aA
Šiluvą nuo šiol garsins ne tik žymieji atlaidai, bet ir miestelio gyventojas Valdas Mikolaitis, kurio sukurtas dokumentinis filmas „Pavienės bitės“ antradienį jo autoriui pelnė Petro Abukevičiaus premiją. Mažo miestelio gyventojo darbą kompetentinga komisija išrinko geriausiu 2013 m. filmu apie gamtą.
Petro Abukevičiaus premijos įteikimas
Petro Abukevičiaus premijos įteikimas
© DELFI / Tomas Vinickas

Vertinimo komisiją sužavėjo bitės

Iki šiol mažai kam žinomas vyras, niekada nestudijavęs gamtos mokslų ir neragavęs televizijos duonos, į Lietuvos televiziją kartu su dviem sūnumis atvykęs atsiimti apdovanojimo, juokaudamas teigė, kad montažo subtilybių išmoko tiesiog internete.

Premijos įteikimo ceremoniją vedusi daug patirties televizijoje turinti Dalia Kutraitė – Giedraitienė, pristatydama laureatą, teigė, kad šis konkursas padeda atrasti talentingus kūrėjus. „Jaučiamės kaip vaižgantai, Šiluvoje atradę deimantą su dviem mažais deimančiukais“, - džiugiai kalbėjo ji.

Laureatas, kurį į sostinę atlydėjo būrelis artimųjų, teigė, kad jį domina ne ūkiuose specialiai auginamos bitės, bet pavienės, gyvenančios natūralioje aplinkoje. Fabrike dirbantis vyras tikino ilgai ir kruopščiai sukęs filmą, todėl džiaugiasi, kad jo darbu liko sužavėti žymūs gamtininkai. O bitės, V. Mikolaičio manymu, lietuviams yra labai svarbios, kadangi jų draugijoje užaugo ne viena karta.

„Su bitėmis užaugo daug kartų. Mano mama yra bitininkė. Aš net specialiai joms augalų prisodinu. Dėkoju tėveliui, kuris pasakojo, kad anksčiau pievose būdavo labai daug bičių. O tuomet dalgiais šienaudavę vyrai sugebėdavo medaus „prisivogti“. Tai buvo labai įdomu“, - atsiimdamas premiją kalbėjo V. Mikolaitis.

Kuriant filmą susidurta ir su sunkumais – buvo nelengva surasti reikiamos muzikos. Todėl vyras kartu su vaikais Ignu ir Justu dalį sukūrė pats. Pasidomėjus, ar jis ir toliau kurs filmus apie gamtą, kuriuos galėtų vėl pateikti konkursui, vyras tikino, kad ir toliau eis jau pramintu taku bei į gamtą mėgins žiūrėti nauju rakursu.


Filmai apie gamtą – atsvara vartotojiškumui

Aplinkos ministerijos viceministras Linas Jonauskas teigė, kad prieš 15 metų įsteigus Petro Abukevičiaus premiją jau nominuota labai daug dėmesio vertų darbų, kurie padeda atskleisti Lietuvos gamtos grožį.

Tačiau, anot jo, labai svarbu parodyti ir problemas, kurios smukdo žaliąjį pasaulį, bei pateikti receptą, kaip gamtai padėti. „Šiais filmais parodomas gamtos grožis ir gamtos gėla, kai žmonės ją skriaudžia. Tokie filmai labai svarbūs, nes vartotojiškumas ima viršų: labai mažai laiko praleidžiame gamtoje. O tuo pačiu ir apie gamtą filmų matome vis mažiau. Autoriai gamtoje pamato ir išgirsta tai, ko kiti neužčiuopia. Kad žiūrovai patikėtų, filmus jie kuria ne tik kamera ir gamtos pažinimu, bet ir širdimi“, - kalbėjo L. Jonauskas.

Petro Abukevičiaus premijos iniciatorius Petras Dimša teigė, kad kiekvienais metais vykstanti laureatų paskelbimo ceremonija jam yra didelė šventė. Jis prisiminė, kad premiją įsteigė spontaniškai ir džiaugėsi, kad idėja gyvybinga ir šiandien.

„Premiją įsteigėme, nes norėjome įamžinti Petro Abukevičiaus atminimą. Galima sakyti, kad ją įsteigėme per dieną. Viską dariau pasitaręs tik su savimi. Jei būčiau taręsis, ji būtų dar ir šiandien neįsteigta“, - sakė jis.

Tokie filmai labai svarbūs, nes vartotojiškumas ima viršų: labai mažai laiko praleidžiame gamtoje. O tuo pačiu ir apie gamtą filmų matome vis mažiau. Autoriai gamtoje pamato ir išgirsta tai, ko kiti neužčiuopia. Kad žiūrovai patikėtų, filmus jie kuria ne tik kamera ir gamtos pažinimu, bet ir širdimi.
L. Jonauskas

Iškilmingoje premijos įteikimo ceremonijoje dalyvavo ir Petro Abukevičiaus sūnus Ramūnas.
GRYNAS.lt primena, kad kasmetinę premiją už geriausią metų filmą apie mūsų šalies gamtą 1998 m. įsteigė Aplinkos ir Kultūros ministerijos bei Lietuvos televizija žymiam režisieriui ir operatoriui, gyvosios gamtos dainiui Petrui Abukevičiui atminti. Šia premija siekiama skatinti kino kūrėjus tęsti jo tradicijas.

