aA
Lietuviškų kaimelių pavadinimai neretai priverčia suklusti – vieni sukelia šypsnį, kiti – juoką, o treti priverčia bent akimirką pasvajoti. Kaip jums patiktų bent kelioms valandoms pabuvoti Šveicarijoje neiškeliant kojos iš Lietuvos? O gal akies krašteliu žvilgtelėti į Veneciją be gondolų? Tačiau užvis geriausia būtų matyt nukeliauti į Rojų, tiesa, ne amžinąjį.
Rojus. Skaitytojo Klaido nuotr.
Rojus. Skaitytojo Klaido nuotr.

Per geografijos pamokas per langą „varnas šaudžiusiems“ arba savo automobilyje navigacinės sistemos neturintiems pasufleruosime – Šveicariją galima rasti Jonavos rajone 1 km į rytus nuo kelio Kaunas–Zarasai–Daugpilis. Šiame kaimelyje gyvena vos 848 žmonės, arba bent jau tiek gyveno 2001 m, kai vyko visuotinis gyventojų surašymas. Istoriniuose šaltiniuose Šveicarijos kaimas minimas dar nuo XVIII amžiaus. Tikslių žinių, nuo ko kilo kaimo pavadinimas, nėra, manoma, kad jį sugalvojo kažkuris vietos dvarininkas, kuriam kadaise keliaujant po Europą labiausiai įsiminė Šveicarijos valstybė, todėl jis nusprendė pavadinti gyvenvietę Šveicarijos vardu.


View Larger Map

Kokie kuriozai kyla gyvenant Venecijoje?

Jonava keliautojams gali pasiūlyti ir dar vieną skambaus pavadinimo kaimą. Važiuojant į pietryčius nuo Jonavos, keliu į Ruklą, jus pasitiks kelio lentelė Venecija.

Ruklos seniūnijos seniūnas Gintas Jasulionis GRYNAS.lt sakė, kad nuo Karmėlavos iki Ruklos visa galybė skambių pavadinimų – ir Londonas, ir Paryžius, Berlynas, Kaukazas. Kaukazas įsikūręs pačioje Karmėlavoje, toliau yra Berlynas, Šveicarija yra Šveicarijos seniūnijoje, kurioje yra ir Londonas, ir Paryžius,  ir Varšuvėlė.

Londonas, Šveicarija, Venecija
Londonas, Šveicarija, Venecija
© GRYNAS

„Aš galiu pasakyti tiktai tiek, kad berods XVIII amžiuje jau šitie pavadinimai yra buvę. Mano vienas kolega, kuris domisi istorija ir knisasi po bažnytinius archyvus, Skarulių bažnytiniame archyve rado, kad Venecija pavadinimas jau buvo XVIII amžiaus viduryje minimas. O kilmė, tai žinote, niekas neužrašė, tik visokių legendų yra, kad buvo kažkoks dvarininkas, kuris pavažinėjo po platų pasaulį ir paskui atvažiavęs į savo žemes suskirstė visus pavadinimus“, - pasakojo Ruklos seniūnas.

Ta žemė buvo labai pelkėta, nederlinga ir negraži. Todėl visi ją vadino Velnyne. Bet kada profesorius pasodino 14 ha sodą ir šis sužydėjo, nuo to ir kilo pavadinimas Rojus.
Citata

Paklaustas apie vietovių panašumus, pašnekovas teigė, kad galbūt anuomet tų panašumų ir būta: „Galbūt buvo kažkokios asociacijos. Šiandien Venecija aišku yra prie vandens, prie Neries, Šveicarija gal dėl to, kad turi kalniukus“, - svarstė G. Jasiulionis.

Vyras pats prisipažino gyvenantis Venecijoje ir dėl to dažnai patiriantis įvairių kuriozų: „Kurioziškos situacijos būna visą laiką, ypač, kai man paskambina telefoniniai veikėjai ir pradeda apklausas. Kai aš pasakau, kad esu dabar Venecijoje, jie greitai padeda ragelį, nes bijo, kad jiems „neprisuktų“ (pinigų iš sąskaitos – red. past.). O šiaip vienas mano kolega gyvena Šveicarijoje ir jeigu jis kur nors kokiame pažįstamų rate, kuriame nėra jonaviečių, pasako, kad gyvena Šveicarijoje, bet dažnai pas draugą nuvažiuoja į Veneciją, tai labai gražiai skamba. Visi iškart puola klausti, kiek jis uždirba, kad gali gyventi Šveicarijoje, išeina tokie paradoksai“, - juokiasi Ruklos seniūnas.

Kaip Velnynė virto Rojumi

Tiems, kam žemiški miestai ne prieš širdies, siūlote tiesiausiu taikymu vykti į Ignaliną – už 6 km nuo Dūkšto ežero rasite dangiško pavadinimo Rojaus kaimelį. 2011 m. duomenimis, šis kaimelis oficialiai turėjo vos 13 gyventojų. Pasakojama, kad anksčiau Velnyne vadintame kaime 19 pab.-20 a. pradžioje gyveno vaismedžių veislių tyrėjas Adomas Hrebnickis. Jis ten užveisė tokį didelį sodą, kad ilgainiui kaimelis buvo pervadintas iš Velnynės į Rojų. Šiuo metu kaimelyje veikia memorialinis A. Hrebnickio muziejus. Šio muziejaus direktorė Renata Veličkienė GRYNAS.lt sakė pati Rojuje negyventi, tačiau čia dirbanti.

