aA
Dažnai būsto remontas pareikalauja ne tik išlaidų, bet ir fantazijos. Jos galima semtis iš įvairių interjero dizaino žurnalų, tačiau kartais ten esančios idėjos kelia klausimą, ar tokiems darbams jau nereikia statybos leidimo. Toks klausimas iškilo GRYNAS.lt skaitytojui, kuris sumanė įsirengti antresolę. Kokiais atvejais iš tikrųjų, remontuojant būstą, reikia statybos leidimo?
© Shutterstock

GRYNAS.lt skaitytojas Edgaras sutrikęs: savo namuose jis nori įsirengti antresolę (6 m aukščio patalpoje planuoja sumontuoti medinę perdangą). Pastato matmenys dėl to nepasikeis, tačiau vyrui kyla klausimas, ar ir tokiems darbams jam reikia statybos leidimo.

Antresolė – viršutinėje pastato aukšto (patalpos) dalyje įrengtas uždaras arba pusiau uždaras (atitvertas iš vienos ar kelių pusių) pusaukštis, kuriame yra pastato (patalpos) naudojimo paskirtį atitinkanti patalpa ar patalpos. Antresolės aukštis turi būti ne mažesnis kaip 1,60 m, o plotas – mažesnis nei pusė aukšto, kuriame ji įrengta, ploto. Kai antresolės plotas yra didesnis nei pusė aukšto, kuriame ji įrengta, ploto, ji laikoma pastato aukštu.

Atsakymas paprastas: jeigu įrengiant antresolę bus pertvarkomos statinio laikančiosios konstrukcijos, tokiu atveju statybos darbai būtų priskirti statinio kapitaliniam remontui, kitu atveju – statinio paprastajam remontui. Abejoms šioms statybų rūšims kai kuriais atvejais reikia statybos leidimo. Kokie tie atvejai?

Atvejai, kada statinio remontui privalomas statybą leidžiantis dokumentas, reglamentuoti Statybos įstatymo 27 straipsnio 1 dalies 4-5 punktuose bei statybos techninio reglamento STR 1.05.01:2017 „Statybą leidžiantys dokumentai. Statybos užbaigimas. Statybos sustabdymas. Savavališkos statybos padarinių šalinimas. Statybos pagal neteisėtai išduotą statybą leidžiantį dokumentą padarinių šalinimas“ 3 priedo 3-4 punktuose.

Kaip komentuoja Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos (VTPSI) atstovė viešiesiems ryšiams Ligita Luščiauskaitė, nesvarbu kokiame pastate ketinama atlikti statybos darbus: prieš juos pradedant, reikia žinoti, kokia statybos rūšis bus atliekama. Statybos įstatyme, kaip jau minėta, yra nustatytos dvi remontų rūšys: statinio kapitalinis remontas ir statinio paprastasis remontas.

Kapitalinis ir paprastasis remontai

Čia reikia pabrėžti, kad kapitalinis ir paprastasis remontai, turi skirtingus požymius. Kaip informuoja VTPSI, statinio kapitalinio remonto tikslas – pertvarkyti statinio laikančiąsias konstrukcijas, nekeičiant statinio išorės matmenų – ilgio, pločio, aukščio, skersmens ir pan. Laikoma, kad statinio laikančiosios konstrukcijos pertvarkomos, kai jos stiprinamos (išskyrus esamų angų užtaisymą), silpninamos, pakeičiamos (dalinai ar visos) to paties ar kito tipo laikančiosiomis konstrukcijomis.

VTPSI tęsia, kad dažnu atveju vieno ar dviejų butų gyvenamojo namo kapitaliniam remontui nereikia parengti statinio projekto ir gauti statybą leidžiančio dokumento (toliau – SLD), tačiau, jei šis vieno ar dviejų butų gyvenamasis namas yra kultūros paveldo statinys, arba atliekant kapitalinį remontą yra keičiama šio namo ar patalpų paskirtis, tai tada reikia parengti statinio projektą ir gauti statybą leidžiantį dokumentą.

