aA
Įvairių tautų mitologijoje ir tradicijose baltos spalvos gyvūnai užima ypatingą vietą. Dauguma tautų laiko balto gyvūno gimimą šventu ar sėkmės ženklu. Kartais gyvūnas gimsta ne įprastos savo rūšiai spalvos, bet visiškai baltas. Paprastai tai lemia reta, bet nekenksminga genetinė mutacija. Šie gyvūnai gali būti tikri albinosai, kurie visiškai neturi spalvinių pigmentų, jų kailis, vidaus organai ir audiniai yra balti, o akys - raudonos, arba leukistai – balto kailio, bet turintys ir kitų pigmentų.
Nors Lietuvoje gyvūnų albinosų pasitaiko retai, albinizmas gyvūnų karalystėje yra gana paplitęs. Žemiau pateikiamas penketukas garsesnių gyvūnijos pasaulio albinosų.
Gyvūnai -albinosai/ OAP nuotr.
Gyvūnai -albinosai/ OAP nuotr.
© DELFI montažas

Paukštis albinosas – vienas iš šimto tūkstančių

Kaip GRYNAS.lt sakė Ventės rago ornitologijos stoties direktorius Vytautas Jusys, jo praktikoje paukščių albinosų yra pasitaikę vienas kitas: „Esame aptikę šelmeninę ir urvinę kregždes, yra dar ir kitų buvę. Šiaip jau tokių pasitaiko maždaug vienas iš šimto tūkstančių paukščių. Kartais ir nevisai balti būna, tik dalinai, pavyzdžiui, tik uodega“, - pasakojo ornitologas

Paklausus, ar tokia neįprasta spalva neatbaido kitų paukščių, V. Jusys sakė, jog nėra girdėjęs, jog giminaičiai šių albinosų kažkaip šalintųsi ar juos varytų. Išgyventi albinosams tikrai yra sunkiau, tačiau problemų lygiai taip pat  kyla ir gyvūnams, kurių kailio ar plunksnų spalva įprastai yra balta.

Baltųjų liūtų laikymas nelaisvėje yra laikomas itin kontraversišku ir ne tik dėl to, jog siekiant išsaugoti retą fenotipą yra poruojami artimi giminaičiai. Kai kurios aplinkosaugos grupės piktinasi, jog tokie neįprasti gyvūnai yra laikomi zoologijos soduose dėl vienintelės priežasties – pramogos.
Citata

„Į Palangą atskrisdavo baltos antys, buvo vieną žiemą, grįžo ir kitą. Vadinasi išgyventi tokie paukščiai gali. Pasislėpti, žinoma, jiems yra sunkiau. Tai viena iš priežasčių, kaip manoma, kodėl baltasis tetervinas išnyko Lietuvoje. Jis ne albinosas, o natūraliai baltos spalvos plunksnomis žiemos metu, bet kai pas mus tokios žiemos dabar, beveik be sniego, tai juos vanagams ir kitiems plėšrūnams yra gerokai lengviau pagauti. Pas mus jie buvo dar gana dažnai sutinkami net iki XX a. vidurio, o dabar labiau paplitę tik šiaurinėse Europos šalyse“, - sakė ornitologas.

Palangos botanikos parke gyvena albinosė
Palangos botanikos parke gyvena albinosė
© Stopkadras/DELFI.TV

Apie Palangos antį albinosę GRYNAS.lt yra rašęs ir anksčiau  Ji laikosi kartu su gentainėmis, nes būryje tokiam itin lengvai pastebimam gyvūnui išgyventi yra lengviau. Žinduolių specialistų teigimu, įdomesnių albinizmo atvejų Lietuvoje nėra buvę. Lengviausia tai pastebėti tarp gyvūnų, gyvenančių arti žmonių, pavyzdžiui, neseniai buvo užfiksuoti keli kurmiai albinosai, deja, jie rasti jau negyvi. 


