aA
Rūšiuoti atliekas, prikelti daiktą antram gyvenimui, vengti plastiko ar aplenkti greitosios mados parduotuves – kasdienių įpročių praktikos, kuriomis dalijasi aktoriai Dominykas Vaitiekūnas ir Kristina Savickytė bei muzikantas Jurgis Didžiulis. Anot jų, kai sąmoningai galvoji apie tai, ką paliksi ateities kartoms, nori gyventi sveikiau ir švariau, ekologiški sprendimai ateina savaime, rašoma pranešime spaudai.
Aplinkosauga populiarėja
© DELFI montažas

Rūšiuoja dešimtmetį

Aktorius ir muzikos atlikėjas D. Vaitiekūnas sako, kad rūšiuoja jau dešimtmetį, o tam dažniausiai paskatina tik įdomios ir įtraukiančios veiklos.

„Su rūšiavimu susipažinau prieš dvidešimt metų, kai būdamas 10 m. nusifilmavau vienoje socialinėje reklamoje apie atliekų rūšiavimą. Tuomet Lietuvoje dar niekas nežinojo, kas tas rūšiavimas, o pačiam teko palaukti dar dešimtmetį, kol atsiras pirmieji rūšiavimo konteineriai. Rūšiuoju jau 10 m., todėl man skauda akis, kai reikia mesti atliekas į bendrą kibirą“, – patirtimi dalijasi D. Vaitiekūnas.

Kita vertus, pasak jo, dar ne visur rūšiavimui skirta sistema yra pakankamai išvystyta ir patraukli.
„Didžiausia bėda, kad rūšiuoti nepatogu, bent jau mano rajone rūšiavimo konteinerių nėra. Vilniuje rūšiavimui skirti konteineriai nuolat yra perpildyti ir dažnai pats turiu rūpintis šiukšlių išmetimu kitoje vietoje. Jeigu kažką daryti yra nepatogu, tuomet ir įpročius išsiugdyti nėra lengva, todėl ir rūšiuoti ryžtasi ne visi“, – teigia aktorius.

Rūšiavimas
Rūšiavimas
© Shutterstock

Vietoj plastikinių – medžiaginiai maišeliai

„Prisimenu laikus, kai mano giminaičiai į parduotuves nešdavosi medžiaginius maišelius, nes plastikinių maišelių tiesiog nebūdavo. Panašu, kad mums irgi reiktų grįžti prie to paties, nes plastiko suvartojimas yra katastrofiškai didelis. Pats tik neseniai parduotuvėse pradėjau nebedėti maisto produktų į plastikinius maišelius. Net nežinau, kodėl anksčiau taip darydavau, ko gero, įprotis. Mano močiutė prieš 15 m. nuėjusi į prekybos centrą pasiimdavo plastikinių maišelių, nes duodavo nemokamai. Gal ir aš dėl to įpratau taip daryti“, – svarsto pašnekovas.

Galima sakyti, kad prie rūšiavimo skatinimo šalyje D. Vaitiekūnas yra prisidėjęs ir pats. Jis kartu su grupe „Liūdni slibinai“ yra sukūręs muzikinį klipą „Netvarka“.

„Sukūrėme vienam aplinkosaugos projektui skirtą muzikinį klipą, kuriame ne tik patys rūšiuojame, bet ir esame apsirengę kaip konteineriai, vienas – mėlynai, kitas – geltonai, o dar kitas – žaliai. Šį muzikinį klipą šiandien rodo vaikams visose šalies mokyklose ir kalba apie ekologiją“, – pasakoja jis ir priduria kad be rūšiavimo taip pat stengiasi kuo daugiau judėti pėsčiomis, dviračiu ir būti gryname ore.

Medžiaginis maišelis
Medžiaginis maišelis
© Shutterstock

Rūšiuoti paskatino motinystė

Aktorės K. Savickytės teigimu, ji rūpintis aplinkosauga pradėjo tapusi mama. Anot jos, vaikai yra raktas į švaresnę ir sveikesnę aplinką ateityje.

