)

Jau kuris laikas abejojama sovietmečiu statytų daugiabučių technine būkle. Gyventojai raginami...

Ar tai jau lūžis? Po JAV atsakymų raštu Putino atstovas padarė mįslingą pareiškimą (3)

Naujausia aukštų Rusijos pareigūnų reakcija į Jungtinių valstijų ir NATO partnerių siūlymus...

Žadą atimanti statistika: Lietuvoje patvirtinta 11365 nauji koronaviruso infekcijos atvejai, mirė 12 žmonių papildyta

Praėjusią parą, ketvirtadienį, Lietuvoje patvirtinti 11365 nauji koronaviruso ( COVID-19 )...

Nauja tvarka: ES skaitmeninis COVID pažymėjimas bus išduodamas 270-čiai dienų (114)

Europos Sąjungos ( ES ) skaitmeninis COVID pažymėjimas po pilnos vakcinacijos bus išduodamas...

Neįtikėtinas incidentas Lazdijų rajone: moteriai į pagalbą atvažiavo girtų medikų ekipažas vairuotojas pabėgo (9)

Policija informavo, kad Lazdijų rajone gyvenantis vyras pranešė apie neblaivų medikų ekipažą.

D+Antony Sguazzin

Naujas tyrimas pranašauja pokyčius dėl pandemijos eigos

Stipri omikron atmainos sukelta koronaviruso infekcijų banga gali paspartinti pandeminių...

D+Dina Sergijenko

Per 28 minutes vyrą policija dukart nubaudė už tą patį: paaiškino, ar taip galima (4)

Į parduotuvę važiavęs vyras pakeliui buvo sustabdytas policijos pareigūnų ir gavo baudą už...

Pasakiško grožio NASA'os nuotraukoje – dalis Europos, kurioje ir Lietuva: suraskite savo miestą (49)

Pro Europą praskriejus Tarptautinei kosminei stočiai jos įgula įamžino stulbinamą Šiaurės...

Moters veidas nėštumo metu pasikeitė neatpažįstamai: vaizdo įrašą milijonus kartų peržiūrėjusios mamos suskubo komentuoti (9)

Būsima mama Savanna Lenfestey išpublikavo „TikTok“ , kaip drastiškai nėštumo metu pasikeitė...