aA
Pastaraisiais metais saugomose teritorijose lankymui pritaikyta daug kraštovaizdžio vertybių, gamtos ir kultūros paveldo objektų: piliakalnių, atodangų, šaltinių, įrengta pažintinių takų, pastatyta apžvalgos bokštų. Lankytojai gali geriau pažinti vertybes, saugomas nacionaliniuose ir regioniniuose parkuose, draustiniuose ir rezervatuose, rašoma Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos pranešime spaudai.
Saugomų teritorijų tvarkymas (Betygalos piliakalnis)
© VSTT

Šiuo metu Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba (VSTT) vykdo projektą „Kraštovaizdžio vertybių apsauga ir pritaikymas pažinti“. Projekto tikslas – užtikrinti gerą saugomų teritorijų kraštovaizdžio, gamtos ir kultūros vertybių būklę, tinkamą tvarkymą, pritaikyti jas lankyti ir pažinti.

Saugomos teritorijos tvarkomos siekiant naudos tiek gamtai, tiek žmonėms – kuriama lankytojams skirta infrastruktūra, kuri padėtų pažinti gamtą nedarant jai žalos, nekenkiant retų augalų ir gyvūnų buveinėms, suvokiant mūsų kraštovaizdžio unikalumą ir supratimą, kodėl turime išsaugoti mūsų krašto vertybes ateities kartoms.

Projekto „Kraštovaizdžio vertybių apsauga ir pritaikymas pažinti“ eigoje bus sukurtos ekspozicijos dar keliuose nacionalinių ir regioninių parkų lankytojų centruose, kad žmonės, sužinoję apie saugomas vertybes, keliautų į gamtą jas pažinti. Dvylikoje valstybinių parkų bus įrengtos ir atnaujintos lauko informacinės sistemos, kad lankytojai galėtų rasti vertingus objektus, informaciją apie saugomą kraštovaizdį, vertybes, taip pat bus įrengta 10 naujų pažintinių takų, sutvarkyti 9 kultūros paveldo objektai (daugiausia piliakalniai), 14 kraštovaizdžio kompleksų, kelios dešimtys gamtos paveldo objektų. Gamtosauginio švietimo tikslu bus įrengtos dar kelios gamtos mokyklos. Dabar valstybiniuose parkuose – didysis darbymetis.

Nemuno kilpų regioniniame parke pavasario pabaigoje lankytojus pakvies aukščiausias apžvalgos bokštas (45 m), kuris leis geriau susipažinti su didžiųjų Nemuno kilpų kraštovaizdžiu.

Šiuo metu vyksta darbai Germanto kraštovaizdžio draustinyje netoli Telšių. Čia įrengiami takai, informaciniai stendai, tvarkomos šaltinio prieigos. Lankytojams turėtų patikti pojūčių takas, gamtosauginiai edukaciniai elementai.

Projekto „Kraštovaizdžio vertybių apsauga ir pritaikymas pažinti (I ir II etapai)“ rėmuose bus tvarkomi unikalūs kraštovaizdžio kompleksai. Betygalos kraštovaizdžio komplekse jau sutvarkytas Betygalos piliakalnis ir Alkos kalnas (iškirsti krūmai, įrengti laiptai, regyklos, pėsčiųjų takai, aukuras, informaciniai stendai, sutvarkyti eroduojantys plotai), pritaikytas lankymui šaltinis „Krivio akis“. Planuose – unikalus Dubysos slėnis, Asvejos kraštovaizdžio kompleksas. Jame bus sudarytos sąlygos pažinti Lietuvos ilgiausio ežero duburį, Liudgardo šlaito struktūrą. Bus sudaryta unikali galimybė kitaip pažinti Pagramančio regioninio parko išskirtinį kompleksą – Žemaitijos upių – Akmenos ir Jūros santaką.

Lankytojų centras yra ta vieta, iš kurios keliautojai nukreipiami į gamtą. Kai kurie nacionalinių ir regioninių parkų, valstybinių rezervatų lankytojų centrai dar neturėjo ekspozicijų, pristatančių saugomas vertybes. Tad šiais metais visuomenei bus pristatytos Viešvilės gamtinio rezervato, Kurtuvėnų regioninio parko ir Pagramančio regioninio parko ekspozicijos. Bus įrengta ir Žuvinto biosferos rezervato bei Medžių lajų tako ekspozicija Anykščių regioniniame parke.

