aA
Aktyvaus laisvalaikio entuziastai Algirdas ir Dagnė Gurevičiai ruošiasi leistis į kelionę dviračiais. Indiją, Tadžikiją, Mongoliją, Namibiją, Kirgiziją, Altajų bei Gruziją aplankę entuziastingi keliautojai šįkart ketina numinti 5500 kilometrų Šiaurės Amerikoje. Bendradarbiaudami su Nacionaliniu neliečiamojo miško paramos fondu savo kelione jie sieks atkreipti dėmesį į blėstantį žmogaus santykį su gamta ir nykstančius pasaulio miškus, teigiama pranešime spaudai.
Lietuvių kelionė
Lietuvių kelionė
© Asmeninio albumo nuotr.

Abu keliautojai pasakoja, kad buvimas gamtoje jiems tarsi įaugęs į kraują. Algirdas nuo pat vaikystės yra įpratęs būti miškuose, miegoti palapinėse ir gaminti maistą ant laužo. Per visas keliones jis aplankė daugybę šalių ir grožėjosi įvairia gamta, bet kaskart grįždamas į Lietuvą negali atsistebėti mūsų gamtos grožiu.

„Mes neturime kalnų, o upės pas mus nešniokščia taip, kaip Kirgizijoje, tačiau ta žaluma yra išskirtinė ir kerinti. Prisimenu, sugrįžęs iš Indijos kelis mėnesius niekaip negalėjau atsistebėti, kokie žali mūsų medžiai, krūmai, žolė. Nors ten žalumos taip pat matėme daug, ji ten kitokia. Pilka, galbūt išdegusi nuo saulės, gal apsinešusi dulkėmis. Todėl pasidaro labai skaudu, kai supranti, kad, deja, ne visi žmonės supranta, kiek daug mes čia turime.

Lietuvių kelionė
Lietuvių kelionė
© Asmeninio albumo nuotr.

Yra žmonių ir verslų, kurie ieško, kaip išnaudoti šį mūsų visų turtą, kaip pasipelnyti iš jo. Manančių, kad ta trumpalaikė finansinė nauda, nukirtus dešimtis metų ar net šimtmečius augusį medį, yra svarbesnė nei jo sukuriama emocinė nauda žmogui. Net negalvojant apie miškų kirtimo daromą įtaką klimatui, kaip galima nurašyti tą medžių suteikiamą vidinę naudą žmogui? Juk turbūt visi mieliau gyventume apsupti žalumos, ar ne? Tad kodėl nenorime įdėti pastangų jai išsaugoti?“, – kelia klausimą Algirdas.

Sodins neliečiamą mišką

Tokių minčių vedini keliautojai kreipėsi į Nacionalinį neliečiamojo miško paramos fondą, kasmet sodinantį mišką, kuris niekuomet nebus kertamas komerciniais tikslais. Kartu su šiuo fondu Algirdas ir Dagnė keliaudami telks paramą miško sodinimui Lietuvoje. Kaip pastebi šio fondo įkūrėjas Remigijus Lapinskas, Algirdas ir Dagnė pačiu savo gyvenimo būdu demonstruoja gerąjį pavyzdį ir meilę gamtai.

„Rinkdamiesi kelionę dviračiu, o ne automobiliu, jie savaime tausoja aplinką, gamtos išteklius ir mažina krūvį miškams, kurie valo automobilių užterštą orą. Tikiu, kad nusprendę ne tik keliauti aplinkai draugišku būdu, bet ir kalbėti apie blėstantį ryšį tarp žmogaus ir gamtos, visame pasaulyje nykstančius miškus, jie pasibels į daugybės žmonių mintis ir širdis įkvėpdami norą keisti įpročius ir rinktis aplinkai draugiškesnius sprendimus“, – sako R. Lapinskas.

Lietuvių kelionė
Lietuvių kelionė
© Asmeninio albumo nuotr.

Kelionė be bilieto atgal

Ši kelionė Algirdui ir Dagnei bus išskirtinė. Pirmą kartą jie keliaus be lėktuvo bilieto atgal, nežinodami kada tiksliai kelionė baigsis. Paklausti, kodėl renkasi keliauti būtent dviračiu, jie teigė, kad tai nuostabi transporto priemonė, kuria gali įveikti milžiniškus atstumus – ne taip lėtai, kad nusibostų, bet ne taip greitai, kad nespėtum suprasti, kur buvai ir ką pamatei.

