Prie inkilų priskiriamos ir minėtosios standartinės dėžutės, ir sudėtingesnių konstrukcijų bei formų gaminiai, ir urveliai kūltupiams, tulžiams ar urvinėms kregždėms, ir keletas lentelių langinių ar šelmeninių kregždžių lizdams sutvirtinti, ir t.t. Skiriasi ir medžiagos, iš kurių jie gaminami – tai gali būti medinės lentos, medžio trinkos, moliniai vamzdeliai, cemento ir pjuvenų mišiniai, ir plastikas, ir t.t.

Visas formas ir išvardinti sunku, nes žmogaus fantazija beribė, o paukščiai tai įvertina (pvz., nukirptos palto kišenės, pritvirtintos prie daržinės gali pasitarnauti liepsnelėms apsigyventi). Taip pat inkilai gali būti skirti ne vien tik paukščiams, bet ir šikšnosparniams, drugiams, bitėms, kamanėms, boružėms.

Geras inkilas yra tas, kuriame paukščiai išperi sveiką ir gausią jauniklių vadą. Jis turi būti saugus, apsaugoti nuo plėšrūnų ir išlikti toks, nepriklausomai nuo oro sąlygų. Taip pat turi būti nebrangus, paprastas pagaminti ir išlaikyti, nesudėtingas prižiūrėti ir ilgaamžis.

Kokį inkilą pasirinkti?

Yra daug įvairiausių inkilų formų ir jų pagaminimo būdų. Bene populiariausi yra uoksiniai ir lentiniai inkilai. Juos ir siūlytume gaminti.

Uoksiniai inkilai natūraliai atrodo ir puikiai dera prie kraštovaizdžio. Juose mielai įsikuria visi uoksuose perintys paukščiai. Šių inkilų storos ir vientisos sienelės gerai sulaiko šilumą, kas labai svarbu anksti perinčioms pelėdoms, klykuolėms, zylėms. Uoksiniai inkilai ypač mėgstami baikštesnių ir retesnių mūsų sparnuočių: pelėdų, žalvarnių, kukučių, meletų, dančiasnapių ir kt.

Paukščių inkilai

Šiuo metu Lietuvoje plačiausiai naudojami lentiniai inkilai. Jų gamyba nesudėtinga, be to, gali būti naudojamos medienos atliekos. Šiuose inkiluose mielai apsigyvena zylės, musinukės, raudonuodegės, varnėnai. Nenustebkite jei paukščiams skirtuose inkiluose sulauksite ir kitų gyventojų – žinduolių ar vabzdžių.

Kokie turėtų būti paukščių inkilų matmenys, rasite ČIA.