aA
Paukštis gelbėtojų taip ir nesulaukė
© Shutterstock nuotr.

Į GRYNAS.lt redakciją kreipėsi vilnietis Klaudijus Milukas. Vyras šalia savo namų rado sužeistą kovą ir visą savaitgalį nesėkmingai bandė prisiskambinti įvairioms gyvūnų globos tarnyboms. Tiek už sužeistų gyvūnų priežiūrą ir paėmimą atsakingos, tiek savanoriškos gyvūnų globos tarnybos paukštį priglausti atsisakė. Antradienio rytą jis nugaišo.

Siūlė kovą atgabenti autobusu

„Pirmiausia kreipiausi į visas gyvūnų globos savanoriškas tarnybas, tokias kaip „Lesė“, „SOS gyvūnai“ ir panašias. Paskui – į ornitologų draugiją bei Lietuvos gyvūnų globėjų asociaciją, kuri, anot visų kitų institucijų, yra atsakinga ir turėtų rūpintis laukinių sužeistų gyvūnų surinkimu. Tačiau niekas neatvažiavo ir nepaėmė paukščio, todėl jis, žinoma, nudvėsė. Gyvūnų globėjų asociacijos atstovai tikino, jog Vilniuje būna vieną kartą per mėnesį – tuomet ir gali paimti gyvūnus. Man pasiūlė išeitį – kovą įdėti į dėžę ir išsiųsti paštu, arba kaip siuntinį per autobusų stotį“, - pastangas išgelbėti paukštį vardijo vilnietis.

Kovas, kurio gyvūnų globos tarnybos neišgelbėjo
Kovas, kurio gyvūnų globos tarnybos neišgelbėjo
© K. Miluko nuotr.

Klaudijus kovą rado ant žemės išskėstais sparnais, jis bandė šliaužti. Vyras spėja, jog paukščio sparnai nebuvo sužaloti, nes kitaip jis nebūtų galėjęs jų išskleisti. Tačiau jis nebepaskrido. GRYNAS.lt skaitytojas galvoja, jog kovas galėjo arba susižeisti pats, arba būti pašautas iš pneumatinio ginklo, nes šalia pastato, anot K. Miluko, gyvena vienas mėgėjas pašaudyti į paukščius. 

Nėra nei patalpų, nei specialistų

Savanoriškos gyvūnų globos tarnybos savo atsisakymą priglausti paukštį motyvavo tuo, jog neturi pakankamai veterinarinių žinių ir vietos paukščiui slaugyti. Visi kovą radusiam gyventojui nurodydavo Gyvūnų globėjų asociaciją, nes pagal nustatytas taisykles, ši institucija yra įpareigota rūpintis sužeistais laukiniais gyvūnais bet kurią dieną visoje Lietuvoje. Ornitologų draugija vilnietį tikino, jog taip pat neturi nei tinkamų salygų, nei patalpų gydyti sužeistą kovą.

„Gavau pasiūlymų nuvežti paukštį į jaunųjų gamtininkų centrą, tačiau jis sekmadieniais nedirba. Gyvūnų globėjų asociacijos atstovas tvirtino, jog jie vyksta paimti laukinių gyvūnų, jei jų yra didelis kiekis. Nes asociacija gauna labai mažą finansavimą (100 tūkstančių litų per metus, - red. past.), kuris jau yra pasibaigęs. Todėl gyvūnų specialistai vyksta tik į tas vietas, kur įvyksta rimti įvykiai arba yra daugiau nei vienas paukštis“, - įspūdžiais po nesėkmingos gelbėtojų paieškos dalijosi vyras.  Klaudijus tikina, jog į asociaciją skambino du kartus, nurodytais mobiliaisiais telefonais, taigi jo kontaktus budėję darbuotojai turėjo.

