aA
Lietuvoje atliekas rūšiuoja tik kas dešimtas gyventojas, tad nenuostabu, jog mūsų šalis nuolat užima paskutines vietas Europos atliekų rūšiavimo žemėlapyje. Maisto atliekomis tinkamai atsikratyti sugeba kiekvienas, tačiau nebenaudojama buities technika, lemputėmis, elementais, akumuliatoriais ir kitais elektroniniais prietaisais vargu bau: daugelis tokias atliekas išmeta kartu su buitinėmis atliekomis, kaupia, arba dar blogiau – palieka pamiškėse.
Rūšiavimas
© Shutterstock nuotr.

„Vakarų Europoje atliekų rūšiavimas jau yra tapęs įpročių. Mūsų šalyje teisingas atliekų išmetimas pradėtas akcentuoti tik įstojus į ES, todėl lietuviai dar tik pradeda įsisąmoninti atliekų, ypač, pavojingų, rūšiavimo būtinybę gamtai ir mums patiems“, – sako senų, energiją taupančių lempučių tvarkymu besirūpinančios VšĮ „Ekošviesa“ vadovas Tadas Ruželė. Jis atkreipia dėmesį, jog sąvartyne, kartu su visomis atliekomis išmestam popieriui suirti reikia maždaug 2 metų, metalui – 90-500 m., plastikui – 200-500 m., stiklui – 900 metų.

Kartu su šiomis atliekomis į gamtą pakliūna ir pavojingos medžiagos. Nors, pavyzdžiui, nebenaudojamos lemputės, saugiai atiduotos specialiuose punktuose, ir patekusios perdirbėjams, ne tik perdirbamos, bet ir gaunama vertingų medžiagų antriniam panaudojimui.

Gyventojams būtų daug lengviau įprasti rūšiuoti atliekas, jei kiekvienuose namuose, visiems šeimos nariams matomoje vietoje, būtų atmintinė, kaip grupuojamos atliekos pagal savo savybes, kaip rūšiuojamos bei kaip galima jas saugiai atiduoti perdirbti:

- Dienos šviesos, energiją taupančias lempas bei aukšto ir žemo slėgio natrio lempas reikia atiduoti į specialius jų surinkimo punktus. Jas taip pat galima atiduoti ir visose lempomis prekiaujančiose prekybos vietose.

- Smulkią, vidutinę bei stambią elektros ir buities techniką (visa buityje naudojama technika, įskaitant telefonus, televizorius, šaldytuvus, kompiuterius bei jų priedus ir t. t.) galima nemokamai atiduoti į atliekų priėmimo aikšteles arba palikti specialiuose konteineriuose prekybos centruose. Atsikratyti stambia buities technika galima ir išsikvietus specialistus, kurie surenka nereikalingą įrangą.

- GRYNAS.LT TEISINGO RŪŠIAVIMO GIDAS

- Buityje susidarančias maisto atliekas galima kompostuoti – tokį natūralų kompostą vėliau galima panaudoti tręšiant daržus ir auginant ekologiškus produktus. Kompostuoti rekomenduojama ant žemės paruoštoje vietoje arba specialiuose konteineriuose.

- Išeikvotus nešiojamus elementus, akumuliatorius, galvaninius elementus galima atiduoti beveik visuose prekybos centruose, didesnėse technikos parduotuvėse, degalinėse, mokyklose, pašto skyriuose.

- Statybos ir griovimo atliekas, įvairias statybines medžiagas, kuriose dažnai pasitaiko asbesto, galima pristatyti į stambiagabaričių atliekų surinkimo aikšteles.

Jau kelerius metus Lietuvoje veikia panaudotų elektros prietaisų ir elektroninių atliekų surinkimo sistema: yra įrengta daugiau nei 6000 vietų palikti panaudotas baterijas. Didelių gabaritų atliekos nemokamai priimamos 111-oje surinkimo vietų arba išvežama tiesiai iš vartotojų namų. Taip pat 46 šalies miestuose veikia daugiau nei 150 punktų, kuriuose yra priimamos energiją taupančios lemputės. Specialių dėžučių energiją taupančioms lemputėms surinkti yra prekybos tinklo „Topo centras“ parduotuvėse (21), prekybos centruose „Senukai" (40), Lietuvos elektros skirstomųjų tinklų operatoriaus „Lesto“ klientų aptarnavimo centruose (40).