Kermodo lokius draudžiama medžioti nuo senų laikų

Tuo metu kitose pasaulio šalyse, kuriose pasitaiko didelių žinduolių albinosų, jie yra ypatingai gerbiami ir saugomi. Kermodo lokiai (lot. Ursus americanus kermodei) yra Šiaurės Amerikos juodojo lokio porūšis. Jie gyvena centrinėje ir šiaurinėje Britų Kolumbijos valstijos Kanadoje dalyje, Didžiojo lokio šlapiuosiuose miškuose (angl. Great Bear Rainforest). Paprastai šie lokiai būna juodi, bet retkarčiais pasitaiko ir baltų individų. Pasak „National Geographic“ žurnalo, jeigu du juodi lokiai, turintys recesyvinį geną (tokį geną, kuris nepasireiškia, jei kitas genas poroje yra dominuojantis – red. past.) susiporuoja, yra tikimybė, jog jų palikuonis bus baltas. 

Lokys Kanadoje. Galima būtų jį pavadinti baltuoju lokiu, tačiau iš tiesų tai Kermodo juodasis lokys, gimęs albinosu
Lokys Kanadoje. Galima būtų jį pavadinti baltuoju lokiu, tačiau iš tiesų tai Kermodo juodasis lokys, gimęs albinosu
© Vida Press

Pirmieji šių vietovių gyventojai (Kanados vietiniai gyventojai, gyvenę toje teritorijoje iki atvykstant europiečiams, ir jų palikuonys), gyvenantys kartu su lokiais, nuo seno griežtai draudžia medžioti baltuosius lokius. Britų Kolumbijos vyriausybė už tokio lokio sumedžiojimą dabar skiria 100 tūkst. Kanados dolerių (apie 227 tūkst. litų) baudą. 

Britų Kolumbijos žemyninėje dalyje baltą kailį turi maždaug vienas iš 70 Kermodo juodųjų lokių, gretimose salose šis fenotipas pasireiškia kiek dažniau. Tačiau mokslininkai skaičiuoja, jog pasaulyje iš viso yra vos keletas šimtų Kermodo lokių, tiek normalių juodų, tiek retųjų baltų.

Lokys Kanadoje. Galima būtų jį pavadinti baltuoju lokiu, tačiau iš tiesų tai Kermodo juodasis lokys, gimęs albinosu
Lokys Kanadoje. Galima būtų jį pavadinti baltuoju lokiu, tačiau iš tiesų tai Kermodo juodasis lokys, gimęs albinosu
© Vida Press

Baltųjų liūtų veisimas išlieka kontraversiškas 

Pasak afrikiečių tautosakos, balti liūtai Timbavačio regione Pietų Afrikos Respublikoje (PAR) gyvena jau šimtus metų. Šie gyvūnai yra leukistai, jų balta kailio spalva atsiranda dėl pasireiškusio recesyvinio geno. 

Baltasis liūtas pirmą kartą pastebėtas ir aprašytas 1938 m. 1975 m. du baltojo liūto jaunikliai sugauti ir nugabenti į Nacionalinį zoologijos sodą Pretorijoje, PAR. Šiuo metu nelaisvėje gyvena apie 300 baltųjų liūtų, kurie yra selektyviai veisiami balti ir yra minėtų dviejų liūtukų tiesioginiai palikuonys.

Prieš dešimtmetį aplinkosaugos organizacija „Pasaulinis baltojo liūto apsaugos fondas“ pradėjo vežti baltuosius liūtus atgal į Timbavatį. Šiandien čia gyvena kelios baltųjų liūtų šeimos. Kita vertus, baltųjų liūtų laikymas nelaisvėje yra laikomas kontraversišku ir ne tik dėl to, jog siekiant išsaugoti retą fenotipą yra poruojami artimi giminaičiai.

Kai kurios aplinkosaugos grupės piktinasi, jog tokie neįprasti gyvūnai yra laikomi zoologijos soduose dėl vienintelės priežasties – pramogos.

Liūtė albinosė
Liūtė albinosė
© Vida Press

„Jie gal ir yra mieli, bet baltieji liūtai niekaip neprisideda prie jų rusvos spalvos nykstančių giminaičių išsaugojimo laisvėje“, - sakė liūtų apsaugos grupės „LionAid“ atstovas Pieteris Katas. 

Baltųjų bizonų daugėja

Baltieji bizonai yra ne tik reti (vos vienas iš 10 mln. bizonų gimsta baltas), jie taip pat Šiaurės Amerikos indėnų yra laikomi šventais. Bizonai gali būti arba albinosai arba leukistai.

