aA
Lietuvoje apie kaimynystėje gyvenančius žmones yra įvairių posakių. Mat, jų santykiai ne visada geri. Kyla kivirčų dėl įvairiausių priežasčių: nuo per didelio triukšmo iš kaimynų namo, iki per kelis sklypus augančių vaismedžių, kurie užstoja saulę kitapus tvoros negalintiems suvešėti augalams. Tiesa, pastarąjį konfliktą sprendžia teisės aktai. Kokie jie, aiškinasi GRYNAS.lt.
© Shutterstock

Skundai keliauja į teismą

Konfliktų tarp kaimynų gali kilti įvairių: dėl lojančio šuns, sklindančios garsios muzikos, netvarkos bendro naudojimo erdvėse. Nuosavų namų savininkai susiduria ir su dar viena problema – želdinių, augančių per kelis sklypus. Tokių istorijų viešojoje erdvėje yra buvę nemažai. Žmonės skundžiasi, kad į jų sklypą per tvorą svyra kaimyno vaismedžiai ar kiti medžiai, ir užstoja saulę jų sklype augantiems augalams.

Tokie ar panašūs konfliktai tarp kaimynų dėl želdinių nagrinėjami net teisme. Viešai prieinamais duomenimis puslapyje eteismai.lt, vienas tokių kivirčų prieš kelis metus buvo nagrinėjamas Panevėžyje, kai teismas nusprendė įpareigoti atsakovą per 14 kalendorinių dienų nuo teismo sprendimo įsiteisėjimo dienos atstatyti į pradinę padėtį iš atsakovo žemės sklypo pusės į ieškovei priklausančio žemės sklypo pusę išlinkusią tvorą, nusigenėti tujų gyvatvorės šakas, kurios per tvorą lenda į ieškovės žemės sklypo pusę bei nupjauti tujų gyvatvorę (37 vnt. tujų krūmų) iki 1,3 metro aukščio, augančią atsakovui nuosavybės teise priklausančiame žemės sklype. Konfliktas tarp kaimynų, kaip nurodoma viešai prieinamoje medžiagoje, kilo dėl to, kad atsakovo tujos yra labai aukštos, suvešėjusios, žydi, o lapai, žiedai, šakelės krenta ant ieškovės vejos. Dėl to ji negali nupjauti vejos, genda žoliapjovė, veja nuolat drėgna, ant žolės auga samanos. Nuo tujų susidariusio pavėsio ir drėgmės, augančius serbentus, agrastus, rožes užpuolė įvairios augalų ligos, teko nupjauti kelias obelis, teks išrauti ir vaiskrūmius.

Nutarė, kiek metrų iki kaimyno sklypo negalima sodinti augalų: už pažeidimus numatė ir baudas
© Shutterstock

Taisyklių pasikeitimai po 12 metų

Tokių konfliktų turi padėti išvengti Medžių ir krūmų veisimo, vejų ir gėlynų įrengimo taisyklės. Šiemet pirmą kartą po 12 metų jos buvo patikslintos.

Kaip teigė Aplinkos ministerijos Gamtos apsaugos ir miškų politikos grupės vyriausioji specialistė Orinta Kazėnienė, patikslintųjų taisyklių priede yra nurodyti mažiausi leistini atstumai iki kaimyninio sklypo ribos, kai želdiniai veisiami be šio sklypo savininko, valdytojo ar įgalioto asmens sutikimo raštu.

„Medžius ir krūmus, kurie gali užaugti arba formuojami aukštesni kaip 3 m, iš šiaurinės pusės leidžiama sodinti ne arčiau kaip už 5 m nuo kaimyninio sklypo ribos, o iš kitų pusių – ne arčiau kaip už 3 m. Galinčius užaugti nuo 2 iki 3 m aukščio arba formuojamus iki 3 m aukščio iš visų pusių leidžiama sodinti ne arčiau kaip už 2 m, o galinčius užaugti arba formuojamus iki 2 m aukščio iš visų pusių leidžiama sodinti ne arčiau kaip už 1 m nuo kaimyninio sklypo ribos“, – rašoma Aplinkos ministerijos atsiųstame pranešime.

