Jūsų nuotrauka gali išgelbėti imperatoriškus erelius Ispanijoje

Gegužės 21-ąją yra minima Natura 2000 diena, kuria siekiama atkreipti visų Europos gyventojų dėmesį į didžiausią pasaulyje saugomų teritorijų tinklą. Norima, kad kuo daugiau žmonių atrastų saugomų teritorijų įspūdingus gamtos turtus bei siektų gamtos ir žmogaus gyvenimo darnos. Šiemet prie šių tikslų įgyvendinimo galime prisidėti kiekvienas iš mūsų – tiesiog atsiųsdami nuotrauką, kurioje rankomis vaizduojate drugelį.
Nuotrauka, atsiųsta akcijai palaikyti/ natura2000day.eu nuotr.
© Ornitologų draugijos nuotr.

Kaip rankomis vaizduojamas drugelis

Kaip skelbia Lietuvos ornitologų draugija, biologinės įvairovės išsaugojimas yra plačiosios visuomenės interesas, todėl ispanų ornitologų draugija kartu su kitų šalių pasaulinės organizacijos BirdLife International partneriais organizuoja akciją, kurios metu bus siekiama europiečius plačiau informuoti apie Natura 2000 tinklą, jo svarbą ir gauti jų palaikymą, jį išreiškiant rankų pagalba vaizduojant drugelį.

Natura 2000 dieną visi kviečiami atkreipti dėmesį į šias gamtines teritorijas ir jose saugomas vertybes. Natura 2000 palaikymo kampanija grindžiama paprastu simboliu: siunčiant nuotrauką, kurioje rankų pagalba žmonės vaizduoja drugelį. Jeigu nuotrauką skelbsite socialiniuose tinkluose Twitter, Facebook, ar Instagram pažymėkite en. („tag“) #Natura2000Day ženklu.
Kiekvienais metais šiuo gestu bus išreiškiama parama bent vienos Natura 2000 tinklo teritorijos apsaugai. Šiais metais pasirinkta teritorija Ispanijoje – Donana – viena svarbiausių Natura teritorijų Europoje. Kitų metų sąrašuose yra ir LOD pasiūlyta Nemuno upė.
 

Kaip atsiųstos nuotraukos gelbės žąsis nuo šratų

Vertindami minėtą žmonių iniciatyvą, SEO/BirdLife inicijuos ir koordinuos specialias veiklas, skirtas vienos svarbiausių Natura 2000 tinklo  teritorijų – Donanos deltos – apsaugai. Už kiekvieną paskelbtą nuotrauką, koordinatoriai išvalys 25 m2 La Rocina upelio, kuris yra pagrindinis Rocio žemapelkių maitintojas. Būtina pažymėti, kad čia, 25 m2 plote, smėlėtame dirvožemyje, randama iki 16 gramų medžioklinių švininių šratų, kurie nužudo iki 25 žąsų. Mat vienas nuostabiausių ir įspūdingiausių Donana žiemos įvykių yra daugiau kaip 50 000 žąsų sankaupos.

Kiekvieną rytą, saulei švintant, jos susirenka kartu lesti smėlio, kuris joms padeda geriau virškinti kietas ir sunkiai virškinamas žemapelkės augalų šaknis, sudarančias pagrindinę jų maisto dalį žiemos metu. Nors medžioklė čia uždrausta nuo 1980 metų, medžiokliniai švino šratai vis dar randami šioje teritorijoje ir tai yra opi problema, kadangi vos keleto tokių šratų patekimas į organizmą žąsims yra pragaištingas.

Būtina pažymėti, kad čia, 25 m2 plote, smėlėtame dirvožemyje, randama iki 16 gramų medžioklinių švininių šratų, kurie nužudo iki 25 žąsų. Mat vienas nuostabiausių ir įspūdingiausių Donana žiemos įvykių yra daugiau kaip 50 000 žąsų sankaupos.
Citata

Be to, švinas vėliau patenka ir į kitas natūralias mitybines grandines, pavyzdžiui, žąsimis mintančių ispaniškų imperatoriškų erelių organizmus. Be to, Rocio žemapelkes, kurios yra vienos lankomiausių Donanoje (nes yra puiki vieta paukščių stebėjimui), maitinantis upelis La Rocina paskutiniais metais stipriai kenčia nuo invazinio egzotinio augalo lot. Xanthium strumariu. Jis užgožia vietinę florą ir formuoja tankius sąžalynus, keisdamas vandens paukščiams svarbias buveines. Todėl šių augalų naikinimas taip pat yra tarp planuojamų veiklų.

ČIA galite pamatyti jau atsiųstas nuotraukas akcijai palaikyti.

Kviečiami prisijungti ir lietuviai

Sekdami ispanų pavyzdžiu, prie Europos Natura 2000 dienos minėjimo šiais metais prisijungė ir kitos šalys: Kroatija, Kipras, Suomija, Vokietija, Airija, Italija, Latvia, Lietuva, Liuksemburgas, Malta, Olandija, Lenkija, Portugalija, Rumunija, Slovakija ir Jungtinė Karalystė. Jose šios iniciatyvos ėmėsi nacionaliniai BirdLife International partneriai.

Ta proga kviečiame visus Lietuvos piliečius, neabejingus gamtinių vertybių apsaugai, palaikyti Natura 2000 tinklo išsaugojimo ir plėtros idėją, ir apie savo sprendimą pranešti atsiunčiant nuotrauką, kurioje specialiu rankų gestu stilizuotai vaizduojamas drugelis. Laukiamos tiek pavienių žmonių, tiek kolektyvinės nuotraukos, kurias galite patalpinti socialiniuose tinkluose (pranešant apie tai LOD) arba atsiųsti lod@birdlife.lt.
 
Natura 2000 dienos paminėjimą visoje Europoje inicijuoja SEO/BirdLife – BirdLife partneris Ispanijoje, kartu su naujienų agentūra EFE.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

SKAITOMUMO INDIKATORIUS

157417893

Tiek kartu perskaityti* visi grynas.lt straipsniai

* Indikatoriuje skaiciuojama, kiek skaitytojai iš viso perskaite publikaciju nuo GRYNAS.lt starto (2010 gruodis)