aA
Kol dauguma Lietuvos moksleivių mėgavosi Velykų atostogomis, Tarpatutinėje Amerikos mokykloje Vilniuje (AISV) vyko pamokos ir virė darbai. Čia anglų kalba studijuojantys moksleiviai iš 26 pasaulio šalių ruošė darbus baigiamajam mokslo eksperimentų ciklui – Gamtos mokslų olimpiadai.
AISV Gamtos mokslų olimpiada
AISV Gamtos mokslų olimpiada
© AISV

Artėjančiai tarptautinei Žemės dienai moksleiviai turėjo paruošti madų šou iš atliekų ir antrinių žaliavų, tinkamų perdirbimui. Gamtos mokslų olimpiadą, trukusią visus mokslo metus, moksleiviams suorganizavo jų mokytojai amerikiečiai Lauren Heil, pagrindinių klasių gamtos mokslų mokytoja, ir Jeremy Ellis, 3 klasės mokytojas. Šių olimpiados iššūkių tikslas – tai, kad mokiniai ne tik teoriškai, bet ir praktiškai įsisavintų fizikos, chemijos, inžinerijos ir gamtos disciplinų medžiagą.

Pirmasis olimpiados renginys kvietė moksleivius dalyvauti Kiaušinių mėtymo iššūkyje. Moksleiviai turėjo namie sugalvoti, o mokykloje pademonstruoti krentantį kiaušinį apsaugantį mechanizmą – sukurti tokį inžinerinį sprendimą, kad išsaugotų sveiką kiaušinį, krentantį iš trijų skirtingų aukščių. Moksleivių fantazija pranoko mokytojos lūkesčius. Kiaušiniai buvo įmontuoti į parašiutus, įdėti į riešutų sviesto indelį, apvilkti specialiais kiaušinį sugaunančiais laikikliais. Iš viso mokiniai pristatė 45 būdus, kaip apsaugoti krentantį kiaušinį nuo sudužimo. Tiesa, tik 22 iš jų buvo iš tiesų sėkmingi inžineriniai pasiūlymai, kurie krentančius kiaušinius išgelbėjo nuo sudužimo. Specialų prizą už minimalizmą laimėjo 6 klasės moksleivis Rokas Skardinskas, kurio išradimas buvo itin paprastas kiaušinį sugauti padėjo įrenginys iš higieninio popieriaus, ryžių ir maišelio.

Antroji Gamtos mokslų olimpiados rungtis buvo sukurti popierinį lėktuvą, kuris nuskristų kuo toliau. Moksleiviai namie išbandė įvairiausius popierinių lėktuvų lankstymo ir konstravimo būdus, o rungtynes laimėjo net 15, 1 metro nuskridęs trečioko sukurtas popierinis lėktuvas.

Trečiasis iššūkis – tilto statyba iš medinių pagaliukų ledams ir saldainiams. Šis renginys kaip ir kiti skatino moksleivius kritiškai mąstyti, kurti ir konstruoti įgyvendinant šią inžinerinę užduotį. Rungtį laimėjo didžiausią pakabintą svorį atlaikiusi tilto konstrukcija.

Baigiamoji Olimpiados rungtis buvo sukurti drabužių kostiumą iš atliekų ir perdirbimui skirtų medžiagų, randamų kiekvienuose namuose. Čia moksleiviai pademonstravo savo išmonę, kurdami sukneles, sijonus, kelnes, marškinėlius, auskarus ir galvos apdangalus iš laikraščių, kartono, plastiko maišelių, folijos, senų kompaktinių diskų ir plastiko butelių. Madas demonstravo patys jų autoriai, o laimėtojai buvo paskelbti 6 skirtingose nominacijose.

Iš Baltarusijos su tėveliais į Lietuvą atvykusi Nastassia Tsiapluk papasakojo, kad savo kostiumą kūrė net 6 valandas. Tiesa, jai padėjo draugės. Nastassia domisi mada, o iššūkis sukurti kostiumą iš atliekų buvo įdomus dėl to, kad grožį kurti iš, rodos, nepatrauklių medžiagų, yra sudėtingiau, nei iš naujų audinių, skirtų drabužių siuvimui.

Ilgametė mokyklos moksleivė aštuntokė Marija Kudriavceva savo sukurtą suknelę papuošė flamenko stiliaus detalėmis - vėduoklėmis iš senų madų žurnalų. „Šią suknelę sukūriau pati per 3 valandas. Pastebėjau, kad beveik kas savaitę mama išmeta madų žurnalus, supratau, kad galima jiems pratęsti gyvenimą, paverčiant grožiu. Auskarus taip pat sukūriau iš madų žurnalų skiaučių. Man patinka žalios idėjos, mokykloje yra įkurtas „Green Club“ judėjimas, mes rūpinamės gamtos išsaugojimu, domimės taršos mažinimo idėjomis. Šios grupės dėka mokykloje nebenaudojami vienkartiniai plastiko puodeliai – visi moksleiviai vandenį geria iš daugkartinio naudojimo puodelių ar butelių, kuriuos nešasi iš namų. Klubo nariai įrengė ir nuolat prižiūri mokyklos koridoriuose ir klasėse stovinčias atliekų rūšiavimo dėžes.“

Viena iš Gamtos mokslų olimpiados iššūkių organizatorė Lauren Heil (30 m.) Tarptautinėje Amerikos mokykloje Vilniuje dėsto pirmus metus. Prieš tai iš Arkanzaso valstijos kilusi mokytoja gamtos mokslus dėstė analogiškoje tarptautinėje mokykloje Maroke, Kasablankoje. Amerikietė papasakojo, kad organizuoti Gamtos mokslų olimpiadą ją ir jos kolegą Jeremy įkvėpia noras paskatinti vaikus nuoširdžiai domėtis mokslu.

