Apie Ramybės parke ardomus lizdus naujienų portalui „Kas vyksta Kaune“ pranešusi kaunietė pažymėjo, jog ši situacija Kaune kartojasi jau ne pirmus metus.
Apie lizdų naikinimą pranešta ir Lietuvos ornitologų draugijos „Facebook“ grupėje. Dėl šių veiksmų kauniečiai trečiadienį suskubo informuoti ir atitinkamas institucijas.
„Mano žiniomis, nuo kovo 1 d negalima ardyti. Kodėl žmonės, ten būdami, fotografuoja, o ne kreipiasi pagalbos į institucijas???“ – teiravosi kaunietė, paraginusi dėl tokių veiksmų kreiptis Bendruoju pagalbos numeriu 112.
Grupėje nuotrauką paviešinęs vyras esą bandė kalbėtis su lizdų naikintojais.

„Kalbėjau su šiais pjovėjais lizdų, bet jie nenutraukė, sakė savivaldybės užsakymą vykdo“, – komentavo vyras.
Naikinti negalima?
Aplinkos apsaugos departamento (AAD) pareigūnai kasmet sulaukia pranešimų apie neteisėtus kovų lizdų perkėlimus ar naikinimus. Primenama, kad nuo kovo 1 d. iki birželio 30 d., kai šie paukščiai peri ir augina jauniklius, draudžiama perkelti, ardyti ar kitaip kenkti šių paukščių lizdams.
Taip pat pažymima, kad kovų lizdų perkėlimui reikia gauti departamento išduodamą išvadą šių paukščių gausos reguliavimui.
AAD pažymi, kad ši laukinių paukščių rūšis yra saugomos Lietuvos Respublikos saugomų gyvūnų, augalų ir grybų rūšių įstatymo, todėl draudžiama tyčia naikinti, pažeisti laukinių paukščių lizdus ir kiaušinius, trikdyti laukinius paukščius, ypač jų perėjimo ir jauniklių auginimo metu.

AAD pareigūnai primena, kad apie aplinkos apsaugos pažeidimus galima pranešti skubiosios pagalbos tarnybų telefono numeriu 112. Taip pat užfiksuotas nuotraukas ar vaizdo medžiagą, kai daromas pažeidimas, galima atsiųsti el. paštu info@aad.am.lt.
Daug neabejingų kauniečių
Tuo metu kauniečiai liejo apmaudą, kad tokie dalykai vyksta Kaune. Po „Facebook“ įrašu pasipylė nemažai gamtos mylėtojų komentarų.
„Kas darosi su visuomene??? Lizdus ardo, medžius naikina, žolę skuta, miškus baigia išnaikinti.“
„Kodėl žmogui paukščiai maišo? Kas mums pasidarė? Lai kam atrodo, kad esame pasaulio valdytojai, nusprendžiam viską kas, ką, kur, kiek, kodėl. Viską. Tik deja mes nieko neišmanom, tik išmaniai viską naikinam ir griaunam. Galvodami tik apie savo poreikius ir patogumus.“
„Daromas nusikaltimas! Pavojingai kertama šaka ant kurios tupim!“
„Paradoksas… Ramybės parke naikinami paukščių lizdai. Gal tuomet pervadint reikėtų į Kapų tylos parką?“
Kaip ir minėta, dėl šio įvykio naujienų portalo „Kas vyksta Kaune“ redakcija kreipėsi į Kauno miesto savivaldybę bei Aplinkos apsaugos departamentą.
Vos po kelių valandų pavyko sulaukti savivaldybės atsako.

„Čia vykdomas varninių paukščių gausos reguliavimas, arba kitaip sakant populiacijos mažinimas, kuris atliekamas jau kelerius metus iš eilės“, – situaciją komentavo Kauno miesto savivaldybės Aplinkos apsaugos skyriaus vedėjo pavaduotojas Svajūnas Urbonavičius.
Pasak jo, minėti darbai su atsakingomis institucijomis yra suderinti – leista darbus atlikti iki šių metų kovo 23-ios dienos.
Aplinkos ministerija kartu su Lietuvos ornitologų draugija savivaldybėms, užuot draskius lizdus, siūlo alternatyvą – rudenį ir žiemą genėti medžius, kaip nurodo pasaulinė praktika.
Lietuvoje perinčių kovų populiacija per 30 metų sumažėjo daugiau nei dvigubai. Rūšies pagrindinė nykimo priežastis siejama su kolonijų naikinimu, neretai išmetant lizdus su kiaušiniais arba jau išsiritusiais jaunikliais.
Kovai į lizdavietes Lietuvoje ankstyvais pavasariais sugrįžta kovo pirmą dekadą ir iškart užsiima veisimosi vietas: tvarko senus arba stato naujus lizdus. Kai vienas poros narys įrenginėja lizdą, kitas beveik visada būna šalia lizdo, kad aplinkinių lizdų šeimininkai neišnešiotų lizdinės medžiagos. Dažniausiai įsikuria tose pačiose kolonijose, kuriose gali perėti po kelis dešimtmečius.
Papildyta kovo 20 dieną 14.04 val.
Kai naujienų portalui „Kas vyksta Kaune“ komentavo AAD atstovai, nuo kovo 1 d. iki birželio 30 d., kai kovarniai paukščiai peri ir augina jauniklius, draudžiama perkelti, ardyti ar kitaip kenkti šių paukščių lizdams. Pažymima ir tai, kad kovų gausos reguliavimui reikia gauti departamento išduodamą išvadą.
„Kovo 3 d. Kauno miesto savivaldybė kreipėsi į Aplinkos apsaugos departamentą su prašymu išduoti leidimą reguliuoti kovų ir pilkųjų varnų populiaciją. Prašyme buvo nurodyta, kad Kauno miesto savivaldybė sulaukia daug skundų ir prašymų dėl varninių paukščių keliamo triukšmo. Labiausiai nuo kovų ir pilkųjų varnų kenčia Ramybės parko teritorija.
Gausos reguliavimo tikslas: sumažinti pilkųjų varnų ir kovų populiaciją Kauno mieste mažinant triukšmą ir aplinkos taršą, užtikrinti žmonių sveikatą bei saugą.

Aplinkos apsaugos departamentas susipažinęs su pateiktu prašymu vadovaujantis galiojančiais teisės aktais leido vykdyti populiacijos gausos reguliavimą nurodytose Kauno miesto teritorijose nuo 2025 m. kovo 10 d. iki 2025 m. kovo 23 d.“, – teigiama AAD komentare.
Portalas aplinkosaugininkų pasiteiravo, kokia žala kovams gali būti padaryta, jei jų lizdai išardomi pavasarį.
AAD atsakyme teigiama: „Nuo kovo 1 d. iki birželio 30 d. šie paukščiai peri ir augina jauniklius, todėl tyčinis lizdo išardymas pavasarį (ir pirmąjį vasaros mėnesį) gali pakenkti jaunikliams. Jei būtų išardytas lizdas neturint leidimo tai už vieną neteisėtai išardytą lizdą būtų paskaičiuota 50,34 eurų žala.“
Tiesa, dar 2021 metais Aplinkos ministerija prašė netgi turinčių leidimus savivaldybių nenaikinti perėti grįžtančių šios rūšies paukščių.
„Jeigu savivaldybės, gavusios leidimus, planuoja netrukus ardyti kovų lizdus, tai prašome to dabar nedaryti – lizdai turi būti ardomi nebent rudenį“, – tąkart sakė tuometinis aplinkos ministro patarėjas Marius Čepulis.