„Keliaujant automobiliu gali važiuoti pačiomis gražiausiomis vietomis, bet ilgainiui jos visos pasidaro vienodos. Gražūs kalnai, gražūs miškai, gražios upės bėga pro akis tarsi kadrai kine. Mindamas, gali žiūrėti į kalną, stūksantį tolyje, kad ir gerą pusdienį, kol jį privažiuosi. Atsiminsi stačią įkalnę, į kurią teko užminti, nes tai darei savo paties jėgomis. Atsiminsi tą saulės kaitrą vidury dykumos, kur nėra jokio šešėlio kiek akys aprėpia. O žaviausia yra tai, kad bet koks patirtas sunkumas – pasibaigs“, – sako Algirdas.

Nejaukios istorijos

Per daugiau nei 10 metų keliaujant po įvairias šalis, Algirdui ir Dagnei teko susidurti su daugybe iššūkių. Kai kurios istorijos iki šiol įstrigusios atmintyje su ne itin maloniu prieskoniu. Pavyzdžiui, kelionė Altajaus kalnuose, kai drauge su Algirdu dviračiais keliaujančią žmonių grupę sustabdė neblaivūs, ginkluoti, pusnuogiai vietiniai gyventojai ir pradėjo reikalauti pinigų.

Lietuvių kelionė
Lietuvių kelionė
© Asmeninio albumo nuotr.

„Paskutinėje kelionėje po Tadžikiją taip pat susidūrėme su netikėtu incidentu. Šioje šalyje žmonės yra be galo svetingi. Pamenu, keliaudami susitikome kitą dviratininkų porą, jie pasakojo mums, kad stoja pas visus, kas tik pakviečia juos arbatos. Tad sulaukę kvietimo iš vietinio gyventojo, ir mes nusprendėme neatsisakyti.

Užsukome pas jį į svečius, o šeimininkas kažkur dingo. Maždaug po valandos grįžo nešinas maišeliu saldainių ir puolė atsiprašinėti. Sako: „atsiprašau, turėjau surasti automobilį, kuris galėtų nuvežti į gretimą kaimą, kad galėčiau nupirkti saldainių, nes neturiu kuo daugiau pavaišinti“. Mums buvo sunku suvokti, kiek nedaug šie žmonės turi ir kiek daug jie linkę atiduoti visiškai nepažįstamam svetimšaliui dviratininkui, kuris tiesiog mynė pro jo namus tą dieną“, – pasakoja Algirdas.

Nerimas dėl geriamojo vandens

Algirdas pasakoja, kad keliaujant taip, kaip keliauja jie, t.y. nakvojant palapinėse, gaminant maistą savarankiškai, sunkiausia yra tai, kad viską reikia vežtis su savimi. Be to, dažnai nerimas kyla dėl geriamojo vandens stygiaus.

Lietuvių kelionė
Lietuvių kelionė
© Asmeninio albumo nuotr.

„Keliaujant Namibijoje teko daug minti dykumomis, tad dažnai susidurdavome su vandens stygiumi. Neretai turėdavome tempti net 20 litrų vandens, kurio turėdavo užtekti 3-4 dienoms. Sunku buvo ne tik fiziškai, bet ir psichologiškai. Mintyse dažnai sugrįždavome prie klausimo – o kas bus, jei atvažiuosime į numatytą tašką, o vandens ten nebus?

Kartą taip ir nutiko. Atvažiavome į kempingą, kuriame planavome pasipildyti atsargas likusioms trims dienoms, o paaiškėjo, kad jame nėra vandens, nes gręžinio pompa sugedusi. Kelionėje po Tadžikiją teko susidurti su kitokiu iššūkiu – po nakties visas turėtas vanduo dažniausiai tiesiog būdavo pavirtęs į ledą“, – prisiminė keliautojai.

