aA
Suomijos ambasados balkone buvo įkurtas miesto daržas
Suomijos ambasados balkone buvo įkurtas miesto daržas
© P. Paulaičio nuotr.

Užsiauginti namuose galima ne tik prieskonines žoleles, bet ir visą aibę daržovių: agurkus, pomidorus, paprikas, bulves, svogūnus, ridikėlius ir dar daug kitų daržovių. Miesto daržininkystė tapo labai populiari visame Helsinkyje ir miesto gyventojai nusprendė, kad su tuo nori supažindinti visą pasaulį. Tokią žinią pranešė Suomijos ambasadorė Lietuvoje Marja-Liisa Kiljunen, pristatydama Helsinkį, kaip „Pasaulio dizaino sostinę 2012”.

Anot ambasadorės, tokia tema pasirinkta neatsitiktinai: Helsinkio ir visos Suomijos gyventojams yra svarbios globalinės pasaulio problemos. Maisto trūkumas ir miestų plėtra - vienos iš jų.

„Kartais šiuolaikiniai miestai tampa tikrai nesvetingi jo gyventojams, nors taip neturėtų būti. Vargingose pasaulio dalyse dar prisideda ir maisto trūkumas. Būnant Helsinkyje negalima nepastebėti, kaip miesto gyventojai pamėgo miesto daržininkystę (angl. urban farming), kiekvienas balkonas, kiemas ir virtuvės palangė yra apsodinti daržovėmis. Norime parodyti visam pasauliui, kad tai teikia daug džiaugsmo, bent iš dalies sprendžia maisto apsirūpinimo klausimą ir pagyvina viso miesto gyvenimą“, - kalbėjo M. Kiljunen.

Suomijos ambasadorė pristatė ir ambasados balkone įkurtą miesto daržą. Čia, paprastai suręstose dėžėse su dirvožemiu, auginamos avietės, pomidorai, braškės, serbentai, svogūnai, rozmarinai, cukinijos ir netgi obelis. Visi vilniečiai, norintys susipažinti su šia iniciatyva kviečiami apsilankyti Suomijos ambasadoje.

Rusų dramos teatro aktoriai nuotaikingai papildė renginį, improvizuodami diskusiją tarp skeptikų ir miesto daržininkų. Kiekvienam suprantamais pavyzdžiais buvo parodyta, kaip paprasta kažką užsiauginti namuose: tereikia sėklų arba sodinukų, žemės, vazonėlio, vietoj kurio galima naudoti ir ką nors orginalesnio, pvz. batą... ir daug meilės bei priežiūros. „Pradedantieji gali pradėti nuo prieskoninių žolelių, kasmet kelti sau kartelę ir mėginti auginti kažką sudėtingesnio. Pamatysite, kaip tai paprasta, o svarbiausia – savo užaugintos ekologiškos daržovės suteikia sveikatos, geriną nuotaiką, slopina pyktį, gydo depresiją, ragina susipažinti su kaimynu“, - kalbėjo aktoriai.

Miestai gali tapti ūkiais

„Daug aplinkosaugos problemų kyla miestuose, todėl jos ir turi būti sprendžiamos mieste. Galbūt Europos miestams ir netrūksta maisto, bet mums trūksta sveiko maisto. Tikrai ne visi gali sau leisti pirkti tik sveiką maistą, tad kodėl bent šiek tiek jo neužsiauginti čia pat namuose?“, - pristatydama miesto daržininkystės idėją pasakojo iš Helsinkio pakviesta miesto ūkininkė Minna Ritoluoma.

Niujorkas nusprendė, kad 2050 m. mieste turi būti auginama bent 30 proc. gyventojams reikalingo maisto. Kodėl to negalėtų siekti ir kiti miestai? „Bet miesto daržininkystė neturėtų būti suvokiama tik kaip maisto auginimas. Aš manau, kad svarbiausia yra tai, kad yra atgaivinamos įvairios apleistos miesto erdvės. Apleisti parkai, gamyklos, aikštelės gali vėl sužaliuoti. Helsinkio gyventojai tuo patikėjo“, - kalbėjo M. Ritoluona.

Moteris kartu su grupele bendraminčių įkūrė nevyriausybinę organizaciją „Dodo“. Per kelis veiklos metus jie įkūrė dešimtis miesto ūkių, kuriuos tvarko, prižiūri ir valgo jo derlių šimtai miesto gyventojų. Kaip jai taip pavyko? „Iš tikro tai buvo gana paprasta. Surasdavome patrauklią ūkiui vietą, iškabindavome plakatus, kad kviečiame visus norinčius ūkininkauti susirinkti šeštadienį ir įkurdavome. Iš miesto valdžios gavome dirvožemio, lysvėms formuoti panaudojame nereikalingas lentas, dėžes, maišus ir t.t. Štai ir turime ūkį. Viskas“, - teigė M. Ritoluoma.

„Dodo“ komanda nesustojo. Dabar jie vienija kelis šimtus miesto (ir ne tik miesto) ūkininkų, turi 16 avilių (žinoma, laikomų mieste), jau pastatė miesto daržininkystės informacijos centrą Helsinkio centre, planuoja atidaryti didžiulį ūkininkų turgų, ant stogų įrengti didesnius ūkius ir pradėti gaminti tiek, kad užtektų ne tik patiems, bet liktų ir pardavimui. „Viskas prasidėjo nuo mažo nemokamai gauto pomidoro sodinuko, dabar jau praktiškai esame tikri ūkininkai“, - pasakojo moteris, kuri penkias darbo dienas dirba su reklama susijusį darbą, o savaitgaliais ūkininkauja.