LGGA vadovas tikina, jog ekipažas pirmadienį lankėsi Vilniuje 

Lietuvos gyvūnų globėjų asociacijos vadovas Vytautas Gustaitis, išgirdęs apie skundą skuba prieštarauti: „Nesąmonė! Dar pirmadienį buvome Vilniuje ir rinkome paukščius. Tiesiog prašome gyventojų juos šiek tiek palaikyti, nes organizuojame keliones rajonais. Pavyzdžiui, šiandien darbuotojai dirba Jurbarko rajone. O mūsų taškai yra įsikūrę Alytuje, Klaipėdoje bei Kaune. Iš miesto, kuris yra arčiausiai, siunčiame transporto priemonę.“

Vyras tvirtino, kad asociacijos padalinys įkurtas ir Vilniuje, Kedrų gatvėje, tiesiog ten dirbantis asmuo šiuo metu atostogauja. V. Gustaitis kategoriškai neigė informaciją, jog LGGA darbuotojai Vilniuje apsilanko vieną kartą per mėnesį. 

Dėl gyvūnų galėčiau dirbti ir važinėti visą dieną, bet didžiausias žvėris šiam pasauly yra žmogus, - liūdnai konstatavo specialistė. Su žmonėmis kalbėti sunkiausia.
L. Grėblikienė

 

„Galbūt šiltai sėdint biure, prie kompiuterio, viskas atrodo kitaip, tačiau mes kiekvieną dieną sunkiai dirbame. Traukiame į duobes įkritusias lapes, narpliojame paukščius iš elektros laidų“, - tikino LGGA vadovas. Gamtininkas metė akmenį ir į kolegų daržą, tvirtindamas, jog ornitologai tokiu atveju irgi galėjo padėti – neužtenka gavus europinį finansavimą išleisti gražius lankstinukus.

Užtenka tiek, kiek yra

Lietuvos gyvūnų globėjų asociacijai vadovaujantis V. Gustaitis patvirtina, jog skiriamo finansavimo asociacijai neužtenka, tačiau ji laikosi iš įvairių papildomų lėšų ir veiklų, pavyzdžiui, moko žmones elgesio su agresyviais gyvūnais.

„Ministerija neskiria finansavimo 200 gulbių išlaikyti ar virš 100 gandrų pamaitinti žiemos metu. Tačiau mes šias lėšas randame, gauname iš rėmėjų. Darbas vyksta ir mes išsiverčiame su tomis lėšomis, kurios yra,“ – entuziastingai kalbėjo Lietuvos gyvūnų globėjų asociacijos vadovas. 

Pirmiausia aiškinasi sužalojimo priežastis

Lietuvos gyvūnų globėjų asociacijos vyriausioji specialistė Lolita Grėblikienė teigė, jog savaitgalį iš tiesų buvo užregistruota žmogaus skambutis iš Vilniaus, tačiau skambinta dėl sužeistos varnos.

 Darbuotojui pradėjus aiškinti, jog galbūt paukštis tiesiog mokosi skraidyti ir reikėtų patupdyti jį kažkur aukščiau ir stebėti, skambinęs asmuo pareiškė, kad paukščio negaudys ir numetė telefono ragelį.

Gyvūnų globėjų asociacijos vyriausiosioji specialistė Lolita Grėblikienė
Gyvūnų globėjų asociacijos vyriausiosioji specialistė Lolita Grėblikienė

 

Pirmadienį LGGA darbuotojai važiavo į Vilnių surinkti sužeistų paukščių, tačiau neturėjo jokių skambinusio žmogaus kontaktų. „Dėl gyvūnų galėčiau dirbti ir važinėti visą dieną, bet didžiausias žvėris šiam pasauly yra žmogus, - liūdnai konstatavo specialistė L. Grėblikienė. – Su žmonėmis kalbėti sunkiausia. Dėl kiekvieno skambučio važiuoti į įvykio vietą negalime, todėl aiškinamės, kas iš tiesų nutiko. Jei, tarkime, paukštis atsitrenkė į langą, prašome jį šiek tiek pastebėti. Jis po dienos gali ramiausiai pakilti ir nuskristi, o gali ir nugaišti – tokia ta gamta ir ji sutvarko populiaciją natūraliai.“ 

L. Grėblikienė neatmeta galimybės, jog Vilniuje rastas kovas galėjo būti visai sveikas, tačiau tiesiog mokėsi skraidyti. Paėmus jį iš natūralios aplinkos ir ėmus maitinti, paukštis, žinoma, nugaišta. 

