aA
Renginys Lietuvos regioninių parkų 20-mečiui paminėti
Renginys Lietuvos regioninių parkų 20-mečiui paminėti
© DELFI / Tomas Vinickas

Šiandien Seime sutilpo visa Lietuva – senuosiuose rūmuose vaikščiojo žemaičių, aukštaičių, dzūkų tautiniais rūbais apsirengę žmonės, I-ųjų rūmų foje skambėjo paukščių giesmės, o iš fotografijų žvelgė stumbrai, ereliai bei įspūdingi peizažai. Po pietų Seimo rūmų vartai atsivėrė visiems – vidiniame kieme vysta amatų, tautinio paveldo pristatymas, koncertuoja įvairūs tautiniai kolektyvai.

Taip Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba pažymėjo regioninių parkų įkūrimo 20-metį. 1992-aisiais Atkuriamasis Seimas priėmė įstatymą įkurti 30 regioninių parkų. Penktadienį vykusioje konferencijoje buvo įvertinti per šiuos metus nuveikti darbai bei ateities perspektyvos.

Anksčiau aplinkosaugininko etato nereikėjo

Konferenciją „Lietuvos regioniniai parkai visuomenei“, Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos direktorė Rūta Baškytė pradėjo pasvarstymais, kaip keitėsi žmonių požiūris į gamtą bei aplinkosaugą per ilgus amžius.

„Anksčiau žmogaus nereikėjo mokyti pagarbos gamtai – tai buvo įgimta. Gamta buvo šventa. Tuomet gamtosauga buvo tarsi gyvenimo būdas. Kas atsitiko, kad nutolome nuo esmės, kad pasijutome svetimi ne tik gamtoje, bet ir tarpusavyje? Kai žmogus išmoko ne tik rinkti, ką davė gamta, o pasigamino įrankius, ginklus, pasijuto stiprus. Išmoko ne tik išgyventi, bet ir kaupti. Pasijuto visatos valdovu. O iš tiesų įsukę civilizacijos ratą tapome labiau pažeidžiami. Kuo labiau vystosi ekonomika, tuo labiau žmonės suvokia, jog negalima vien tik imti iš gamtos. Pirmiausia turime jai duoti, grąžinti skolą. Džiugu, kad Lietuva yra tarp šalių, suvokiančių krašovaizdžio ir biologinės įvairovės, gamtos ir kultūros paveldo vertybių išsaugojimo svarbą. Džiugu, kad turime regioninius parkus“, - kalbėjo R. Baškytė.

Regioninių parkų veiklos 20-mečio renginys Seime
Regioninių parkų veiklos 20-mečio renginys Seime
© Ingos Labutytės nuotr.

Regioniniuose parkuose – ne tik retos rūšys, bet ir žmonės

Seimo Aplinkos apsaugos komiteto pirmininkas Jonas Šimėnas prisiminė šurmulį, kuris buvo kilęs priimant nutarimą steigti 30 regionių parkų 1992-aisiais.

„To posėdžio stenogramoje gausu pirmininko prašymų atsisėsti ir balsuoti, kad nutarimas apskritai būtų įtrauktas į sesijos darbotvarkę. Už balsavo 44 Seimo nariai, kai reikėjo 43 balsų. Vadinasi, regioniniai parkai įkurti vos vieno balso persvara. Vieni kritikuoja, kas vėliau iš to išėjo, kiti pritaria, bet manau, jei nebūtume darę nieko, dabar būtų blogiau. Prisiminkime, kad parką sukurti yra ilgas kūrybinis nepertraukiamas darbas“, - prisiminė J. Šimėnas.

Seimūnas priminė ir neretai užmirštamą aspektą – žmones, gyvenančius regioninio parko teritorijoje ir privalančius laikytis visų čia galiojančių taisyklių.

