aA
Kasdien gyvūnų globos organizacijos gauna vidutiniškai 3-5 prašymus pasidalinti informacija apie rastus ar pabėgusius augintinius. Kas mėnesį vidutiniškai tai sudaro apie 90-150 gyvūnų augintinių, kuriuos suradus neįmanoma rasti jų savininkų ir grąžinti namo, nes 95 proc. dingusių ar rastų augintinių yra neženklinti. Susirūpinusi dėl šios problemos, Lietuvos gyvūnų teisių apsaugos organizacija (LGTAO) kviečia šunų ir kačių augintojus nemokamai ženklinti savo augintinius ir taip apsaugoti juos nuo numarinimo.
Šuo
Šuo
© Shutterstock nuotr.

„Vasaros laikotarpiu pranešimų apie dingusius ar žmonių rastus pasiklydusius šunis ir kates skaičius tik auga. Žmonės pasiima augintinius kartu atostogauti, taip pat dažniau laiko atidarytas namų duris bei langus, todėl augintiniai dažniau pabėga. Ypač - prasidėjus rujos laikui. Suradus tokį augintinį labai sunku surasti jo savininką, nes beveik visų dingusių augintinių savininkai nebūna jų paženklinę mikrochema. Tokiais atvejais gyvūnai patenka į gyvūnų globos namus ar savivaldybių gyvūnų karantinavimo tarnybas. Taip pat, kartais gyvūnus pasilieka juos radę žmonės“, – sakė LGTAO direktorė Brigita Kymantaitė.

Jeigu per nurodytą laiką gyvūno savininkas nepaaiškėja, jis netenka nuosavybės teisės į savo gyvūną. Šiuo atveju gyvūnas neatlygintinai atitenka jį išlaikiusiam asmeniui ar įstaigai.
Citata

Išeitis - ženklinimas mikroshema

Moters teigimu, gyvūnų prieglaudos ir karantinavimo tarnybos jau ir taip perpildytos benamiais gyvūnais, jiems kasdien reikia priimti vis naujus gyvūnus, nėra vietos narvuose, todėl pasimetusio savininkui lieka labai maža tikimybė susigrąžinti augintinį. Praėjus įstatymo nustatytoms 14 dienų nuo gyvūno radimo, keturkojis pagal galiojančius įstatymus gali būti numarintas, nes į jo vietą prieglaudai reikės priimti kitą benamį.

Brigita Kymantaitė
Brigita Kymantaitė
© R.Mykolaitytės nuotr.

„Todėl kviečiame visus, laikančius augintinius tapti atsakingais savininkais ir suženklinti savo augintinius, nes tik ženklinimas mikroschema yra patikimiausias ir greičiausias būdas susigrąžinti dingusį ar pavogtą augintinį“, – sakė LGTAO direktorė Brigita Kymantaitė.

Pagal Lietuvoje galiojančius įstatymus per 14 dienų atsiradus pasiklydusio gyvūno savininkui, gyvūnas jam grąžinamas. Savininkas privalo atlyginti gyvūną išlaikiusiam asmeniui ar įstaigai visas  patirtas išlaidas. Jeigu per nurodytą laiką gyvūno savininkas nepaaiškėja, jis netenka nuosavybės teisės į savo gyvūną. Šiuo atveju gyvūnas neatlygintinai atitenka jį išlaikiusiam asmeniui ar įstaigai.

Taip pat būtina atsiminti, kad pasiklydusio augintinio susigrąžinimas garantuojamas tik tuo atveju, jei augintinis buvo paženklintas mikrochema. Nepaženklinus augintinio mikrochema gali būti sunku ar net neįmanoma teisiškai įrodyti, kad būtent jūs esate gyvūno savininkas. 

Kadangi Antakalnio veterinarijos gydyklos kolektyvas, matydamas benamių šunų problemos aktualumą, noriai sutiko prisidėti prie šios akcijos, pirmieji 100 šunų laikytojų užsiregistravę jų klinikoje šuns suženklinimui, galės tai padaryti visiškai nemokamai.
Brigita Kymantaitė

Ženklinimas kainuos 4 kartus pigiau arba nemokamai

Siekdama prisidėti prie kuo didesnio augintinių skaičiaus suženklinimo, Lietuvos gyvūnų teisių apsaugos organizacija bendradarbiaudama su Lietuvos smulkių gyvūnų veterinarijos gydytojų asociacija ir Vilniuje veikiančiomis veterinarijos klinikomis Vilniuje pradeda vykdyti akciją „Paženklink savo šunį“, kurios metu šunys bus ženklinami tik už 30 litų.

