aA
„Miškų“ žurnale jau buvo aprašyta pomidorų nauda mūsų sveikatai. Žinome, jog jis yra tikras kulinarijos karalius, jo naudojimo valgiuose galimybės beribės. Tačiau dauguma žmonių pomidoro negretina su vaistiniais augalais: tai valgoma daržovė, ir tiek. O iš tikrųjų pomidoras – tikras sveikatos aruodas, šiuo atžvilgiu jam neprilygsta joks mūsų virtuvėje įprastas vaisius ar daržovė.
Pomidorai
Pomidorai
© Shutterstock nuotr.

Pomidorai sukaupia daugybę vitaminų, juose gausu įvairioms organizmo funkcijoms svarbių biologiškai aktyvių junginių, būtinų mikroelementų; pomidorai padeda gydyti įvairių atmainų vėžį, gerina kraujo sudėtį, stabdo virškinimo sistemos, kraujagyslių, širdies ligas, osteoporozę, stiprina bendrą organizmo imuninę sistemą.
Šįsyk – truputis žinių apie pomidorų vartojimo kasdienėje mityboje ypatumus.

Gydykis maistu

„Gydykis maistu“ – prieš pustrečio tūkstantmečio mokė medicinos tėvas Hipokratas. Šis patarimas mūsų dienomis aktualus, kaip dar niekad. Tai, ką mes kasdien perkame ir valgome, daugiausia nėra tikras maistas, o jo technologinė imitacija, pagerinta dažais ir chemikalais. Skubanti, pagal principą „laikas – pinigai“ gyvenanti visuomenė neturi kada apie tai mąstyti, todėl daugybę pinigų išmeta vaistams ir vadinamiesiems maisto papildams, neminint brangaus gydymo ligoninėse.

Studijos atskleidė, kad žmonėms, kasdien valgantiems pomidorus, tikimybė patirti depresiją 52 proc. mažesnė negu valgantiems pomidorus tik kartą per savaitę. Kitos sveikatai naudingos daržovės, kaip kopūstai, morkos, svogūnai, moliūgai ar lapinės daržovės, tokios įtakos psichinei būklei neturi.
Autorius

Taigi pomidoras pagal Hipokrato mokymą būtų vienas iš vaistų. O tinkamu maistu jis buvo pripažintas nenoriai, net JAV dar XIX a. pradžioje jis tebuvo dekoratyvinis augalas. Todėl ekscentriškumu garsėjęs Niu Džersio džentelmenas pulkininkas R. G. Johnsonas 1820 m. gimtojo Salemo miesto visuomenei surengė šokiruojamą spektaklį: minios akivaizdoje suvalgė visą pintinę iš Pietų atsivežtų pomidorų, publikai laukiant, kad tą pat sekundę jis kris negyvas. Pomidorus tada laikė nuodingais, jie esą sukelia apendicitą, „smegenų karštligę“, vėžį ir t. t. Ne veltui toks pomidoro lotyniškas pavadinimas – Lycopersicum (vilko persikas).

Ir kūno, ir dvasios sveikatai

Pomidoruose esantis druskų kompleksas padeda normalizuoti ir palaikyti organizmo rūgščių bei šarmų pusiausvyrą. Tai svarbu visoms sistemoms: ir virškinamojo trakto darbui, ypač esant nepakankamam skrandžio sulčių rūgštingumui, ir kitų organų – kepenų, kasos, inkstų veiklai, gleivinių, odos būklei ir t. t.

Žmogaus emocinė, mentalinė ir fizinė sveikata – susiję dalykai. Seniai patirta, kad pomidorai padeda juntantiems nuolatinį išsekimą, nuovargį, nervinę įtampą, gerina bendrą savijautą. Ne vienoje studijoje konstatuota, kad pomidorai mažina kai kurių neurologinių sutrikimų riziką.
Pasaulio psichiatrijos asociacijos narės ISAD žurnale „Journal of Affective Disorders“ (Londonas) š. m. sausį paskelbti grupės japonų specialistų atlikto statistinio tyrimo duomenys, koks ryšys tarp pomidorų gausos dietoje ir 70 metų perkopusių žmonių polinkio į depresiją. 

