aA
Šiemet trečią kartą organizuoto konkurso „Gintarinis žaltys“ geriausių gamtos fotografų darbai sugulė į trečią „Lietuvos laukinės gamtos fotografija 2012“ albumą.
Nominacijoje „Augalijos magija“ geriausia išrinkta Vilijos Visockienės nuotrauka „Nušvitimas“.
© © Konkurso „Gintarinis žaltys“ nuotr./G

Jame – ne tik geriausio šiemet išrinkto gamtos fotografo Mariaus Čepulio pagauta tylaus karpio šauksmas erelio gniaužtuose akimirka, bet ir dar tuzinas kitų įspūdingų fotografų darbų, tarp kurių įsiterpia ir dvi ryškios moterų Vilijos Visockienės bei Gražinos Sventickienės pavardės.

Išskirtinai GRYNAS.lt konkurso „Gintarinis žaltys“ organizatorius, fotografas Romualdas Barauskas suteikė teisę skaitytojams parodyti visų nominacijų nugalėtojų fotografijas, o norinčius pamatyti ir kitus vertingus fotografų darbus R. Barauskas paragino įsigyti „Lietuvos laukinės gamtos fotografija 2012“ albumą.

V. Visockienė: svarbiausia - netikėtumo įspūdis

Vilija Visockienė nuskynė laurus net dviejose šių metų konkurso kategorijose „Augalijos magija“ bei „Kiti gyvūnai“. Pirmajai kategorijai pateikusi saulašarės fotografiją, o antrajai - žalčio, moteris GRYNAS.lt sakė, kad pirmąjį kadrą nufotografuoti buvo sudėtingiau. Fotografės teigimu, kadrui reikėjo specialaus apšvietimo bei ankstaus kėlimosi.

„Saulašares planavau fotografuoti, ėjau į pelkę, ruošiausi tam, o kiti kadrai buvo labiau atsitiktiniai – pastebi kažką ir pagauni kadrą“, - pasakojo V. Visockienė.

Paklausta, kiek metų domisi gamtos fotografija ir nešiojasi su savimi fotoaparatą, moteris teigė fotografija besidominti nuo jaunystės, tačiau tvirčiau į rankas fotoaparatą paėmė maždaug prieš ketverius metus.

„Valgyti duonos iš to tikrai negaliu. Tai hobis, laisvalaikio praleidimas. Kadangi darbo neturiu, tai galima sakyti visos mano dienos – fotografija, kiti menai, dar esu ir tautodailininkė, todėl kažką darau ir toje srityje“, - pasakojo V. Visockienė.

Pašnekovės teigimu, fotografuojančių moterų yra tikrai nemažai, bet kadangi laukinės fotografijos konkursas dar yra pakankamai jaunas, „gal dar nedrįsta moterys“.

Svarbiausia yra neskubėti – nuvažiuoti, apsižiūrėti, pamatyti, pasvarstyti, kokiu paros metu, koks apšvietimas būna. Jeigu jau randi motyvą, svarstai, kuriuo laiku tau atvažiuoti. Manau, kad apgalvotas, išnešiotas kadras turėtų būti sėkmingas. Bet tam reikia laiko.
G. Sventickienė

„Aš pati visai netyčia sužinojau apie šį konkursą ir nusiunčiau“, - sakė du apdovanojimus šių metų konkurse laimėjusi moteris.

Paklausta, ar pastebinti, kad vyrų ir moterų fotografavimo stilius, objektai laukinės gamtos fotografijoje skiriasi, V. Visockienė teigė, kad gal didelių skirtumų ir nėra, tiesiog vyrai, jos manymu, turi daugiau laisvo laiko atsidėti tokiam hobiui: „Vyrai gali daugiau laiko miške praleisti, - juokėsi fotografė. - Moterims - tai darbas, tai namai, vaikai, o vyrai, manau, yra laisvesni, gali daugiau laiko skirti savo hobiui“.

Anot V. Visockienės, pasakyti geros fotografijos receptą sudėtinga, tačiau ji teigė mananti, kad pirmiausiai gera fotografija turėtų suteikti netikėtumo įspūdį: „Kadangi dabar vos ne kas antras fotografuoja, nestebinti tikrai sunku. Reikia tiesiog daug fotografuoti ir mokėti atsirinkti iš to, ką nufotografavai“.

G. Sventickienė: vertingiausias - apgalvotas ir išnešiotas kadras

Gražiausią kraštovaizdį šiemet nufotografavusi Gražina Sventickienė gavo apdovanojimą iš Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos (VSTT) direktorės Rūtos Baškytės rankų. R. Baškytės teigimu, fotografės užfiksuotos Kuršių nerijos kopos nors yra yra visiems gerai pažįstamas kraštovaizdis, jis niekada negali pabosti, nes kiekvieną kartą žvelgiant būna vis kitoks. Pati fotografė G. Sventickienė GRYNAS.lt teigė, kad šio kadro užfiksuoti važiavo tikslingai, tai nebuvo atsitiktinis kadras.

„Specialiai važiavau į Kuršių neriją. Mano išvažiavimas buvo porai dienų ir kadrų „prišaudžiau“ nemažai, - juokėsi pašnekovė. - Kaip ir kiekvieną kartą fotografuojant kraštovaizdį reikia arba vėlaus vakaro, arba ankstaus ryto“.
Laimėjusi Kuršių nerijos fotografija, kaip atskleidžia jos autorė, daryta pernai vasarą, kažkur apie 7 valandą ryto.

Kupiškyje gyvenanti moteris teigė, kad iš viso fotografijų konkursui ji pateikė keletą nuotraukų, iš kurių į albumą pateko dvi – Kuršių nerijos kopos ir kraštovaizdis iš aukštapelkės.