Šuo
Šuo
© Shutterstock nuotr.

Kaip pasakojo B. Kymantaitė, pirmoji ženklinimo akcija vyks Vilniaus Antakalnio rajone bendradarbiaujant su Antakalnio veterinarijos gydykla.

„Kol kas akcija skirta tik šunų savininkams, bet tikimės, kad greitu laiku galėsime padėti ir kačių laikytojams paženklinti savo augintinius su nuolaida. Kadangi Antakalnio veterinarijos gydyklos kolektyvas, matydamas benamių šunų problemos aktualumą, noriai sutiko prisidėti prie šios akcijos, pirmieji 100 šunų laikytojų užsiregistravę jų klinikoje šuns suženklinimui, galės tai padaryti visiškai nemokamai. Akcijos metu iki šių metų pabaigos planuojame suženklinti iki 2000 šunų Vilniaus mieste. Akcijos metų suženklintų šunų savininkų duomenys nebus perduodami Vilniaus miesto savivaldybei dėl augintinių registracijos Vilniaus mieste. Pageidaujantys užregistruoti savo augintinį Vilniaus miesto savivaldybėje pagal galiojančią tvarką turės papildomai kreiptis į savivaldybę“, - sakė B. Kymantaitė.

Registracija dėl nemokamo šuns ženklinimo Antakalnio veterinarijos gydykloje, Vilniuje vyksta tel. (8-5) 234 45 22.

Už dvejų metų taps privaloma

Lietuvos smulkių gyvūnų veterinarijos gydytojų asociacijos prezidentas-veterinarijos gydytojas Saulius Laurusevičius papasakojo, kaip atliekamas augintinio ženklinimas.
„Mikrochema – tai mažas, ryžio grūdo dydžio įtaisas, turintis gamintojo suteiktą unikalų identifikacinį numerį. Ženklinant gyvūną augintinį, mikroschema įterpiama po oda ir išlieka visam laikui. Norint nustatyti gyvūno tapatybę, prie ženklinimo vietos priartinamas skaitytuvas ir, jį aktyvavus, ekrane pasirodo unikalus numeris. Tokie skaitytuvai būna daugelyje veterinarijos gydyklų ir gyvūnų prieglaudų. Prieglaudose skaitytuvai naudojami tikrinant, ar gatvėje rasti gyvūnai yra ženklinti. Nėra jokios tikimybės, kad tuo pačiu numeriu bus paženklintas kitas gyvūnas“, - aiškina S. Laurusevičius.

Vengrų vižlų veislės šuo
Vengrų vižlų veislės šuo
© Vida Press

Gamintojas mikroschemas tiekia steriliai supakuotas, paruoštas naudojimui.
Kadangi mikroschema yra labai maža, po gyvūno oda ji įterpiama specialia injekcine adata. Pati procedūra ne skausmingesnė už paprastą vakcinaciją. Mikroschemos įleidimas gyvūnui paprastai nesukelia jokios reakcijos implantacijos vietoje. Ji yra pasyvaus veikimo, neturinti savo energijos šaltinio ir neskleidžianti savo signalų, todėl gyvūnui yra nekenksminga.

„Pažymėjęs augintinį mikroschema, veterinarijos gydytojas jos unikalų numerį, kartu su savininko kontaktine informacija įrašys į augintinių registracijos bazę Lietuvoje. Jeigu augintinis pabėgs ar bus pavogtas, jį suradus bus galima greitai nustatyti jo savininką ir sugrąžinti jį namo“, - sistemos privalumus išdėsto Lietuvos smulkių gyvūnų veterinarijos gydytojų asociacijos prezidentas.

Šiuo metu gyvūno ženklinimas gali kainuoti vidutiniškai 80-120 Lt. priklausomai nuo miesto ir rajono.

