Dažnas lietuvis pasiskundžia, kad sunku rasti tikrai šviežios, ekologiškai užaugintos ir kokybiškos žuvies mūsų šalyje. O ir kone kas antrą dieną galime išvysti po naują straipsnį spaudoje apie nekokybiškos žuvies pardavimo atvejus, mažėjančius pasaulinius žuvies išteklius ar tai, kaip sunku surasti šviežios žuvies. Tačiau dar pesimistiškesnį vaizdą atskleidžia statistika.
Vidutiniškai vienas lietuvis suvalgo tik 8,4 kg žuvies per metus: 43 proc. lietuvių žuvį valgo kartą per mėnesį, 12 proc. – 2 kartus per metus ir tik 10 proc. lietuvių valgo žuvį du kartus per savaitę (toks kiekis yra optimalus žmogaus organizmui). Nežinia, ar tai lemia palyginti aukštos žuvies kainos, ar įsitikinimas, jog kokybiškos žuvies parduotuvėse nebėra, tačiau šįkart papasakosime apie lietuvių pradedamą atrasti žuvį – šamą.
Šamų rūšys
Dažnas Lietuvis prisimena senelio pagautą šamą, kuris buvo neįtikėtino dydžio, labai riebi ir ištverminga žuvis, turinti mažai kaulų ir gana ryškų dumblo skonio prieskonį. Tačiau retai kuris iš mūsų esame ragavę paprastojo šamo giminaičio, kilusio iš šiltųjų kraštų – Afrikinio šamo. Kas įdomiausia, ši žuvis, priešingai nei paprastasis šamas, yra labai liesa ir neturi jokio žuvims būdingo nemalonaus kvapo ar dumblo prieskonio, o ir laikoma delikatesine žuvimi.
Afrikinio šamo kilmė
Afrikiniai šamai Europą pasiekė iš Afrikos žemyno bei Artimųjų Rytų, kur natūraliai gyvena gėlo vandens upėse ir ežeruose. Tai – labai gyvybingos žuvys, kurios sugeba išgyventi itin sudėtingomis sąlygomis. Afrikoje, kurioje nuolat kyla sausros ir išdžiūsta upės bei ežerai, šios žuvys išlipa į krantą ir sausuma nukeliauja į kitus vandens telkinius, esančius iki 4 km atstumu. Dėl savo gebėjimo kvėpuoti oru, šios žuvys priskirtos oru kvėpuojančių šamų šeimai.
Europoje, kur natūraliai upėse ar ežeruose augti šiems šamams per šalta, jie jau dešimtmečius auginami specialiuose uždaruose baseinuose. Pačios žuvys savo išvaizda mažai skiriasi nuo Lietuvos ežeruose ir upėse augančių paprastųjų šamų. Afrikinio šamo galva didelė, iš viršaus plokščia, oda be žvynų, minkšta. Ties burna ši žuvis turi 4 poras ūsų – jais šamas jaučia skonį ir kvapą. Neatsitiktinai angliškai ši žuvis vadinama katžuvė (angl. Catfish), sudurtinis žodis iš „katės“ ir „žuvies“ – viskas dėl tų gražiųjų ūsų.
Maistinė vertė
Maistine prasme Afrikinis šamas yra ypač vertinga žuvis – Liesa (iki 1.5% rieb.), turi daug naudingų omega-3 polinesočiųjų riebalų rūgščių (mažina kraujospūdį ir cholesterolio kiekį), ypač daug kalcio, amino rūgščių ir vitaminų. Ji yra lengvai virškinama, todėl puikiai tinka nėščiosioms bei vaikams.
Auginimo technologija
Šios žuvys yra išauginamos Lietuvoje, uždarose patalpose, panaudojant moderniąsias akvakultūros technologijas. Uždaro vandens ciklo sistemos žuvininkystė darosi vis svarbesnė, nes kasmet natūraliuose vandenyse pagaunamų žuvų kiekis stipriai mažėja. Pasaulyje jau 2003 m. per metus tokiose sistemose išauginamas žuvies kiekis susilygino su kiekiu pagaunamu natūraliuose vandenyse, o šiandien jį jau viršija. Lietuvoje toks auginimo būdas dar tik populiarėja. Yra žinoma, kad tokiose sistemose lietuviai taip pat augina ungurius, eršketus, upėtakius.
Pašarai ir augimas
Afrikiniai šamai – itin jautrios žuvys – patyrusios stresą, jos gali nevalgyti keletą savaičių, todėl jos yra auginamos su labai didele priežiūra ir atkartojant sąlygas, artimas natūralioms. Pašarai yra gaminami tik iš žuvies miltų bei aliejaus. Vienas šamas iki patekdamas ant pietų stalo auga nuo 9 iki 12 mėnesių ir tai pasiekiama be jokių dirbtinių pašarų, skatinančių augimą! Taigi, galite įsivaizduoti, kiek pastangų ūkininkui kainuoja užauginti vieną šamukų kartą.
