aA
Tik pradėjęs darbą naujasis aplinkos ministras stojo į aršią kovą su brakonieriais, dešimteriopai padidinęs ieškinius už neteisėtai sunaikintus laukinius gyvūnus. Tikėkimės, kad šioje srityje tvarka bus, nors turėjome progos įsitikinti, jog baudų didinimas nusikalstamų veikų mažėjimui įtakos beveik neturi. Kaip ant mielių augo baudos ir už eismo taisyklių pažeidimus, o karas keliuose nerimsta.
Stirna užkandai, o lapė „bambaliui“ nusipirkti? / V. Ribikausko nuotr.
Stirna užkandai, o lapė „bambaliui“ nusipirkti? / V. Ribikausko nuotr.
© "Ūkininko patarėjas"

Įvairių esama brakonierių, nes jie, kaip ir visose kitose gyvenimo ir veiklos srityse, yra mūsų visuomenės atspindys. Tarp aršių brakonierių, deja, sutiksi ir aukštų valdžios pareigūnų, ir teisėtvarkos, verslo, netgi tos pačios aplinkosaugos atstovų. Brakonierių yra ir labai turtingų, ir visiškai nuskurdusių benamių. Vieniems rūpi, kaip dabar mėgstama sakyti, adrenalinas, kitaip sakant, noras pasiduoti kažkokiam pusiau laukiniam azartui, išsišėlti, pasirodyti nieko nebijančiais „kietais bičais“ ar panašiai. Tokiems mažai rūpi laukinių gyvūnų mėsa. Kai kuriuos domina tik trofėjai, daugiausia stambiųjų kanopinių žvėrių ragai. Kitiems ir trofėjų nereikia – pakanka šaudyti gyvūnus. Ne medikui sunku suvokti, kaip gaminasi tas adrenalinas. Sakyčiau ne žudant gyvūną, o rizikuojant, kuomet žmogus bijo būti demaskuotas, bet vis viena vykdo nusikalstamą veiką ir ta baimė, pastangos ją nugalėti teikia kažkokį sunkiai apsakomą jaudulį. Gal tai ir yra tas adrenalino „kaifas“.

Kitiems brakonieriams rūpi žvėrių mėsa, kailiai, noras pasipelnyti iš nelegalios medžioklės. Dar kitus kokį žvėrelį pasmaugti kilpomis verčia alkis ir noras užgesinti gerklėse kilusius gaisrus „bambalio“ turiniu, nes, pardavus kokio kailinio žvėrelio kailinius, kad ir nesant efektyvios kailių rinkos Lietuvoje, alaus „bambalį“ nusipirkti galima.

Aukšto rango brakonieriai, važinėjantys prabangiais visureigiais ir šaudantys moderniais ginklais, kaip ir iki šiol, daugeliu atvejų baudų mokėjimo išvengs, nes jeigu patys ir neina aukštų pareigų įvairiose valdiškose įstaigose, tai turi daug pinigų, tvirtus, kaip sakoma, užnugarius. Kilpininkams ir buvusios baudos bei ieškiniai už sunaikintus laukinius gyvūnus buvo fantastiško dydžio, bet jokių baudų jie nemokėdavo ir nemokės toliau. Kai turto visiškai nėra, antstoliai baudų neišieškos netgi pasitelkę kuopas policininkų, o kalėjimuose vietų nėra. Be to, jeigu adrenalinas gaminasi iš jaudulio dėl didelės rizikos, atsiras ir tarp aplinkosaugininkų, norinčių to adrenalino pasigaminti, rizikuojant iš brakonierių paimti taip pat dešimteriopai padidėjusias išpirkas, ir vėl suksimės ratu, o žvėrys kentės kaip kentėję.

Tačiau tiek to, brakonierius bausti reikia, nesvarbu, kokiam gyventojų sluoksniui jie priklausytų, kokias pareigas beeitų, nepriklausomai nuo to, ar turi medžiotojų, partijų ar dar kokius kitokius bilietus ir pažymėjimus, ar neturi. Man rūpi, kaip už netyčinį laukinių gyvūnų sunaikinimą, per neatsargumą pažeidžiant medžioklės taisykles, privalės atlyginti medžiotojai. Ne paslaptis, kad aplinkosaugininkai daugiau linkę tikrinti medžiotojus nei gaudyti tikrus brakonierius, kuriuos ir sugauti sunku, ir išieškoti baudas dažnai neįmanoma, o, sulaikius kokį valdžios atstovą, dar ir nemalonumų sulaukiama.