Gyventojų vaizduotėje - vienakojai gandrai ir ežere prišalusios gulbės

Aplinkos apsaugos ministerijos Gamtos apsaugos departamento direktorius Laimutis Budrys stojo į gyvūnų globėjų asociacijos pusę: „Jie tikrai tuos gyvūnus gelbėja, bet būna visokiausių atvejų. Yra buvę, kai reikia važiuoti iš Kauno į vieną ar kitą Lietuvos pusę, nes, pasak gyventojų, gandras sužeistas – netekęs vienos kojos. Šiaip jau, gandrai labai mėgsta stovėti ant vienos kojos. Atvykus gyvūnų globėjų asociacijos darbuotojams jis tiesiog atsistoja ant abiejų kojų ir nuskrenda. Rudenį gausu iškvietimų, jog užšalo gulbės ežere. Žmogui atrodo, jog jei pakrantė apledėjusi, tai ledas ir ežero viduryje. Vėlgi atvykus gyvūnų globos tarnybai paukščiai lengvai pakyla ir nuskrenda. Bet jei neatvažiuoja – pradeda piktintis, kodėl neatvažiavo. O kad nevažiuotų piktybiškai – netikiu.“

Yra buvę, kai reikia važiuoti iš Kauno į vieną ar kitą Lietuvos pusę, nes, pasak gyventojų, gandras sužeistas – netekęs vienos kojos. Atvykus gyvūnų globėjų asociacijos darbuotojams jis tiesiog atsistoja ant abiejų kojų ir nuskrenda.
L. Budrys


 
L. Budrys mano, jog Gyvūnų globėjų asociacijos darbuotojai stengiasi patarti žmogui, ką daryti pačiam. „Konsultacijos – taip pat jų darbo dalis. Kitaip tektų važiuoti pas medyje tupinčius katinus ir miške rastus stirniukus – kurie yra visiškai sveiki, tiesiog natūraliai slepiasi gamtoje“, - apie buvusius kuriozus užsiminė Gamtos apsaugos departamento direktorius. 

Ateityje turėtų atsirasti gyvūnų reabilitacijos centras

„Šiai organizacijai finansavimas skiriamas ne iš valstybės biudžeto, o iš aplinkos apsaugos rėmimo programos lėšų, - patikslino Gamtos apsaugos departamento direktorius. – Kiek tų lėšų yra, tiek ir galime skirti. Biudžetinio finansavimo šiai sričiai – tokio, kokį turi Vakarų šalys – mes negauname, ir esame labai toli nuo jų.“
 
„Ekonominio pakilimo metais buvo pradėta vystyti idėja, jog Lietuva turėtų turėti gyvūnų reabilitacijos centrą, kuris būtų kaip atskira organizacija. Aš tikiuosi, kad anksčiau ar vėliau ši idėja bus įgyvendinta, - ateities planais dalijosi Laimutis Budrys.

Jis tikisi, jog artėjant naujiesiems Europos Sąjungos finansiniams metams pavyks pateikti laukinių gyvūnų globos centro įsteigimo projektą.
 