Miesto daržininkystė gali būti puikus būdas užsiauginti sau bent dalelę maisto, išmokti kažką naujo ir padaryti savo miestą kiek žalesniu, bet ir išmokti bendrauti. Lietuviai uždari žmonės. Visi įpratę viską daryti sau ir retai kada sugeba sėkmingai, be pykčių ir ginčų, imtis sėkmingų bendrų projektų su kaimynais. „Ūkininkaudamas mieste prie savęs, kaip magnetas, pritrauki ir kitus. Išmoksti bendradarbiauti, kalbėtis, planuoti. Nustebtumėte, kokių pasikeitimų savo elgesyje galite atrasti“, - toliau imtis miesto daržininkystės skatino M. Ritoluoma. Ji neneigė, kad pasitaiko ir vandalizmo ir vagysčių atvejų, bet tai nėra dažni atvejai. „Smagiausia tai, kad niekas iš principo nėra nusiteikęs prieš tokį maisto auginimo būdą. Dauguma mus palaiko, nes tai ne kažkoks politinis ar kitų miesto gyventojų išteklių reikalaujanti veikla“.

www.GRYNAS.lt
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0
Delfi PliusViktorija Dačinskaitė

Žvejai mėgėjai sulaukė naujovių: griežtėja reikalavimai ir keičiasi žuvų gaudymo sąlygos

Siekiant išsaugoti gerą žuvų išteklių būklę, o taip pat apsaugoti trofėjinio dydžio žuvis,...

Lydekas bandė parduoti feisbuke, bet gavo baudą: primena, kaip sugautomis žuvimis draudžiama prekiauti

Praėjusią savaitę Alytaus gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos pareigūnai gavo pranešimą apie...

Vyriausybė pritarė: medžiotojai privalės apsidrausti

Trečiadienį Vyriausybė pritarė Seimo siūlymui įvesti privalomą civilinį draudimą kiekvienam...

Iš pažeidėjų konfiskuotus žvejybinius tinklus siūlo perduoti Ukrainos gynybos reikmėms

Lietuvos žaliųjų partijos atstovai kreipėsi į Aplinkos apsaugos departamentą ir Aplinkos...

Trakuose duris atvers neeilinis muziejus: pasakos apie klimato pokyčius

Gegužės 31 d., 18 val. Trakuose vyks interaktyvaus ir spalvingo Klimato muziejus atidarymo šventė....

Top naujienos

Prasitarė, kad visi Putino strateginiai tikslai žlugo: ateinanti savaitė bus lemiama

Vakarų politikų svarstymai, jog Ukraina rusams galėtų atiduoti dalį žemių, pykdo Kyjivą. Tai...

Profesorius Kalibatas: jei situacija nesikeis, galime sulaukti įvairių ligų protrūkių

Lietuvoje pernai sumažėjo vakcinavimas nuo 13 užkrečiamųjų ligų, nuo kurių skiepijama pagal...

Delfi PliusJon Herskovitz, Jeong-Ho Lee

Bidenui viešint Azijoje – nemaloni Rusijos ir Kinijos staigmena (2)

JAV prezidentui Joe Bidenui baigiant vizitų turą po Aziją nemalonią staigmeną surengė Rusija...

Neeilinio finalo startas: „Rytas“ – „Lietkabelis“ pertrauka tarp kėlinių, 36:36

Ketvirtadienį sostinėje prasideda ilgai laukta LKL finalo serija, kurioje pirmą kartą lygos...

Tarp jaunų žmonių plinta netikėtas masinis reiškinys: tiki, kad žmonija dėl kelių priežasčių vis tiek išnyks

Jauni žmonės vis dažniau nuleidžia rankas kovoje su klimato kaita , galvodami, kad nieko nebegali...

Karas Ukrainoje. Ukraina: kovos pasiekė didžiausią intensyvumą, Rusija vėl nusitaikė į Charkivą britų žvalgyba: elitiniai rusų daliniai patyrė milžiniškų nuostolių (9)

„Ateinanti savaitė bus lemiama“, – pabrėžė Luhansko srities vadovas Serhijus Haidajus ir...

Fausta Marija Leščiauskaitė. Po kiek grožio procedūrų jau esi susitvarkiusi?

Lietuviški keiksmažodžiai iš tiesų nėra labai vykę – jie skirti daugiausiai pajuokauti ir...

Lietuviai svajonių būstui beveik ant jūros kranto negaili ir milijono eurų: brangiausi apartamentai išgraibstomi akimirksniu

Lietuvių sentimentai Baltijos jūrai , balto smėlio paplūdimiams ir ošiantiems Palangos ar Nidos...

Delfi PliusKalbino Tomas Stasiukevičius, parengė Dalia Daškevičiūtė

Išskirtinis „Delfi plius“ interviu su „Formulės-1“ legenda Coulthardu: papasakojo, koks jausmas aplenkus Schumacherį (1)

Šiuolaikinės technologijos palengvino ir lenktynininkų „buitį“ – gebėjimą gauti reikiamus...

Transliacija / Sporto baras su Milašiumi. Istorinis finalas, Alytaus likimas ir čempionai

Kauno „Žalgirio“ nesėkmė Lietuvos krepšinio lygos pusfinalyje staipriai nustebino ir lygos...