aA
Birštono Grynparkas siekia tapti lietuvišku Avinjonu
© K. Cemnolonskio nuotr.

Gydomaisiais šaltiniais ir gražiomis Nemuno kilpomis garsėjantis Birštonas šių metų gegužės 6-8 dienomis kviečia į antrąjį tarptautinį kultūros ir ekologijos festivalį „Birštono Grynparkas“.

Idėja rengti tokio pobūdžio miesto renginį gimė prieš dvejus metus. Ligšiol garsėjęs savo džiazo festivaliu Birštonas atsivėrė ir kitoms tarptautinėms kultūros iniciatyvoms – teatrui, šokiui, performansui.

Šių metų festivalio vinys - du tarptautiniai meno projektai, kuriuos kartu kūrė vokiečių, prancūzų, graikų ir lietuvių menininkai.

Šokio projektas „Veidai

Šokio projektas „Veidai“ pradėtas kurti dar balandžio pradžioje. Hiphoperius, šiuolaikinio šokio šokėjus iš Birštono, Prienų, Kauno į vieną kūrybinę grupę subūrė žinomas Vokietijos choreografas Samiras Akika. Goethes instituto dėka kelias savaites trukusiose kūrybinėse dirbtuvėse kartu su dar dviem vokiečių menininkais šokėjai ieškojo unikalios kūno kalbos, kuri perteiktų jų dvasinę būseną, kalbėtų apie šiuolaikiniam žmogui kylančius klausimus.

Šokėjai – aktoriai nuolat balansuoja ant fikcijos ir tikrovės ribos, kalbėdami apie save jie nejučia kuria ir savo socialinius veidus, tokius, kokius iš jų vienoje ar kitoje situacijoje tikisi išvysti visuomenė. Skirtingai nei dauguma šiuolaikinio šokio choreografų Samiras Akika iš kūrybinės grupės reikalauja kurti ne estetizuotą uždarą erdvę, bet autentišką, sąžiningą pokalbį su savimi ir publika.

Kaip teigia lietuvių šokėjai, jiems darbas su vokiečių kūrybine grupe buvo unikali patirtis. Kartu su Samiru Akika projekto choreografiją kūrė žinomi lietuvių menininkai Lina Puodžiukaitė ir Marijanas Staniulėnas. „Veidų“ premjera gegužės 6 dieną ir bus atidarytas Grynparko festivalis.

Poezija ir grožis projekte „Šventovė“

Antrasis lietuvių ir užsienio menininkų bendradarbiavimu paremtas projektas „Šventovė“ kuriamas ne tradicinei scenos dėžutei, bet kurorto parko erdvėms. „Šventovės“ projekte dalyvauja penkios Europos šalys. Projekto iniciatorių tikslas yra atskleisti įvairiose šalyse prarandamų vietų, objektų poeziją ir grožį.

Lietuvoje tokia vieta tampa prie buvusios „Spalio“ sanatorijos esančios erdvės. Miško apsuptyje esantys kadais didingi pastatai nušvis naujomis multimedijų menininkų sukurtomis spalvomis, čia trumpam atgis šokančios poetiškos sielos, skambės ilgesinga akordeono melodija, Nemuno vandenis naujai dienai budins jungtinis Biršono ir Kauno Vytauto Didžiojo bei Žemės ūkio akademijos studentų choras.

Galų gale į dangų bus paleistas unikalus didžiulis aitvaras, kuriam vaizdo projekcijas kuria „Psilikono“ teatro siela Auksė Petrulienė. Šį pusantros valandos trunkantį pasivaikščiojimą po savo sielos šventovę kuria vokiečių režisierius Rolfas Dennemannas, sukūręs ne vieną tokio pobūdžio projektą įvairiose Europos šalyse.

Renginiai - visą savaitgalį

Be šių dviejų tarptautinių projektų, Birštono Grynparke gausu ir kitų meninių renginių. Šeštadienio popietę mažuosius į paslaptingą animacijos kūrybos pasaulį pakvies Vladislav Berežok, o tos pačios dienos vakarą Kultūros centre bus galima pažiūrėti naują aktorių Birutės Mar ir Alekso Kazanavičiaus spektaklį, skirtą rašytojui Jonui Biliūnui, „Jis ir ji“. Sekmadienio rytmetį mažuosius pakvies Kauno dramos teatro spektaklis „Kiškis pabėgėlis“. Festivalį nuolat lydės muzikiniai renginiai – penktadienio vakarą prie Nemuno kviečiami visi su bet kokiu į būgną panašiu daiktu į mušamųjų improvizacijas. Jas organizuoja Birštono meno mokyklos mušamųjų specialybės mokytojas Kęstutis Didvalis. Po improvizuoto koncerto visi laukiami Nemuno ugnies spektaklyje, kurį rengia „Ugnies valdovai“.

Šeštadienį muzikos dienos programoje – saksofonistų ir gitaros koncertai kultūros centro kiemelyje. Muzikos dieną užbaigs DJ Kubas, DjCoFee ir VJ Kultūrinis veiksmas audiovizualinis vakaras kultūros centro fojė.