„Vienas dalykas yra mokytis teorijos, bet visai kas kita yra viską, ko išmokai, išbandyti praktikoje. Gamtos mokslų olimpiada vyko visus mokslo metus, jos metu moksleiviai turėjo pritaikyti savo žinias, įgytas fizikos, chemijos, gamtos pažinimo pamokų metu. Pastebėjau, kad netgi tie moksleiviai, kurie nelabai domėjosi mano dėstomų disciplinų teorija, noriai dalyvavo šios olimpiados praktinėse užduotyse, o mergaitėms mados šou iššūkis tapo tikru malonumu, kurio metu jos įgijo ir daugiau žinių apie antrines medžiagas ir jų perdirbimą. Mokyklos vienuoliktokių, besimokančių pagal tarptautinio Bakalaureato diplomo programą, ir vokiečių kalbos mokytojo iniciatyva, mokykloje renkame stiklo ir plastiko butelius tam, kad juos pridavę, kas mėnesį galėtume skirti po 28 eurus paremti Nepale gyvenančiai mergaitei – šie pinigai užtikrina jos pagrindinius poreikius ir galimybę mokytis. Savo moksleivius mokome pilietiškai ir globaliai žvelgti į pasaulį, reguliariai renkame ir vežame paramą į Ruklą ten gyvenantiems pabėgėliams. Kadangi šioje mokykloje mokosi įvairių tautybių moksleiviai, jie įgauna vertingų tolerancijos pamokų, sugebėjimo susikalbėti, nepaisant tautybės ar rasės, kuriai priklauso, suvokiant, kad visi esame šios planetos vaikai.“

www.GRYNAS.lt
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Lietuvių iniciatyva leidžia prisidėti prie kovos su klimato kaita vos už kavos puodelio kainą (12)

Kasmet Lietuvoje iškertami dideli miško plotai. Norint atkurti, skatinti tvarumą ir kovoti su...

Šilutės rajone dviese prisižvejojo: teks susimokėti daugiau nei 26 tūkst. eurų (150)

Aplinkos apsaugos departamento Šilutės gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos pareigūnai sulaikė...

Ispanijoje ir vėl kankinami buliai: ant galvos pritvirtinamas rėmas, kuris yra padegamas (2)

Pramogos, kuriose dalyvauja buliai, gyvūnų teisių gynėjų smerkiamos kaip „anachronistinis...

Žvejai, norintys pasitraukti iš verslo dėl sumažintų Baltijos menkių žvejybos kvotų, turėtų sulaukti paramos (8)

Baltijos jūros žvejai, kurie žvejojo rytines menkes, visam laikui nutraukiantys veiklą, gaus...

Dzūkas atliko eksperimentą: štai kiek grybų galima pririnkti per valandą šiuo metu dygsta labai neįprastose vietose (34)

Susigalvojau sau užduotį patikrinti, kiek grybų pavyks surinkti Dzūkijos miške per vieną...

Top naujienos

Spontaniška idėja tapo sėkmingu panevėžiečių verslu: per karantiną įgyvendinti patarimai padvigubino pardavimus

Prieš pandemiją įmonė „Mur Mur apranga“ turėjo sėkmingą fizinę parduotuvę Panevėžyje ,...

Pandemijos akivaizdoje išryškėjo pavojinga tendencija: jeigu taip tęsis ir toliau, sulauksime ne tik aukų nuo koronaviruso (125)

Sveikatos specialistai pastebi, kad karantino metu ženkliai sumažėjęs visuomenės judėjimas gali...

Ekspertas įvertino kandidatų į ministrus tikrinimą: visi ženklai rodo, kad nėra situacija gera (299)

Prezidentas Gitanas Nausėda jau kitos savaitės pradžioje žada viešai pranešti, kurie naujosios...

Rusišką vakciną Vengrija įsivežė neatsitiktinai: kyla rimtų klausimų (556)

Kol pasaulyje vyksta „vakcinų lenktynės“, bandant kuo greičiau rasti būdą, kaip užsitikrinti...

Butų perpardavinėtojas papasakojo, kaip atrodo jo darbas ir kiek iš to uždirba (214)

Liaudiškai vadinamas „pirikūpas“ arba perpardavinėtojas – kaip atrodo tokio žmogaus darbas?...

Būsimam aplinkos ministrui – neįmanoma misija? (43)

Tarpuvaldžiu, kai senoji valdžia jau žino, kad ilgai neužsibus, o naujosios Seimo daugumos...

Sušalęs Užkalnis: kuo kvepia 5000 EUR už litrą (88)

Jei tai būtų vynas, penki tūkstančiai eurų už litrą būtų labai brangu. Kaip labai seni ir...

Emigranto spąstuose – trys Lietuvos bankai: atsiskaitinėjo su tuščiomis ir net užblokuotomis kortelėmis (339)

Į Norvegiją emigravęs ukmergiškis sugebėjo pergudrauti tris Lietuvoje veikiančius bankus –...

Agnė Vareikaitė | D+ nariams

Eglė hobį pavertė verslu: jos privačios vakarienės miške – kaip naujas pasaulis +2 receptai karantinui

Eglė Tranaitė Lietuvoje nepertraukiamai gyvena tik metus, bet apie jos rengiamus gurmaniškus...

Apsinuoginusi Jennifer Lopez įkvėpė garsenybių trenerę Rasą Vilkienę: koks tavo vidus, toks ir kūnas (50)

Daug dėmesio dėl gana atvirų nuotraukų sulaukianti garsenybių trenere vadinama Rasa Vilkienė...

|Maža didelių žinių kaina