Tęsiama, kad kaimyninius sklypus skiriančią gyvatvorę, formuojamą iki 2 m aukščio, iš pietinės pusės galima sodinti ne arčiau kaip už 1 m, o formuojamą iki 1,3 m aukščio iš visų pusių galima sodinti ne arčiau kaip už 1 m nuo kaimyninio sklypo ribos.

Augalų sodinimo pakeitimai
Augalų sodinimo pakeitimai
© R. Pociaus iliustracija

Aplinkos ministerija informuoja, kad naujos yra ir nuostatos apie želdinių sodinimą per visuomenines akcijas ar talkas. Jų metu leidžiama netaikyti nustatytų sodmenų kokybės reikalavimų lapuočiams ir spygliuočiams medžiams, kai jie sodinami valstybinėje ir savivaldybei priskirtoje žemėje ir jeigu jų sodinimo organizatorius raštu susitaria su savivaldybe ar seniūnija arba tos žemės valdytoju ar naudotoju dėl sodinamų želdinių kiekio, rūšies, sodinimo laiko, vietos, pasodintų želdinių priežiūros ir tvarkymo.

Visas patikslintas Medžių ir krūmų veisimo, vejų ir gėlynų įrengimo taisykles galite rasti ČIA.

Turi padėti išvengti kaimynų vaidų

Kaip teigiama Aplinkos ministerijos pranešime spaudai, Medžių ir krūmų veisimo, vejų ir gėlynų įrengimo taisyklės pakeitimai turi padėti išvengti gana dažnų kaimyninių sklypų savininkų ginčų dėl arti tvoros sodinamų medžių, krūmų ar gyvatvorių.

Aplinkos ministerijos Gamtos apsaugos ir miškų politikos grupės vyriausioji specialistė O. Kazėnienė informuoja, kad taisyklės keičiamos dėl kelių priežasčių. Pirmoji – savivaldybių ir kai kurių visuomeninių organizacijų prašymai.

„Taisyklės keičiamos gavus kai kurių savivaldybių ir visuomeninių organizacijų prašymą netaikyti kai kurių sodmenų kokybės reikalavimų sodinant želdinius visuomeninių želdinių sodinimo akcijų, talkų metu“, – paaiškina O. Kazėnienė.

Nutarė, kiek metrų iki kaimyno sklypo negalima sodinti augalų: už pažeidimus numatė ir baudas
© Shutterstock

Ji tęsia, kad taisyklių pakeitimai patvirtinti ir dėl būtinybės kai kurias jas patikslinti, pavyzdžiui, senose taisyklėse buvo teigiama, kad žemės sklypo savininkui yra ribojama teisė veisti gyvatvores, aukštesnes nei nurodyta, visame žemės sklype, nepaisant to, kad gyvatvorė yra ne prie sklypo ribos, o, pavyzdžiui, sklypo viduryje. Naujomis taisyklėmis patikslinta, kad gyvatvorė, skirianti kaimyninius sklypus“ gali būti formuojama iki 1,3 m ar iki 2 m aukščio.

Be to, anot pašnekovės, aplinkos apsaugos inspekcijų specialistai rekomendavo išbraukti reikalavimą sodinti medžius ir krūmus vienas nuo kito tokiu atstumu, kad tarp užaugusių medžių lajų ar krūmų išorinių stiebų būtų ne mažesnis kaip 1 m atstumas.

„Jų teigimu, praktikoje tokio reikalavimo kontrolė nėra įmanoma, nes medžių lajų dydį, jų augimo kryptį galima nustatyti tik medžiui užaugus“, – paaiškina O. Kazėnienė.

Jeigu taisyklių yra nesilaikoma, pasak O. Kazėnienės, reikėtų kreiptis į gyvenamosios vietos savivaldybės administraciją arba į Aplinkos apsaugos departamento prie Aplinkos ministerijos teritorinės valdybos Aplinkos apsaugos inspekciją.