Elektros ir elektronine įranga laikytini visi prietaisai, kuriems veikti reikalingas elektros tinklas, baterijos arba elektromagnetiniai laukai. Taip pat tie prietaisai, kurie skirti kurti, perduoti, išmatuoti tas sroves bei laukus. Į sąvartynus išmesti ar netinkamai ardomi elektroniniai prietaisai, irdami, į aplinką išskiria ypač pavojingas medžiagas: sunkiuosius metalus, plastikus, ozono sluoksnį ardančias dujas (freoną), nervų sistemą galintį pažeisti šviną, o smegenis – kadmį. Ypač neigiamas pasekmes žmogaus organizmui gali turėti vandens telkinius ir dirvožemį užteršiantis gyvsidabris bei tepalai ir plastikai.

„Ekošviesa“ energiją taupančių lempučių surinkimą Lietuvoje organizuoja nuo 2010 m. Surinktos lemputės yra atiduodamos elektroninių atliekų perdirbėjams, kurie, naudodami specialias technologijas, saugiai pašalina gyvsidabrį, o stiklą perdirba antriniam panaudojimui. Elektrą taupančių lempučių surinkimo punktų adresai skelbiami ČIA.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Vilniečius nustebino papūga Žvėryne: pasiruoškite – netrukus prasidės tikra jų invazija (44)

Nuotraukas, pridėtas prie šio straipsnio, darė mano žmona Vilniaus Žvėryno rajone šį...

Užfiksuotas nelegaliai valstybės sieną kertantis imigrantas: šįkart keturkojui pavyko išsisukti (3)

Jeigu manote, kad nelegaliai valstybės sieną kerta tik dvikojai – klystate. Pirmadienį...

Lietuvių mokslininkai pelnė pripažinimą Europoje: orą valantis išradimas skinasi kelią (12)

Vilniaus Gedimino technikos universiteto ( VGTU ) Aplinkos apsaugos instituto mokslininkai prof....

Kėdainiškiai džiaugiasi neįprastu augintiniu: maistu prisijaukino lapę (35)

Į kaimuose esančius kiemus užsukančias pūstauodeges lapes jau galima vadinti kasdienybe, o ne...

Savaitgalį Žemaitijoje rengiamas šeimų festivalis: veiklomis stengiamasi supažindinti su gamta (5)

Šį šeštadienį (spalio 5 d.) Žemaitijos nacionalinio parko širdyje – Plateliuose – vyks...

Top naujienos

Labiausiai nukenčia moterys ir senjorai: iš pradžių žmonės dažnai net nesupranta, kas vyksta (25)

Šioje srityje mes neatsiliekame nuo pasaulio, teigia socialinių mokslų daktarė Jolita Vveinhardt...

Ajus gimė su labai sudėtingu apsigimimu: toks atvejis – vienintelis Lietuvoje (4)

„Ajus gimė su labai sudėtingu apsigimimu – viena akis visiškai neišsivysčiusi, o kitoje akyje...

Filtrų gamybos milžinės gamykla gimė paprastame garaže: lietuvis sako verslą sukūręs dėl deficito (101)

Širvintų rajone, Alekniškio kaime, yra įsikūrusi „Baltic Filter“ automobilių ir patalpų...

Minkštas ir purus itališkas sūrio pyragas

DELFI TV laidų vedėjas Arnas Mazėtis specialiame projekte „Italija namuose“ tęsia kulinarines...

Moteris laiką prieš veidrodį apribojo iki 10-ies minučių: rezultatas nustebino (1)

Per dieną aš vidutiniškai nuo pusvalandžio iki valandos praleidžiu priešais veidrodį, bet...

Skandalingasis pleibojus Danas Bilzerianas pranešė apie savo ketinimus tapti JAV prezidentu (32)

Ginklus ir pusnuoges gražuoles itin mėgstantis „Instagram“ karalius Danas Bilzerianas ir vėl...

Prancūzės turi aukso vertės taisyklę – stebėsitės, kaip apie tai nežinojote anksčiau (25)

Prancūzės vadovaujasi nuostata, kad įsigytą drabužį būtina apsivilkti ne mažiau kaip 30...

Vilkikų vairuotojai – itin atvirai apie darbą: šeimos ir namų ilgesį atperka įspūdinga alga (392)

Dėka vilkikų vairuotojo darbo tūkstančiai Lietuvos šeimų ne tik egzistuoja, bet ir gyvena. Nors...