aA
Gandras
Gandras
© GRYNAS.lt nuotr.

Nedidelės kuojos, pūgžliai, plakiai, kita smulkmė – vis į gūžį lapkričio darganose sustirusiam, pašiurpusiam, bet žmonių nė trupučio nesibaiminančiam gandrui. Jis - naujasis Mingės kaimo (Šilutės r.) atklydėlis, pirmą kartą čia pasiliksiantis žiemoti.

„Kasdien – po dešimt ir daugiau žuvelių. Gerai, kad meškeriotojai dosnūs, atneša menkaverčių, tik ką nukabintų nuo kabliukų. Žuvys būna dar gyvos, spurda, šokinėja, o mano ilgakojis, uždarytas diendaržyje, tik kapt kapt raudonu snapu, ir - į gurklį. Taip – jau du mėnesius. Galėjo per šį laiką sustiprėti, pakelti sparnus ir nors pabandyti paskristi. Bet ne. Atrodo, kad dar per jaunas, gal vėlyvos vados, gal tėvų likimo valiai paliktas, taip ir neišmokintas skristi. O gal sparną į kokius šniūrus, tėvų į lizdą atneštus, buvo įsisukęs ir dėl to traumuotas?“ – balsu svarsto prie upės užkalbinta 73-ejų Minijos pakrantės gyventoja Marytė Sudeikienė.

Ūkininkės namų valda ribojasi su apsauginiu pylimu, kuriuo kasdien ji išgena ir pargena iš ganyklų galvijus. Nacionalinį paukštį nelaimėlį vieną darganotą spalio rytą jį sutiko ant pylimo Minijos upės kairiajame krante, Nemuno deltos regioninio parko teritorijoje.

M.Sudeikienė iš karto suprato, jog be žmonių globos šis gandras bus pasmerktas žūčiai, ir parsinešė į savo sodybą. Įleido į kiemo diendaržį, iš šaldiklio ištraukė stintų saują, atšildė, numetė po snapu, ir paukštis kaip mat surijo.

„Dabar tik retkarčiais tenka savo stintų atsargas traukti, nes meškeriotojai, kasdien pulkais į Miniją plūstantys, žuvų nešykšti, pasidalija laimikiu. Ir žiemą, ir vasarą visos pakrantės čia, abipus Mingės, būna nutūptos žvejų, tik retą dieną jų atvažiuoja ne dešimtys, o vienetai. Manau, kad išmisti gandrui iki pavasario čia nebus bėdos. Einu kasdien lesinti vištų, ančių, kalakutų, karvių, veršių. Apeisiu ir gandrą, jėgų dar turiu. Juo labiau, kad jau antrą kartą gyvenime tą darysiu – žiemoti į šiltus kraštus prieš daug metų neišskrido ir mūsų sodyboje išperėti du gandrai. Tada jie iš lizdo iškrito, mano aštuoni vaikai dar buvo nedideli, surado ir išslaugėme. Meškeriotojai irgi buvo dosnūs,“- pasakoja M.Sudeikienė.

Naujasis raudonkojis įnamis, pasak moters, nors ir išsekęs, jau pirmą rytą kieme parodė savo viršenybę pasipūtusiems, riebiems, skardžiai kleketuojantiems kalakutams. Vienam, antram taukštelėjo snapu per karolius, ir šie karaliauti nuščiuvo. 

Pagailėjo nudaigoti netgi apsigimėlio. Jį pastebėjo tik po kelių dienų, kai paleido diendaržyje. Vienas buvo dviuodegis, su keturiomis kojomis, kurių dvi buvo neišsivysčiusios. Moteris jį lesino su kitais, užaugino.

Naktį gandras eina į vištidę, lipa ant aukščiausios laktos ir su vištomis užmiega. Rytą eina į diendaržį ir pro pintos vielos tvorą žvilgčioja į paupį. Lūkuriuoja, kol sušvysčios meškerykočiai, sužibs valu traukiamų žuvų žvynai virš vandens... Ateis ir jam soties valanda. Vyrai atneš mailių.

GRYNAS.lt trečiadienį stebėjo, kaip vilnietis Stasys, įkaitęs ne tik nuo gero kibimo, per tvoros sietą paukščiui kišo vieną žuvį po kitos. „Man negaila, tegul bręsta, stiprėja, miklina sparnus...“,-sakė.
Ventės rago vyriausiasis ornitologas Vytautas Jusys, aštuonerius metus globojantis atsimetusį nuo gentainių gandrą Grantą, įsitikino - būtent maisto gausa garantuoja žiemojančiųjų išgyvenimo sėkmę. “Sotus nesušalo net apsnigtam gandralizdyje“,- pernai pasakojo GRYNAS.lt.