Pavasarį atsidarys labai įdomi ekspozicija Viešvilės gamtinio rezervato lankytojų centre. Kadangi rezervato lankymas yra ribotas, tai čia bus galima pamatyti interaktyvų gamtinio rezervato maketą su išryškintu Viešvilės upeliu, susipažinti su gyvosios ir negyvosios gamtos įvairove. Lankytojai, vedami smalsumo, tarsi įtraukiami į žaidimą ir supažindinami su gamtos vertybėmis. Čia bus galimybė arčiau susipažinti su retais paslaptingais paukščiais kurtiniais.

Balandžio mėnesį duris atvers Kurtuvėnų regioninio parko lankytojų centro ekspozicija. Šio parko išskirtinė vertė – kraštovaizdžio įvairovė, kur tarsi pabuvosime skirtinguose gamtos kampeliuose, žmogaus sukurtose vietovėse. Ir juos mums padės pažinti Milžinai. Čia savitai perteikiama kraštovaizdžio pagrindą sukūrusi ledynų, kitų gamtos gamtos jėgų veikla.

Medžių lajų tako ekspozicija skirta susipažinti su apdainuotu Anykščių šileliu. Lankytojai po medžių lapais ras įdomios informacijos apie Anykščių šilelio medžius, augalus, gyvūnus, grybus, bus galima paliesti, pauostyti, pasigrožėti.

Džiugu, kad šią vasarą Aukštaitijos nacionalinio parko Bitininkystės muziejus lankytojus irgi pasitiks su nauja originalia ekspozicija. Čia siekiama perteikti ir buvimo avilyje įspūdį: išsamiai supažindinti su bičių šeima, darbu ir gyvenimu avilyje, bičių produktais, bitininko gyvensena ir veikla senovėje. Erdvėje komponuojama korio struktūra, kur akutėse pateikiama tekstinė ir vaizdinė informacija. Lankytojai iš arti galės stebėti bičių gyvenimą.

Pagal projektą „Kraštovaizdžio vertybių apsauga ir pritaikymas pažinti“ saugomose teritorijose bus sutvarkyti 3 mokomieji takai gamtiniuose rezervatuose ir 7 pažintiniai takai valstybiniuose parkuose. Tikimės, kad jau šių metų vasarą lankytojai iki nepaprasto grožio Kačėniškės piliakalnio (Sirvėtos regioninis parkas) per pelkę galės nueiti nauju taku.

Parengtas projektas unikalaus Ščiūrio rago pažintiniam takui. Jo tikslas pristatyti ilgą, itin siaurą pusiasalį, skiriantį Baltųjų ir Juodųjų Lakajų ežerus. Takas bus išimtinai skirtas pėstiesiems. Aukštaitijos nacionaliniame parke bus atnaujintas Meironių takas (parengtas projektas), pristatantis šio parko kraštovaizdžio unikalumą. Neries regioniniame parke bus sutvarkytas Šilėnų (Naujosios Rėvos) pažintinis takas, kuris supažindins su nepaprastai išraiškingu Neries upės slėnio kraštovaizdžiu. Taip pat bus atnaujinti mokomieji takai Čepkelių pelkėje, Viešvilės gamtiniuose ir Žuvinto biosferos rezervatuose.

Bus tvarkomi gamtos paveldo objektai (gamtos paminklai). Planuojama pritaikyti lankymui daugiau kaip 30 medžių senolių. Bus tvarkomi ir šaltiniai, akmenys, atodangos, jų aplinka: Žalsvasis šaltinis, Barstyčių (Puokės) akmuo, didysis Dzūkijos akmuo, Skalių kalnas (atodanga), Muoriškių atodanga, Stakų konglomerato luistai ir kt.

