aA
Gamtininkas Daumantas Liekis
Gamtininkas Daumantas Liekis
© Stopkadras/DELFI.TV

Prieš porą dienų GRYNAS.lt redakciją pasiekė žinia apie „išgelbėtą“ ūdros jauniklį. Visi istorijos veikėjai susilaukė skaitytojų pagarbos ir užuojautos. Iš tiesų pasakojimas vertas knygelės apie stirniuką Bembį siužeto. Mielas, pūkuotas mažylis, greičiausiai netekęs mamos, ropoja vienui vienas ir ieško mylinčių rankų. Kaip gali likti abejingas ir leisti tokiam „protingam“ ir švelniam padarėliui tapti plėšrūnų, ar dar blogiau – jo tėvelius nudaigojusių brakonierių grobiu? Gamtą mylinti ponia Dalia nepraėjo pro šalį ir pasielgė kaip gerasis knygelės personažas, kuris ištiesia pagalbos ranką visiems į bėdą papuolusiems.

Bet ar tikrai be tėvelių „klaidžiojantys“ laukinių žvėrių jaunikliai pasmerkti Brisiaus galui? Taip, jei visus juos besąlygiškai gelbėsim ir kūkčiodami glostysim.

Nors mano mokslinių interesų sritis turi labai mažai bendro su stuburinias ir jų elgsena, nuolatos sulaukiu laiškų ir skambučių iš sutrikusių gamtos mylėtojų: „Prie namų radau sužeistą varniuką. Vis bėgioja, bet niekaip neskrenda. Gal sparneliai lūžo?“ – teiravosi viena ponia iš Alytaus, laikotarpiu kai varnos mokė savo vaikus skraidyti. Garbaus amžiaus žaliamintis iš kaimelio Utenoje, paskambinęs klausė: „Ką daryti? Uogaudamas radau stirnos mažylį. Motinos niekur nematyti, gal šunys sudraskė. Guli ausis nuleidęs, net jėgų neturi bėgti.“

Visada stengiuosi duoti tokį patarimą, kuris padėtų išvengti klaidingo sprendimo globoti visiškai sveiką jauniklį. Jei padarėlis neatrodo sužalotas žmogaus, neįstrigęs spąstuose ar griovyje, sakau: „Palikite ten, kur radote. Nekliudykite rankomis ir kelias dienas nesilankykite toje vietoje.“. Tačiau tokių patarimų niekada nedalinu, kai į mane kreipiasi asmuo, radęs kito žvėries nepribaigtą auką.

Galite manyti, kad esu žiaurus, jaunas neišmanėlis, tačiau pasielkite priešingai ir pamatysite, ką reiškia tikras neišmanymas. Kiškių, stirnų ar kitų ūgtelėjusių žinduolių jaunikliai, patekę į žmogaus globą, puola į paniką. Netgi, jei žvėrelis nesistengia ištrūkti ir leidžiasi glostomas, nereiškia, kad jis tuo džiaugiasi. Ypač jautriai į žmogaus nelaisvę reaguoja žolėdžių jaunikliai. Dažnai jie nustoja maitintis dėl netinkamai paduoto maisto ar išgąsčio. Jei pirmai progai pasitaikius nepavyksta pasprukti, vargšelis gali numirti iš bado. O jo gelbėtojui liks stebėti lėtą agoniją. 

Juk gamtoje nėra „gerų“ ir „blogų“. Žavitės pūkuotais lūšies jaunikliais, tačiau prisiminkite, kad jų motina šaltakraujė žudikė.
D. Liekis

Ūdriukui į pagalbą atskubėjusi ponia Dalia nesiryžo jo globoti pati. Kiauninį žvėrelį pasiėmė vienas iš mažųjų zoologijos sodų. Ponia Dalia savo laiške džiaugiasi, kad į Raudonąją knygą įrašytos rūšies atstovas išgelbėtas. Bet ar tikrai retas gyvūnas, patekęs į nelaisvę, gali būti laikomas išgelbėtu? Ar galės mažasis ūdriukas sėkmingai daugintis tame regione, kur buvo rastas, ir šitaip prisidėti prie populiacijos stabilumo gimtosiose apylinkėse? Tik labai išimtinais ir kritiniais atvejais retų rūšių auginimas nelaisvėje gali būti traktuojamas kaip prevencija nuo išnykimo.