Voverės albinosės turi pirmumo teisę Olnio viešosiose erdvėse, ant šaligatvių ir net pagrindinėse gatvėse. Už voverės suvažinėjimą gresia 750 dolerių (apie 1900 litų) bauda. Nuo 1997 m. saugant voveres miestelyje laisvai bėgioti gatvėmis nebegali ne tik šunys, bet ir katės.
Citata

Pasak legendos, kai viena indėnų genčių, Lakotos sijai, badavo pritrūkę žvėrienos, jie išvydo labai gražią baltai apsirengusią moterį. Ji genties žmonėms davė šventą pypkę ir išmokė melstis, bei teisingai Žemėje gyventi. Pasakojama jog, prieš išvykdama ji apsivertė ant žemės keturis kartus kaskart keisdama savo spalvą, kol galiausiai pavirto į baltojo bizono jauniklį. Jai pranykus, didelės bizonų kaimenės nusileido į lygumas.

Albinosas bizonas Šiaurės Dakotos stubrų nacionaliniame rezervate
Albinosas bizonas Šiaurės Dakotos stubrų nacionaliniame rezervate
© Vida Press

Portale „The Native American Times“ rašoma, jog pastebėtas baltasis bizonas pirmąsyk  aprašytas 1833-aisiais metais. Per pastaruosius dešimtmečius baltieji bizonai pastebimi dažniau – nuo praėjusio amžiaus devintojo dešimtmečio jau užfiksuota apie 20 baltų bizonų jauniklių. Daugeliui Šiaurės Amerikos indėnų švento balto bizono gimimas yra vilties bei turtingų ir gerų ateinančių metų ženklas. 

Baltas dramblys nuvarydavo į bankrotą

Drambliai Tailande yra laikomi ypatingais gyvūnais. Baltieji drambliai yra ypač vertinami: jie laikomi šventais ir nešančiais sėkmę, nes siejami su Budos gimimu. Pagal Tailando įstatymus, visi baltieji drambliai priklauso karaliui. 

Anot legendų, kuo daugiau baltų dramblių gimsta karaliaus valdymo metais, tuo didingesnis ir turtingesnis jo valdymas bus. Šiandien tikima, jog balti drambliai neša sėkmę.

Kita vertus, pasakymas „baltas dramblys“ reiškia vertingą, bet pragaištingą turtą, tokį, kurio savininkas nenori, bet atsikratyti irgi negali.  Manoma, jog toks pasakymas kilo nuo senųjų Tailando monarchų papročio dovanoti dramblius. Jeigu karalius buvo patenkintas savo pavaldiniu, pastarasis gaudavo dramblį ir šiek tiek žemės. Jeigu ne, karalius įteikdavo pavaldiniui baltą dramblį. Kadangi buvo nelegalu karališką dramblį versti dirbti ar jį parduoti, tokia dovana galiausiai gavėją nuvarydavo į bankrotą. 

Dauguma baltų dramblių iš tikrųjų nėra balti ar albinosai, jie yra tiesiog blyškesnės spalvos nei kiti drambliai. 

Už voverės suvažinėjimą – tūkstantinė bauda

Albinosė voverė, patekusi į laukinės gyvūnijos gelbėjimo ligoninę Didžiojoje Britanijoje
Albinosė voverė, patekusi į laukinės gyvūnijos gelbėjimo ligoninę Didžiojoje Britanijoje
© Vida Press

Mažas Olnio miestelis Ilinojaus valstijoje, JAV garsėja savo voverėmis albinosėmis. Niekas tiksliai nežino, iš kur jos atsirado, bet jau 1943 m. jų populiacija pasiekė didžiausią individų skaičių – apie 1000 baltų voverių. Šiandien populiacija yra stabili, ją sudaro maždaug 200 gyvūnų. 

Voverės miestelyje skaičiuojamos kiekvieną rudenį, taip siekiama užtikrinti, jog populiacija yra sveika ir stabili. Voverės albinosės turi pirmumo teisę Olnio viešosiose erdvėse, ant šaligatvių ir net pagrindinėse gatvėse. Už voverės suvažinėjimą gresia 750 dolerių (apie 1900 litų) bauda. Nuo 1997 m. saugant voveres miestelyje laisvai bėgioti gatvėmis nebegali ne tik šunys, bet ir katės.

Voverė albinosė šiandien yra tapusi Olnio miestelio simboliu. Net policininkų ženkliukai yra papuošti baltosiomis voverėmis.