Studijos atskleidė, kad žmonėms, kasdien valgantiems pomidorus, tikimybė patirti depresiją 52 proc. mažesnė negu valgantiems pomidorus tik kartą per savaitę. Kitos sveikatai naudingos daržovės, kaip kopūstai, morkos, svogūnai, moliūgai ar lapinės daržovės, tokios įtakos psichinei būklei neturi. Tai aiškinama pirmiausia stipraus antioksidanto likopeno apsauginiu poveikiu smegenų ląstelėms.

Saulėje džiovinti pomidorai
Saulėje džiovinti pomidorai
© Shutterstock nuotr.

Pomidoro „balzamas“

Likopenas – ne vienintelis, bet svarbiausias biologiškai aktyvus junginys, nuo kurio priklauso universalus pomidoro poveikis organizmo funkcijoms. Tai stiprus antioksidantas, neutralizuojantis deguonies apykaitos procese susidarančius laisvuosius radikalus – oksidacijos pakeistas molekules, kurios atakuoja kūno audinių ląsteles ir sukelia patologinius procesus, įskaitant vėžį.

Patartina rinktis receptus tokių valgių, kuriuose sunaudojamas visas pomidoras, su sėklomis ir neluptas, vadinasi – su visu jame esančiu likopenu. Kaip beveik visuose augaluose, vaisiaus odelėje yra daugiausia veikliųjų medžiagų.
Autorius

Likopeno yra ir kai kuriose kitose daržovėse, bet pomidoruose jo daugiausia. Subalansuotoje dietoje daugiau kaip 80 proc. šios medžiagos gauname iš pomidorų ir su jais paruoštų produktų. 

Ištyrus teigiamą likopeno poveikį, pastaruoju metu į rinką tiekiamas didžiulis kiekis maisto papildo likopeno. Tačiau šis produktas neatstoja natūralaus pomidoro, kuriame esanti ši medžiaga veikia organizmą sinergiškai su kitomis biologiškai aktyviomis medžiagomis ir yra daug veiksmingesnė.
Būtent likopenas suteikia prinokusiems pomidorams būdingą raudoną spalvą. Taigi jo mažiau žalsvuosiuose ar geltonuosiuose pomidoruose, nors parduotuvėse šie ir brangesni.

Pomidoras nebijo keptuvės

Daugelis daržovių kepamos, verdamos, troškinamos praranda didžiąją dalį savo naudingųjų savybių, nes suyra vitaminai. Tiesa, ir pomidorą apdorojant karštyje suyra vitaminas C, tačiau jo maistingumui, antioksidaciniam poveikiui tai nepakenkia. Net atvirkščiai.

Likopenas susikaupęs ląstelių sienelėse; termiškai apdorojant, pavyzdžiui, troškinant, verdant, jis lengviau atsipalaiduoja. Su aliejumi paruoštų pomidorų likopenas greičiau organizmo absorbuojamas. Pats aliejus, kuriame buvo kepami pomidorai, užtikrina gerą miegą. Naudinga kuo daugiau (pagal skonį) jo įmaišyti į įvairias vitaminingas salotas. Prieš miegą galima išgerti 1–2 arbatinius šaukštelius tokio aliejaus.
Taigi nereikia šnairuoti ir į aukštoje temperatūroje perdirbtus konservuotus pomidorus. Jie tokie pat maistingi ir naudingi, kaip ir švieži.

Geri įvairūs deriniai

Pomidorai visada praturtins salotas, mirkalus, padažus, sriubas. Pomidorai yra amerikietiško pagardo kečupo pagrindas. Gausiai ir įvairiai ši daržovė vartojama tradicinėje italų virtuvėje. Pridedami česnakai, raudonėliai papildo pomidorų antioksidantus dar ir antimikrobiniu alicino, timolio, karvakrolio poveikiu. Česnakai taip pat mažina cholesterolio kiekį, o rozmarinuose, raudonėliuose esanti rozmarinų rūgštis, bazilikuose – orientinas, viceninas vėlgi yra aktyvūs antioksidantai. Šių prieskonių eteriniai aliejai taip pat naikina mikrobus.

