Šiandien LRT klube bus įteikta Petro Abukevičiaus premija už geriausią metų filmą apie Lietuvos gamtą. Ji šiemet skirta žinomam dokumentinių filmų autoriui Vytui Jankevičiui. Jo penkerius metus kurtas filmas „Rudens šauklių valdose“ – tai subtilus 55 minučių kino pasakojimas apie elnių gyvenimą Žagarės regioninio parko ir jo apylinkių miškuose.

Šią kasmetinę premiją 1998-aisiais įsteigė Aplinkos ir Kultūros ministerijos ir Lietuvos televizija garsiam režisieriui ir operatoriui, gyvosios gamtos dainiui Petrui Abukevičiui atminti. Premija  siekiama skatinti tęsti jo misiją – kurti filmus apie gamtą. Šiemet vertinimo komisijai vadovavo LRT televizijos prodiuseris
Dokumentinių filmų kūrėjas Vytas Jankevičius
Stasys Vitkus. Ją sudarė 5 nariai: aktorius Petras Dimša, Aplinkos ministerijos Gamtos apsaugos departamento Biologinės įvairovės skyriaus vyriausiasis specialistas Selemonas Paltanavičius, Visuomenės informavimo ir švietimo skyriaus vyriausioji specialistė Birutė Kierienė, Kultūros ministerijos Meno ir kūrybinių industrijų politikos departamento Profesionalaus meno skyriaus vyriausieji specialistai Vaida Andriukaitytė ir Valdas Gedgaudas. Komisija vieningai laurus skyrė Vyto Jankevičiaus filmui.

Jau daugiau kaip tris dešimtmečius filmuojantis gamtą V. Jankevičius Petro Abukevičiaus premiją pelno penktą kartą. Jis buvo ir pirmasis laureatas, ją gavęs 1999-aisiais už dokumentinį filmą „Klajojančio smėlio kraštas“. 2000-aisiais premija jam skirta už filmą apie Čepkelių raistą „Gudų girios širdyje“, 2006 m. – už filmą apie Novaraisčio ornitologinį draustinį „Naujam gyvenimui prikeltas“, 2010 m. – už filmą apie Žagarės regioninį parką. 

Pirmą mėgėjišką dokumentinį filmuką Vytas Jankevičius sukūrė būdamas septyniolikos. 1970-1975 metais jis studijavo Vilniaus universitete biologiją. 1994-aisiais subūrė kūrybinę grupę „Gamtoje“ ir pradėjo kurti televizijos videofilmus apie Lietuvos ir kitų šalių gamtą. 1994-2010 metais sukūrė per 70 filmų gamtos temomis. Iš jų 25 filmus apie Afrikos, Australijos, Ekvadoro ir Galapagų salų, Islandijos, Nepalo, Meksikos kraštus. Vytas Jankevičius yra pelnęs daug tarptautinių ir nacionalinių apdovanojimų.

Šiuo metu jis toliau renka medžiagą naujiems filmams apie vilkus, bebrus, šernus, vėžius, lašišas, stumbrus, gerves, Kretuono ežero Didžiąją salą, Žagarės regioninio parko miškų gyvūniją, apie turistinius maršrutus po Labanoro regioninį parką, kuria pažintinius-mokslo populiarinimo dokumentinius filmus.