aA
Jau įsigaliojo nauja tvarka, pagal kurią šunis, kates ir šeškus laikantys žmonės turės pasirūpinti, kad jie būtų paženklinti mikroschemomis ir užregistruoti Gyvūnų augintinių registre, tačiau nemažai veterinarų šią tvarką vadina utopine, o augintinių šeimininkai reiškia didžiulį pasipiktinimą.
Šąlantys lauke gyvūnai
Šąlantys lauke gyvūnai
© DELFI / Mindaugas Ažušilis

Gyvūnų savininkai kritikuoja naująją tvarką

Į GRYNAS.lt redakciją kreipėsi nauja tvarka pasipiktinę skaitytojai. Jie teigė, kad iš gyvūnų ženklinimo naudos mažai, o atsakingos institucijos kol kas pačios nieko nežino apie naują tvarką ir negali atsakyti į jų klausimus.

„Aš savo šunį paženklinęs esu jau seniai. Sumokėjau daug pinigų - apie 150 litų. Tačiau nesuprantu, kokia iš to nauda. Tarkime, mano šuo pabėga - norėčiau žinoti, kiek klinikų ar prieglaudų Lietuvoje turi skaitytuvus, kurie gali nuskaityti mikroschemą. Vilniuje galbūt nemažai, o mažesniuose miestuose? Be to, neaišku, ar mikroschemą galima nuskaityti užsienyje ir kiek ji yra tarptautinė. Kodėl negalima įdiegti mikroschemos, kurioje būtų sekimo sistema, kad šuniui pabėgus galima būtų atsidaryti žemėlapį ir pamatyti, kurioje vietoje jis yra. Juk technologijos dabar tobulėja. Tuomet būtų kažkokia reali nauda. O dabar nauda valstybei, kuri turės registrą, bet ne šeimininkui“, - stebėjosi skaitytojas Jonas.

Skaitytoja Milda stebėjosi, kad nors tvarka jau pradėjo galioti, atsakingos valstybinės institucijos neturi jokios informacijos: „Kreipiausi į Valstybinę maisto ir veterinarijos tarnybą, kad ji paaiškintų, ką man dabar daryti ir kokia tvarka bus. Su manimi kalbėjo labai piktai ir pasakė, kad jie nieko nežino.“

O štai skaitytoja Modesta nuogąstauja, kad naujoji tvarka prisidės prie to, jog gatvėse padaugės benamių šunų ir kačių: „Manau, kad dabar nepasiturintys žmonės puls išmesti kates ir šunis į gatvę, nes jie neišgalės susimokėti. O žiniasklaida skelbė, kokios didžiulės baudos gresia nesužymėjus gyvūnų. Ką daryti žmogui, jei jis neturi pinigų gyvūno sužymėjimui? Baudos jis tuo labiau neturi už ką susimokėti. Priimta visiška nesąmonė - negalvojama nei apie žmogų, nei apie gyvūnus. Kita vertus, dabar sužymės, o paskui jau ir mokesčius įves naujus. Juk niekas to negali paneigti."

Spėja, kad gali padaugėti benamių gyvūnų

Lietuvos smulkiųjų gyvūnų veterinarijos gydytojų asociacijos prezidento dr. Saulius Laurusevičius GRYNAS.lt paprašė pakomentuoti nuo šių metų įsigaliojusią tvarką. Jo teigimu, jeigu nebus vykdoma kontrolė, ši tvarka nereikalinga. Pašnekovas taip pat neatmetė galimybės, kad beglobių gyvūnų gali ir padaugėti.

„Mes esame pasiruošę, mes 11 metų tai darome ir nieko naujo mums nėra. Bet vertinant įstatymo nuostatą, yra kaip yra. Kas kontroliuos įstatymo vykdymą? Ar mūsų visuomenė yra pakankamai subrendusi, kad vykdyti nekontroliuojamus įstatymus? Manau, kad ši idėja nelabai įgyvendinama, be to, 100 proc. suženklinimo nėra net ir išsivysčiusiose Vakarų šalyse. Nemanau, kad pas mus idėja bus įgyvendinta. Tai yra išlaidos, kurios nuleistos ant vartotojo. Juk kiekvienas pagalvos: o kas man iš to“, - sakė S. Laurusevičius.