„Konkursą laimėjusiai organizacijai yra skiriama 100 tūkstančių litų. Jei būtų važiuojama į kiekvieną iškvietimą, per visą Lietuvą, ši suma atrodytų gana juokingai“, - kalbėjo L. Budrys. Gamtos apsaugos departamento direktorius tikino, jog pasibaigus skirtam finansavimui bus organizuojamas naujas konkursas ir skiriamas papildomas finansavimas.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Nebereikalingi drabužiai privertė sukurti populiarėjantį verslą: siuva iš senų medžiagos skiaučių (5)

Visi savo spintoje turime nebenešiojamų drabužių, nereikalingų medžiagos skiaučių. Dalis jų...

Per ketvirtį padaugėjo gyventojų pranešimų dėl aplinkosaugos pažeidimų (11)

Aplinkos apsaugos departamentas antrą metų ketvirtį gavo 5285 gyventojų pranešimus apie...

Artėjant savaitgaliui: 4 patarimai planuojantiems leistis į žygį gamtoje (1)

Sinoptikai žada, kad po lietingų dienų pagaliau galėsime džiaugtis sausesniu ir saulėtu...

Ilgiau taikstytis su žmonių abejingumu nebegalėjo: ryžosi pakeisti lietuvių mąstymą ir kasdienybę (11)

Aktyvus jaunimas visame pasaulyje siekia atkreipti dėmesį į ekologijos ir aplinkosaugos svarbą....

42 metus su paukščiais dirbantis Vytautas Jusys: sąraše – daugiau nei 780 tūkst. sužieduotų sparnuočių (33)

Ventės rago ornitologinė stotis šiemet švenčia solidų 90-ies metų jubiliejų. Pernai buvo...

Top naujienos

Daužo į šipulius Kremliaus melus: detaliai išnarpliojo visą Donbaso išlaikymo schemą (274)

Jungtinėje Karalystėje veikiantis Karališkasis jungtinių paslaugų institutas (Royal United...

Lietuvis atrado svajonių darbą pasaulio pakraštyje: norint čia patekti, tektų pakloti net iki keliasdešimt tūkstančių (16)

Mindaugas Oginskas net slapčiausiose svajonėse neįsivaizdavo, kad kada nors taps ledo navigatoriumi...

Orai: ciklonas atneša lietų ir perkūnijas (1)

Sekmadienio naktį orai išliks mažai debesuoti ir sausi. Pūs nestiprus nepastovios krypties oras....

Kalėjimų sistemai – negailestingas smūgis: siūlo prisiimti atsakomybę už kiekvieną kalinį išsakyk savo nuomonę!

Valdžios ketinimai neįkalinti nusikaltėlių, gali atsisukti prieš pačią valstybę – daugybę...

Vilniaus rajone per avariją prispaustas vairuotojas, žmogus žuvo (4)

Vėlų šeštadienio vakarą į Vilniaus rajone esantį Totorinės kaime skubėjo medikai, policija ir...

Pirmajai poniai aksesuarą kūrusi menininkė pasakė, kokių reikalavimų sulaukė (181)

Pripažinimą pelniusi stiklo menininkė panevėžietė Indrė Stulgaitė-Kriukienė savo kūrybinį...

Skanesni šaltibarščiai nei įprasti: valgys ir užsieniečiai (111)

Šaltibarščiai – kone kiekvienos vasaros maisto hitas. Šį patiekalą pamėgę daugelis...

Paskelbė filmuotą medžiagą, kurioje užfiksuotas Didžiosios Britanijos tanklaivio užėmimas (72)

Paskelbtas vaizdo įrašas, kuriame užfiksuota akimirka, kuomet Irano revoliucinė gvardija Hormūzo...

43 taškus pelnę Lietuvos 18-mečiai nepasipriešino suomiams (30)

Kontrolinių rungtynių ciklą tęsianti Lietuvos jaunių vaikinų rinktinė patyrė pralaimėjimą,...

Dėl didžiulės avarijos uždarytas kelias Ukmergė-Jonava-Kaunas, nukentėjo 9 žmonės papildyta (195)

Liepos 20 d. apie 19 val. 22 min. Ukmergės rajone susidūrė trys lengvieji automobiliai. Policijos...