Šiemet trečią kartą organizuoto konkurso „Gintarinis žaltys“ geriausių gamtos fotografų darbai sugulė į trečią „Lietuvos laukinės gamtos fotografija 2012“ albumą.
Nominacijoje „Augalijos magija“ geriausia išrinkta Vilijos Visockienės nuotrauka „Nušvitimas“.
© © Konkurso „Gintarinis žaltys“ nuotr./G

Jame – ne tik geriausio šiemet išrinkto gamtos fotografo Mariaus Čepulio pagauta tylaus karpio šauksmas erelio gniaužtuose akimirka, bet ir dar tuzinas kitų įspūdingų fotografų darbų, tarp kurių įsiterpia ir dvi ryškios moterų Vilijos Visockienės bei Gražinos Sventickienės pavardės.

Išskirtinai GRYNAS.lt konkurso „Gintarinis žaltys“ organizatorius, fotografas Romualdas Barauskas suteikė teisę skaitytojams parodyti visų nominacijų nugalėtojų fotografijas, o norinčius pamatyti ir kitus vertingus fotografų darbus R. Barauskas paragino įsigyti „Lietuvos laukinės gamtos fotografija 2012“ albumą.

V. Visockienė: svarbiausia - netikėtumo įspūdis

Vilija Visockienė nuskynė laurus net dviejose šių metų konkurso kategorijose „Augalijos magija“ bei „Kiti gyvūnai“. Pirmajai kategorijai pateikusi saulašarės fotografiją, o antrajai - žalčio, moteris GRYNAS.lt sakė, kad pirmąjį kadrą nufotografuoti buvo sudėtingiau. Fotografės teigimu, kadrui reikėjo specialaus apšvietimo bei ankstaus kėlimosi.

„Saulašares planavau fotografuoti, ėjau į pelkę, ruošiausi tam, o kiti kadrai buvo labiau atsitiktiniai – pastebi kažką ir pagauni kadrą“, - pasakojo V. Visockienė.

Paklausta, kiek metų domisi gamtos fotografija ir nešiojasi su savimi fotoaparatą, moteris teigė fotografija besidominti nuo jaunystės, tačiau tvirčiau į rankas fotoaparatą paėmė maždaug prieš ketverius metus.

„Valgyti duonos iš to tikrai negaliu. Tai hobis, laisvalaikio praleidimas. Kadangi darbo neturiu, tai galima sakyti visos mano dienos – fotografija, kiti menai, dar esu ir tautodailininkė, todėl kažką darau ir toje srityje“, - pasakojo V. Visockienė.

Pašnekovės teigimu, fotografuojančių moterų yra tikrai nemažai, bet kadangi laukinės fotografijos konkursas dar yra pakankamai jaunas, „gal dar nedrįsta moterys“.

Svarbiausia yra neskubėti – nuvažiuoti, apsižiūrėti, pamatyti, pasvarstyti, kokiu paros metu, koks apšvietimas būna. Jeigu jau randi motyvą, svarstai, kuriuo laiku tau atvažiuoti. Manau, kad apgalvotas, išnešiotas kadras turėtų būti sėkmingas. Bet tam reikia laiko.
G. Sventickienė

„Aš pati visai netyčia sužinojau apie šį konkursą ir nusiunčiau“, - sakė du apdovanojimus šių metų konkurse laimėjusi moteris.

Paklausta, ar pastebinti, kad vyrų ir moterų fotografavimo stilius, objektai laukinės gamtos fotografijoje skiriasi, V. Visockienė teigė, kad gal didelių skirtumų ir nėra, tiesiog vyrai, jos manymu, turi daugiau laisvo laiko atsidėti tokiam hobiui: „Vyrai gali daugiau laiko miške praleisti, - juokėsi fotografė. - Moterims - tai darbas, tai namai, vaikai, o vyrai, manau, yra laisvesni, gali daugiau laiko skirti savo hobiui“.