Sakysite, kad neįsikišus žmogui jauniklis pastiptų ir iš to būtų dar mažiau naudos? Įsigilinus į radybų aplinkybes, tokios išvados daryti negalima.

Tik nedaugelis gyvūnų puola ginti savo atžalų, kai prisiartina žmogus. Stambieji plėšrūnai, varniniai ar plėšrieji paukščiai išdrįsta rizikuoti ir kimba į atlapus. Tačiau smulkesni žinduoliai bei kuklesni paukščiai, išgirdę ar užuodę artėjant padarą, kuriam neįstengs pasipriešinti, susiranda saugią vietą ir tikisi geriausio. Kai žmogus pasirodo prie vilko guolio, reta vilkė išdrįsta priešintis. Dažniausiai nerimastingai stebi žmogų iš saugaus atstumo ir laukia, kol jis pasitrauks. Stirnų jaunikliai labiau pažeidžiami. Dar pienu mintantys stirniukai turi pasikliauti margu kailiuku, nes yra per silpni sekti paskui motiną, kai reikia sprukti. Stirniukas susiriečia, prisispaudžia prie žemės ir tikisi likti nepastebėtas.


Panašiai galėjo nutikti ir ūdros jauniklio atveju. Laiško autorė teigia, kad mažylį rado ant kelio. Nuotraukose šalia radimvietės matyti vandens telkiniai. Gali būti, kad motina pakrantėse turėjo urvą, kur augino jauniklį. Tiesa, šie žvėreliai stengiasi kuo mažiau keliauti sausumą, tačiau, esant reikalui, keliauja. Jei motina, kažkokių tikslų vedama, nutolo nuo pakrantės, ją turėjo sekti jauniklis. Gal tuo metu, kai gyvūnai ėjo per žvyrkelį, juos kažkas pabaidė? Patelė spėjo pasislėpt, o jauniklis atsiliko. Tai, kad į vandenį įleistas jauniklis brido į krantą, dar nereiškia, kad jis norėjo būti prie žmonių. Ūdros atžalas mokina plaukti, visai kaip mes savo vaikus vaikščioti. Galbūt mažylis dar nepratęs būti vandenyje be motinos? Tai tik vienas iš daugelio galimų scenarijų. Ūdrų elgsena Lietuvoje tyrinėta labai mažai, todėl specialistų, galinčių pridėti ranką prie širdies ir atsakyti į šį klausimą, nėra.

Gamtos pasaulio gyventojai savanaudžiai. Jie čiulba, kad atbaidytų. Kvepia, kad priviliotų. Slepiasi, kad užpultų.
D. Liekis

Neneigiu, kad jauniklis galėjo likti našlaičiu. Tačiau ir šiuo atveju nebūtina kištis. Juk gamtoje nėra „gerų“ ir „blogų“. Žavitės pūkuotais lūšies jaunikliais, tačiau prisiminkite, kad jų motina - šaltakraujė žudikė. Ji nesirenka lygiaverčių varžovų, o taikosi į jaunus, sergančius ir paliegusius. Tam, kad galėtų žindyti jauniklius, kurie užaugs nemažiau „negailestingais“.

Žmogus, išsiruošęs į gamtą, turi atminti, kad ruošiasi kelionei į visai kitą planetą. Ten nėra moralės principų, užuojautos ar įprastos meilės išraiškos. Visos spalvos, formos, kvapai ir garsai įžūliai primena - šio pasaulio gyventojai savanaudžiai. Jie čiulba, kad atbaidytų. Kvepia, kad priviliotų. Slepiasi, kad užpultų. Bet juk būtent dėl begėdiško, laukinio įžūlumo žvėrių pasaulis atrodo toks žavus.

Neneigiu, kad be motinos ūdriukas būtų žuvęs. Juk gamtoje niekas nevyksta šiaip sau. Nesistengiu čia pateikti savęs tokiu pat vyrišku kaip koks medžiotojas. Man užuojauta nesvetimas jausmas. Būtent todėl, gamtoje radęs žvėries jauniklį, jį apeinu. Aš žinau, kad gamta žino geriau. Žinau, kad priešistoriniai gamtos dėsniai žiaurūs, bet kartais sveikesni nei žmogiška užuojauta.

