aA
Lietuvoje trūksta gerų filmų apie gamtą, atsiduso praėjusią savaitę apdovanojimą pelnęs Šiluvoje gyvenantis Valdas Mikolaitis. Būtent tai vyrą, neturintį nei gamtininko, nei kino filmų kūrėjo specialybės, paskatino griebtis buitinio fotoaparato ir sukurti filmą apie bites, kuris, anot jo, galėtų tapti atsvara amerikietiškai produkcijai.
V. Mikolaičio sode - gausu namelių laukinėms bitėms
V. Mikolaičio sode - gausu namelių laukinėms bitėms
© Gabrielės Janonytės nuotr.

Laureato namuose – laukinių bičių rojus

Su geriausiu šių metų filmo apie Lietuvos gamtą autoriumi, kuriam praėjusią savaitę LRT klube buvo įteikta Petro Abukevičiaus premija, susitikome jo namuose, esančiuose nedideliame Šiluvos miestelyje, Raseinių rajone. Nors tuo metu Šiluvoje ūžė didieji atlaidai, Valdo kieme – ramybė. Ją sukuria aplink namą susodintos gėlės, kurių nektaro nuolat ieško bitės.

Vyras sako, kad specialiai bitėms augalus sodinti pradėjo dar pernai. O šalia įvairiaspalvių tiek lietuviškų, tiek ir įvežtinių gėlių žiedų jis įrengė specialiai pavienėms bitėms skirtus „namelius“. Jų forma ir dydis nevienodi, be to, ir gamybos medžiagos skiriasi.

Aparatą esu 10 kartų išardęs. Padėdavau jį ant smėlio, o tuomet vėjas pakeldavo smėlį ir užsikirsdavo objektyvas. Taigi nereikia profesionalios technikos. Ir profesionalumo nereikia. Jeigu yra didžiulis noras, galima padaryti viską.
Valdas Mikolaitis

Tačiau apdovanojimą pelnęs trijų dalių filmas „Pavienės bitės“ nebuvo filmuojamas namų aplinkoje. Kieme pasodinti retų, vabzdžiams patinkančių augalų, ir pristatyti bičių „namelių“ vyras nusprendė tiesiog norėdamas geriau pažinti savo filmo herojes. Visai šalia namų durų stebimos bičių gyvenimo peripetijos jam pravers ir tolimesniuose filmavimuose.

Internete ir knygose filmo autorius išmoko ne tik sukalti namus bitutėms, tačiau ir rado visą informaciją, kuri jam buvo reikalinga kuriant filmą. Žinių reikėjo daug: teko susipažinti su bičių gyvenimo subtilybėmis, taip pat perprasti ir techninę pusę – filmavimą, montavimą, įgarsinimą.

Fabrike dirbantis ir filmavimo patirties neturintis vyras dėl to nė kiek neišsigando. Jis viską padarė pats, pasitelkdamas į pagalbą vaikus. Valdas tikina, kad patarimų kreiptis į gamtininkus nedrįso, nes iki filmo pasirodymo buvo niekam nežinomas. Galiausiai – profesionalų jis net nepažinojo.

Valdas: svarbu ne technika, bet idėja

Pasidomėjus, kur slypi sėkmės paslaptis, pripažinimą pelnęs šiluviškis teigia, kad esmė - paprastume. Pagrindinis jo tikslas buvo sukurti informatyvų filmą, kuris, be kita ko, būtu ir patrauklus. O esminė paskata – Lietuvoje trūksta įdomių filmų apie gamtą, kurie galėtų būti atsvara amerikietiškai produkcijai, dažnai proteguojančiai, kaip sako pašnekovas, iškreiptas gyvenimo normas.

Filmo „Pavienės bitės“ pristatymą galite pamatyti čia:

51 minutę trunkantį filmą tris metus skaitmeniniu fotoaparatu kūręs mažo miestelio gyventojas džiaugiasi įrodęs, kad geram darbui profesionalios technikos nereikia.

Namines bites nufilmuoti labai lengva. Atidarai avilį ir filmuoji. O pavienių bičių, parskrendančių į urvelį, tekdavo laukti tris valandas. Ir viskas tik tam, kad nufilmuotum skrydį. Reikdavo labai ilgai laukti ir reikiamu metu paspausti mygtuką.
V. Mikolaitis

„Mes patys sukūrėme ir pusę muzikos programiniu būdu. Buvau pasiekęs tokią stadiją, kad žiūrėdamas filmą matydavau ne gražius vaizdus, bet montažo režisieriaus darbą. Apskritai ir filmavau, ir įgarsinau skaitmeniniu fotoaparatu. Jis man gerai tiko, nes lėtai filmuoja. Aparatą esu 10 kartų išardęs. Padėdavau jį ant smėlio, o tuomet vėjas pakeldavo smėlį ir užsikirsdavo objektyvas. Taigi nereikia profesionalios technikos. Ir profesionalumo nereikia. Jeigu yra didžiulis noras, galima padaryti viską“, - GRYNAS.lt kalbėjo Valdas.


Bitės skrydžio laukdavo po tris valandas

Tris filmus jau sukūręs 43-ejų vyras sako, kad gamta jį domina nuo vaikystės. Miške praleistos vasaros jam teikė vien tik malonumą.