Statinio paprastojo remonto tikslas – atnaujinti esamą statinį, jo nerekonstruojant ir kapitališkai neremontuojant (pavyzdžiui, statinio nelaikančiųjų konstrukcijų įrengimas, perstatymas, pertvarkymas ar griovimas; fasadų ar stogo dangos ar apdailos keitimas; pastatų ar jų dalių apšiltinimas ar kiti statybos darbai nurodyti reglamente).

„Pažymime, ar siena yra laikančioji ar nelaikančioji, gali spręsti tik kvalifikuoti specialistai, t. y. projektuotojai arba ekspertai“, – akcentuoja VTPSI atstovė.

Antresolės įrengimas

Kai planuojama įsirengti antresolę daugiabutyje, taip pat reikia nustatyti statybos rūšį, išsiaiškinti, ar planuojami darbai bus priskirti kapitalinio ar paprastojo remonto darbams. Kaip informuoja VTPSI, jei yra atliekamas daugiabučio (esančio mieste) kapitalinis remontas, tai statybą leidžiantį dokumentą privaloma gauti tokiu atveju, kai kapitalinio remonto darbais yra keičiama daugiabučio išvaizda; kai atliekant daugiabučio kapitalinį remontą įrengiamos, pertvarkomos, išmontuojamos pastato dujų, šildymo ar elektros bendrosios inžinerinės sistemos; kai daugiabutis yra kultūros paveldo statinys; atliekant statinio kapitalinį remontą keičiama statinio ar patalpų paskirtis. Jei kapitalinio remonto darbai nepatenka į šiuos atvejus, tai statybą leidžiančio dokumento statinio kapitalinio remonto darbams, pavyzdžiui, antresolių įsirengimui, nereikia.

„Taip pat turėtumėte žinoti, jei daugiabutis yra ypatingasis statinys, tai kapitalinio remonto projekto ekspertizė yra visada privaloma. Jei daugiabutis yra neypatingasis statinys, tai kapitalinio remonto projekto ekspertizė taip pat yra privaloma, išskyrus tuos atvejus, kai statybą leidžiantį dokumentą reikia gauti tik dėl to, kad kapitalinio remonto darbais yra keičiama neypatingojo daugiabučio, esančio kultūros paveldo objekto teritorijoje arba kultūros paveldo vietovėje, išvaizda“, – priduria VTPSI atstovė.

Jeigu planuojami remonto darbai įsirengiant antresolę yra priskiriami paprastiesiems, yra keli atvejai, kada remontui reikės statybą leidžiančio dokumento. Pirma, kai paprastojo remonto darbais yra keičiama daugiabučio išvaizda; kai atliekant daugiabučio paprastąjį remontą įrengiamos, pertvarkomos, išmontuojamos pastato dujų, šildymo ar elektros bendrosios inžinerinės sistemos.

Jei paprastojo remonto darbai nepatenka į šiuos atvejus, tai statybą leidžiančio dokumento statinio paprastojo remonto darbams nereikia. Paprastojo remonto atveju, projektą privaloma parengti, tik tais atvejais, kai privaloma gauti statybą leidžiantį dokumentą statinio paprastojo remonto darbams.
„Jei įrengiant antresolę, bus pertvarkomi pastato bendrojo naudojimo objektai (pavyzdžiui, laikančiosios, išorinės sienos, vidinės pertvaros, atskiriančios bendrojo naudojimo patalpas nuo skirtingiems savininkams priklausančių butų ir kitų patalpų, pastato bendrosios inžinerinės sistemos (elektros, šilumos, dujų ir kt.)), tai dėl statybos darbų susijusių su bendrojo naudojimo objektais privaloma gauti rašytinį pastato bendraturčių sutikimą arba butų ar kitų patalpų savininkų protokolinį sprendimą“, – primena VTPSI atstovė spaudai.