Pirmasis Petro Abukevičiaus premija buvo apdovanotas ir dukart pamečiui ją pelnė žinomas dokumentinių filmų apie gamtą autorius Vytautas Jankevičius ir jo kūrybinės grupės nariai Romantė Vyšniauskienė bei Vidmantas Blažys (1999 ir 2000 m.).

Per pastarąjį dešimtmetį šias premijas yra gavę filmų kūrėjai Kęstutis Verbickas, gamtininkas Selemonas Paltanavičius, Vytautas Vitkauskas, Gintautas Alekna, Birutė Bražinskaitė, Kastytis Mačiūnas, Eugenijus Drobelis, Jonas Bilinskas, Mindaugas Survila, Vytas Jankevičius ir Mantas Jancevičius. 

Pernai Petro Abukevičiaus premija penktą kartą buvo skirta žinomam dokumentinių filmų autoriui Vytui Jankevičiui už filmą „Rudens šauklių valdose“ – subtilų kino pasakojimą apie elnių gyvenimą Žagarės regioninio parko ir jo apylinkių miškuose.

www.GRYNAS.lt
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Seimas: Kuršių mariose žvejojančioms įmonėms teks pildyti žurnalus (8)

Kuršių mariose ar kituose vidaus vandenyse žvejojančios įmonės nuo lapkričio privalės pildyti...

Gentvilas apie verslinės žvejybos draudimą: Vyriausybė įvertins tinkamas kompensacijas ir europinius įsipareigojimus (50)

Seime antradienį ketinant pateikti siūlymą dėl verslinės žvejybos draudimo Kuršių mariose ir...

Žuvininkystės įmonės kritikuoja siūlymą uždrausti verslinę žvejybą Kuršių mariose: neatsižvelgiama į mokslininkų argumentus (24)

Seime antradienį ketinant pateikti siūlymą drausti verslinę žvejybą Kuršių mariose,...

Tyrimas atskleidė maisto švaistymo mastą: lietuviai kas mėnesį išmeta iki 5 kilogramų produktų

7 iš 10 Lietuvos gyventojų sutinka, kad maisto švaistymas – didelė problema, rodo tyrimas....

Aplinkosaugininkai patikrino žvejų sodybas: rado draudžiamų žvejybos įrankių (6)

Vykdydami akciją „Lydeka“ Klaipėdos gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos pareigūnai kartu su...

Top naujienos

Vilniaus teisme – garsaus nusikaltėlio išpuolis: teko skubiai nutraukti posėdį

Ne kartą teistas su Šiaulių kriminalinėmis grupuotėmis siejamas Saulius Valantinas , kurį...

JAV leidinio paviešintose nuotraukose – Rusijos pajėgos prie Ukrainos: tai pasiruošimas puolimui (147)

Vienas įtakingiausių pasaulio leidinių „The Wall Street Journal“ (WSJ) paskelbė palydovines...

Anykščių rajone nustatyta dar neidentifikuota koronaviruso mutacija papildyta (243)

Anykščiuose nustatyti 35 atvejai, kai asmenys užsikrėtė dar neidentifikuota koronaviruso atmaina,...

Rusija uždraudė skrydžius virš Krymo ir Juodosios jūros JAV ragina oro linijų bendroves „elgtis itin atsargiai“ (251)

Rusija uždraudė skrydžius virš aneksuoto Krymo ir Juodosios jūros, nes šią savaitę esą ten...

NVSC skambina pavojaus varpais: auga protrūkių gamybos ir prekybos srityje skaičius (34)

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro ( NVSC ) epidemiologinių tyrimų metu surinkti duomenys...

Cinizmo viršūnė: Lazdijų vicemeras – apie nelegalias treniruotes: sportavome, nes valdžia leido (147)

Antradienio rytą paaiškėjus dėl galimo karantino tvarkos pažeidimo, kai Lazdijų savivaldybei...

Petras Grigalis | D+

Du neįtikėtini pabėgimai iš Sovietų Sąjungos: vienas vyras nuplaukė net 100 km, kitas – pavogė naikintuvą (1)

Pabėgti iš Sovietų Sąjungos buvo sudėtinga, bet įmanoma misija. Tiesa, bėgti ryžosi retas,...

Vladimiras Laučius. Kas kaltas: Šimonytė ar aplinka? (202)

Pasitikėjimo procentus barstančiai (anot apklausų ) Ingridos Šimonytės vyriausybei kiša koją...

Čekija prašo ES ir NATO partnerių išsiųsti rusų diplomatų (6)

Čekija prašo Europos Sąjungos ir NATO partnerių iš solidarumo išsiųsti Rusijos...

Marijampolės pataisos namuose kalinys užpuolė gydytoją psichiatrę

Marijampolės pataisos namuose antradienį, balandžio 20 d., nuteistasis užpuolė ir grasino...