aA
Nuo vaikystės kirbėjo mintis, kad turi būti piliakalnių, apie kuriuos dar nežino archeologai, teigia per vieną dieną du naujus piliakalnius atradęs biologas Darius Stončius. Jo tvirtinimu, piliakalnius dažnai atranda ne archeologai.
Piliakalnis (asociatyvi nuotr.)
© Organizatorių nuotr.

„Paskutinis lašas, privertęs patikėti, kad galiu rasti piliakalnį – Gintauto Zabielos 1995 m. išleista knyga „Lietuvos medinės pilys“. Knygos pabaigoje buvo visas sąrašas naujai rastų piliakalnių, kurių buvo paminėta daugiau kaip 100. Perskaičiau tą knygą ir pamačiau, kad piliakalnių atradėjai – ne vien tik archeologai, o eiliniai žmonės. Tuomet patikėjau, kad realiai Lietuvoje galima atrasti dar nežinomų piliakalnių“, – LRT Radijui sako D. Stončius.

Į Kultūros vertybių registrą įrašyti du nauji piliakalniai – Paberžės ir Vilkatėnų – atrasti Anykščių rajone, Kavarsko seniūnijoje. Anykščiams šie piliakalniai reikšmingi tuo, kad šiame rajone naujas piliakalnis nebuvo atrastas beveik 20 metų, tačiau tai nėra vienintelis D. Stončiaus nuopelnas Anykščiams – anksčiau Rubikių ežere jis atrado salų gyvenvietes.

– Kaip paprastiems žmonėms, galbūt nesuprantantiems apie piliakalnius tiek daug, kiek Jūs, paaiškintumėte, kodėl jų atradimas toks reikšmingas?

– Man patinka, kaip apie piliakalnius kalba turbūt geriausias piliakalnių specialistas Lietuvoje G. Zabiela. Jis sako – kaip Egipte yra piramidės, taip Lietuvoje – piliakalniai. Savo reikšmingumu, įspūdingumu tai –panašaus kalibro kultūros paveldo objektai.

– Ar šie du konkretūs yra tiesiog dar du piliakalniai, ar jie kuo nors ypatingi?

– Iš dalies ypatingi, nes Paberžės piliakalnis labai gerai išlikęs – nenuniokotas ūkinės veiklos, karų. Labai puikiai išlikę gynybiniai pylimai, grioviai. Kaip galima pasakyti, tai – piliakalnis kone iš katalogo.

– Kaip apskritai įmanoma atrasi piliakalnį? Juk atrodo, tai nėra toks nematomas objektas.

– Vaikystėje irgi taip galvojau, nors jau tuo metu buvo įtarimų, kad, jeigu jų Lietuvoje yra tiek daug, tai turi būti nežinomų. 1980–1990 m. buvo teigiama, kad jų Lietuvoje yra apie tūkstantį. Atrodė – juk Lietuva didelė, piliakalnių tiek daug, tai turėtų būti ir tas piliakalnis, kurį turėčiau atrasti, nes jis archeologams dar nežinomas.

Atkūrus nepriklausomybę, atsirado daugiau knygų, įvairių kitų šaltinių apie piliakalnius. Paskutinis lašas, privertęs patikėti, kad galiu rasti piliakalnį – Gintauto Zabielos 1995 m. išleista knyga „Lietuvos medinės pilys“. Knygos pabaigoje buvo visas sąrašas naujai rastų piliakalnių, kurių buvo paminėta daugiau kaip 100. Perskaičiau tą knygą ir pamačiau, kad piliakalnių atradėjai – ne vien tik archeologai, o eiliniai žmonės. Tuomet patikėjau, kad realiai Lietuvoje galima atrasti dar nežinomų piliakalnių.

– Nuo Ukmergės iki Anykščių driekiasi Šventosios upės atkarpa, kurioje beveik nėra piliakalnių, tačiau tai yra ta vieta, kurioje tuos du piliakalnius ir atradote. Tai atrodo neįtikėtina, nes Šventosios krante yra didžiulių pilkapynų. Vadinasi, galima suprasti, kad piliakalnius atrodote ten, kur paprastai nelabai ir tikėtumeisi, kad jie būtų?

– Ne visai. Juos radau būtent dėl to, kad buvau įsitikinęs, jog vis tiek jie ten turėtų būti. Vis tiek Šventoji yra viena iš pagrindinių Lietuvos upių. Pilkapynai, esantys Šventosios pakrantėse, – patvirtinimas, kad ten tikrai buvo gyventa, kad šalia buvo didelės gyvenvietės. Tiesiog mąsčiau – turėtų būti ir įtvirtinimų, kur žmonės, gyvenę vienoje ar kitoje Šventosios upės pakrantėje, slėpdavosi nuo įvairių pavojų.

– Kaip vyksta pats ieškojimo procesas? Tiesiog vaikštote aplink kalvą ir ieškote konkrečių duomenų?

– Atradimas vyksta labai įvairiai. Vienus atrandu atsitiktinai, dirbdamas savo darbus. Esu ne archeologas, o biologas. Mano specializacija – miškai. Nemažai laiko dirbu juose. Miškuose ir yra pasislėpusi didžioji dalis mano rastų piliakalnių.