„Viskas, ką aš darau, man patinka. Žinoma, filmui skyriau labai daug laiko. Viskas filmuota natūralioje aplinkoje. Į bičių gyvenimą visai nesikišau. Iš esmės filmavimai vyko miško keliukuose, kuriais per dieną pravažiuoja viena ar dvi mašinos. Tose vietose gyvena dvi rūšys. Apskritai viskas filmuota miške“, - pasakoja pašnekovas.

Kodėl filmo herojėmis tapo ne naminės, bet miške gyvenančios bitės? Valdas atskleidžia, kad laukinės jam kur kas įdomesnės. Apie gyvenančias aviliuose jis nemažai žino, nes bitininkė yra jo mama. Todėl jis nutarė geriau pažinti pavienes, kurių filmavimas yra rimtas iššūkis.

„Namines bites nufilmuoti labai lengva. Atidarai avilį ir filmuoji. O pavienių bičių, parskrendančių į urvelį, tekdavo laukti tris valandas. Ir viskas tik tam, kad nufilmuotum skrydį. Reikdavo labai ilgai laukti ir reikiamu metu paspausti mygtuką“, - prisimena Valdas.

Labiausiai jam širdį skaudėjo montuojant, kai reikėjo atsisakyti daug filmuotos medžiagos. Jis žinojo, kad pernelyg ilgas filmas pasmerktas tapti nuobodžiu, todėl karpymas – neišvengiama būtinybė.

„Pirminė versija buvo gerokai ilgesnė. Nors ir labai gaila, tačiau tenka dalį medžiagos aukot. Pačiam autoriui atrodo, kad vertinga, bet žiūrovui visko nereikia. Jis pats turi susikurti trūkstamą vaizdą“, - patirtimi dalijosi pašnekovas, pridūręs, kad šiuo metu tęsia bičių filmavimą.

www.GRYNAS.lt
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Ne tik kurmiai yra gražios vejos priešai – kokie metodai padeda atbaidyti nekviestus „svečius“

Sodybas ir sodus turintys žmonės vasarą nemažai dėmesio skiria vejai . Tačiau išlaikyti ją...

Delfi PliusViktorija Dačinskaitė

Sugalvojo neįprastą gudrybę, kaip apsaugoti braškes nuo paukščių: prireiks nedidelių akmenukų (3)

Lysvėse sirpstančios braškės vilioja ne tik žmones. Jas mielai lesa paukščiai. Kai kurie...

Kaip padaryti gerą kadrą: 10 patarimų norintiems įamžinti įspūdingą laimikį

Įspūdingą laimikį pagavęs žvejys dažnai nori jį įamžinti, ypač jei žuvis bus paleista....

Japonijoje gimusi sveikatingumo praktika vis labiau populiarėja ir pas mus: lietuviai iš naujo atranda mišką

Šiame technologijų ir informacijos amžiuje maždaug trečdalį dienos žmonės praleidžia prie...

Delfi PliusViktorija Dačinskaitė

9 vabzdžiai, kurie jūsų tyko vasarą: kaip atskirti, kas įgėlė, ir kokių priemonių imtis, kad palengvėtų (1)

Vasarą daug laiko praleidžiame gamtoje – sodybose, parkuose, prie vandens, taip pat daug...

Top naujienos

Delfi iš Taivano: kaip jaučiasi čia gyvenantys – ar Kinija gali ryžtis tokiam žingsniui kaip Rusija (1)

Taivane gyvenantys lietuviai juokauja, kad mūsų šaliai padovanojus vakcinų nuo COVID-19, jie...

Verslas PliusAistė Žebrauskienė

Europos Honkongu turėjęs tapti Kaliningradas nukentės labiau nei likusi Rusija: kuo šis kraštas svarbus

Dėl savo išskirtinės geografinės padėties ir Vakarų atsako į Ukrainoje vykdomą karą...

Medvedevas grasina Trečiuoju pasauliniu karu (1)

Buvęs Rusijos prezidentas ir dabartinis Rusijos Saugumo tarybos vadovo pavaduotojas Dmitrijus...

Karas Ukrainoje. Zelenskis: Rusija tapo didžiausia teroristine organizacija pasaulyje

Rusijos valstybė tapo didžiausia teroristine organizacija pasaulyje ir tai turi būti pagrįsta...

Gyvybės langelyje Kaune rastas naujagimis: berniukas gimęs prieš 10 parų

Policijos departamentas informavo, kad gyvybės langelyje buvo paliktas naujagimis.

Laukiantiems NT atpigimo, ekspertas siunčia žinutę: tikimybė, kad būsto kainos kris, lygi nuliui (4)

Maždaug 7 metus buvusiai neigiamai Euribor 6 mėn. palūkanų normai perkopus nulį ir tapus...

Vėsūs namai, kai lauke net +30 laipsnių: pasakoja apie sistemas, su kuriomis tikrai neteks prakaituoti Išsamus vaistininko komentaras

Kai termometro stulpelis lauke raudonuoja ties 30 laipsnių temperatūros riba, namuose tikrai norisi...

Delfi PliusArūnas Spraunius

Kremliaus „supratėjams“ atėjo beviltiškumo metas: Putino banditizmas taip smogė, kad pakalikams Vakaruose tenka keisti plokštelę (2)

Tarptautinių žodžių žodynas žodį „splinas“ aiškina kaip apatiją, prislėgtą būseną,...

Prieš pat 19 gimtadienį nušautas „TikTok“ žvaigždės Ophelios Nichols sūnus: mama į milijonus sekėjų kreipėsi su prašymu

„ TikTok “ žvaigždė Ophelia Nichols gedi – likus kelioms dienoms iki devynioliktojo...