Italai tikrai gerai išmano, su kuo derinti pomidorus
Italai tikrai gerai išmano, su kuo derinti pomidorus
© Shutterstock nuotr.

Taigi itališkos mados padažus su pomidorais, raudonėliais, česnakais, petražolėmis ir kitais prieskoniais galima pavadinti vaistiniais mišiniais.

Likopenas – ne vienintelis, bet svarbiausias biologiškai aktyvus junginys, nuo kurio priklauso universalus pomidoro poveikis organizmo funkcijoms. Tai stiprus antioksidantas, neutralizuojantis deguonies apykaitos procese susidarančius laisvuosius radikalus.
Autorius

Tinka ne visiems

Kaip ir kiekvienas maistas bei vaistas, pomidorai gali turėti nepageidaujamą poveikį negalavimų turintiems žmonėms. Šviežių pomidorų reikėtų privengti sergantiems kepenų akmenlige, taip pat gastritu dėl padidėjusio skrandžio rūgštingumo. Bet nekenks šviežios pomidorų sultys, vėsiu vandeniu ar beržų sula atskiestos santykiu 1:1 arba 1:1,5.

Pomidoruose yra oksalatų – rūgštynių rūgšties druskų, galinčių sudaryti aštriabriaunius kristaliukus, o šie gali erzinti audinius žmonėms, turintiems inkstų, tulžies pūslės problemų, podagrą, reumatinį artritą. Tiems, kurie stokoja kalcio, taip pat derėtų vengti oksalatų turinčio maisto.

Pomidorai gali netikti kai kuriems alergiškiems žmonėms. Labai gausiai vartojantys pomidorus ar kitą likopeno turtingą maistą gali susidurti su likopemija – gelsva odos pigmentacija. Tai tėra tik kosmetinė problema; kita vertus, tas pigmentas gali praversti kaip papildoma apsauga nuo ultravioletinių spindulių.

Pomidoras virtuvėje: keli patarimai

Pomidorai botaniškai yra ne daržovės, o uogos; tik jų subtilų saldumą atmiešia rūgštumo ir kartumo prieskonis. Kepinant, troškinant pastarieji niuansai prislopinami, paryškinamas švelnus salsvumas.
Pomidorai jautrūs šalčiui, laikomi šaldytuve jie ilgainiui praranda aromatą, tekstūrą ir patvarumą.

Laikyti juos kambario temperatūroje, geriausia 13–18 °C, 80–95 % drėgmėje, ne saulėje.
Patartina laikyti atskirai nuo kitų vaisių ir daržovių, mat pomidorų išskiriamas etilenas greitina jų nokimą ir galų gale gedimą. 

Norint, kad apyžaliai pomidorai greičiau prinoktų, galima juos sudėti į popierinį maišelį su bananais ar obuoliais, šių išskiriamas etilenas greičiau juos prinokins. 


Sveikus, smulkintus pomidorus ar padažą galima užšaldyti, vėliau tiks karštiems patiekalams ruošti.

Bepernokstančius pomidorus, jei neketinate išsyk suvalgyti, galima dėti į šaldytuvą (ne per šaltą), ten jie nesuges dieną kitą ilgiau. Išimti pomidorus iš šaldytuvo apie 30 min. prieš ruošiant, kad atgautų visą savo aromatą ir sultingumą. 

Pomidorams nepatinka aliuminiai indai

Būtent likopenas suteikia prinokusiems pomidorams būdingą raudoną spalvą. Taigi jo mažiau žalsvuosiuose ar geltonuosiuose pomidoruose, nors parduotuvėse šie ir brangesni.
Autorius

Sveikus, smulkintus pomidorus ar padažą galima užšaldyti, vėliau tiks karštiems patiekalams ruošti.

Saulėje džiovintus pomidorus laikyti sandariame inde, su aliejumi ar be jo, sausoje vėsioje vietoje.
Gaminant pomidorų valgius, nenaudoti aliumininių indų, nes rūgštys gali reaguoti su metalu.
Perkant konservuotus pomidorus skardinėse, geriau rinktis pagamintus Europos Sąjungoje, nes kitose šalyse gali būti nepakankamai griežti standartai, pagal kuriuos produktai turi būti saugomi nuo sąlyčio su švinu.