Galbūt buvo kažkokios asociacijos. Šiandien Venecija aišku yra prie vandens, prie Neries, Šveicarija gal dėl to, kad turi kalniukus.
Citata

„Adomas Hrebnickis vedė netoli Beržininkų žmoną ir kraičio gavo 24 ha žemės. Ta žemė buvo labai pelkėta, nederlinga ir negraži. Todėl visi ją vadino Velnyne. Bet kada profesorius pasodino 14 ha sodą ir šis sužydėjo, nuo to ir kilo pavadinimas Rojus. Tas pavadinimas tarp žmonių labai prilipo ir nuo 1922 m. šitas vienkiemis vadinamas Rojaus kaimu“, - trumpą kaimelio pavadinimo atsiradimo istoriją paaiškino R. Veličkienė.

Šiuo metu Rojaus kaime didingi sodai nebežydi, nes nėra kam juos prižiūrėti: „Sodas dabar yra jau peraugęs, neprižiūrimas, o muziejui priklauso 4 ha aplink, net Rojuje vis tiek labai gražu“.

Iš viso Rojaus kaime pastoviai gyvena viena šeima, o kiti atvažiuoja sezono metu, kada šilta.


View Larger Map

www.GRYNAS.lt
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Lietuvių iniciatyva leidžia prisidėti prie kovos su klimato kaita vos už kavos puodelio kainą (12)

Kasmet Lietuvoje iškertami dideli miško plotai. Norint atkurti, skatinti tvarumą ir kovoti su...

Šilutės rajone dviese prisižvejojo: teks susimokėti daugiau nei 26 tūkst. eurų (150)

Aplinkos apsaugos departamento Šilutės gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos pareigūnai sulaikė...

Ispanijoje ir vėl kankinami buliai: ant galvos pritvirtinamas rėmas, kuris yra padegamas (2)

Pramogos, kuriose dalyvauja buliai, gyvūnų teisių gynėjų smerkiamos kaip „anachronistinis...

Žvejai, norintys pasitraukti iš verslo dėl sumažintų Baltijos menkių žvejybos kvotų, turėtų sulaukti paramos (8)

Baltijos jūros žvejai, kurie žvejojo rytines menkes, visam laikui nutraukiantys veiklą, gaus...

Dzūkas atliko eksperimentą: štai kiek grybų galima pririnkti per valandą šiuo metu dygsta labai neįprastose vietose (34)

Susigalvojau sau užduotį patikrinti, kiek grybų pavyks surinkti Dzūkijos miške per vieną...

Top naujienos

Kur, kaip ir už kiek galima privačiai išsitirti dėl COVID-19? (169)

Užsiregistruoti koronaviruso tyrimams į mobiliuosius punktus ir po to sulaukti atsakymo gali...

Lietuvė jau septynerius metus su šeima gyvena Ruandoje: papasakojo, kaip čia auginami vaikai ir kodėl ši šalis tapo jos namais (38)

Sutikite, kad susidūrimas su lietuviu Didžiojoje Britanijoje, Norvegijoje ar netgi tokioje tolimoje...

Žmonės patraukė gyventi į naujai statomus kaimus, tačiau galima ir labai skaudžiai suklysti ką būtina įvertinti bėgant iš miesto (118)

Gerėjant pragyvenimo lygiui žmonės iš miestų patraukė gyventi į priemiesčius ir netgi netoli...

Kasiulevičius palaiko mokytojų prašymą: tikslingiausia būtų bent 6 savaitėms pereiti tik į nuotolinį mokymą (380)

Šeimos gydytojas, Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto profesorius Vytautas Kasiulevičius...

Siūlo Seime kurti „auksinio balso frakciją“: pretenduotų ir į postus (47)

Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijai priklausantis parlamentaras...

Eugenija Grižibauskienė | D+ nariams

Jonavoje gimstančios medžiagos žavi ne tik vietinius: hercogienės vilkėta suknelė padės metus baigti be nuostolių

Dešimtį kilometrų besidriekiantys lino audiniai – tokius įspūdingus kiekius baltos lino...

Laisvės frakcija dėl Valkiūno žodžių kreipėsi į Seimo Etikos ir procedūrų komisiją (70)

Reaguodama į Seimo nario Valdemaro Valkiūno žeminančius žodžius, išsakytus iš Seimo tribūnos,...

„Bloomberg“ apžvalgininkas: oro linijos uždirba iš visko, išskyrus bilietus

Rusenant viltims, kad oro transporto bendrovių pragaištingas sezonas kada nors baigsis, oro linijų...

Baleto režisierė Marija Simona Šimulynaitė: sakydavau sau, kad jau beveik trisdešimt, o vis tik meilužiai, meilužiai (13)

Kada geriausias laikas tuoktis? Ir kaip rasti tą savo išrinktąjį? Ar mums turi įtakos artimųjų...

|Maža didelių žinių kaina