Paklaustas, ar nemano, kad įsigaliojus naujajai tvarkai gali padaugėti benamių gyvūnų, veterinaras teigė, kad gali atsitikti ir taip: „Nežinau, kai kurie tokią tendenciją įžvelgia. Mes matome, kokia yra mūsų visuomenė ir visi įvykiai po Naujų metų parodė, kokių žmonių gyvena Lietuvoje. Išmeta vaikus į šulinį, tai kodėl šuns neišmesti.“

Vis dėlto pašnekovas išsklaidė skaitytojo Jono nuogąstavimus dėl to, kad nedaug klinikų turi skaitytuvus: „Tos, kurios ženklina, o jų visur yra labai daug, tikrai turi ir skaitytuvus. Labai nedidelis skaičius yra tokių klinikų, kurios negali nuskaityti mikroschemos - nebent privatūs gydytojai kaimo vietovėse, kurie patys neženklina gyvūnų.“

Vadina tvarką beprasmiu reikalu

Veterinarijos klinikos Vilniuje gydytojas Jakovas Šengautas GRYNAS.lt išsakė nuomonę, kad ženklinimas yra beprasmis.

„Kaip veterinaras galiu pasakyti, kad ženkliname gyvūnus. Kaina dabar siekia 15 eurų, išrašinėjame registracijai lapus. Bet šiaip aš manau, kad čia yra beprasmis reikalas, nes, manau, kad mūsų valdžia mūsų mokesčius naudoja ne tiems reikalams, kuriems turėtų“, - sakė J. Šengautas.

Pasak jo, dabar viešojoje erdvėje pasklido daug neteisingos informacijos: „Viskas, kas yra kalbama, yra absurdas, Tai, kas sakoma apie pasiutligę, tai iš viso neturi nieko bendro. Ar pas mus daug valkataujančių šunų? Ne, nes mūsų klimatinėj zonoj šuniui sunku išgyventi šaltu periodu. Aš kalbu su žmonėms, jie nenori kačių ženklinti. Kas gi ateis namo tikrinti ir ieškoti katės? Be to, žmonės bijo mokesčių, sako, kad pradžioje surašys visus gyvūnus, o vėliau apmokestins.“

Mano, kad šeimininkai taps atsakingesni

L. Kriaučeliūno smulkių gyvūnų klinikos veterinarijos gydytoja Jūratė Juodytė buvo kitokios nuomonės ir teigė, kad ženklinimas yra teigiamas dalykas.

„Manau, kad tai yra teigiamas dalykas, galbūt mažiau gyvūnų atsidurtų gatvėje. Tai yra įprasta procedūra. Ne pirmi metai gyvūnai yra ženklinami ir tame nėra nieko sudėtingo. Tie, kurie yra atsakingi šeimininkai, jau seniai gyvūnus atneša ženklinti“, - teigė J. Juodytė.

Gydytoja nesutinka, kad dėl ženklinimo padaugės benamių gyvūnų: „Jeigu tiek tereikia, kad gyvūnas iš namų atsidurtų gatvėje, tai anksčiau ar vėliau jis ten atsidurs. Bet tas žmogus, kuris jau turės ženklintą gyvūną, turės didesnę atsakomybę. Be to, jeigu gyvūnas dingsta, jį paprasčiau surasti. Mes turėjome ne vieną atvejį, kai į mūsų kliniką atklysta gyvūnas, mes patikriname jį su skaitytuvu ir grąžiname šeimininkui.“

GRYNAS.lt jau rašė apie naująją tvarką ir žingsnius, kuriuos per 15 mėnesių turi atlikti augintinių savininkai. Tai, ką turi padaryti šeimininkai, komentavo Lietuvos gyvūnų teisių apsaugos organizacijos vadovė Brigita Kymantaitė, kuri kovojo už tai, jog ši tvarka kuo greičiau Lietuvoje įsigaliotų.

