Pirmasis žingsnį žengė Aukštaitijos nacionalinis parkas

Aplinkos ministerijos Saugomų teritorijų ir kraštovaizdžio departamento direktorius Vidmantas Bezaras tokį sprendimą aiškino paprastai: valstybiniams parkams prireikė papildomų pinigų, kadangi už Europos Sąjungos lėšas įrengta arba įrenginėjama nauja infrastruktūra, o jai prižiūrėti ir atnaujinti reikia papildomų lėšų.

Vis dėlto neketinama nieko daryti prievarta - lankytojo bilieto neįsigiję žmonės vis tiek galės patekti į Lietuvos saugomas teritorijas. O jį gera valia įsigiję lankytojai prisidės prie pažintinių gamtos objektų priežiūros, švietėjiškos gamtosauginės veiklos, tvarkymo.

GRYNAS.lt konferencijoje anksčiau viešėjęs Saugomų teritorijų tarnybos direktorius Albertas Stanislovaitis teigė, kad toks mokestis prisidėtų prie saugomų teritorijų išlaikymo, tačiau pabrėžė, kad prievarta nieko nebus daroma, viskas vyks laisva valia.

Savo ruožtu aplinkos ministras Kęstutis Trečiokas pabrėžė, kad Lietuvoje jau turime pavyzdžių, kaip toks mokestis prisideda prie parkų infrastruktūros plėtojimo ir visų gerovės.

„Turime puikų Aukštaitijos nacionalinio parko, kuris tokį bilietą įsivedė dar pernai vasarą, pavyzdį. Parko lankytojai savanoriškai nupirko bilietų ir parką parėmė beveik 40 tūkst. Lt“,– sakė aplinkos ministras.

Vos už vieno euro mokestį lankytojai galėtų naudotis parkuose įrengtomis ir prižiūrimomis atokvėpio vietomis, takais, trasomis, poilsiavietėmis, stovyklavietėmis.

Metams - 25 eurai šeimai

Lankytojo bilietas planuojamas įvesti Aukštaitijos, Dzūkijos, Kuršių
nerijos ir Žemaitijos nacionaliniuose parkuose bei visuose regioniniuose
parkuose, išskyrus Pavilnių ir Verkių regioninius parkus, kurių veiklą
kuruoja Vilniaus miesto savivaldybė.

Tokie bilietai bus platinami saugomų teritorijų lankytojų centruose, ekologinių renginių
vietose, poilsiavietėse, stovyklavietėse, internetu, „Perlo“, „Tiketa“,
„Bilietai.lt“ ir kituose terminaluose.

Iš viso egzistuos keturių tipų bilietai: vienkartinis, mėnesinis,
metinis ir šeimos. Parkų atstovai patikino, kad vietiniams gyventojams mokėti nereikės.

Planuojama, kad 5 dienų bilietas lankytis konkrečioje saugomoje teritorijoje kainuotų 1 eurą, 30 dienų bilietas, kuris galiotų lankantis visuose valstybiniuose parkuose, kainuotų 10 eurų. Taip pat planuojama įvesti ir šeimos bilietą, kuris leistų visiems šeimos nariams lankytis visuose parkuose. Toks bilietas šeimai metams kainuotų 25 eurus.

„Svarstomas įvesti lankytojo bilietas – tai tam tikra simbolinė investicija į savo pačių gerovę. Juk kiekvienam iš mūsų daug smagiau leisti laiką prižiūrėtoje gamtoje, atsipūsti sutvarkytoje poilsiavietėje. Tai taip pat proga ne tik imti iš gamtos, bet ir šį tą jai duoti“, – sakė aplinkos ministras K. Trečiokas.