Radinys namuose rimtai išgąsdino: gali tekti išmesti brangiausius drabužius

 (33)
Į GRYNAS.lt redakciją kreipėsi skaitytojas, kuris buvo labai susirūpinęs dėl namuose aptiktų kandžių. Vyras klausė, ar aptikus nors vieną kandį jau galima nerimauti dėl savo brangių drabužių.
Spinta
© I.Budzeikaitės nuotr.

„Atsikraustėme į butą Senamiestyje. Vieną rytą šalia spintos aptikome kandį. Draugas įsiuto - jis turi paltų ir kitų drabužių, kurie kainuoja ne vieną mėnesinį nuomos mokestį. Tada supratome, kad spintoje, komodoje ir ant sienų pakabinti kvapai nėra kvapai, o specialios priemonės kandims baidyti. Tai dabar nežinome, ką daryti – ar kyla rimtas pavojus drabužiams, ar kandys yra normalu ir nieko čia baisaus. Net ėmėme galvoti apie išsikraustymą. Jei nuomojiesi nepigų butą, tikiesi, kad jame nebus kandžių, juk ir tarakonų bute nesitikime rasti“, - pasakoja skaitytojas.

Kaip kovoti su kandimis

Kenkėjus naikinančios įmonės „Dezinfa“ biologas Liutauras Grigaliūnas teigia, kad dažniausiai sutinkamos kandys yra dviejų rūšių ir jos gali pridaryti daug bėdos.

Pasak specialisto, Lietuvoje dažniausiai sutinkamos drabužinės ir maistinės kandys. Jei buvo pastebėtas bent vienas iš šių skraidančių vabzdžių, greičiausiai žala jau padaryta - būtina gerai patikrinti drabužius. Drabužinių kandžių lervutės, prieš virsdamos drugiu, graužia audinius, o maistinės kandys ėda ir voratinkliais bei išmatomis teršia miltus, grūdus, sėklas, riešutus, džiovintus vaisius, prieskonius, arbatžoles, makaronus ir kt. produktus.

„Skylės drabužiuose, voratinkliniai siūleliai maisto produktuose, kokonai spintoje ir spintelėse, lervos, randamos tarp drabužių ar maiste, skraidantys kandžių drugeliai rodo, kad yra užkratas. Jei patalpoje šilta ir drėgna, nepraėjus nei porai savaičių iš kiaušinėlių ims ristis lervutės. Viena suaugusi kandis gali padėti iki 200 kiaušinėlių“, – įspėjo L. Grigaliūnas.

Kenkėjų kontrolės ekspertai dažnai girdi klausimą, kaip drabužinę kandį atpažinti nuo maistinės. Specialistai juokaudami pirmiausiai pataria neužmušti drugio, nes kitu atveju bus sunku nustatyti, koks kenkėjas apsigyveno. Žymus skirtumas – spalva: drabužinė kandis yra vienspalvės šviesios aukso spalvos, o maistinėms kandims būdingas įvairus sparnelių raštas. Biologas L. Grigaliūnas pabrėžia, kad drabužinės kandys sutinkamos ten, kur laikomi drabužiai, o maistinės – kur maistas, nors yra pastebėta atvejų, kai maistinės kandys skraidė net laiptinėse.

Aptikus kandžių, ekspertai perspėja, kad labai svarbu nesigriebti pirma pasitaikiusių cheminių priemonių ar purškiklių, kurie gali smarkiai pakenkti sveikatai. Pirmiausiai reikėtų rasti kandžių židinį ir jį sunaikinti. Rekomenduojama naikinimui rinktis profesionalias, ilgalaikes ir sveikatai nepavojingas priemones. Sunaikinus pagrindinę užkrato vietą, labai svarbu gerai išvalyti sienas, lubas, lentynas, spintelių ir spintų plyšius.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

SKAITOMUMO INDIKATORIUS

157417893

Tiek kartu perskaityti* visi grynas.lt straipsniai

* Indikatoriuje skaiciuojama, kiek skaitytojai iš viso perskaite publikaciju nuo GRYNAS.lt starto (2010 gruodis)