Kviečiame išreikšti savo nuomonę šiuo klausimu. Savo komentarus siųskite el. paštu grynas@grynas.lt

www.GRYNAS.lt
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0
Delfi PliusViktorija Dačinskaitė

Sugalvojo neįprastą būdą sulaikyti erkes: prireiks vienos paprastos priemonės (3)

Šylant klimatui erkių galima sutikti ne tik miškuose ir pievose, bet ir mieste. Taip pat...

Selemonas Paltanavičius pristato knygą „Atradimai gamtoje“: kuo daugiau žinosime, tuo lengviau bus bendrauti su gamta

Kas jau kas, bet gamtininkas Selemonas Paltanavičius tikrai turi ką papasakoti apie gamtą . Į...

Nelegaliai žuvis gaudęs vyras bandė sprukti nuo pareigūnų – metė tinklus ir šoko į upę, bet išsisukti nepavyko (1)

Penktadienio naktį du tinklininkai Prienų rajone bandė pasprukti nuo Alytaus gyvosios gamtos...

Tris mėnesius tikrino, kaip žvejai laikosi taisyklių: keli regionai išsiskyrė iš kitų

Per tris mėnesius trukusią akciją „Lydeka“ Aplinkos apsaugos departamento pareigūnai surengė...

Delfi PliusViktorija Dačinskaitė

Gamtininkas įspėja dėl populiaraus grybo, kurį jau dabar pilnomis pintinėmis renka lietuviai: netinkamai paruoštas gali būti mirtinai nuodingas (1)

Prasidėjus pavasarinių grybų sezonui lietuviai užplūdo miškus. Socialiniuose tinkluose matyti,...

Top naujienos

Delfi PliusVytautas Bruveris, laida „Kaip pas žmones“, Virginija Spurytė

Istoriko įžvalga: Putinas daro tai, ko net neįmanoma įsivaizduoti (3)

Rusijos sukeltas karas Ukrainoje , jo eiga ir pabaiga po gegužės 9-osios minėjimo Maskvoje...

Mados ekspertė įvertino „Eurovizijos“ dalyvių stilių: nuo blogiausių iki geriausių įvaizdžių

„Eurovizija“ – ne tik muzikos, bet ir teatro, šokio, mados renginys. Visapusiškas šou ....

Erdoganas: Turkija neištars „taip“ Švedijos ir Suomijos narystei NATO papildyta (23)

Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas pirmadienį pareiškė, kad jo šalis nepritaria...

Karas Ukrainoje. Ukrainos kariai prasibrovė iki pasienio su Rusija: pone prezidente, mes čia! Ukraina atrėmė Rusijos bandymą pasiųsti karius į Sumų sritį

Ukraina pirmadienį rengiasi naujam Rusijos puolimui rytiniame Donbaso regione, Kyjivui pareiškus,...

Sinoptikų prognozės priverčia aiktelėti: antradienį galima sulaukti ir sniego (1)

Šiandien, antradienį, Lietuvos orus lems iš šiaurės besileidžiantis šaltasis atmosferos...

Filipinų salose su vyru atostogavusi Laura: vietinėms moterims buvo nesvarbu, kad esu šalia, – darė viską, kad jį suviliotų (5)

Neretai jaunavedžiai vyksta į Filipinus savo medaus mėnesio praleisti. Įstabių tropikų salų...

Delfi PliusSniego pilys

Kaip SSRS „nebuvo“ korupcijos: už kyšį tapdavo milicijos viršininku ar ministru, o iš vogto aukso gaminosi virdulius su Brežnevo atvaizdu

Vienas stalinizmo laikų mitų – teisingas teismas. Korupcija milicijoje, teismuose buvo neretas...

Tik vienu žalgiriečiu nenusivylęs Maksvytis: nėra ką slėpti, mus sutriuškino

Dar vienoje Lietuvos krepšinio lygos („Betsafe-LKL“ ) pusfinalio serijoje – lygybė. Visiškai...

Čanakui pamokyto „Žalgirio“ reakcija neįdomi, svarbiau – žaidėjų poilsis

Rekordinio palaikymo tribūnose sulaukęs Panevėžio „Lietkabelis“ savo sirgalius pradžiugino...