Nuo 2016m. pagal Lietuvos gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatymą visų augintinių (šunų, kačių ir šeškų) ženklinimas bus privalomas visoje Lietuvoje. Kiekvienas, laikantis augintinį, privalės suženklinti jį mikroschema. Jei patikrinus atsakingam pareigūnui bus nustatyta, kad augintinis neženklintas, savininko bus pareikalauta nedelsiant tai padaryti arba bus skiriama bauda. Tokia tvarka priimta siekiant mažinti gyvūnų prieglaudų poreikį ir išgelbėti kuo daugiau pasiklydusių gyvūnų gyvybių.

www.GRYNAS.lt
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Į kėdainiečių namus įsliuogė žaltys (37)

Į Kėdainių mieste gyvenančios šeimos namą nekviestas įsliuogė geltonskruostis žaltys. Negana...

Paaiškino, kaip patiems užsiauginti baravykų ir voveraičių: svarbi tik viena sąlyga (33)

Nors pilna pintinė grybų – kiekvieno grybautojo svajonė, ne kiekvienas pasivaikščiojimas miške...

Grybautojus džiugina pilnos pintinės grybų: kai kam pakako vos geros valandos (65)

Pastarosiomis dienomis gana drėgni, bet šilti orai ypač palankūs grybams dygti. Iš miškų...

Veterinaras paaiškino, kaip atrodo teisinga augintinio mityba: šių taisyklių tiesiog privalu laikytis (4)

Augintiniams geriausi pašarai, nesvarbu, kokiu būdu jie pagaminti, pasižymi dideliu kiekiu,...

Veterinaras paaiškino, kada šuns šlubavimas nepraeis savaime: daugelis daro vieną klaidą (2)

Svarbu nedaryti daugumos kartojamos klaidos – netaikomas gydymas, kol gyvūno šlubavimas...

Top naujienos

Užkalnis. Balsuokite už mane, aš viską padarysiu, kaip jūs norite (31)

Keliaudamas po Lietuvą prisižiūrėjau rinkimų agitacijos ir supratau: ir aš taip galiu. Gal net...

Audra dėl Nausėdienės žodžių: keliais sakiniais užkabino baisiausias Lietuvos žaizdas (231)

Vakar „Lietuvos Davoso“ forume pranešimą skaičiusios Dianos Nausėdienės pasisakymai apie...

Koronavirusas diagnozuotas Generalinės prokuratūros prokurorui (1)

Trečiadienį COVID-19 infekcija patvirtinta Generalinėje prokuratūroje Vilniuje dirbančiam...

Po šilumos rekordų ateina lietūs (24)

Vasariška šiluma džiaugsimės nebeilgai. Sausasis anticiklonas pamažu traukiasi, užleisdamas...

Su Baltarusija – beprecedentė santykių krizė: tenka pripažinti ir Lietuvai nemalonius faktus (431)

Lietuvos laikysena – įkvepianti, šalies lyderės, kuri puikiai supranta baltarusių tautos...

Neištvėrė ir viešai pasipiktino sporto klubo tvarka vyrų rūbinėje: nuogi klientai dėl to jaučia gėdą, nepatogumą sporto klubas siūlo išeitį (112)

Vis garsiau visuomenėje kalbant apie lygias moterų ir vyrų teises bei galimybes garsėja ir...

Anglijos lietuvį pražudė liekninamosios tabletės (4)

Rytų Londone esantis Walthamstow koronerių teismas pripažino, kad vos 21-erių lietuvis mirė...

TASS skelbia, kad Rusijos pajėgos numušė savo pačių naikintuvą papildyta (317)

Antradienį naikintuvą „Su-30“, sudužusį pratybų metu Tverės srityje, pirminiais duomenimis,...

Prekybininkai skundžiasi suaktyvėjusiais vagišiais: vogti eina kaip į darbą

Šįmet vagišiai kaip niekada aktyvūs: jau per pirmus 8 šių metų mėnesius jų padaryta žala...

Psichoterapeutas Julius Neverauskas: yra žmonių, kuriems jau 40, bet psichologiškai jie dar paaugliai

Paauglystė – iššūkis ne tik vaikams, bet ir tėvams. Kad ji praeis ramiai, vargu, ar verta...

|Maža didelių žinių kaina