Unikali gamta, kraštovaizdžio įvairovė, retos augalų ir gyvūnų rūšys, gamtos ir kultūros paveldo objektai – neįkainojami mūsų krašto turtai. Saugomos teritorijos tvarkomos ne tik tikslu išsaugoti vertybes, bet ir išmokyti šalies piliečius tinkamai jas pažinti, suprasti išsaugojimo svarbą, paversti juos saugomų teritorijų bičiuliais.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(6 žmonės įvertino)
4.1667

Kėdainiškiai džiaugiasi neįprastu augintiniu: maistu prisijaukino lapę (35)

Į kaimuose esančius kiemus užsukančias pūstauodeges lapes jau galima vadinti kasdienybe, o ne...

Savaitgalį Žemaitijoje rengiamas šeimų festivalis: veiklomis stengiamasi supažindinti su gamta (5)

Šį šeštadienį (spalio 5 d.) Žemaitijos nacionalinio parko širdyje – Plateliuose – vyks...

Kvietė pažinti neatrastą skonį: sode augina neįprastas riešutmedžių rūšis (1)

Vytauto Didžiojo universiteto Botanikos sode vyko įdomioji pažintis su sodo kolekcijose...

Namuose laikome pavojų sveikatai keliančias atliekas: išvardijo, kur jomis galima atsikratyti (12)

Dažnai susiduriame su klausimais, ką daryti su po remonto likusiomis atliekomis. Įvairias...

Visuomenininkai nusprendė pamokyti aplinkosaugos politikos formuotojus: ar jūsų metodai tikrai veikia? (1)

Druskininkuose prasidėjo XVI konferencija-diskusijų forumas „ATLIEKŲ TVARKYMAS 2019“, kuriame...

Top naujienos

Netikėtas Seimo valdybos posėdis – kaip viskas vyko iš tikrųjų (97)

Seimui ketvirtadienį panirus į teisinę krizę dėl Seimo pirmininko Viktoro Pranckiečio, panašu,...

Karaimas Trakuose atidarė restoraną ir gamina kibinus: paaiškino, kodėl pats dažnai jų nevalgo

Karaimas Jurij Špakovski su kolega ant Galvės ežero kranto Trakuose turi nuosavą karaimų maisto...

Bulvių viražai: saviškes išvešime, valgysime importines (45)

Nors ūkininkai vasarą sakė, kad bulvės gali neužaugti, tačiau jos užderėjo pakankamai gerai,...

Alytaus gyvenimą paralyžiavęs gaisras nebuvo toks jau netikėtas: pradeda lįsti nerimą keliančios detalės (75)

Milžinišką gaisrą patyrusioje Alytaus miesto padangų perdirbimo gamykloje „ Ekologistika “...

Po riaušių Barselonoje gyvenantis Tomas turistus ragina savaitgalį čia nevykti: buvau pakraupęs (127)

Situacija Katalonijoje artėja prie virimo temperatūros. Po nesėkmingo bandymo skelbti...

Seime visiška teisinė sumaištis dėl Pranckiečio Pranckietis: to klausimo į darbotvarkę netrauksiu (555)

Ketvirtadienį susirinkusi Seimo valdyba nutarė, kad reikalavimas balsuoti iš naujo dėl...

Aukštaitijos architektūros perlai: vienuolynų ansambliai, turistus traukiantys savo didybe ir grožiu

Vienos įspūdingiausių praėjusių šimtmečių architektūros dovanų Anykščių ir Kupiškio...

Šimašiui – nemalonus prokuratūros sprendimas: konstatavo viršijus įgaliojimus (82)

Vilniaus meras Remigijus Šimašius viršijo įgaliojimus liepdamas nuimti Jono Noreikos – Generolo...

Serbų pažadas lietuviams – pusė milijono, jei nepralaimės portugalams (8)

Skelbiama, kad Serbijos futbolo federacija pažadėjo Lietuvos futbolininkams 500 tūkst. eurų, jeigu...

Įrengę butą naujame projekte, pademonstravo, kaip atrodo išskirtinai lietuviškas interjeras (21)

Sostinės senamiestyje atgimstančiame „Paupio“ rajone dar šiemet butus pradės įsirenginėti...