„Kai turi vaikų, suvoki, kad pasaulis po tavęs nesibaigia, todėl privalai prisiimti atsakomybę už tai, ką paliksi po savęs, sugebėti rūpintis tave supančia aplinka, ugdyti savo, aplinkinių ir atžalų įpročius, draugiškus aplinkai. Juk kokioje aplinkoje gyvensime, priklauso ir nuo ateities kartų. Savo jaunėliui Motiejui nebeperku vienkartinių puodelių ar šiaudelių, mokau jį rūšiuoti atliekas“, – pasakoja ji.

Aktorė pasakoja, kad namuose ne tik rūšiuoja atliekas, vienkartinius šiaudelius pakeitė daugkartiniais, taip pat nenaudoja ir vienkartinių puodelių, bet ir atiduoda senus drabužius nepasiturintiems bei stengiasi išvengti greitosios mados parduotuvių, mielai perka drabužius iš padėvėtų drabužių parduotuvių pati, stengiasi vengti vienkartinių maišelių.

„Rūpintis aplinka mane skatina ne tik sąmoningumas, bet ir nuolatinis informacijos srautas, kurį gaunu iš socialinių tinklų. Ir pati ten stengiuosi aktyviai dalyvauti, taip tikėdamasi paskatinti susimąstyti ir kitus, pavyzdžiui, dalijuosi aktualia informacija, prisidedu prie iniciatyvos „Misija: nulis“ iššūkio „Mėnuo be vienkartinio puodelio“. Juk kartais susimąstyti atsisakyti plastiko priverčia ir perskaitytas straipsnis apie nuo šiukšlių uždususius jūrų gyventojus“, – dalijasi K. Savickytė.

Atliekos – ne šiukšlės

Atlikėjas J. Didžiulis įžvelgia problemą, kad daugelis nesusimąsto apie atliekų vertę ir per greitai „nurašo“ į šiukšles.

„Štai gamtoje šiukšlių apskritai nebūna – viskas yra panaudojama iš naujo arba perdirbama, bet žmonės gyvena pakuočių ir šiukšlių kultūroje. Man pačiam neretai tenka lankytis Pietų Amerikoje, kur žmonės viską panaudoja dar bent 2–3 kartus, dažniau priima sprendimą – taisyti seną, o ne pirkti naują. Pakeitus požiūrį ir suvokus, kad atliekos nėra šiukšlės, jos irgi yra tam tikri resursai, kuriuos surūšiavus, galima netgi užsidirbti pinigų, atsikratytume gausybės aplinkosaugos problemų“, – pastebi atlikėjas.

Pasak jo, liūdniausia, kai kruopščiai rūšiavę žmonės, pamato, kad turinys vis tiek patenka į bendrą konteinerį, nusivilia ir prie rūšiavimo nebegrįžta.

„Stengiuosi vengti plastikinių maišėlių, pakuočių, jeigu yra galimybė, renkuosi stiklą vietoj plastiko. Niekuomet nesistengiu pirkti daiktų ar drabužių pagal madas, pavyzdžiui, iš greitosios mados parduotuvių, kurių drabužiai yra pagaminti žeminančiomis sąlygomis, mieliau renkuosi lietuvių dizainerių darbus“, – dalijasi J. Didžiulis.

Atpažinti individualų poveikį aplinkai, keisti kasdienius įpročius, dalytis savo kasdieniais aplinkosauginiais atradimais bei fiksuoti realią naudą kviečia ir Aplinkos ministerijos iniciatyva „Misija: nulis“. Internetiniame puslapyje Misijanulis.lt bei iniciatyvos „Facebook“ paskyroje žmonės nuolat dalijasi aktualia ir naudinga informacija, kaip gyventi švariau ir sveikiau.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(6 žmonės įvertino)
4.3333

Nebereikalingi drabužiai privertė sukurti populiarėjantį verslą: siuva iš senų medžiagos skiaučių (11)

Visi savo spintoje turime nebenešiojamų drabužių, nereikalingų medžiagos skiaučių. Dalis jų...