Ne mažiau turininga ir ekologinė festivalio programa. Nuo šeštadienio pusiaudienio prie Kultūros centro veiks ekologinių produktų ir gaminių mugė. Visai šalia, kultūros centro kiemelyje, vyks įvairios eko-dirbtuvės - „Galvok žaliai“ organizuos žemės meno akcijas, „Meda project“ mokys Ebru meno (tapymo ant vandens) paslapčių, menininkė Bronė Neverdauskienė – drabužių atgaivinimo paslapčių, aitvarų meistrai – kaip sukonstruoti aitvarą. Mažieji ir jų tėveliai 12 val. kviečiami į orientacines pažintines varžybas.

Sekmadienį ekologinė mugė persikels į Basanavičiaus aikštę – čia taip pat vyks drabužių akcija „Mainyk“ mamoms ir paaugliams, aitvarų dirbtuvės. Sekmadienį 12 val. orientacinėse varžybose laukiami dviratininkai. Jiems organizuojamos žaidynės „Pažink Birštoną“, o 13 val. akcija „Birštonas - kurortas draugiškas gyvūnams“, kurią organizuoja mažieji kurorto gyventojai drauge su gyvūnų globos organizacijomis „Pifas“ ir „Lesė“.

www.GRYNAS.lt
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Ispanijoje ir vėl kankinami buliai: ant galvos pritvirtinamas rėmas, kuris yra padegamas (2)

Pramogos, kuriose dalyvauja buliai, gyvūnų teisių gynėjų smerkiamos kaip „anachronistinis...

Žvejai, norintys pasitraukti iš verslo dėl sumažintų Baltijos menkių žvejybos kvotų, turėtų sulaukti paramos (8)

Baltijos jūros žvejai, kurie žvejojo rytines menkes, visam laikui nutraukiantys veiklą, gaus...

Dzūkas atliko eksperimentą: štai kiek grybų galima pririnkti per valandą šiuo metu dygsta labai neįprastose vietose (34)

Susigalvojau sau užduotį patikrinti, kiek grybų pavyks surinkti Dzūkijos miške per vieną...

Į kėdainiečių namus įsliuogė žaltys (37)

Į Kėdainių mieste gyvenančios šeimos namą nekviestas įsliuogė geltonskruostis žaltys. Negana...

Paaiškino, kaip patiems užsiauginti baravykų ir voveraičių: svarbi tik viena sąlyga (33)

Nors pilna pintinė grybų – kiekvieno grybautojo svajonė, ne kiekvienas pasivaikščiojimas miške...

Top naujienos

Nauji koronaviruso atvejai Lietuvoje: dega didmiesčiai, kai kurių aukų gyvybės užgeso vos per kelias dienas patvirtinta 413 naujų užsikrėtimų, mirė dar 5 žmonės (213)

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad per praėjusią parą Lietuvoje...

Mokslininkai: pradeda dominuoti nevaldomi COVID-19 židiniai, gali laukti Čekijos likimas griežto karantino reikia jau lapkritį (290)

Šiuo metu Lietuvoje galimi net keturi koronaviruso epidemijos vystymosi scenarijai. Vadovaujantis...

Veryga apie naujus draudimus: situacija dabar visiškai kitokia nei buvo pavasarį sveikatos priežiūros paslaugų gali mažėti savaime (458)

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras ( NVSC ) pirmadienį pranešė apie dar vieną naujų...

Ką daryti, jeigu šeimos nariui diagnozuotas koronavirusas? (9)

Koronavirusu Lietuvoje užsikrečiant vis daugiau žmonių, „Eurovaistinės“ farmacininkai...

Lietuva išsiuntė notą Baltarusijai papildyta 12.58 (139)

Spalio 27 dieną išsiųsta protesto nota Baltarusijos užsienio reikalų ministerijai dėl skuboto...

COVID-19: Belgija imasi desperatiškų priemonių (4)

Belgijos Lježo miesto medikams buvo nurodyta dirbti net ir tuo atveju, jei paaiškėtų, kad yra...

Mindaugas Jurkynas. Belaukiant naujos Vyriausybės (15)

Ruduo. Seimo nariai suskaičiuoti, ryškėja naujos vyriausybės spalvos ir kontūrai. Dabar apie...

Plintant koronavirusui – svarbi informacija tėvams: kas ir kada gali gauti „biuletenį“ už vaikų priežiūrą? (47)

Koronavirusui plintant visuomenėje, dalyje švietimo įstaigų pereinama prie nuotolinio ar mišraus...

The Economist | D+ nariams

Nauja knyga sukėlė tikrą audrą: moterys vyrus turėtų varyti lauk (1)

„Kad išlaisvintume moterį, privalome ne drausti jai santykius su vyrais, o jos tais santykiais...

Minske sulaikyti medikai: skubią pagalbą pacientams teikiantis skyrius nebegali dirbti Cichanouskaja: režimas išsigando (320)

Minske sulaikyta 11 Baltarusijos respublikinio mokslinio-praktinio centro „Kardiologija“...

|Maža didelių žinių kaina