Kaip pastebi pora, papildomu iššūkiu dažnai tampa kalbos barjeras, ypač keliaujant tose šalyse, kuriose žmonės kalba tik vietiniams suprantamomis kalbomis. Kadangi šįkart Algirdas ir Dagnė keliaus po Šiaurės Ameriką, pora tikisi, kad tai atvers didesnes galimybes bendrauti su vietiniais, labiau pajausti tos vietos kultūrą ir geriau įsijausti į vietinių gyvenimus bei mąstyseną.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(3 žmonės įvertino)
5.0000

Liepos 6-ąją kviečia žvejoti nemokamai: štai, kur tai bus galima daryti

Liepos 6-ąją žvejai kai kuriuose vandens telkiniuose galės žvejoti nemokamai. Jiems nereikės...

Neteisėta jonaviškio prekyba vėl baigėsi bauda: konfiskuota daugiau nei 100 tinklų

Pagal rinktą informaciją Aplinkos apsaugos departamento Klaipėdos ir Kauno gyvosios gamtos apsaugos...

Lazdijų rajone sulaikytas dar vienas tinklininkas: gresia apvali bauda

Pirmadienį Aplinkos apsaugos departamento Alytaus gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos pareigūnai...

Ne tik kurmiai yra gražios vejos priešai – kokie metodai padeda atbaidyti nekviestus „svečius“

Sodybas ir sodus turintys žmonės vasarą nemažai dėmesio skiria vejai . Tačiau išlaikyti ją...

Delfi PliusViktorija Dačinskaitė

Sugalvojo neįprastą gudrybę, kaip apsaugoti braškes nuo paukščių: prireiks nedidelių akmenukų (3)

Lysvėse sirpstančios braškės vilioja ne tik žmones. Jas mielai lesa paukščiai. Kai kurie...

Top naujienos

Ekspertas – apie pavojingus signalus iš Baltarusijos: Rusija čia turi labai aiškų planą

Baltarusija toliau vykdo pratybas prie pat Ukrainos sienos. Paaiškėjo, kad baltarusių kariai...

Delfi PliusVaidas Mikaitis

Į šį miestą dabar turistai jau nepateks: lietuvius čia vietiniai apipylė dovanomis, o aštuonmetis – grasino peiliu

Prieš kažkiek dienų į viešumą išėjo pasakojimas, kaip Kremliaus nykštukas su aukštakulniais...

Delfi Pliusparengė Nerijus Povilaitis

Ruošia staigmeną Putinui: NATO Rusijai paliko du pasirinkimus ir abu jie – pražūtingi (7)

Vakarų sankcijos ne tik nustums į prarają Rusijos ekonomiką, bet ir paralyžiuos gynybos...

Medvedevas užsimena apie branduolinį karą, jei tarptautinis teismas nubaustų Maskvą

Buvęs Rusijos prezidentas Dmitrijus Medvedevas trečiadienį užsiminė apie branduolinio karo...

Aukščiausias infliacijos epizodas nuo praėjusio amžiaus: ekonomistė prognozuoja liūdną liepą

Kainų augimas Lietuvoje perkopė 20 procentų ribą, pigiausių prekių krepšelis brango net 16...

Augant sergamumui koronavirusu, primena SAM pasiūlymus: 4 rekomendacijos

Nauja koronaviruso banga grįžta anksčiau nei tikėtasi. Sveikatos apsaugos ministerija ( SAM )...

Karas Ukrainoje. Rusijai apšaudant Ukrainos Donecko sritį žuvo 5 civiliai mūšiuose dėl Lysyčansko žuvo baltarusių bataliono vadas

Didžiojoje Ukrainos dalyje penktadienio vakarą buvo paskelbtas oro antskrydžio pavojus. Vietos...

Kodėl režisierė išlaikė savo mylimąjį: mama sakė – o kas daugiau tokią negražią darboholikę ims?

Pasisvečiuoti pas režisierę, baleto artistę ir Baltijos baleto teatro įkūrėją Mariją Simoną...

Žymusis Palangos apžvalgos ratas: nors drastiškai brangsta – eilės formuojasi toliau (2)

Bene didžiausia Palangos pažiba ir traukos objektas šiemet – aukščiausias Lietuvoje apžvalgos...

Lavrovas: Putino ir Macrono skambučio nutekinimu pažeistas diplomatinis etiketas papildyta (6)

Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas trečiadienį sakė, kad Prancūzijos ir...