Patartina rinktis receptus tokių valgių, kuriuose sunaudojamas visas pomidoras, su sėklomis ir neluptas, vadinasi – su visu jame esančiu likopenu. Kaip beveik visuose augaluose, vaisiaus odelėje yra daugiausia veikliųjų medžiagų. Pavyzdžiui, joje flavonoidų 400–500 kartų daugiau negu minkštime.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Niekaip nepasimoko: ne kartą už žvejybą tinklais baustą vyrą ir vėl pričiupo aplinkosaugininkai (2)

Šilutės gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos pareigūnai per bendrą su policijos pareigūnais...

Kaip pasirūpinti ir supančia aplinka, ir savo pinigine?

Per pastaruosius kelerius metus ėmė didėti visuomenės susirūpinimas tvaresniu, aplinkai...

Bus teisiamas įrašus apie daugiau nei 90 nušautų gyvūnų iš medžioklės lapų ištrynęs vyras (19)

Teismui perduota baudžiamoji byla, kurioje medžiotojas iš Vilniaus yra kaltinamas per penkerius...

Neteisėtai žvejoję ir aplinkosaugininkams pasipriešinę žvejai gavo ne tik baudas, bet ir ašarinių dujų (9)

Kauno gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos pareigūnai sekmadienį reido prie Kauno marių metu...

Viktorija Dačinskaitė | D+

Reto grožio pajūrio vietoje esantis takas virto kovos lauku: vairuotojai ir pėstieji prieina kone iki muštynių (1)

Dviratininkams ir pėstiesiems keliauti Ošupio taku nebėra saugu – juo į savo naujos statybos...

Top naujienos

Šimonytė – apie karantino laisvinimus: gali atsirasti vietos nebent mažiems pokyčiams Primena: namų ūkių bendravimo draudimas išlieka (137)

Ministrė pirmininkė Ingrida Šimonytė trečiadienį po Vyriausybės posėdžio surengtoje...

Respublikinės Šiaulių ligoninės medikai pasipiktino: mums uždrausta gedėti mirusios kolegės (333)

Iš gyvenimo pasitraukusios Respublikinės Šiaulių ligoninės gydytojos darbovietėje jos kolegoms...

Šalyje tikrinama gyventojų perspėjimo sistema (50)

Trečiadienį Lietuvoje tikrinama gyventojų perspėjimo ir informavimo sistema.

Nuo ateinančių mokslo metų mokyklose – hibridinės klasės ir kiti pokyčiai

Švietimo, mokslo ir sporto ministerijai ( ŠMSM ) iš Vyriausybės rezervo skirta 9,8 mln. eurų...

Situacija Indijoje vis kraupesnė: upėje – dešimtys COVID-19 aukų kūnų

Gegužės 10 d. Gangos upės pakrantėje buvo pastebėta dešimtys, kaip įtariama, COVID-19...

Skandalas Kalėjimų departamente: nuo pareigų nušalinta Imuniteto skyriaus vadovė (18)

Kalėjimų departamente – dar vienas skandalas: nuo pareigų laikinai nušalinta Imuniteto...

Antanas Guoga skiriasi su žmona (160)

Verslininkas, buvęs Seimo narys Antanas Guoga ir jo sutuoktinė Aistė Guogienė nusprendė...

Šimonytė: laisvesnio karantino sąraše iki mokslo metų pabaigos gali nelikti nė vienos savivaldybės kas keistųsi po gegužės 24 dienos (63)

Sąraše savivaldybių, kuriose gali būti taikomi šiek tiek švelnesni karantino reikalavimai, nuo...

Po šaudynių mokykloje sukrėsta visa Rusija: skelbiama, kad mokytoja užstojo vaikus nuo šaulio (242)

Prie mokyklos Rusijoje, kur užpuolikas nušovė devynis žmones, trečiadienį – oficialiai...

Darbo kodekso pakeitimai: naujovės dirbantiems statybose ir užsienio verslui dėl komandiruočių (2)

Vyriausybė pritarė Darbo kodekso pakeitimams, pagal kuriuos ne tik komandiruoti, bet ir vietos...