aA
<em>Downshiftingas </em>- pavargusiems nuo beprasmio gyvenimo, ar karjeros nevykėliams?
© Shutterstock nuotr.

Ne kartą esame girdėję, kad šiuolaikinio pasaulio problema yra skubėjimas. Įvertinę, kad nuolat skubame, tuojau pat pradedame taisytis: praktikuojame jogą, imame ieškoti savasties seminaruose ir knygose, bendraujame su išmintingais žmonėmis ir darome viską vardan vieno tikslo – savęs įprasminimo.

Ar kada susimąstėte apie gyvenimo tempo sulėtinimą? Tokį gyvenimą, kuriame nėra viršvalandžių, streso, pikto boso, kasdienio spoksojimo į kompiuterio ekraną, vartotojiškumo bangos ir daugelio faktorių, kurie nepadeda mums įprasminti savo egzistencijos.

„65-iose valstybėse atlikto Pasaulio Vertybių Tyrimo (ang. „World Values Survey“) duomenimis, pinigai ir pasitenkinimo jausmas turi tiesioginį ryšį tik jei per metus uždirbama iki 13 tūkst. dolerių (apie 39 tūkstančius litų). Peržengus šią ribą, proporcijos išsikraipo, ir padidėjęs uždarbis visiškai nepadidina laimės. Galbūt todėl vis labiau įsisiūbuojantis subkultūrinis judėjimas dar į lietuvių kalbą neišverstu pavadinimu „downshifting“ į savo gretas pritraukia vis daugiau nuo įtempto ir dažnai, rodos, beprasmio gyvenimo būdo pavargusių žmonių“, – rašoma žurnale Green‘as.

Paprasto gyvenimo link

„Downshiftingą“ dažniausiai pasirenka žmonės, pavargę nuo materializmo, besaikio vartojimo, masinės kultūros ar tiesiog norėdami daugiau laiko skirti šeimai, dvasiniam tobulėjimui, matyti, kaip keičiasi metų laikai, patirti mažiau streso ir gyventi sveikiau. Dažnas turbūt pagalvoja, kad atsiduriame užburtame rate – aštuonios valandos darbo, aštuonios miego, namų ruoša ir kas lieka mums?

Stereotipinėje visuomenėje priimta manyti, kad „downshifteris“ yra išsišokęs keistuolis ar tiesiog nesėkmingai karjerą užbaigęs specialistas, kuris dėl finansinių rūpesčių išsikėlė į kaimą. Tačiau kitokio gyvenimo būdo pasirinkimas yra sąmoningas ir gerai apgalvotas veiksmas.

Wikipedijoje šis naujas terminas apibūdinamas kaip „paprastas gyvenimas“ (angl. Simple living) – gyvenimo būdas atsisakant bereikalingos materialinės gerovės, prestižo. Sąmoningas sprendimas pereiti prie paprastesnio gyvenimo yra vadinamas downshifting („daunšiftingu“).

Gal ir neveltui pasirenkamas toks sprendimas. Visai neseniai, po 72 metų tyrinėjimų, Harvardo (JAV) universiteto mokslininkams pavyko nustatyti, kas žmogui yra tikroji laimė. „Tyrimais buvo įrodyta, kad laimingus žmones daro ne puikus išsilavinimas, karjeros aukštumos ar didelis atlyginimas, o sėkminga santuoka ir geri tarpusavio santykiai su kitais žmonėmis. Таip pat patirti laimę padeda sveikas gyvenimo būdas: žalingų įpročių nebuvimas ir bent minimalus sportavimas ir normalus kūno svoris“, – rašoma „The Telegraph".

Mažinam gyvenimo tempą viena pavara

Knygos „Downshifting manifest“ autorė Tracey Smith savo skaitytojams suformulavo šūkį šiam gyvensenos būdui: „Aš pasižadu viena pavara sulėtinti savo gyvenimo tempą, savo sveikatos, savo gerovės, savo aplinkos ir tų, kuriuos be galo myliu, labui“.

„Daunšifterių“ teigimu, mes gyvename kreditinėje kultūroje, kurioje vadovaujamasi principu „pirk dabar, mokėk vėliau“, taip pamirštame tikrąją daiktų vertę ir kaip sunkiai jiems uždirbome. Todėl čia esminiu principu tampa gyvenimo tempo lėtinimas ir prasmingas laiko leidimas, o ne pinigų švaistymas.

Daugiau nei prieš dešimtmetį atlikta Merck Family Fund studija ir apklausa parodė, kad beveik 90 proc. pasirinkusiųjų paprastesnį gyvenimo būdą yra žymiai laimingesni nei anksčiau. Dabar šie žmonės mažiau galvoja apie pajamas, o daugiau laiko skiria šeimai, bendruomenei ir aplinkai.

Australijoje, JAV, Didžiojoje Britanijoje šis gyvenimo būdas jau vadinamas fenomenu. Šiais laikais žmonės darbe praleidžia vis daugiau laiko, patiria daugiau streso, o po darbo dažnai poilsiauja prie televizoriaus. 2000 m. Australijoje buvo paskaičiuota, kad vidutinis darbo laikas buvo 45 valandos per savaitę. Po dviejų metų pakartojus apklausą, paaiškėjo, kad gyventojai sumažino savo darbo laiką 26 procentais, t.y. iki 41,9 val. Apklausos dalyviai teigė, kad tai padarė norėdami labiau džiaugtis gyvenimu.