Žuvies paruošimas
Ši žuvis yra labai lengvai paruošiama: ji neturi žvynų, joje mažai kaulų, lengva išdarinėti, greitai įsigeria prieskoniai, trumpai kepa/ verda (pašovus į orkaitę, idealiai iškepa per 40 minučių (200°C), tinka įvairūs žuvies receptai, daug erdvės jūsų improvizacijoms. O taip pat šios rūšies rūkyta žuvis yra viena iš gardžiausių.
Žuvies įsigijimas Lietuvoje
Šiuo metu Lietuvoje didelę paklausą šamų tarpe turi Merkio Šamai, kuriuos augina Utenos rajone įsikūrusi moderniosios akvakultūros įmonė. Galite gauti gyvos, skrostos arba karštai rūkytos žuvies. Kiekvienas šamukas užauginamas pagal aukščiausius kokybės kriterijus ir yra pagaunamas dieną prieš pristatant klientams. Todėl kiekvienas galime būti užtikrintas, jog nupirkta žuvis bus 100 procentų kokybiška, šviežia ir ekologiška.
Visą „Žuvies ir jūros produktų vadovą sąmoningam vartotojui" PDF formatu galite atsisiųsti ČIA.
Neabejingi gamtai piliečiai švarino miškus - Lietuvoje antrą kartą vyko „Miško kuopa"
Šeštadienį Lietuvoje antrą kartą vyko Valstybinių miškų urėdijos ir Aplinkos ministerijos...
Miškininkai kviečia į miškų tvarkymo akciją
Valstybinių miškų urėdija šeštadienį kviečia į miškų tvarkymo akciją „Miško kuopa“.
Įkliuvo, nes pagavo per daug lydekų: primena, kad per kartą jų leidžiama sužvejoti ribotą kiekį
Utenos gyvosios gamtos apsaugos pareigūnai gegužės 14 d., šeštadienį, Asėko ežere Ignalinos...
Gamtininkas Selemonas Paltanavičius pasakė, kada pagaliau prasidės tikra vasara ir kokių orų laukti artimiausiu metu
Jau kurį laiką Lietuvą naktimis balinančios šalnos verčia dar labiau ilgėtis vasaros....
Įkliuvo už žvejybą venteriais: neteko įrankių ir gavo baudas
Utenos gyvosios gamtos apsaugos pareigūnai sekmadienį Ignalinos rajono Drūkšių ežere ,...
Top naujienos
Į priekį stumiasi nauja išmokų už vaikus tvarka: suskaičiavo pliusus ir minusus
Socialinės apsaugos ir darbo ministerija inicijuoja naują vaiko priežiūros pirmuosius dvejus jo...
Du mėnesius pragaro „Azovstal“ požemiuose išgyvenęs ukrainietis: Putino „įsakymo“ jie nepaisė
Balandžio pabaigoje ir gegužės pradžioje prasidėjo civilių evakuacija iš rusų okupuoto...
Karas Ukrainoje. Iš rusų derybininko – naujas siūlymas, Ukraina atrėmė atakas Severodonecke Zelenskiui ir Dudai kalbant Aukščiausioje Radoje – oro pavojus (3)
Ukraina atmetė galimybę susitarti su Rusija dėl paliaubų ir pareiškė, kad nesutiks su...
Niūrią Kauno „Žalgirio“ sezono pabaigą temdo skandalai
Pirmą kartą per savo istoriją į Lietuvos krepšinio lygos finalą nepatekęs Kauno „Žalgiris“...
Gatvėje apklausti rusai reaguoja į Seimo sprendimą paskelbti juos teroristais: ta Lietuva kaip kokia Afrikos valstybė (25)
Lietuvos Seimo sprendimas Rusiją pripažinti teroristine valstybe neliko nepastebėtas. Kremliaus...
Anksčiau veikė Lietuvoje, o dabar kursis Latvijoje: ar sugrįš žinomas prekybos tinklas
Maždaug prieš savaitę paaiškėjus, kad prekybos tinklas „Spar“ jau artimiausiu metu planuoja...
Pasitenkinimas darbu Lietuvoje: vadovai verčiasi per galvą, darbuotojai nori daugiau – solidžios algos jau nebeužtenka
Lietuvos darbdaviams skundžiantis, kad sudėtinga rasti specialistų, ne visi darbuotojai labai...
Gita daržovėms auginti nenaudoja jokios chemijos: tręšia su medžiaga, kuri žemei teigiamą poveikį daro dar 20 metų
Dvidešimt metų pradinių klasių mokytoja dirbusi Gita Kriščiūnienė užsikrėtusi tvariu...
Naudodamos kosmetiką neapsigaukite – kai kurios priemonės galioja trumpiau, nei manote
Draugių, mamų ir influencerių rekomendacijos, reklamos, kurias matome žurnaluose ir televizijoje,...
Ukrainai – amoralus Vakarų siūlymas: šurmulį sukėlė Vokietijos intelektualų laiškas (18)
Ukraina neturėtų bet kokia kaina siekti paliaubų su Rusija , kaip tai Kijevą esą ragina daryti...