aA
Baldai iš linų plaušo plokštės
Baldai iš linų plaušo plokštės
© I. Valentinienės nuotr.

GRYNAS.lt, bendradarbiaudamas su Vilniaus dailės akademija (VDA), tęsia straipsnių ciklą „Genialios idėjos“. Čia pateikiame VDA Dizaino, Kostiumo dizaino, Tekstilės ir Stiklo katedrų magistro darbus, kuriuose daug dėmesio skiriama ekologijai, vartotojiškumo problemai.

Naujų technologijų įtaką baldų dizainui ėmusi analizuoti VDA Kauno dailės fakulteto Dizaino katedros magistrė Inga Valentinienė teigė ieškojusi galimybių, kaip pasitelkus naujas technologijas sukurti ekologišką gaminį, naudojant naujas, perdirbamas medžiagas. Ieškodama didesnio kontrasto, išreiškiančio laiko įtaką baldų dizainui, moteris suprojektavo etnostiliaus baldus, kuriems gaminti panaudojo, kaip ji pati teigė, vieną tinkamiausių šiam projektui medžiagų – linų plaušo plokštę.

Domėdamasi naujomis technologijomis baldų pramonėje, naujausiomis baldų ir interjero dizaino tendencijomis, dizainerė pastebėjo, kad norimas produktas turi būti ekologiškas, stilingas ir funkcionalus vienu metu. Pasak jos, naujausios technologijos teigiamai veikia šį procesą ir suteikia plačias galimybes apdirbant įvairias medžiagas.

„Kompiuteriais programuojami apdirbimo centrai gali atlikti bet kokią, kartais, atrodytų, neįmanomą įveikti užduotį. Lazeriu išpjaustytos skirtingų medžiagų gaminio dalys, tarsi konstruktoriaus detalės montuojamos be jokių varžtų ar medsraigčių, jos tiesiog įspraudžiamos viena į kitą. Taip gaunamas natūralumo ir šiuolaikinių technologijų mišinys. Kuo toliau, tuo labiau galvojama apie ekologiją, didėja natūralių medžiagų paklausa, o pastaroji turėjo įtakos etnodizaino populiarumui, senovinių junginių baldų konstrukcijoms taikyti“, – dėstė I. Valentinienė.

Įkvepiančios linų savybės

Atsižvelgusi į naujų technologijų galimybes ir bendras dizaino tendencijas, šio darbo praktinei daliai – baldams gaminti – moteris pasirinko linų plaušo plokštę. „Atlikau bandymus ir ištyriau linų plaušo plokštės fizines savybes: tankio pasiskirstymą, vidinę sankibą, paviršiaus stiprį, furnitūros ištraukimą ir laisvą formaldehido kiekį. Paaiškėjo, kad linų plaušo plokštė tikrai tinka baldams gaminti“, – apie atradimus pasakojo dizainerė.

Etnostiliui būdingas masyvumas, taigi visiškai pasiteisina linų plokštės storis. Be to, ji labai lengva ir apskritai baldų pramonėje ši plokštė galėtų pakeisti korėtąją, kurios gamyba yra gana sudėtinga.
I. Valentinienė

Kalbėdama apie linų plaušo plokštės tinkamumą baldams gaminti, I. Valentinienė pabrėžė, kad linai įkvepia ir savo natūralia spalva, frakcijos faktūra, suderinamumu su kitomis natūraliomis medžiagomis, be to, jos teigimu, tai puiki medžiaga tautiškumui pabrėžti.

„Etnostiliui būdingas masyvumas, taigi visiškai pasiteisina linų plokštės storis. Be to, ji labai lengva ir apskritai baldų pramonėje ši plokštė galėtų pakeisti korėtąją, kurios gamyba yra gana sudėtinga“, – sakė dizainerė.

Jos įsitikinimu, naudojant linų plaušo plokštes baldams gaminti, būtų galima atgaivinti ne tik linų auginimo tradicijas šalyje, bet ir nemažą dalelę gamtos. O šias plokštes, kaip teigė darbo autorė, remdamasi atliktais tyrimais, galima gaminti ir Lietuvoje veikiančiuose plokštynuose ir taip sumažinti baldų gamybos sąnaudas.

Etno raštai ir stiklo nauda

Atlikusi bandymus dėl linų plaušo plokštės tinkamumo baldams gaminti, I. Valentinienė gautus rezultatus pritaikė praktiškai.

Jos sukurti baldai – suolas, kėdutė, stalelis ir modulinė komoda – lengvai sudedami ir išardomi, dėl to juos paprasta laikyti ir transportuoti, o gamybai panaudotos medžiagos visiškai perdirbamos.

Gamindama suolą ir kėdutę autorė naudojo varnelių motyvus, kurie įkvėpti tautinių juostų audimo raštų. „Juostose labai dažnai atsikartodavo žalčio motyvas. Tai trikampiais dantytos juostos, kurios susijungdamos dažnai sudaro ir rombelius. Juos, įkvėptus ne tik audimo raštų, bet ir etnokultūroje naudotų metalinių apkaustų formų, naudojau kurdama stalelį ir komodą“, – pasakojo dizainerė.