– Tai Jūs esate biologas, besidomintis archeologija?

– Taip, tai tiesiog buvo vaikystės pomėgis. Kažkada galvojau būti archeologu, bet į mokyklą atėjo geras biologijos mokytojas, truktelėjo į biologijos pusę ir ilgam laikui archeologija buvo užmiršta. Tas pomėgis vis tiek kažkur ruseno, todėl ilgainiui buvo atgaivintas.

Dėl piliakalnių atradimo, tai kai kuriuos piliakalnius tiesiog randu, grįždamas iš savo darbų, darydamas lankstą per įtartiną teritoriją, kurią nusižiūrėjau. Ją patikrinu. Dar kitus randu planingai išsiruošęs į piliakalnių medžioklę – pasirenku maršrutą, nusižiūriu vietas.

Dabar yra daugybė informacijos. Yra Kultūros vertybių registras, esantis Kultūros paveldo departamento tinklalapyje. Ten užregistruota praktiškai viskas, kas šiandien žinoma archeologams. Taip pat yra žemėlapiai. Turiu 2005 m. išleistą žemėlapį „Lietuvos piliakalniai“, yra parengti kiti žemėlapiai, kur sužymėti jau žinomi piliakalniai. Taip pat yra nuotraukos iš oro, topografiniai žemėlapiai. Studijuoju reljefą. Yra daugybė informacijos.

Įvertink šį straipnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
(0 žmonių įvertino)
0
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vilnietė egzotinių vaisių neperka: namuose užsiaugina citrinų, mandarinų, apelsinų ir daugelį kitų davė patarimų, kaip užsiauginti patiems (30)

Apsilankius vilnietės Jūratės Rachmangulovos namuose, galima pamanyti, kad Lietuva – egzotiška...

Aplinkosaugininkai mokėsi saugaus elgesio ant ledo (4)

Vasario 12 d. Jurbarko rajone ant Viešvilėje esančio tvenkinio ledo vyko pratybos „Saugus...

Iš miško vagia medieną: miškininkai paskelbė apie reidus (64)

Siekiant apsaugoti miškus ir medienos sandėlius bei išvengti galimų pažeidimų, VĮ Valstybinių...

Europos Komisija vykdo viešas konsultacijas dėl ES kovos su miškų naikinimu (11)

Europos Komisija (EK) pradėjo viešas konsultacijas siekdama išsiaiškinti, kaip Europos Sąjunga...

Parko darbuotojai nustebo suradę išbarstytus žmogaus pelenus: tai jau ne pirmas kartas (309)

Kraupus radinys pašiurpino Pajūrio regioninio parko darbuotojus. Trečiadienio popietę jie...

Top naujienos

Tobulos šeimos įvaizdis slėpė šiurpią tiesą: vaikų namai buvo perpildyti, o abortu baigdavosi 4 iš 5 nėštumų (452)

Darni, į ką tik pastatytus namus įsikelianti laiminga šeima – vienas paveikiausių Sovietų...

Darbą policijoje metęs Bunkės mylimasis sveria 118 kg: varžėmės ne kas daugiau išgers alkoholio, o kas daugiau pakels štangą (68)

Dar sausį muzikos apdovanojimuose sutiktas dainininkės Natalijos Bunkės mylimasis Edgaras...

Smarkiai klystate, jei dantis valotės papusryčiavę: burnos higienistė patvirtino ir paneigė 7 faktus (6)

Dantis valytis po pusryčių ar prieš? Nėščiajai jau planuoti vizitą pas odontologą, nes...

Vilniaus dalis, kur niekas nestato daugiabučių: pirkėjus vilioja itin mažos kainos (70)

Trakų Vokė – Vilniaus pietvakariuose įsikūręs ganėtinai ramus ir tvarkingas rajonas. Tai yra...

Sovietų valdžios įslaptintas incidentas: Uralo kalnuose rasti septyni kūnai, mįslingos detalės šiurpą kelia iki šiol (647)

Rusijos generalinės prokuratūros atstovas Aleksandras Kurenojus vasario 1 d. pranešė, kad tyrėjai...

Prabilo Airijoje dingusios lietuvės sesuo: prieš nužudymą Raguckaitė galėjo būti triskart išprievartauta (114)

Prabilo be žinios dingusios lietuvės Giedrės Raguckaitės sesuo Gintarė. Paskutinį kartą 29...

Sinoptikė įvardijo, kokie orai mūsų laukia kitą savaitę (12)

Po labai šilto šeštadienio į šalį atkeliaus šiek tiek vėsesni orai, pirmadienio naktį...

5 metus bandžiau atsiauginti savo pažeistus plaukus ir štai, kas man padėjo (50)

„Bright Side“ rašanti autorė dalinasi, kaip jai pavyko atsiauginti kasas ir atgaivinti savo...

Baiminantis skyrybų, į vilkikus jau sėda šeimos (210)

Tarp tolimųjų reisų vairuotojų sklando oficialiai nepatvirtinta statistika, kad dėl ilgų reisų...

LKL ateities taurę pirmą kartą laimėjo „Ryto“ jaunimas (1)

Tarsi apšilimas prieš didįjį „Kidy Tour“ Karaliaus Mindaugo taurės finalą: Kauno...