aA


Miškai dengia 33,3% Lietuvos teritorijos ir pastaraisiais metais miško plotas augo dar 2%. Tai liudija apie prižiūrimus ir efektyviai tvarkomus Lietuvos miškus. Mediena – viena iš paklausiausių žaliavų, naudojama tiek vidaus rinkoje, tiek eksportui į kaimynines šalis, ir net į tolimąją Kiniją. Dėl palankios situacijos miško supirkėjų, kirtėjų ir pardavėjų verslas yra laikomas perspektyvia verslo niša. Nenuostabu, kad šiame versle taip pat pradėtos naudoti interneto technologijos. Viena jų - miško aukcionai.
Miškas
Miškas
© K. Cemnolonskio nuotr.

Miško aukcionas veikia panašiu principu, kaip ir bet kuris kitas interneto aukcionas – pardavėjas nustato minimalią kainą, o pirkėjai siūlo didesnę. Laimi tas, kuris pasiūlo daugiau iki numatytos aukciono pabaigos. Aukciono organizatoriai išsilaiko iš komisinių mokesčių. Nauda abipusė – pardavėjas gauna geresnę kainą, pirkėjas gali įsigyti miško palankiomis sąlygomis. Apie miško aukcionus ir investicijas į mišką kalbėjomės su MiskoAukcionas.lt vadovu Justu Kavecku.

Miškas yra tikra ir apčiuopiama investicija, neveikiama krizių.
Justas Kaveckas

- Kam yra skirtas miško aukcionas? Kam jis naudingas?

- Miško aukcionas yra skirtas pardavėjams, norintiems gauti už savo mišką teisingą kainą, ir pirkėjams – juridiniams ir fiziniams asmenims, užsiimantiems miško supirkimu bei kirtimais. Taip pat asmenims, norintiems investuoti. Miško aukcionas naudingas ir pardavėjui ir pirkėjui. Aukcione pirkėjas gaus aukščiausią kainos pasiūlymą rinkoje. O pardavėjas galės rinktis rinktis arčiau jo veiklos vykdymo vietos esančius miškus, taip pat konkuruoti su kitomis įmonėmis dėl kainos realiu laiku. Šiuo metu Lietuvoje yra daugiau negu 200 veikiančių fizinių ir juridinių asmenų, perkančių miškus medienos gamybai. Rinka pakankamai didelė, tad aukcionas reikalingas.

- Kodėl aukcionas, o ne paprasti miško pardavimo skelbimai?

- Tiksliai nustatyti miško kainą nėra taip paprasta, ją sudaro daugybė veiksnių: miško brandumas ir medienos kiekis miške, nukirstos medienos kaina, medienos gamybos sąnaudos. Todėl žmonės, dažnai talpindami paprastą skelbimą, netiksliai įvertina savo mišką ir negauna to, ką galėtų gauti parduodami mišką aukcione, kuriame dalyvauja daugiau suinteresuotų asmenų.

- Ko reikia norint dalyvauti aukcione?

Nesulaukę brandos amžiaus miškai rinkoje parduodami 20-200 proc. pigiau, negu brandus miškas su tokiu pačiu kiekiu medienos. Bręstančiame miške medienos kiekis per metus ne tik kad padidės po 2-3 proc., bet ir sulaukus kirtimo amžiaus jį bus galima parduoti už tikrąją vertę.
Citata

- Norint parduoti savo mišką aukcione reikia pirmiausiai užsiregistruoti mūsų aukcione (susisiekti telefonu arba užpildyti specialią formą puslapyje), mūsų specialistai padaro preliminarų vertinimą ir nustato pradinę aukciono kainą pagal prieinamus duomenis. Tada per kurjerį pardavėjas gauna  sutartį, kurią pasirašius, miškas bus parduodamas aukcione. Tam, kad suinteresuoti pirkėjai galėtų apžiūrėti ir įvertinti mišką, aukcionas trunka apie 2-3 savaites.

Pirkėjai, norintys dalyvauti aukcionuose taip pat turėtų registruotis puslapyje.

- Dalyvavimas aukcione nemokamas?

- Miško pardavimo aukcione kaina - 1 procentas nuo galutinės aukciono kainos. Pirkėjams – registracija ir dalyvavimas nemokamas.

- Kokių priemonių imamasi, kad nebūtų sukčiaujama, o sandoriai įvyktų?

- Visi aukcione parduodami miškai patikrinami ir sutartys pasirašomos su savininkais arba įgaliotais asmenimis.

Pirkėjai yra tik realiai veikiančios įmonės ir fiziniai asmenys, užsiregistravę portale. Laimėjęs, bet vengiantis atsiskaityti pirkėjas aukcionuose dalyvauti nebegalės, jam nebus grąžinamos įmokėtas sumos, taip pat LR Civiliniame kodekse nustatyta tvarka bus išieškoma pinigų suma, kurios jis laimėjęs aukcioną nesumokėjo. Tai - pakankamai griežtos sankcijos, padedančios išvengti nesąžiningos verslo praktikos ir nešvarios konkurencinės kovos.- Kaip miško pardavėjai ir pirkėjai naudojasi internetu? Juk aukcionas reikalauja daug laiko?

- Dauguma pirkėjų internetu naudojasi, o pardavėjams internetas nėra būtinas, nes, norint parduoti mišką, užtenka ir skambučio telefonu. Miško pardavimo aukcionas trunka apie dvi tris savaites, tiek laiko pirkėjams užtenka, kad spėtų apžiūrėti ir realiai įvertinti mišką. Taip pat pirkėjas, dalyvaujantis aukcione informuojamas el. paštu apie kainos pakėlimus aukcione, kuriame jis dalyvauja, taip pat apie naujus paskelbtus aukcionus. Taigi prie kompiuterio pirkėjui ištisai sėdėti nereikia.