Jie čia pat – tarp mūsų

Stereotipinėje visuomenėje priimta manyti, kad „downshifteris“ yra išsišokęs keistuolis ar tiesiog nesėkmingai karjerą užbaigęs specialistas, kuris dėl finansinių rūpesčių išsikėlė į kaimą. Tačiau kitokio gyvenimo būdo pasirinkimas yra sąmoningas ir gerai apgalvotas veiksmas. Juk šie žmonės nusprendžia daug ko atsisakyti ir sulėtinti tempą, o ne išnykti nuo žemės paviršiaus, tad jie turi nuspręsti, kaip gyvens toliau.

Vieni nusprendžia pradėti individualią veiklą, kur jie patys bus savo laiko savininkai. Turi hobius, galinčius generuoti pajamas. Antrieji nusprendžia mažiau vartoti: perka tik tuos daiktus, kurie yra iš tiesų būtini, nesusivilioja reklama, prekės ženklais ir dirbtinai brukamais niekučiais. Tretieji tiesiog įjungia žemesnę pavarą: sumažima darbo laiką, pavyzdžiui, iš pilno etato pereina į pusę, kad galėtų daugiau laiko praleisti su šeima ar užsiiminėti mėgstama veikla.

Pasaulyje ši kultūra įsigalėjusi jau gana stipriai ir plinta toliau, neketindama sustoti. "Downshifterius" galite sutikti čia pat gatvėje ar kaimynystėje. Jie taip pat aktyviai rūpinasi gamta, rūšiuoja atliekas, skatina mažesnį natūralių išteklių vartojimą bei augina ekologiškas daržoves.

O gal ir jūs esate „downshifteris?“

Ekodiena
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Seimas: Kuršių mariose žvejojančioms įmonėms teks pildyti žurnalus (6)

Kuršių mariose ar kituose vidaus vandenyse žvejojančios įmonės nuo lapkričio privalės pildyti...

Gentvilas apie verslinės žvejybos draudimą: Vyriausybė įvertins tinkamas kompensacijas ir europinius įsipareigojimus (43)

Seime antradienį ketinant pateikti siūlymą dėl verslinės žvejybos draudimo Kuršių mariose ir...

Žuvininkystės įmonės kritikuoja siūlymą uždrausti verslinę žvejybą Kuršių mariose: neatsižvelgiama į mokslininkų argumentus (24)

Seime antradienį ketinant pateikti siūlymą drausti verslinę žvejybą Kuršių mariose,...

Tyrimas atskleidė maisto švaistymo mastą: lietuviai kas mėnesį išmeta iki 5 kilogramų produktų

7 iš 10 Lietuvos gyventojų sutinka, kad maisto švaistymas – didelė problema, rodo tyrimas....

Aplinkosaugininkai patikrino žvejų sodybas: rado draudžiamų žvejybos įrankių (6)

Vykdydami akciją „Lydeka“ Klaipėdos gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos pareigūnai kartu su...

Top naujienos

Aistros socdemų gretose: pasipiktino Andriukaičio laišku – tai negarbinga (117)

Didžiausia Lietuvoje politinė jėga – Lietuvos socialdemokratų partija ( LSDP ) ruošiasi...

Ant buvusių KGB rūmų gali nelikti kai kurių iškaltų kovotojų pavardžių (70)

Lietuvos patriotų vardai, pavardės, slapyvardžiai yra iškaldinti ant buvusių KGB rūmų....

Ukraina: Rusija blokuoja dalį Juodosios jūros papildyta (240)

Ketvirtadienį Ukraina pranešė, kad daugiau karinių pajėgų Juodojoje jūroje sutelkusi Rusija...

Princas Philipas paliko netikėtą indėlį Lietuvos švietimui (3)

Prieš savaitę pasaulį pasiekė žinia apie Edinburgo hercogo princo Philipo mirtį. Beveik 100...

Užsienio reikalų ministerija iškvietė Rusijos ambasadorių (4)

Į užsienio reikalų ministeriją penktadienį buvo iškviestas Rusijos ambasadorius Lietuvoje...

Į Lietuvą ir vėl plūstelės šiluma: vietomis temperatūra kils iki +20 (4)

Iki šiol pavasario orai tikrai priminė amerikietiškus kalnelius, kada šilumos bangą greitai...

Visagino meras po susitikimo su Šimonyte: mūsų gyventojus reikia informuoti rusų kalba (105)

. Visagino meras Erlandas Galaguz po susitikimo su premjere Ingrida Šimonyte teigė, kad...

Arūnas Milašius, „Istorijos skeveldros“ autorius | D+

Suklastota nuotrauka, kurią sovietai naudojo prieš Lietuvos partizanus: kaip atrodo originalas? (1)

Sovietinio saugumo tarnybos suklastojo nuotrauką, kurią sovietų saugumiečiai naudojo...

Nerimo ženklas: per parą gerokai išaugo į Santaros klinikų priėmimo skyrių besikreipiančių pacientų skaičius (248)

Vilniaus universiteto ligoninė Santaros klinikos informuoja, kad visą šią savaitę išsilaikė...

Šimonytė Visagine į gyventojus kreipėsi ir rusų kalba: jau visiems nusibodo gyventi tokiomis aplinkybėmis (193)

Lankydamasi Visagine, premjerė Ingrida Šimonytė teigė, kad bus parengta informacija apie...