G. Sventickienė teigė pati labai mėgstanti makro fotografiją, o fotografuodama kraštovaizdžius mėgsta ieškojimus: „Nesinori vat tai vat kažką pamatei plačiu žvilgsniu, ėmei nuspaudei mygtuką ir viskas. Aš ieškau daugiau detalių. Ši fotografija to neatspindi, bet mane daugiau domina lokalus vaizdelis“.

Kadangi dabar vos ne kas antras fotografuoja, nestebinti tikrai sunku. Reikia tiesiog daug fotografuoti ir mokėti atsirinkti iš to, ką nufotografavai.
V. Visockienė

Visur fotoaparato nešiotis su savimi moteriai nepavyksta, nes ji dirba savivaldybėje, todėl fotografijai gali skirti tik laisvą nuo darbo metą. „Dirbu savivaldybėje, tai sėdžiu nuo ryto 8 val. iki 17 val. be fotoaparato, o jeigu jau kur nors važiuoju, tai tikrai su juo“.

Fotografija pašnekovę domino nuo vaikystės, bet šeimos rūpesčiai užgožė fotografavimo malonumus. „Kai vaikai užaugo, daugiau ir pasinėriau. Ypatingai, kai skaitmeninė fotografija prasidėjo, tai labai patogu. Gal ir kainuoja mažiau, neskaičiuojant pačių aparatų ir objektyvų kainų“.

G. Sventickienė pritarė V. Visockienės išsakytai nuomonei, kad moterų galbūt nėra mažiau fotografuojančių nei vyrų, tiesiog jos yra mažiau drąsios ir daugiau užsiėmusios. Vis dėlto, ji išskyrė pastebinti, kad fotografuojantys vyrai dažniau objektyvą atsuka į urbanistinius peizažus – statinius, architektūrą, o moterys labiau į lyriką, į gamtą.

Paklausta apie geros fotografijos receptą, moteris pamąsčiusi sakė, kad, ko gero, svarbiausia būtų neskubėti. „Nežiūrint į tai, kad turi turėti fotografavimo pagrindus, svarbiausia yra neskubėti – nuvažiuoti, apsižiūrėti, pamatyti, pasvarstyti, kokiu paros metu, koks apšvietimas būna. Jeigu jau randi motyvą, svarstai, kuriuo laiku tau atvažiuoti. Manau, kad apgalvotas, išnešiotas kadras turėtų būti sėkmingas. Bet tam reikia laiko“, - sakė geriausio kraštovaizdžio kategorijoje nugalėjusi G. Sventickienė.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Miške surado įtartinai sužymėtus medžius: ką visa tai reiškia? (88)

Vaikštinėjant miške, dažniausiai grožimasi natūralia gamta, mėgaujamasi grynu oru. Vasaros...

Popieriaus perdirbimo kelias: kaip kartą mūsų išmestas, jis vėl sugrįžta į mūsų namus? (4)

Turbūt kai kurie iš GRYNAS.lt skaitytojų dar pamena senuosius makulatūros supirkimo punktus, į...

Juodasis scenarijus: savivaldybės pasakė, ką darytų, jei trūktų nuotekų vamzdis (10)

Per pastaruosius kelerius metus Lietuvoje įvyko ne viena nuotekų avarija , kurios metu buvo...

Parkų darbuotojams nelieka nieko kito, kaip tik lankytojų prašyti praverti pinigines (65)

Lietuva garsėja savo kraštovaizdžiu ir gamta. Unikaliausi jos turtai puoselėjami saugomose...

Neįprasto darbo konkursą laimėjusi moteris rūpinasi miesto katėmis

Tai buvo tikrai neįprastas darbo skelbimas. Ieškomas kačių prižiūrėtojas. Vieta? Kranto...

Top naujienos

Į amžinojo poilsio vietą Šiluvoje išlydėtas Eimuntas Nekrošius (72)

Ketvirtadienį garsus teatro režisierius Eimuntas Nekrošius išlydimas į Šiluvą, kur amžinojo...

Levados centras paskelbė apklausą apie Putiną, rezultatas – beprecedentis (6)

61 proc. apklaustų Rusijos piliečių mano, kad už šalies problemas atsakingas prezidentas...

Žiniasklaida: „Barclays“ padalinyje Vilniuje gali subręsti daugiau pokyčių (28)

„ Barclays “ banko padalinyje galimai bręsta dar didesni pokyčiai, nei vyko iki šiol, skelbia...

Karbauskis nepatikimų politikų reitinge yra absoliutus lyderis: aplenkė net Kubilių (258)

Daugiau nei penktadalis šalies gyventojų valdančiosios frakcijos lyderį Ramūną Karbauskį (21,6...

Sala, kur nužudoma vos tik įžengus: sugrįžti išdrįsę žvejai rado amerikiečio palaikus (81)

Keliautojas iš Jungtinių Valstijų mirė pašautas strėlių, paleistų saugomos genties vyrų iš...

Remontui uždarys Akropolio „Maximą“ (6)

„ Maxima “ skelbia, kad kitų metų pradžioje atnaujinimui laikinai duris užvers didžiausia...

Lietuvos oro uostai dėl skolų prašo sulaikyti „Small Planet Airlines“ lėktuvus (15)

Dėl oro vežėjo „ Small Planet Airlines “ susidariusios skolos už aviacines paslaugas valstybei...

Daržovė, kurią atrado dar ne visi: ji tikra sveikatos bomba (4)

Valgomieji batatai (populiariai vadinami „saldžiosiomis bulvėmis“) yra tikra maistinių...

Tautvydas Marčiulaitis. Kas mokytojus mylėjo labiausiai? (9)

Augantis ažiotažas dėl mokytojų atlyginimų pastaruoju metu tapo viena pagrindinių temų. Visi...