Anot V. Visockienės, pasakyti geros fotografijos receptą sudėtinga, tačiau ji teigė mananti, kad pirmiausiai gera fotografija turėtų suteikti netikėtumo įspūdį: „Kadangi dabar vos ne kas antras fotografuoja, nestebinti tikrai sunku. Reikia tiesiog daug fotografuoti ir mokėti atsirinkti iš to, ką nufotografavai“.

G. Sventickienė: vertingiausias - apgalvotas ir išnešiotas kadras

Gražiausią kraštovaizdį šiemet nufotografavusi Gražina Sventickienė gavo apdovanojimą iš Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos (VSTT) direktorės Rūtos Baškytės rankų. R. Baškytės teigimu, fotografės užfiksuotos Kuršių nerijos kopos nors yra yra visiems gerai pažįstamas kraštovaizdis, jis niekada negali pabosti, nes kiekvieną kartą žvelgiant būna vis kitoks. Pati fotografė G. Sventickienė GRYNAS.lt teigė, kad šio kadro užfiksuoti važiavo tikslingai, tai nebuvo atsitiktinis kadras.

„Specialiai važiavau į Kuršių neriją. Mano išvažiavimas buvo porai dienų ir kadrų „prišaudžiau“ nemažai, - juokėsi pašnekovė. - Kaip ir kiekvieną kartą fotografuojant kraštovaizdį reikia arba vėlaus vakaro, arba ankstaus ryto“.
Laimėjusi Kuršių nerijos fotografija, kaip atskleidžia jos autorė, daryta pernai vasarą, kažkur apie 7 valandą ryto.

Kupiškyje gyvenanti moteris teigė, kad iš viso fotografijų konkursui ji pateikė keletą nuotraukų, iš kurių į albumą pateko dvi – Kuršių nerijos kopos ir kraštovaizdis iš aukštapelkės.

G. Sventickienė teigė pati labai mėgstanti makro fotografiją, o fotografuodama kraštovaizdžius mėgsta ieškojimus: „Nesinori vat tai vat kažką pamatei plačiu žvilgsniu, ėmei nuspaudei mygtuką ir viskas. Aš ieškau daugiau detalių. Ši fotografija to neatspindi, bet mane daugiau domina lokalus vaizdelis“.

Kadangi dabar vos ne kas antras fotografuoja, nestebinti tikrai sunku. Reikia tiesiog daug fotografuoti ir mokėti atsirinkti iš to, ką nufotografavai.
V. Visockienė

Visur fotoaparato nešiotis su savimi moteriai nepavyksta, nes ji dirba savivaldybėje, todėl fotografijai gali skirti tik laisvą nuo darbo metą. „Dirbu savivaldybėje, tai sėdžiu nuo ryto 8 val. iki 17 val. be fotoaparato, o jeigu jau kur nors važiuoju, tai tikrai su juo“.

Fotografija pašnekovę domino nuo vaikystės, bet šeimos rūpesčiai užgožė fotografavimo malonumus. „Kai vaikai užaugo, daugiau ir pasinėriau. Ypatingai, kai skaitmeninė fotografija prasidėjo, tai labai patogu. Gal ir kainuoja mažiau, neskaičiuojant pačių aparatų ir objektyvų kainų“.

G. Sventickienė pritarė V. Visockienės išsakytai nuomonei, kad moterų galbūt nėra mažiau fotografuojančių nei vyrų, tiesiog jos yra mažiau drąsios ir daugiau užsiėmusios. Vis dėlto, ji išskyrė pastebinti, kad fotografuojantys vyrai dažniau objektyvą atsuka į urbanistinius peizažus – statinius, architektūrą, o moterys labiau į lyriką, į gamtą.