Albinosė voverė, patekusi į laukinės gyvūnijos gelbėjimo ligoninę Didžiojoje Britanijoje
Albinosė voverė, patekusi į laukinės gyvūnijos gelbėjimo ligoninę Didžiojoje Britanijoje
© Vida Press

Parengta pagal nationalgeographic.com medžiagą.

www.GRYNAS.lt
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Į kėdainiečių namus įsliuogė žaltys (37)

Į Kėdainių mieste gyvenančios šeimos namą nekviestas įsliuogė geltonskruostis žaltys. Negana...

Paaiškino, kaip patiems užsiauginti baravykų ir voveraičių: svarbi tik viena sąlyga (33)

Nors pilna pintinė grybų – kiekvieno grybautojo svajonė, ne kiekvienas pasivaikščiojimas miške...

Grybautojus džiugina pilnos pintinės grybų: kai kam pakako vos geros valandos (65)

Pastarosiomis dienomis gana drėgni, bet šilti orai ypač palankūs grybams dygti. Iš miškų...

Veterinaras paaiškino, kaip atrodo teisinga augintinio mityba: šių taisyklių tiesiog privalu laikytis (4)

Augintiniams geriausi pašarai, nesvarbu, kokiu būdu jie pagaminti, pasižymi dideliu kiekiu,...

Veterinaras paaiškino, kada šuns šlubavimas nepraeis savaime: daugelis daro vieną klaidą (2)

Svarbu nedaryti daugumos kartojamos klaidos – netaikomas gydymas, kol gyvūno šlubavimas...

Top naujienos

Iš epidemiologų – žinia visiems Lietuvos darbdaviams dėl nuotolinio darbo (91)

Lietuvoje per savaitgalį, t. y. penktadienį, šeštadienį ir sekmadienį, užfiksavus 249...

Lietuvoje – 45 nauji koronaviruso atvejai: Šiauliuose susirgimai ir ligoninėje, ir greitojoje pagalboje (83)

Per praėjusią parą Lietuvoje patvirtinti 45 nauji koronaviruso atvejai, bendras susirgimų...

Kantrybė senka: viena valstybė „įkaitais paėmė“ visą ES (32)

Europos Sąjungos pastangos daryti spaudimą Baltarusijos prezidentui Aliaksandrui Lukašenkai...

Blogiausia prognozė neišsipildė, bet rizikų Lietuvos eksportui dar lieka: augimo sunku tikėtis (8)

Lietuvos prekių eksportas pirmąjį pusmetį, lyginant su 2019 m. tuo pačiu laikotarpiu, krito 8,4...

Arūnas Spraunius | D+ nariams

Bulvinis fiureris: Adolfas Hitleris juk irgi „tebuvo“ populistas

Pradėti visai tinkama citata baltarusių politiko Anatolijaus Lebedko apie Aleksandrą Lukašenką...

Landsbergis: visa mano šeima yra apmėtyta purvais, bet tiesioginės grėsmės sveikatai ir gyvybei dar nėra mato bendrumų su socialdemokratais, susirūpinęs LRT (464)

Tėvynės sąjungos–Lietuvos krikščionių demokratų partijos ( TS-LKD ) pirmininkas Gabrielius...

Vakcina nuo koronaviruso Lietuvai kainuotų kaip Valdovų rūmai: Skvernelis kalba apie tris didžiausias rizikas papildyta 10:55 val. (419)

Vakcina nuo COVID-19 Lietuvai kainuotų maždaug kaip Valdovų rūmų statyba, tai yra daugiau kaip...

Dėl mokytojui nustatyto koronaviruso Rumšiškėse izoliavosi septynios klasės

Kaišiadorių rajono Rumšiškių Antano Baranausko gimnazijos mokytojui nustačius koronavirusą,...

Viešina, ką slepia „tobulos“ nuotraukos socialiniuose tinkluose: užkulisinėse istorijose – ir gėdingiausi fiasko (3)

Kiek kartų fotografavotės tik tam, kad parodytumėte savo „tobulą“ gyvenimą draugams bei...

Delfi tema. Kas laukia Lietuvos ir Baltarusijos santykių: nauja krizė, šaltasis karas ar atšilimas? (8)

Pusantro mėnesio trunkantys protestai ir žiaurūs susidorojimai su Baltarusijos žmonėmis iš posto...

|Maža didelių žinių kaina