„Į žmogų žiūrime, tarsi jis būtų nuolatinis gamtos teršėjas. Su tuo galima sutikti, nes jei nebūtų žmogaus, gamta su viskuo susitvarkytų pati. Tačiau regioninius parkus įkūrėme siekdami išsaugoti vertingiausias ekosistemas. Džiaugiuosi, kad regioniniuose parkuose vis daugiau atsiranda vietos žmogui, nes žmonės iš tiesų pavargo nuo bėgimo, netikro maisto, netikro gyvenimo būdo. Norėtųsi, kad parkų direkcijos glaudžiau bendradarbiautų su ten gyvenančiais ir tikrąsias vertybes puoselėjančiais gyventojais. Manau, kad kiekvienas regioniniame parke užaugęs vaikas toks pat vertingas, kaip retas drugys ar medis – jis suvokia tikrąją tos vietos vertę, ten – jo šaknys“, - kalbėjo J. Šimėnas.

Ateities planai ir milijonai

Aplinkos apsaugos komiteto pirmininkas paragino parkų direkcijas pradėti galvoti apie 2014- 2020-ųjų metų Europos sąjungos paramą. Ką reikėtų toliau vystyti regioniniuose parkuose? Ką pastatyti, ką puoselėti?

J. Šimėnas pasiūlė, jog ateinančiam Europos sąjungos finansiniam periodui nacionaliniams bei regioniniams parkams reikėtų paprašyti 200 milijonų litų finansavimo – kad jie atsigautų ir nebeliktų šiferio stogų.

Renginyje kalbėjęs Aplinkos ministerijos kancleris Robertas Klovas apžvelgė per 20-metį nuveiktus darbus.

„Reikėjo krūvos dokumentų, krūvos planų. Tačiau šiandien galime džiaugtis nuveiktais darbais: visuose regioniniuose parkuose yra lankytojų centrai, mokyklėlės, pažintiniai takai, išmokta bendradarbiauti su savivaldybėmis, miškų urėdijomis. Tarpusavyje kalbėdami pajuokaujam, kad šitoj sistemoj dirba tokie lengvai trenkti žmonės: už tą mažą atlyginimą sprendžiama gausybė konfliktinių situacijų. Tačiau visa tai greičiausiai kompensuoja tas vidinis aplinkosaugininko balsas, kuris kviečia eiti tolyn, nežiūrint aplinkybių. Startavome sėkmingai, linkiu, kad kelias ir toliau būtų tiesus ir ilgas“, - linkėjo R. Klovas.

Regioninių parkų Lietuvoje – per mažai?

Dar gerokai iki nutarimo įkurti regioninius parkus darbą su dokumentų rengimu pradėjęs profesorius, kraštotvarkininkas ir geografas Paulius Kavaliauskas, daugelio vadinamas regioninių parkų „tėvu“ šiek tiek gailėjosi, jog tuomet, 1992-aisiais paliktas apvalus skaičius – 30.

„Įžvelgiu vieną savo nuodėmę. Buvo numatyta daugiau regioninių parkų, bet pasakyta: „30 – na, gal užteks“. Išsigąsta, kad gali būti per daug. Vėliau, kad ir kiek mes stengėmės, tie parkai taip ir pasiliko. Atėjo laikas pagalvoti apie regioninių parkų šiokią tokią restruktūrizaciją. Jie labai nevienodi, o vieno modelio pritaikyti visiems neįmanoma. Regioninių parkų gali būti įvairių tipų. Kol kas įteisinti istoriniai. O pasaulyje yra ir rekreacinių-regioninių parkų. Tai parkai, kur pripažįstama, kad rekreacinis kraštovaizdis taip pat turi būti saugomas. Tokio tipo parkų gausu Didžiojoje Britanijoje, Vokietijoje, Jungtinėse Amerikos Valstijose. Manau, kad pavyzdžiui Kauno marių parkas yra tikrai rekreacinis-regioninis ir jam nelabai tiktų Labanorui ar kitiems taikomos taisyklės. Liko neįsteigti Daugų, Čičirių regioniniai parkai. Jie galėtų dabar tapti rekreaciniais. Būtų gerai, kad rengiant naujos redakcijos saugomų teritorijų įstatymą būtų įteisintas toks tipas“, - kalbėjo profesorius.