Pagal Administracinių nusižengimų kodeksą už Medžių ir krūmų veisimo, vejų ir gėlynų įrengimo taisyklių pažeidimą gali būti taikoma administracinė atsakomybė – bauda asmenims nuo 30 iki 120 eurų ir juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims – nuo 60 iki 140 eurų.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(86 žmonės įvertino)
3.8023

Pasaulis bando išspręsti tikrą galvosūkį: ką matote – paukštį ar triušį? (21)

Tai paukštis ! Tai triušis! Ne, tai tikrai paukštis. Bet, kita vertus, tu čia esi teisėjas....

Laisvės piknike – diskusijos apie Punios šilą ir 6-tąjį masinį rūšių nykimą (4)

Jau šį šeštadienį Kaune vyks Laisvės piknikas, kurio gausioje programoje – ir diskusijos bei...

Paskutiniai vasaros šansai: net 50 vietų visoje Lietuvoje, ką pamatyti savaitgalį (10)

Nors pajūris išlieka mėgstamiausia poilsio vieta, tačiau beveik pusė šalies gyventojų atgaivos...

Vasarą baigė plaukdami baidarėmis: lietuviai ir latviai mėgavosi kelione upe

Baigiantis vasarai, Ventos regioninis parkas organizavo, plaukimą baidarėmis Ventos upe. Tokio...

Vyriausybė atidėjo sprendimą dėl gyvūnų naudojimo cirke (19)

Vyriausybė trečiadienį savaitei atidėjo sprendimą dėl laukinių žinduolių, paukščių,...

Top naujienos

Kaliningrade apsilankęs lietuvis norėjo sprukti: daugiau niekada ten nevažiuosiu (392)

„Daugiau tikrai niekada ten nevažiuosiu“, – tikino savaitgalį Kaliningrade praleidęs...

Nebrangių, bet tikrų itališkų picų pulkai žmonių traukia į Tytuvėnus (45)

Pačios tikriausios itališkos picos paragauti galima Tytuvėnuose. Pagrindinėje miestelio gatvėje...

Gyvai / Antrasis krepšinio spektaklis Melburne: Australija – JAV tiesioginė vaizdo transliacija

Daugiau nei 50 tūkst. sirgalių akivaizdoje Melburno „Marvel“ stadione šeštadienį antrą...

Irina Rozova – Seimo narė, kuri veikė pilkojoje zonoje: kokiomis pataisomis rūpinosi politikė (339)

Su po diplomatine priedanga dirbančiais Rusijos žvalgybos darbuotojais bendravusi ir, kaip rodo...

Orai kvies savaitgalį praleisti gamtoje (1)

Virš Lietuvos jau nuo ketvirtadienio įsitvirtinęs aukšto atmosferos slėgio laukas ir toliau...

Karališkosios šeimos ekspertė: toks princo Harry ir Meghan Markle elgesys žalingas monarchijai

Anot karališkosios šeimos ekspertės, princas Williamas būgštauja, kad pastarasis princo Harry...

Paaiškėjo rinktinės sudėtis rungtynėms su Pietų Korėja

Šeštadienį Liėtuvos vyrų krepšinio rinktinė pradės pasirodymą tarptautiniame keturių...

Baltijos kelyje Gitanas Nausėda pasipiršo žmonai (276)

Lietuvos , Latvijos ir Estijos valstybės eina ta pačia kryptimi – nori sukurti savo žmonėms...

Sovietai jos nepasigailėjo: grafaitės Marijos Tiškevičiūtės tragedija (118)

1941 m. birželio 14 d. okupacinio sovietinio režimo įvykdytos represijos, kai iš Lietuvos į...

Prabangiausia pasaulyje vakarienė Vilniaus gatves nudažė baltai (254)

Šių metų Le Diner en Blanc renginys prasidėjo kitaip nei įprasta. Po tradicinės renginio...