- Pasigirsta kalbų, kad miškas – puiki investicija. Ar miško aukcionas gali būti laikomas investavimo įrankiu?

- Taip, miškas yra saugi ir pelninga investicija. Nesulaukę brandos amžiaus miškai rinkoje parduodami 20-200 proc. pigiau, negu brandus miškas su tokiu pačiu kiekiu medienos. Bręstančiame miške medienos kiekis per metus ne tik kad padidės po 2-3 proc., bet ir sulaukus kirtimo amžiaus jį bus galima parduoti už tikrąją vertę.

Miško aukcionas siūlo miškus su žeme, miškus išsikirtimui ir investicinius miškus, pavyzdžiui, žmogus nusipirkęs mišką kuriam iki brandos trūksta 10 metu, po penkerių metu jį gales parduoti jau brangiau, nes iki brandos amžiaus bus likę tik penkeri metai.

Miško kaina priklauso nuo jame esančios medienos: rūšies, kokybės, kiekio ir nuo žaliavinės medienos kainos rinkoje. Noriu paminėti kad pastaruosius 10 metų žaliavinės medienos kaina stabiliai auga.

Miškas yra tikra ir apčiuopiama investicija, neveikiama krizių. Į mišką galima nuvažiuoti matyti kaip jis auga, prižiūrėti ir puoselėti.

www.technologijos.lt
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(3 žmonės įvertino)
1.0000

Po bjauraus svečio apsilankymo kieme, Aušra patyrė tikrą košmarą: išgelbėti augintinį jau buvo vėlu (5)

Lietuvoje gausiai paplitusios erkės ir jų pernešamos ligos verčia nerimauti ne tik dėl savo,...

Viena šeimininkų klaida šunims baigiasi tragiškai: kraujo dėmės namuose ir byrėti pradėję dantys (47)

Reguliariai šepetėliu valytis dantis ir stomatologo kabinete pasidaryti burnos higieną – tokia...

Veterinaras pristatė naujausią sterilizacijos būdą: štai kodėl tokia operacija daug saugesnė už tradicinę (40)

Šunų kastracija ir sterilizacija – procedūros, kurių poreikį apsvarsto kiekvienas šuns...

Aplinkosaugininko medžioklė pavirto skandalu: įtariamas subrakonieriavęs vilką patikslinta (300)

Aplinkos ministerijai pavaldaus Aplinkos apsaugos departamento Druskininkų aplinkos apsaugos...

Ambicingi ES užmojai: už 30 metų visi pastatai Europoje šiluma turi pasirūpinti patys (87)

Ilgai gyvenę galvodami tik apie save, teršdami gamtą ir negalvodami apie pasekmes, pagaliau...

Top naujienos

Seimo nariai atvirai sako, kad šitas darbas jiems patinka labiausiai: ką tarp sesijų iš tiesų veikia tautos išrinktieji (28)

Praėjusių metų rugsėjo 10 dieną pradėtą Seimo rudens sesiją, parlamentarai baigė sausio 14...

Susidūrimas su bankroto administratoriumi virto detektyvu: skolos suma išaugo kartais (14)

Bankrutuojant įmonei kaunietis Karolis „Delfi“ redakcijai pasakojo galimai susidūręs su vieno...

Zoologijos sodo šeimininkas pratrūko: o kas tas gyvūnų teises sugalvojo? (124)

Kol gyvūnų teisių gynėjai baisisi sąlygomis Klaipėdos zoologijos sode, jo šeimininkas...

Grybauskaitė įvertino valdžią ir derybose dalyvavusį Nausėdą (584)

Kadenciją baigusi prezidentė Dalia Grybauskaitė Knygų mugės svečiams šeštadienį pristatė dvi...

Veryga – apie koronaviruso baimę: jau buvome tokioje situacijoje, kai pritrūko vaistų (21)

Pasaulis vis dar gyvena koronaviruso baime. Nuo koronaviruso mirusių žmonių skaičius Kinijos...

Ko gero, geriausia gyvenime diena: patyčias kentęs devynmetis lydėjo Australijos regbio žvaigždes (25)

Patyčias kentęs devynerių Quadenas Baylesas tapo ryškiausia persona Australijoje, šeštadienį...

Ką reikia žinoti investuojant į mišką (18)

Lietuvoje nukritus miškų kainoms, pradėta domėtis investicijomis į nebrandžius miškus....

Ką daryti, kai stabdant ima „mušti vairą“ ar vibruoti stabdžiai? (16)

Pavasariop, ilgėjant dienoms, vis dažniau vairuotojai išsiruošia į tolimesnes keliones. Kaip tik...

Rinktinės katastrofa Belgijoje: sudegę Maskoliūno vafliai, apsisukęs prezidentas ir kolektyvinė atsakomybė specialiai Krepšinis.lt iš Monso (242)

„Vienintelis žodis – gėda. Neatsimenu, kad taip beviltiškai būtume pralaimėję. Žaidėme ne...

Ateityje vėžiu sirgs kas antras: į Lietuvą atvykęs britų onkologas pataria, kaip išvengti ligos 3 veiksmingi būdai (185)

Ateityje vėžiu sirgs kas antras žmogus, tačiau, pakeitę gyvenimo būdą, šios ligos riziką...

|Maža didelių žinių kaina