Be abejo, džiugu, kad yra jautrių ir neabejingų žmonių kaip ponia Dalia. Tačiau derėtų įsidėmėti - bet koks veiksmas gamtoje turi būti gerai pasvertas ir paremtas ne jausmais, o žiniomis.

www.GRYNAS.lt
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Neteisėta jonaviškio prekyba vėl baigėsi bauda: konfiskuota daugiau nei 100 tinklų

Pagal rinktą informaciją Aplinkos apsaugos departamento Klaipėdos ir Kauno gyvosios gamtos apsaugos...

Lazdijų rajone sulaikytas dar vienas tinklininkas: gresia apvali bauda

Pirmadienį Aplinkos apsaugos departamento Alytaus gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos pareigūnai...

Ne tik kurmiai yra gražios vejos priešai – kokie metodai padeda atbaidyti nekviestus „svečius“

Sodybas ir sodus turintys žmonės vasarą nemažai dėmesio skiria vejai . Tačiau išlaikyti ją...

Delfi PliusViktorija Dačinskaitė

Sugalvojo neįprastą gudrybę, kaip apsaugoti braškes nuo paukščių: prireiks nedidelių akmenukų (3)

Lysvėse sirpstančios braškės vilioja ne tik žmones. Jas mielai lesa paukščiai. Kai kurie...

Kaip padaryti gerą kadrą: 10 patarimų norintiems įamžinti įspūdingą laimikį

Įspūdingą laimikį pagavęs žvejys dažnai nori jį įamžinti, ypač jei žuvis bus paleista....

Top naujienos

Landsbergis – apie jam suteiktą statusą: Lietuva galų gale susitvarkė (14)

Seimas ketvirtadienį galutinai pritarė valstybės vadovo statuso suteikimui Aukščiausiosios...

Ukrainos turizmo atstovė: kol kas sunkiai įsivaizduoju ukrainiečius ir rusus viename viešbutyje

Karas Ukrainoje tapo dar vienu žiauriu smūgiu po pandemijos mėginančiam atsitiesti šios šalies...

Šaltasis frontas išstums tropinį orą iš Lietuvos: liūčių išvengs tik viena Lietuvos dalis

Šeštadienį per Lietuvą lėtai slinks šaltasis atmosferos frontas, kuris jau išstums karštą...

JAV žvalgyba praneša: Putinas vis dar nori užimti didžiąją dalį Ukrainos (3)

JAV žvalgyba mano, jos Rusijos vadovo artimiausio metu tikslas – sustiprinti pozicijas Donbase...

Delfi PliusVytenis Miškinis

Po košmariškos mirties – netikėta atomazga: dalis žmogaus suvalgyta, o kaltų nėra

Po beveik metus trukusio tyrimo dėl kraupios vyro mirties Šalčininkų rajone, Šaulių kaime,...

Festivalyje Lenkijoje kilo milžiniška audra: raginama nepanikuoti, evakuojami tūkstančiai žmonių, tarp jų – begalė lietuvių

Penktadienio vakarą Gdynioje vykstančio festivalio „ Open'er “ erdvę užklupo didžiulė...

Puolimo akcentais suabejojęs Maksvytis: kritiniu momentu galima pasitikėti Brazdeikiu

Ketvirtame kėlinyje dviženkliu skirtumu atsilikusi Lietuvos krepšinio rinktinė grėsmingai krypo...

Delfi PliusGintarė Bakūnaitė

Lietuvė emigrantė eidama į darbą dingo lyg į vandenį: žudikas aukos kūną furgone vežė per visą Europą

2011 metų rugpjūtį Didžiojoje Britanijoje netikėtai dingusios lietuvės Vitalijos istorija...

Pavyzdinės lietuvių serijos vos nesugadino Eurolygos žvaigždės siautulys Bulgarijoje (2)

Lietuvos krepšinio rinktinė toliau žygiuoja be kluptelėjimų pirmame pasaulio čempionato atrankos...

Karas Ukrainoje. Rusijos naikintuvai apšaudė Gyvatės salą uždraustomis bombomis (1)

Luhansko srities administracijos vadovas Serhijus Haidajus ketvirtadienį pareiškė, kad padėtis...