Praėjusį savaitgalį ŽGA globotas žemaitukų penketukas iš savo laikinųjų namų Rūdiškėse (Vilniaus raj.) buvo išvežtas į valstybinį Sartų žirgyną (Zarasų raj.). Atsigavę gyvūnai leis dienas kartu su čia jau pusmetį gyvenančiais 108 konfiskuotais buvusios A. Kaušakio bandos arkliais.

„Silpniausi žirgai iš šio ūkio atiteko mums, kadangi jų dėl išsekimo buvo negalima gabenti į Sartų žirgyną. Daugelis siūlė juos užmigdyti, vienai kumelingai kumelei tokią procedūra ir teko atlikti. Tačiau jos kumeliukas, gimęs tų skaudžių įvykių sūkuryje, išgyveno kartu su kitais mums perduotais arkliais. Smagiausia, kad visas šis mirčiai „nurašytas“ arklių penketukas šiandien yra puikios formos. Be to, jie spėjo priprasti prie žmogaus, tad, manau, būsimiems savo šeimininkams suteiks daug džiaugsmo“, - sakė ŽGA atstovė Rūta Matukonytė. 

Pasak savanorės, mažą stebuklą sukūrė tinkama veterinarinė pagalba ir priežiūra. „Mums labai pagelbėjo ponia Edita iš Rūdiškių, suteikusi vietą šiems nelaimėliams ir padėjusi juos prižiūrėti, veterinarė Austėja, nepagailėjusi savo laiko ir pastangų, o taip pat šimtai žmonių, paaukojusių žirgams. Visos surinktos lėšos, o jų buvo 20 tūkst. litų, buvo skirtos tiek šiam šešetukui prižiūrėti, tiek ir kitiems bandos arkliams, atsidūrusiems Sartų žirgyne. Pinigai buvo išleisti arklių gydymui, šėrimui, transportavimui ir priežiūrai. Džiugu, kad lėšos ir pastangos atsipirko“, - teigė R. Matukonytė.
Citata
Šimtai žmonių paaukojo žirgams 20 tūkst. litų, šios lėšos buvo skirtos tiek žemaitukų šešetukui prižiūrėti, tiek ir kitiems bandos arkliams, atsidūrusiems Sartų žirgyne. Pinigai buvo išleisti arklių gydymui, šėrimui, transportavimui ir priežiūrai.

Tiesa, savanorės pastebėjimu, tolimesnė arklių ateitis yra miglota. Kol teismo sprendimas yra apskųstas, laikinai ŽGA globai skirti arkliai, kaip ir kiti valstybės konfiskuoti Algio A. Kaušakio ūkio žemaitukai, negali būti parduoti. Kol kas, ŽGA duomenimis, savininko šie arkliai neturi, o formaliai gyvūnus globoja valstybė.

Primename, kad balandžio 5 d., Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybai (VMVT) konstatavus, kad A. A. Kaušakio ūkyje arkliai laikomi blogomis sąlygomis, buvo suorganizuota jų gelbėjimo akcija. VMVT specialistai, padedami ŽGA savanorių bei vietos gyventojų, į Sartų žirgyną išgabeno virš šimto žemaitukų veislės arklių. Virs dvidešimties gyvūnų išgelbėti nepavyko, jie krito nuo išsekimo, kurį lėmė pašaro ir vandens stoka. Apie tai GRYNAS.lt buvo parengęs reportažą iš įvykio vietos.