Ornitologas visad pasidžiaugia, kai žmonės ištiesia pagalbos ranką į bėdą pakliuvusiam paukščiui.
Beje, beveik prieš dešimtmetį Šilutė buvo išgarsinta kruvinomis gandrų žudynėmis. Tada pakelių lizduose nemokančius skristi jauniklius šaudė pramogaujantis muitininkas...

O M.Sudeikienė, prieš trejus metus į savo sodybą Minijos kaime iš paukštyno parsivežusi 31 mėsinių veislės viščiuką, pagailėjo nudaigoti netgi apsigimėlio. Jį pastebėjo tik po kelių dienų, kai paleido diendaržyje. Vienas buvo dviuodegis, su keturiomis kojomis, kurių dvi buvo neišsivysčiusios. Moteris jį lesino su kitais, užaugino ir jau įmitusį atidavė dukrai. Puodui.

www.GRYNAS.lt
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Tinklus ežere žadėjo laikyti keturias paras, bet sutrukdė aplinkosaugininkai: vietoj laimikio – nemalonumai

Pirmadienio vakarą, jau sutemus, Utenos gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos pareigūnai Ūsių...

Ką būtina žinoti žvejojant ant ledo ir už kokį elgesį galite gauti baudą

Šaltiems orams nesitraukiant ant ežerų, upių, tvenkinių, marių formuojasi ledas, viliojantis...

GRYNAS.LT

6 būdai Kalėdų eglute džiaugtis ilgiau ir išvengti byrančių spyglių (1)

Pagal senąsias lietuvių tradicijas Kalėdų eglutė puošiama Kūčių vakarą, tačiau prekyba...

Paskelbė, kur ir kada vyks nemokamų eglės šakų dalybos

Kaip ir kasmet Valstybinių miškų urėdijos miškininkai pagrindinėse miestų ir miestelių...

Prigavo brakonierius su visu laimikiu: tinklais sugavo 41 kg žuvų

Ankstų pirmadienio rytą, apie 4 val., Utenos gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos pareigūnai...

Top naujienos

Bliūkšta ne šiaip Vokietijos pažadai: įtarimai dėl kanclerio melų į pavojingą padėtį stumia ne tik sąjungininkus (10)

Dar šiemet Vokietijos gynybai bus skirta 100 mlrd. eurų. Vokietija galiausiai skirs tuos nelemtus...

Verslas PliusAurimas Perednis, laida „Iš esmės“

Po kilusio triukšmo dėl „Ignitis“ keičiamų planų pateko į keistą situaciją: už du objektus Vilniaus mieste – skirtingas antkainis

Valstybėje kilo triukšmas dėl „Ignitis“ keičiamų planų daliai klientų. Pasigirdo kritikos...

Karas Ukrainoje. Ukraina po Putino pasisakymo: kaukės nusimestos ekspertas aiškino, kaip Rusija pasirenka datas masinėms atakoms (2)

Ukrainos prezidento kanceliarijos vadovo patarėjas Michailas Podoliakas pakomentavo Rusijos...

SuTaupyk

Internautai eina iš proto dėl eglės Molėtuose: auksarankė kūrėja pričiupo Grinčą (1)

Galime būti ramūs, kad šiemet Grinčas Kalėdų nepavogs – pasirodo, jis rimtai įstrigo...

Pranešama, kad įširdęs Cristiano Ronaldo pagrasino palikti Portugalijos rinktinę

Pastaruoju metu įvairių apkalbų ir gandų epicentre nuolat atsidurianti Portugalijos futbolo...

Roma Macijauskaitė

Ryžosi eksperimentui – trims savaitėms atsisakė miltų bei cukraus: papasakojo, kaip viskas vyko, ir kiek svorio neteko (1)

Įvairius mokymus gero maisto studijoje „Good Food Studio“ rengianti virtuvės šefė ir mitybos...

Astrauskaitė atleista iš darbo Vilniaus mokykloje, direktorė jai siūlo grįžti (8)

Riaušių prie Seimo organizavimu kaltinama Astra Genovaitė Astrauskaitė atleista iš darbo...

Turtingiems asmenims – daugiau VMI priežiūros

Valstybinė mokesčių inspekcija ( VMI ) informuoja, jog Didžiųjų mokesčių mokėtojų (DMM)...

Aktyviai Putiną palaikantis Baskovas dėl ligos nebegali savarankiškai judėti: į sceną buvo atvestas

Rusijos propagandinio leidinio „Moskovskij komsomolec“ korespondentas atskleidė, kad rusų...

Jūratė apie nėštumą sužinojo per savo gimtadienį: partnerio reakcija išmušė žemę iš po kojų

Žinia apie nėštumą ne visada ir ne visiems būna džiuginanti. Taip nutiko ir Jūratei (pavardė...