Modulinės komodos kojelės uždedamos ir nuimamos vienu pasukimu, taip pat gali būti reguliuojamas aukštis. Baldų kūrėja sakė, kad modulius galima jungti šonais pasirinkus vieną aukštį ar net skirtingus, dėti vieną ant kito, jungti kampu, jei tai leidžia interjero išplanavimas, ir panašiai modeliuoti sau patogiais būdais.

Panaudoti stiklą šiuose balduose, pasak dizainerės, būtina, kad būtų vizualiai palengvintas bendras gaminių vaizdas ir nekonkuruotų su linų plaušo plokštės faktūra. „Be to, stiklas turi savybę ištirpti aplinkoje. Susiliedamas su ja jis puikiai prisiderina prie bet kokios spalvos, faktūros ar medžiagiškumo, o lininės baldų detalės, ypač suolo, kėdės, dėl šios stiklo savybės pakimba erdvėje“, – stiklo pranašumus vardijo I. Valentinienė.

www.GRYNAS.lt
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Dažnuose namuose Kalėdų žvaigždė antrąkart nesuraudonuos: štai kokios klaidos šį augalą pražudo patarimai, kaip šią gėlę išsaugoti iki kitų Kalėdų (4)

Kalėdų žvaigžde vadinama puansetija šventiniu laikotarpiu papuošia namus ryškiu lapų...

Lietuvių iniciatyva leidžia prisidėti prie kovos su klimato kaita vos už kavos puodelio kainą (13)

Kasmet Lietuvoje iškertami dideli miško plotai. Norint atkurti, skatinti tvarumą ir kovoti su...

Šilutės rajone dviese prisižvejojo: teks susimokėti daugiau nei 26 tūkst. eurų (150)

Aplinkos apsaugos departamento Šilutės gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos pareigūnai sulaikė...

Ispanijoje ir vėl kankinami buliai: ant galvos pritvirtinamas rėmas, kuris yra padegamas (2)

Pramogos, kuriose dalyvauja buliai, gyvūnų teisių gynėjų smerkiamos kaip „anachronistinis...

Žvejai, norintys pasitraukti iš verslo dėl sumažintų Baltijos menkių žvejybos kvotų, turėtų sulaukti paramos (8)

Baltijos jūros žvejai, kurie žvejojo rytines menkes, visam laikui nutraukiantys veiklą, gaus...

Top naujienos

Supratęs sukčių apgaulę vyras bandė sustabdyti siuntą: per 50 valandų išgirdo tik „informuosime kolegas“ (97)

Delfi skaitytojas pasidalijo istorija apie sukčius , tačiau liko nepatenkintas kurjerių...

Pažintis, apvertusi kauniečio Remigijaus gyvenimą: gailėjau savęs ir jau kroviausi krepšius į kalėjimą (2)

Nusikaltimai , alkoholis , prarasta šeima ir jausmas, kad niekam nereikalingas. Apie tokį savo...

Paluckas atsistatydina iš LSDP pirmininko pareigų papildyta Syso ir Budbergytės komentarais (198)

Opozicinės Lietuvos socialdemokratų partijos ( LSDP ) pirmininkas Gintautas Paluckas traukiasi iš...

Policija: savaitgalį įtarimų sukėlę atvejai bus atidžiai nagrinėjami, o meluojantys – baudžiami (140)

Policijos departamento atstovas Ramūnas Matonis teigia, kad per šią savaitę apgręžta per 600...

Vyriausioji šalies epidemiologė: antrosios bangos Lietuvoje pikas jau praėjo, bet iškilo trečiosios grėsmė (393)

O Lietuvos vyriausioji epidemiologė Loreta Ašoklienė antradienį laidoje „Delfi rytas“ sakė,...

Nelegaliai anksčiau laiko išplatinus „The Roop“ dainą, aiškėja, kas kaltas: naktį teko tikrinti kompiuterių saugumą (48)

Praėjusių metų nacionalinės „Eurovizijos“ atrankos nugalėtojai „The Roop“ dar nė...

Dulkys prognozuoja, kad karantinas bus pratęstas dar mėnesiui pokyčiai - nebent vasarį (668)

Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys „Verslo žinioms“ teigė, kad prognozuoja karantino...

Papasakojo, kaip vairuoti žiemą, kad nereikėtų pildyti eismo įvykio deklaracijos (2)

Žiemos sąlygos gali būti itin permainingos. Kartais net tą pačią dieną gali lyti, kristi...

Vilniaus rajone palaidas šuo užpuolė moterį ir mirtinai sudraskė jos augintinį: šeimininko elgesys tiesiog piktina (172)

Vilniaus rajone, Kalviškių kaime, dviejų moterų pasivaikščiojimas su rusų kurtų veislės...