Jeigu teisėtoje medžioklėje varymo metu medžiotojas per neatsargumą nušaus ragus numetusį stirniną, jeigu draudžiamu laiku vietoj antrametės šerno patelės sumedžios trečiametę jauniklių nesivedžiojančią šernę, ar privalės sumokėti 5000 Lt ir atiduoti medžioklinį ginklą? Ar gali tokie medžiotojai būti prilyginami iš visureigio pro langus žvėris pyškinantiems brakonieriams, kurie nepaiso nei žvėries amžiaus, nei lyties ar sezono.

Kebli situacija susidaro ir tada, kai vienu metu sumedžiojama daugiau žvėrių nei turima licencijų. Medžioklės taisyklės įpareigoja tuo pasirūpinti medžioklės vadovą. Tačiau jeigu tai įvyko, ar ieškinį už neteisėtai sumedžiotą žvėrį turės sumokėti medžioklės vadovas? Ar jis bus apšauktas brakonieriumi? Nors ginklo atimti lyg ir nebūtų pagrindo, jeigu tuos žvėris nušovė ne pats vadovas...

Bausti kurį nors medžiotoją pagrindo taip pat lyg ir nebūtų. Jeigu instruktaže prieš medžioklę vadovas informavo, kad galima sumedžioti vieną kurį nors medžiojamą pagal licencijas žvėrį, tai jį šauti gali visi medžioklėje dalyvavę medžiotojai ir kurį nors iš jų bausti nėra pagrindo. Tokia situacija pasitaiko gana retai, tačiau būna, kad sumedžiojus vieną žvėrį ir nespėjus informuoti kitų medžiotojų per tą laiką krinta ir antrasis. Ypač keblu nepažeisti šio medžioklės taisyklių reikalavimo medžiojant briedžių pateles, kurių medžioklės sezonas labai trumpas. Norint apsidrausti, kad vienu metu nebūtų sumedžiojami du žvėrys, kai turima tik viena licencija, kiekvienoje medžioklėje reikėtų teisę šauti į briedį suteikti tik vienam šauliui, bet taip medžiojant niekada tos briedės ir nesumedžiotum. Sovietmečiu tokiu atveju, kai žvėrių būdavo sumedžiojama daugiau nei turima licencijų, pakakdavo surašyti aktą.

Aplinkos apsaugos agentūros Gyvūnijos naudojimo kontrolės skyriaus vedėjas Kęstutis Motiekaitis teigia, kad, surašant aktus, buvo ir piktnaudžiaujama. Tačiau piktnaudžiavimo atvejus, ypač medžiojant stambiuosius elninius žvėris, nebūtų sunku išaiškinti, užuot milžiniškas baudas skyrus medžioklės vadovui, kurio kaltės šioje veikloje daug nesama. Galų gale, ar žlugs žvėrių populiacija, jeigu vietoj vieno bus sumedžioti du gyvūnai. Juk žvėrių apskaitos paklaidos visa tai paverčia niekais. Be to, tų žvėrių, kurių buvo sumedžiota daugiau nei skirta licencijų, sumedžiojimo limitą galima sumažinti kitam medžioklės sezonui.

O kaip baudos už per neatsargumą pražudytus laukinius gyvūnus bus taikomos vairuotojams, avarijų metu užmušusiems žvėris tuose kelių ruožuose, kur yra kelio ženklai, įspėjantys apie galimą žvėrių pasirodymą kelio juostoje? Negi žmogus, sulamdęs savo mašiną ir nusisukęs sprandą, dar turės sumokėti didžiules sumas už žvėries sunaikinimą?

Žmonių nužudymo atveju skiriamos skirtingos bausmės, kai nužudoma tyčia žmogų apiplėšiant ar iš kokių kitų savanaudiškų paskatų ir kai žmogus pražudomas dėl neatsargumo autoįvykiuose, pažeidžiant saugumo taisykles darbe, medžioklėje neatsargiai elgiantis su ginklais ir panašiai. Tad gal reikia numatyti skirtingas baudas ir sunaikinant laukinius gyvūnus, kada jie žudomi tyčia dėl savanaudiškų paskatų ir kada pražudomi dėl neatsargumo. Tokiu atveju gal pakaktų tik administracinių baudų, netaikant žalos atlyginimo už sunaikintą žvėrį.

Pakalbintas K. Motiekaitis informavo, kad sausio 18 d. Aplinkos ministerijoje vyks pasitarimas kaip tik dėl šių klausimų, dėl naujų 10 kartų padidintų ieškinių už laukinių gyvūnų sunaikinimą taikymo. Tikėkimės, kad šioje srityje bus pasiekta ne tik daugiau tvarkos, bet ir teisingumo.