Tačiau visais atvejais atliekant kapitalinio remonto darbus daugiabutyje reikalingas kapitalinio remonto projektas.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Meilė gamtai gimė vaikystėje: paukščius stebėjo dar būdamas paaugliu (8)

Ornitologas, gamtosaugininkas, keliautojas ir fotografas Marius Karlonas savo patirčių kolekciją...

Šaltus savaitgalius kviečia praleisti žiemos žygiuose (3)

Šią žiemą saugomų teritorijų direkcijos organizuoja nemažai žygių ir kitokių renginių jų...

Sutrumpėjo saugomų rūšių sąrašas: rūšys išbrauktos dėl pasikeitusios būklės (13)

Nuo 2019 m. sausio 1 d. keitėsi Lietuvos Respublikos saugomų gyvūnų, augalų ir grybų rūšių...

Kas nutinka milijonams senų transporto priemonių padangų (16)

Į Lietuvą įvežamų transporto priemonių padangų skaičius, kaip ir susidarančių padangų...

Aplinkosaugininkai sučiupo medžioklės taisyklių pažeidėją: bauda gerokai patuštins piniginę (35)

Naujųjų metų išvakarėse Aplinkos apsaugos departamento prie Aplinkos ministerijos (AAD) Kauno...

Top naujienos

Istorinis balsavimas: „Brexit“ susitarimas atmestas, balsuos dėl nepasitikėjimo May atnaujinta 21.45 (549)

Antradienio vakarą, 19 valandą vietos (21 val. Lietuvos) laiku, po ilgų derybų ir premjerės...

Pozicijas Dakaro rikiuotėje praradęs Vanagas virto ant šono, gedo ir automobilis papildyta 23.59 val. (305)

Aštuntoji Dakaro diena turėtų būti ypatinga: laukia 360 km greičio ruože ir organizatorių...

Orai: laukia nauja atodrėkio banga (4)

Trečiadienį dieną malonesniais, ramesniais su pragiedruliais orais mėgausis Vidurio ir Rytų...

Britanijoje tvyrant politiniam chaosui dėl Brexit, lietuviai – pasimetę, įsitempę ir išsigandę (242)

Didžiojoje Britanijoje – lemtingas balsavimas dėl pasitraukimo iš Europos Sąjungos sutarties....

Vilnietė patikrino, ką galima rasti Lenkijos išparduotuvių miestelyje: užėjus į pirmą parduotuvę mane ištiko euforija (161)

Iš Italijos slidinėjimo kurorto į Lietuvą garmėjusi Agnė negalėjo praleisti progos aplankyti...

„Sodros“ atstovė: pensijos šį mėnesį dar gali vėluoti (257)

Šimtas tūkstančių pensininkų nuo šių metų pensijas gaus kiek kitaip – pensijas jiems...

Lygindamas trenerius Toupane'as griebėsi gamtos elementų: Jasikevičius – ugnis, Blattas – vanduo

Taip abu trenerius apibūdino prancūzas Axelis Toupane'as , praėjusį sezoną vilkėjęs Kauno...

Jasikevičius pasidžiaugė: po sunkaus laiko mums reikėjo tokių rungtynių (24)

Po triuškinamo laimėjimo Karaliaus Mindaugo taurės ketvirtfinalio dvikovoje Šiauliuose...

Kauno gatvėmis vaikštinėjęs peiliu ginkluotas jaunuolis puolė policininkus, teko panaudoti tarnybinį ginklą papildyta (30)

Antradienio vakarą, apie 21.54 val., policija gavo pranešimą, kad Kaune, H. ir O. Minkovskių g.,...

Keistos vietos, kuriose šeimininkai rado savo augintinius (1)

Žiūrėdami į nuotraukas kačių , sėdinčių ant stiklinių stalviršių, pasaulį pamatome iš...