Per ketvirtį padaugėjo gyventojų pranešimų dėl aplinkosaugos pažeidimų (11)

Aplinkos apsaugos departamentas antrą metų ketvirtį gavo 5285 gyventojų pranešimus apie...

Artėjant savaitgaliui: 4 patarimai planuojantiems leistis į žygį gamtoje (1)

Sinoptikai žada, kad po lietingų dienų pagaliau galėsime džiaugtis sausesniu ir saulėtu...

Ilgiau taikstytis su žmonių abejingumu nebegalėjo: ryžosi pakeisti lietuvių mąstymą ir kasdienybę (11)

Aktyvus jaunimas visame pasaulyje siekia atkreipti dėmesį į ekologijos ir aplinkosaugos svarbą....

42 metus su paukščiais dirbantis Vytautas Jusys: sąraše – daugiau nei 780 tūkst. sužieduotų sparnuočių (33)

Ventės rago ornitologinė stotis šiemet švenčia solidų 90-ies metų jubiliejų. Pernai buvo...

Top naujienos

Rinkėjai sudarė Skvernelio ir jo komandos gerų darbų sąrašą: pirmas dvejetukas gerokai lenkia likusius (239)

Vyriausybės užsakymu atliktoje apklausoje, kuri supykdė Lietuvos valstiečių ir žaliųjų (...

Žinią apie pingančius naujus būstus išdėjo į šuns dienas: realybė – kitokia papildyta (150)

Naujos statybos butų kainos Vilniuje krinta – praėjusią savaitę skelbė Registrų centras ....

Vytautas Landsbergis apie Grybauskaitę: ją bandyta ir stabdyti, ir gąsdinti (26)

Tai, ką mačiau iš savo pavyzdžio ir patirties, buvo vykdoma ir su Dalia Grybauskaite – geriau...

Blogiausias „Brexit“ scenarijus: svaro vertė susilygintų su doleriu – santaupos tirpte ištirptų

Pagal „ Morgan Stanley “ ataskaitą, sunkaus „ Brexit “ atveju svaras gali nukristi iki...

Bandymas išvengti tarnybos kariuomenėje neišdegė: 7 tūkst. vyrų – baudos (203)

Šiais metais dėl tarnybos kariuomenėje vengimo nubausti beveik 7 tūkst. vyrų, pranešė Krašto...

Po žiauraus smurto protrūkio Palangoje šešiolikmečiui skirtas namų areštas (7)

Po žiauriai pasibaigusių paauglių muštynių Palangoje vienas atsidūrė ligoninėje, kitas visą...

Visą savaitę – ypatingi pareigūnų reidai: skelbia, kuriuos vairuotojus tikrins pirmiausia (96)

Nuo pirmadienio visą savaitę policijos pareigūnai daugiau dėmesio skirs vilkikų ir autobusų...

Stonkuvienė ryžosi pirmam atviram interviu: apie tikrąsias skyrybų su Mantu priežastis, drastiškus pokyčius ir vėl rastą laimę (52)

„Jaudinausi. Bijau ne kamerų, o klausimų“, – jau laidos „ Nepatogūs klausimai su Radistais...

Netikėtos kliūtys Johnsonui: tapęs premjeru iškart gali likti be daugumos papildyta 10.40

Jungtinėje Karalystėje pirmadienį baigsis naujojo ministro pirmininko rinkimai, o jų...

Susirūpino užmiestyje važiuojančiais dviratininkais: automobilių vairuotojai keliu dalinasi nenoriai (9)

Dviratis ne vienam tapo ne tik laisvalaikio praleidimo būdu, bet ir transporto priemone. Vis tik...