Paklausta apie geros fotografijos receptą, moteris pamąsčiusi sakė, kad, ko gero, svarbiausia būtų neskubėti. „Nežiūrint į tai, kad turi turėti fotografavimo pagrindus, svarbiausia yra neskubėti – nuvažiuoti, apsižiūrėti, pamatyti, pasvarstyti, kokiu paros metu, koks apšvietimas būna. Jeigu jau randi motyvą, svarstai, kuriuo laiku tau atvažiuoti. Manau, kad apgalvotas, išnešiotas kadras turėtų būti sėkmingas. Bet tam reikia laiko“, - sakė geriausio kraštovaizdžio kategorijoje nugalėjusi G. Sventickienė.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Kada remontuoti būstą, kad į duris nesibelstų pikti kaimynai? (6)

Triukšminga statybinė technika priverčia šokti iš lovos? Statybininkai vakarais ar savaitgaliais...

Planuojama Lietuvos ateitis: kaip atrodys mūsų valstybė? (159)

Šalia energetikos, aplinkosaugos, ekonomikos ir kitų Lietuvai svarbių strategijų, daug...

Kondicionieriui ant pastato sienos irgi reikia statybos leidimo (195)

Nors dauguma daugiabučių gyventojų jau žino, kad negalima savo nuožiūra perdažyti pastato...

Sprendžiama užtvankų ateitis: sutarė dėl jų žalos gamtai (136)

Aplinkos ministerijoje vakar surengtas seminaras buvo skirtas užtvankų tvarkymo ir žuvų migracijos...

Kaunui nepasisekė: mieste – derlių naikinančių šliužų invazija (161)

Sodininkai, norėdami užauginti gerą derlių, susiduria su ne viena kliūtimi: sausros, stichinės...

Top naujienos

Už laisvę kovojo akmenimis ir kryžiais: sodyba, kurioje komunistai žemai nusilenkdavo (77)

Orvidų sodyba – iš kryžių ir akmenų pastatytas gyvas paminklas pasipriešinimui prieš...

Sensacija Kipre – gynyboje užsidariusi „Sūduva“ iš turnyro eliminavo APOEL klubą aiškūs tolimesni varžovai (284)

UEFA Čempionų lygoje debiutuojantys Marijampolės „Sūduvos“ futbolininkai Kipre pateikė...

Baltijos jūroje stebi Rusijos povandeninius laivus: jų medžioti skrenda iš Šiaulių (465)

Dar praėjusią savaitę dėmesiui nukrypus į audringą NATO viršūnių susitikimą Briuselyje,...

Orai: šiluma sieks ir 30 laipsnių (4)

Trečiadienio naktį Lietuvoje žymesnio lietaus nenumatoma. Pūs nestiprus šiaurės, šiaurės rytų...

Ką daryti, kai netenkina atlikti remonto darbai (92)

Kai vieni nesugebame ko nors pasidaryti, kviečiame pagalbą – tai įprasta. Pagalbos prireikė ir...

Prabilo po kontroversiško finalo nušvilptas teisėjas: didžiuojuosi savo darbu – tai širdyje aš nešiosiu amžinai (141)

Ne Kylianas Mbappe , ne Antoine'as Griezmannas ir ne Paulis Pogba . Taip pat ir ne Luka Modričius...

MH17 tragedija: rusų propagandistai ėmėsi neįtikėtinų triukų (805)

Lygiai prieš ketverius metus – 2014 metų liepos 17 dieną – Ukrainos Donecko srityje buvo...

Geriausi būdai, kaip sustiprinti savo libido (6)

Regis, esate visai ne prieš pasimylėti su savo antrąja puse, tačiau atėjus tam skirtam metui...

Vietoje vilniečių pamėgtos legendinės kavinės duris atvėrė nauja vieta: pažiūrėkite, kaip atrodo dabar (38)

Gedimino prospekte esančiame prekybos centre GO9 šešerius metus veikęs restoklubas „Studio 9“...

Sunku pamiršti vienos nakties nuotykį – jaučiasi save suteršusi (93)

Nors ir sakoma, kad neverta galėtis to, kas padaryta, nes nieko nesugrąžinsi ir nepakeisi, aš jau...