Buvo kritinės būklės
„Vasario mėnesį sulaukėme pranešimo apie naminę pelėdą, kuri buvo įstrigusi namo kamine. Ten ji praleido ne vieną dieną, kol galiausiai ją radusiems žmonėms pavyko pelėdą išvaduoti.
Tačiau į mūsų globą paukštis pateko labai sunkios būklės: akys buvo aplipusios suodžiais ir anglimis, dėl to gyvūnas net negalėjo atmerkti akių. Taip pat pelėdai pasireiškė sunkus kvėpavimo sutrikimas“, – pasakoja centro darbuotojai.
Anot jų, nuo paukščio dar kurį laiką sklido dūmų kvapas.
Reikia apsaugoti kaminą
Centras sakė, kad tai nėra vienetinis atvejis. Dėl kaminuose užstrigusių naminių pelėdų pernai gauti 6 pranešimai.
5 iš 6 atvejų baigėsi laimingai ir paukščiai buvo sugrąžinti atgal į gamtą.
Centras ragina išgirdus pašalinius garsus kamine ar židinyje pasitikrinti, ar ten nėra įkritusių paukščių ar kitų gyvūnų. Dažniausiai pelėdos aptinkamos jau židinyje, o ne pačiame kamine, nes įkritusios negali pakilti ir iš jo išskristi.
Lietuvos ornitologų draugijos narys Gediminas Petkus sakė, kad norint tokių atvejų išvengti ant kamino reikia dėti tinklelį ir paukščiai ten nepateks. Jo teigimu, pelėdos kaminus galimai palaiko tinkama vieta perėti ar nakvoti, todėl ir įkrenta. Tokių atvejų tikrai pasitaiko, tikino jis.
Pavyko išgelbėti
Nors situacija buvo sudėtinga, pelėdai padėti pavyko:
„Pirmomis jos globos dienomis galėdavome tiesiog užuosti ją vien pagal nuo jos sklindantį dūmų kvapą. Gydymo pradžia buvo labai sudėtinga ir pilna iššūkių. Mūsų veterinarijos gydytojams prireikė daug kantrybės ir darbo viliantis, kad jai galiausiai pavyks išgyventi.
Tik praėjus porai savaičių buvo pastebėtas pelėdos būklės gerėjimas ir stiprėjimas. Taigi, po mėnesį trukusio gydymo bei reabilitacijos, naminė pelėda buvo sužieduota ir galiausiai paleista atgal į gamtą!“

Visuotinė lietuvių enciklopedija rašo, kad naminės pelėdos paplitusios Eurazijoje ir Šiaurės Afrikos vakaruose. Paukščio kūno ilgis siekia 38 cm, masė apie 500 gramų. Pilkos arba rudos spalvos.
Kūno viršus su išilginiais ruoželiais ir skersiniais dryžiais, nugara smulkiai taškuota. Ant pečių baltos dėmės. Apatinė kūno pusė balkšva, dėmėta. Skruostai pilkšvi. Galva didelė, apvali, uodega trumpa. Snapas gelsvas, akys juodos. Kojos plunksnotos iki nagų.
Naminės pelėdos gyvena miškuose, parkuose. Aktyvios naktį, o dieną tūno slėptuvėse.
Minta pelėmis, žiurkėmis, kartais paukščiais. Tuoktuvių laikotarpiu patinas garsiai ūbauja. Lizdą įsirengia uoksuose, inkiluose, pastatų nišose. Kovo–balandžio mėnesiais deda 2–6 baltus kiaušinius. Peri 29–34 d., jaunikliai lizde išbūna apie 30 dienų.