Jeigu didelėmis baudomis būtų galima likviduoti visas nelegalias veikas ir nusikaltimus, seniai Lietuvoje būtų tvarka. Norint sumažinti brakonieriavimą, taip pat reikia auklėti vaikus nuo mažų dienų mylėti gamtą, moksleivius daugiau įtraukti į aplinkosauginę veiklą, atkurti medžiotojų prestižą, baigiant antimedžiotojišką propagandą, suformuoti draugiškus santykius tarp medžiotojų, aplinkosaugos pareigūnų bei visuomeninių gamtosaugos organizacijų.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Brakonierių įžūlumui nėra ribų: neteisėtai žuvis gaudo net dienos metu (3)

Aplinkos apsaugos departamento Utenos gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos pareigūnai savaitgalį...

Klaipėdos ir Telšių aplinkosaugininkai organizavo bendrą reidą: nustatė septynis pažeidėjus

Klaipėdos gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos ir Telšių aplinkos apsaugos inspekcijos pareigūnai...

Prie akcijos gali prisidėti kiekvienas: per pirmus mėnesius jau išsaugota 200 arų miško

Šiuo metu gyvename ypatingu laikotarpiu. Pandemija pakeitė daugelio žmonių mąstymą, paskatino...

Į aplinkosaugos pažeidimus pareigūnai reaguoja visą parą: laukia pranešimų iš gyventojų (1)

Aplinkos apsaugos departamentas primena: aplinkosaugininkai į pranešimus apie įtariamus...

Siūlo kompensuoti laukinių paukščių padarytą žalą: prilygins laukiniams gyvūnams (1)

Migruojantiems vandens paukščiams kasmet nusiaubiant ūkininkų laukus, Žemės ūkio ministerija...

Top naujienos

Teisininkas paaiškino, ką reikštų nepaprastoji padėtis: protestai būtų tiesiog neleistini (44)

Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė antradienį pranešė, jog Vyriausybei siūloma spręsti...

Niekuo dėtas gali papulti kaip musė į voratinklį: papasakojo, kaip veikia skolų išieškotojai (3)

Ar gali asmuo be jokios priežasties tapti skolingu ir nieko apie tai nežinodamas ilgainiui...

Dėl šių darbuotojų jau dabar vyksta kovos: siūlo 4000 eurų ir daugiau (2)

Aktyviai besiplečiantys miestai lemia ir statybų sektoriaus plėtrą – prognozuojama, kad iki 2025...

VU profesorius Matulis pasidalino 7 skaudžiomis COVID-19 istorijomis: nė vienas juk negalvojo, kad jam tai nutiks (155)

Vilniaus universiteto (VU) Gyvybės mokslų centro profesorius, biochemikas Daumantas Matulis...

Gabrielė Grinkaitė | D+

Staigiai išbėrė, pagijote, bet liga tyliai liko – nė nežinodami, kad sergate, toliau užkrečiate kitus

Iš pradžių ant kūno pamatote vieną nedidelę opą . Nekreipiate dėmesio, po kelių savaičių...

Pavojingas epizodas Rūdninkų poligone: provokatoriai nori sukelti krizę – dabar tik išbando ribas (345)

Vidaus reikalų ministrė sako, kad Vyriausybei pateikė siūlymą dėl nepaprastosios padėties...

Kelyje „Via Baltica“ susidūrė du automobiliai ir vilkikas: sužaloti du žmonės, eismas uždarytas (12)

Trečiadienį Panevėžio rajone, Ūtos kaime, įvyko didelė avarija. Pranešama apie sužalotus...

VSAT vado pavaduotojas: turime žinių, kad Gardine apie porą tūkstančių migrantų laukia sienos kirtimo (629)

Valdžiai atsitraukus nuo planų Dieveniškėse apgyvendinti neteisėtų migrantų šeimas, kariniame...

Po 9 metų Latvija džiaugiasi olimpiniu auksu: Tokijuje triumfavo trijulių finale rusus palaužę krepšininkai (201)

Tokijo olimpinėse žaidynėse debiutuojančio trijulių krepšinio vyrų turnyre aukso medalius...

Nausėda iš anksto neskelbęs lankėsi Dieveniškėse papildyta prezidento patarėjos komentaru (313)

Prezidentas Gitanas Nausėda trečiadienį apsilankė Šalčininkų rajono Dieveniškių miestelyje,...