Vėliau kalbėjęs Kraštovaizdžio architektūros komisijos narys Alvydas Mituzas pritarė P. Kavaliauskui – jo nuomone Lietuvoje dar galėtų atsirasti bent 4 regioniniai parkai.

www.GRYNAS.lt
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Žvejai, norintys pasitraukti iš verslo dėl sumažintų Baltijos menkių žvejybos kvotų, turėtų sulaukti paramos (8)

Baltijos jūros žvejai, kurie žvejojo rytines menkes, visam laikui nutraukiantys veiklą, gaus...

Dzūkas atliko eksperimentą: štai kiek grybų galima pririnkti per valandą šiuo metu dygsta labai neįprastose vietose (34)

Susigalvojau sau užduotį patikrinti, kiek grybų pavyks surinkti Dzūkijos miške per vieną...

Į kėdainiečių namus įsliuogė žaltys (37)

Į Kėdainių mieste gyvenančios šeimos namą nekviestas įsliuogė geltonskruostis žaltys. Negana...

Paaiškino, kaip patiems užsiauginti baravykų ir voveraičių: svarbi tik viena sąlyga (33)

Nors pilna pintinė grybų – kiekvieno grybautojo svajonė, ne kiekvienas pasivaikščiojimas miške...

Grybautojus džiugina pilnos pintinės grybų: kai kam pakako vos geros valandos (65)

Pastarosiomis dienomis gana drėgni, bet šilti orai ypač palankūs grybams dygti. Iš miškų...

Top naujienos

Neregėtas pasityčiojimas: tai, ką žinomas verslininkas padarė su medžiais, privertė aikčioti net patyrusius pareigūnus (27)

Gavo leidimus pagenėti medžius, bet paliko tik stuobrius. Tokia situacija susiklostė Lietuvoje...

Daliai žinomų parduotuvių COVID-19 pakabino spyną visam laikui: eisime į kitokius prekybos centrus (2)

Pandemija volu pervažiavo per prekybos centrus: dalis prekybininkų iki šiol skaičiuoja praradimus...

Analitikai: kompanijos, kuriose daugiau moterų vadovių, parodo geresnius rezultatus (2)

Kompanijos, kuriose yra daugiau moterų vadovių, istoriškai savo investuotojus apdovanoja geresniais...

„Backstreet Boys“ narys 20 metų kovojo su priklausomybe kvaišalams: slėpė nuo visų ir net turėjo atskirą susitarimą su žmona

Po daug metų trukusios kovos su kvaišalais buvęs vaikinų grupės „The Backstreet Boys “ AJ...

Kristina Chudenko | D+ nariams

Princesės Cichanouskajos į valdžią leisti negalima. Keturios pabėgusių baltarusių istorijos

Kaip patikėti konstitucine reforma, kai tave muša per inkstus, o galvą kariškais batais volioja...

Armonaitė prabilo apie koalicijos dėlionę su konservatoriais: susitarimai bus sudėtingi (969)

Iki rinkimų lieka vis mažiau laiko, politinės kovos vyksta, tačiau Laivės partijos lyderė...

Pastebėjo dar vieną veiksnį, didinantį pavojų susirgti sunkesne COVID-19 forma: aktualu ne vienam (104)

JAV ligų kontrolės ir prevencijos centrams (CDC) pareiškus, kad antsvorį turintiems žmonėms,...

Ekspertai įvardijo blogiausią JAV rinkimų scenarijų: neramumams ruošiasi netgi kaimynai (145)

Kalendoriui iki JAV prezidento rinkimų skaičiuojant 15 dienų tampa aišku, kad nepaisant jų...

Su Saboniu ir Valančiūnu žaidęs NBA čempionas: atrodo, kad lietuviai yra pozityvūs žmonės (10)

Dėl pandemijos stabdytas ir kaip niekada ilgai užtrukęs NBA sezonas galiausiai pasiekė finišo...

Laisvos gerbėjai stebisi jos pasikeitusia išvaizda: anksčiau vadino siauralūpe, dabar vėl negerai (174)

Dainininkė Donata Gutauskienė-Laisva jau kuris laikas savo gerbėjus stebina kiek pasikeitusia...

|Maža didelių žinių kaina